CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9246|Reply: 30

masalah Hak pekerja..

Assalamualaikum,

saya benar2 tidak puas hati dengan company di tempat saya bekerja ni. ni antara masalah yg dihadapi:

1. waktu keje yang ditetapkan di dalam  handbook ialah 8.30am - 5.00pm tetapi pekerja dikehendaki bekerja sehingga 5.30pm setiap hari isnin hingga jumaat.

2. jika terdapat sebarang event yg melibatkan hari ahad, pekerja tidak dibayar gaji 'double' malah ia hanya dianggap sbg tanggungjawab sendiri untuk hadir.

3. ada satu masa tu, pekerja dikehendaki bekerja pd hari cuti umum tetapi gaji tidak dibayar 'triple' utk hari tersebut.

adakah company tersebut melakukan kesalahan dan melanggar apa2 undang-undang/akta? apakah tindakan yg boleh diambil terhadap syarikat ni? mintak pandangan pakar kat sini...

Rate

1

takde workers union di tmpt kerja?

rujuk ngan jabatan buruh or mtuc

Balas #1 timeoutzone\ catat

boleh rujuk jabatan buruh... rasanya boleh diambil tindakan sebab dalam Akta Buruh ada tercatat perkara2 tersebut... Dalam dokumen pengesahan terima kerja / agreement ada tak tercatat perkara seperti klause yg membenarkan majikan berbuat demikian dan anda bersetuju... kalau mcm tu susah lah sikit...

pejabat buruh nie korang better jgn call ...baik jumpa terus...kalu cakap dlm phone hangin jer......

Reply #3 mamaraziq's post

huhu, takdak pon dlm agreementnya.. suka suki bapak dier je tetapkan ape2..

tak de hak2 untuk pekerja kontrak?
cian aku...
huhuhuhuh~!

Follow Us
rujuk pejabat buruh...
bwk segala2 dokumen offer letter dll lg...
kasi depa siasat...
insyaallah blh membantu

comp. aku sabtu ahad double, cuti umum triple..

salam..nk tanya uols ni..Rina nk tanya ni, sesiapa yang leh membantu tolong lah bantu persoalan rina ni.

Kalau bergaji bulan katakan RM 1500 sebulan

kerja isnin- jumaat

sabtu & ahad cuti

start keje 8.00-5.30 ptg

Soalannya...

1) Jika bekerja lebih masa bermula pd 5.30-12.00tghmlm OT dikira 1.0 @ 1.5?

2) Kalau keje pada hari sabtu..OT dikira sepatutnya 1.5 bermula dari 8.00am ker atau selepas pkl 5.30pm?

3) Lagi satu...kalau keje public holiday kira 3.0 @ 2.0?

Originally posted by sebringfgk at 28-11-2008 12:07 PM
rujuk pejabat buruh...
bwk segala2 dokumen offer letter dll lg...
kasi depa siasat...
insyaallah blh membantu

nasihat yg bagus....belum bertemu buku dgn ruas...mebe Company tu tak pernah face dgn staff yg betul2 brani..

tanya sket. Macam mana nak buat kalau kita nak resign tapi bos tak nak bagi. Bila kita cakap nak serah surat resign tu..dia kata dia akan koyakkan surat tu. Apa nak buat nie..

Reply #11 lovedi's post

dia kata je nak koyakkan... try dulu bagi.. tgk betoi tak dia koyakkan
kalo tak kasi benti kasi up sikit gaji...

Balas #11 lovedi

1.buat surat acknowledge diterima then die nak koyakkan pedulikan.cc kt hr,big boss or sape2 yg berkenaan..nak lai hebat cc kt epf,pej buruh,menteri besar,perdana menteri etcc..

2.buat registered pos.simpan slip die.kita ade bukti yg pejabat boss/boss kite terima.

aku buat per 1 keatas mase aku nak berhenti dulu dr tempat keja lame.itupun ade argue sbb notis tu off lame aku cakap sepatutnye dr tarikh boss aku bace bkn dr tarikh aku hantar surat.bile aku tunjukkan bukti terima tu diaorg diamjee..tu tugas hr/pa boss aku.. da bagi pandai2 korang nak kasi kt boss..

Ni sy jwb berdasarkan pengalaman & pengetahuan yg tak berapa dalam.
Sesapa yg lbh terer bab2 employee relations tlg betulkan ek. Sbb kerja hakiki sy payroll. Terlalu jarang handle ER ni.

1. waktu keje yang ditetapkan di dalam  handbook ialah 8.30am - 5.00pm tetapi pekerja dikehendaki bekerja sehingga 5.30pm setiap hari isnin hingga jumaat.

Kampeni kena byr ot utk kerja lbh masa stgh jam tu.
Wpun dlm handbook tulis waktu kerja 8.30 am smpi 5.00 pm tp dlm offer lttr awak tulis apa?
Kdg2 waktu kerja setiap staff tak sama lagi2 bghn admin & operation.
Biasanya waktu kerja staff bhgn operation lbh pjg & terms & condition diorg pun lain drp pekerja bhgn admin. (p/s: maksud admin di sini adlh pekerja pejabat cthnya, akaun dept, purchasing dept, etc yg kerja dlm opis). So, kena refer gak offer letter.

Lagi satu, ada sstgh kampeni yg akan start ot / ot di kira lps stgh jam waktu kerja rasmi berakhir. Sbb gap stgh jam tu di anggap waktu pekerja berkemas nak balik.

jiika terdapat sebarang event yg melibatkan hari ahad, pekerja tidakdibayar gaji 'double' malah ia hanya dianggap sbg tanggungjawab sendiriuntuk hadir.

Klu sy bgtau ni mesti ramai yg terkejut. Ikut labor law, ot yg wajib di bayar pd kadar 2x adlh kerja yg dilakukan yg melebihi tempoh masa kerja yg normal.
Ok, dlm kes ni, waktu kerja smpi kul 5.00 pm. So, lps 5 pm baru boleh claim ot 2x ganda sbnrnya.
Dr kul 8.30 am smpi 5.00 pm kerja pd hari rehat tetap di kira sbg gaji biasa sbb gaji kita di kira gaji bulan.
Klu gaji tuan tanah ikut kerja (ada kerja ada gaji, xde kerja takde gaji) baru la ot bole di bayar 2x ganda sejak  masuk kul 8.00 am tu.

Tp ada sstgh kampeni yg nak menggalakkan staf bekerja masa hari rehat akan bayar ot mulai waktu start kerja tu (mcm kampeni sy... )

Anyway, kampeni buat event apa hari Ahad? Selalu ke? Sbb klu event yg takde kaitan kerja & event ni jarang sgt di buat, biasa la klu kampeni tak byr ot

ada satu masa tu, pekerja dikehendaki bekerja pd hari cuti umum tetapi gaji tidak dibayar 'triple' utk hari tersebut.

Yg ni mmg sah2 kena byr ot la. Terms & condition pun sama mcm kat atas. ot di kira mulau kul 5.01 pm.

adakah company tersebut melakukan kesalahan dan melanggar apa2undang-undang/akta? apakah tindakan yg boleh diambil terhadap syarikatni?

Ntah, mungkin salah, mungkin tak salah. Kena refer balik awak punya offer letter.
Klu nak repot / kepastian boleh ler pegi mana2 pejabat buruh yg berhampiran dgn segala surat yg kampeni bagi pd awak.
Klu tepon ni leceh. Kdg2 yg jawab bukan pegawai buruh takat kerani2 yg kurang ilmu psl undang2 buruh ni.

Lagi satu, basic salary awak berapa?
Klu RM 1500 dan lebih, lupakan la nak report2 ni.
Sbb ot hanya claimable utk staf bergaji asas kurang RM 1500.

Otai HR yg lain, klu terbaca ni & ada fakta yg salah tlg betulkan ek.
Sy pun budak baru belajau.....

Tuan tanah kerja kat Semenanjung ke Sabah atau S'wak?
Sbb akta kerja 1955 cuma terpakai kat semenanjung jer.
Sabah & Swak guna undang2 lain (sy pun tak pasti yg ni. pernah belajau tp tak di amalkan takat nak amek peksa. skrg dah lupa).
Yg sy bgatu ni utk pekerja2 kat semenanjung jer ek...

salam..nk tanya uols ni..Rina nk tanya ni, sesiapa yang leh membantu tolong lah bantu persoalan rina ni.

Mcm nama panggilan ku di alam nyata....

Kalau bergaji bulan katakan RM 1500 sebulan

Bergaji RM 1500 atau lebih tak layak claim OT kecuali kampeni bagi claim.
Tu pun biasanya rate dia lain drp dlm akta buruh.
Lgpun pekerja bergaji rm 1500 tak terpakai dgn akta buruh tp akta perhubungan perusahaan.

kerja isnin- jumaat

sabtu & ahad cuti

start keje 8.00-5.30 ptg

Soalannya...

1) Jika bekerja lebih masa bermula pd 5.30-12.00tghmlm OT dikira 1.0 @ 1.5?

Kerja lbh masa ni hari kerja biasa kan (weekdays)? OT di kira 1.5.
Rest day 2.0 & public holiday 3.0.

2) Kalau keje pada hari sabtu..OT dikira sepatutnya 1.5 bermula dari 8.00am ker atau selepas pkl 5.30pm?

Waktu kerja awak tadi, sabtu & ahad cuti kan?
So, sabtu pun di kira sbg rest day.
Sy rasa sabtu pun boleh di kira sbg rate 2.0.
Ot bermula slps pukul 5.30 pm.
3) Lagi satu...kalau keje public holiday kira 3.0 @ 2.0?

Public holiday di kira sbg 3.0.

Originally posted by ridd at 14-2-2009 05:43 PM
1.buat surat acknowledge diterima then die nak koyakkan pedulikan.cc kthr,big boss or sape2 yg berkenaan..nak lai hebat cc kt epf,pejburuh,menteri besar,perdana menteri etcc..

2.buat registered pos.simpan slip die.kita ade bukti yg pejabat boss/boss kite terima.

aku buat per 1 keatas mase aku nak berhenti dulu dr tempat kejalame.itupun ade argue sbb notis tu off lame aku cakap sepatutnye drtarikh boss aku bace bkn dr tarikh aku hantar surat.bile aku tunjukkanbukti terima tu diaorg diamjee..tu tugas hr/pa boss aku.. da bagipandai2 korang nak kasi kt boss..

Langkah yg boleh di ikut.

tu tugas hr

adei...aku selalu kena tuduh mcm ni tau...
kdg2 dah bgtau HOD korang tp HOD korang buat bodo jer.
Last minit baru boss korang tu nak amik action.
Tensen....:@

Originally posted by sajer at 14-2-2009 06:57 PM
adei...aku selalu kena tuduh mcm ni tau...
kdg2 dah bgtau HOD korang tp HOD korang buat bodo jer.
Last minit baru boss korang tu nak amik action.
Tens ...

biase boss korang tu..pandai menyalahkan org lain..diri sendiri semua betul
ting-tong ni da cam jadi amalan biase..dlm opis pun same..dulu bru mula keje kena jadi cam ni..department ni ckp department ni yg salahh..dal jadi 'senior' ni da masak dgn perangai diorg..if aku report cc kt boss..if diorg tak nak ambil action pandai2 le menjawab mase meeting nanti..janji tugas ku da selesaii.. :hug:

sy kerja kt hotel yg xde bape bintangni...

position office jer r...bukn front office atau  lain2 tu...

katakanla gaji dlm 1500 sebulan(tu pas da kira point,elaun,incentive-lom tolak epf n socso k)

keje isnin-sabtu 8.00-5.00 ptg,

staff yg kurang stahun xde annual leave...yg da stahun der 8 hari  annual leave..

kalu apply cuti,gaji haritu xde...kalu bgtau last minit,consider absent n comp potong 2 hari...

kalu dtg lewat 10minit 3x per month,kna deduct 1/2 point..mean kalu total point 2,balance tinggl 1 1/2 jer r...

klu lupa punch,each time deduct RM5,

public holiday kira 10hari jer per year...n gaji DOUBLE only....

n mc gaji kna deduct rm 5...

sy keje 3 bulan just dpt confirmation letter jer(tu jer surat yg dpt!!),so far sy jer yg dpt, staff lain xde...n der bos wat rules n regulation tp tiap staff kna sign skali dlm 1 surat, tu jer!!(n perkara yg diatas tu r antara rules nyer)

rasa cam xkena jer...hurrmmm...

cmner tu?leh sesiapa bg pndangan dlm hal sy ni...keje sini ok tp rasa cam xsafety jer...stakat ni da 6 bulan da keje sini....dekat ngn umh...fresh graduate cm sy ni kalu dpt tmpat lain lom tentu dpt gaji cmni..nak2 ngn keadaan ekonomi skrg...

kalu der sesiapa,leh bg nasihat k....

btw,hotelni xsmpai pun 2thn...n bos tu pun x alert ttg staff ni..

tlg k...tq

[ Last edited by  seroja_luvU at 4-6-2009 22:22 ]

tumpang tny..... kalau majikan lambat bayar gaji smp lewat 2-3 bulan, apa tindakan yang boleh kita ambil? sbb bnyk kali majikan member ni wat kat dia camtu..... kesian woo.....

12Next
Return to list New