CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: freekey

Kereta Lebih Mudah Bergerak Tanpa PANASKAN ENJIN??

Originally posted by aks_berhad at 22-9-2007 02:32 PM
Panas kan injin tu bkn nak suh temp naik. Tp sebenarnya nak suh minyak itam dah masuk semua bhg injin. Dlm 30 second pon cukup.

tak cukup tuh....paling2 2 minit ok gak......selalu aku pakai timer nak panaskan enjin nih....set pada 4-5 minit...lepas start suis tutup balik pastu enjin still running sampai abis time...padam sendiri......pastu start terus jek jalan sbb enjin dah panaz.....

Originally posted by hudaini at 21-9-2007 13:49
saja mencelah......

suka baca posting ni......

tapi huda pun notis kalu lebih lama kita panaskan enjin....nak jalan tu seolah-olah enjin tu nak mati jer......slowly dia move... ...

lebih kurang la... mungkin lain keta lain masa die...

Baguslah rajin jaga enjin

Originally posted by spirkaklampuru at 22-9-2007 11:56 AM
aku panaskan enjin 2-3 minit jek.....lepas tu kalau dah parking aku terus tutup suis tapi enjin still move sampai 40 seconds sbb aku pakai timer....nak jaga enjin le katakan.....

Reply #40 aks_berhad's post

Setuju dengan pendapat anda. Engine perlu diwarm-up terutama sewaktu awal pagi atau selepas beberapa jam engine tadi dimatikan. ini adalah kerana selepas kita mematikan engine, minyak engine akan turun semula ke dalam takungan minyak (Oil Pan atau Sump) dan memyebabkan saluran minyak (Oil Passage) kekurangan minyak kerana oil pump telah berhenti berfungsi akibat engine dimatikan tadi.
Oil Pump tersebut akan berfungsi mengikut pergerakan engine.
Jadi kalau sudah lama engine dimatikan contohnya semalaman sudah tentu bahagian atas engine seperti rocker arm, camshaft,valve mechanism,cylinder wall dan lain2 akan kekurangan minyak engine (pelinciran). Jadi kita perlu warm-up engine utk beberapa minit bagi membolehkan minyak yg telah dipump oleh oil pump tadi sampai kebahagian2 tadi, dan perlu diingat bahawa waktu yg amat "Stress" bagi sesebuah engine adalah waktu engine tersebut diengkol (crank) di awal pagi atau sekian lama engine tersebut mati...maksudnya sementara menunggu oil pump membekalkan minyak ke bahagian2 penting tadi seperti Cylinder wall, bahagian tersebut berada dlm keadaan 'Stress' kerana kekurangan pelinciran dan sekiranya kita terus bergerak pada waktu ini kemungkinan kita boleh menyebabkan Cylinder wall, Piston Rings dan komponen2 yg bergesel lain cepat haus....secara tak langsung kita akan memendekan jangka hayat engine tersebut serta meningkatkan kos penyelenggaraan kenderaan kita....
Memang boleh kita bergerak tanpa perlu warm-up engine, Contohnya seperti kenderaan2 Polis,Bomba,Ambulance dll...dalam keadaan kecemasan, tetapi jangka hayat engine tersebut mungkin akan pendek akibat "Engine Stress" yg berlebihan....bagi kenderaan2 kecemasan tersebut saya rasa tidak ada masalah dari segi peyelenggaraan kerana budget mereka besar jika dibandingkan dgn kenderaan persendirian...

Rate

1

idle hihg btol and masa tu minyak itam tak naik lagi..sume kat bwh lagi..memang la ringan tapi calar la itu block..mcm moto nk jam minyak itam kering..detik2 nk jam tu pergh ringan..rasa cam belumba pun menang...tapi secara tiba2...rosak la pulak..huhu

kete aku cepat panas... kejap je dah naik jadi 2 bar kat temp gauge... so tak yah tunggu lama..

Follow Us
aku tak pernah panaskan enjin...hmmm nampak gaya nye lepas ni kene mula gak

miaaaaahahahahahahahaha......memacam le korang neh....x pe...ilmu...ilmu....

Originally posted by miss_sepet at 26-11-2007 09:12 PM
aku tak pernah panaskan enjin...hmmm nampak gaya nye lepas ni kene mula gak

bukan sampai 15 minit tau!!

jln je trus...

takde pun dalam buku manual kereta yang aku  beli tu suruh start panaskan enjin dulu.. so aku tak penah panaskan enjin.. jalan je terus.. yang penting aku buat servis tiap2 5000km untuk memastikan enjin maintain smooth..

Reply #51 mesmerize's post

mmg betul....dalam bukumanual kereta takder dibgtahu yang kenderaan perlu dipanaskan sebelum bergerak. Ada satu artikel kat Utusan dulu...bunyi nya camni...Tatau le betul atau sebaliknya. Otai2 boleh kasik jawapan yang mungkin lebih bernas ;-

" PAKAR kenderaan sering menasihat pemandu supaya memanaskan enjin terlebih dulu sebelum memulakan perjalanan, terutama pada waktu pagi.

Apakah tujuan membiarkan enjin dalam keadaan melahu selama beberapa minit sebelum digerakkan? Ketika proses pemanasan, minyak pelincir akan dialirkan ke semua bahagian enjin. Jika enjin terus dibebani sebelum dipanaskan, ini bermakna enjin terpaksa bekerja ketika minyak belum sampai ke setiap bahagian yang perlu dilinciri.

Akibatnya, bahagian yang bergeseran akan mengalami kehausan akibat geselan berat hingga enjin lebih cepat rosak. "

Aku biasanya akan panaskan dulu enjin brg seminit dua sebelum bergerak....yg dalam kes priki ni ada sedikit kelainan...

Rate

1

Akibatnya, bahagian yang bergeseran akan mengalami kehausan akibat geselan berat hingga enjin lebih cepat rosak. "

ya betul..
tujuan pemanasan enjin adalah untuk bagi lubricate all the metal part yg bergerak. betul kata medangmru..kalau terus bergerak..tanpa panaskan dulu enjin kena gerak sebelum sempat lubricate.

contohnya mudah:
enjin yang belum panas, terus gerak seumpama kedua2 tapak tangan ko di gosokkan berterusan..tanpa losyen..sakit tak?, smooth tak?

mau tak lama enjin barai..kalu hari-hari main camtu je..

[ Last edited by  puteri7 at 28-11-2007 12:31 PM ]

Rate

1

Originally posted by mesmerize at 28-11-2007 11:23 AM
takde pun dalam buku manual kereta yang aku  beli tu suruh start panaskan enjin dulu.. so aku tak penah panaskan enjin.. jalan je terus.. yang penting aku buat servis tiap2 5000km untuk memastika ...

boley dipraktikan jugak..
tetapi disamping tukar minyak setiap 500km tu.. lagi baekk tukar keter baru setiap 50000km.
confirm not going to face any engine break down... heheeee

aku memang tak amalkan panaskan enjin pagi2 ni...baik kete baru atau pun kete lama....

Accord aku tu pun dah 8 tahun....start je...tak sampai 20 saat aku terus reverse...so far xde masalah pun.

kesian la kat kete tu..dahlah kau lanyak masa bawak ni masa dia nak bangun tido pun kau nak terus lenjan...bila dah rosak mulala merungut...

aku ada tanya mekanik,
nak panaskan engine tak payah lama2..
etakat setengah minit pn dah ckup..
bila kita start enginem
automatic minyak dalam piston akan sebati dalam
tak sampai 1min.
so takyah lew tunggu lama2

sib baik tiap2 pagi aku warm upkan enjin aku sblm pi keje. aku perhatikan kreta kazen aku bru dlm 3thn camtu bunyi enjin cam nak roboh je sbb sekali sekala je die warm upkan enjin waktu pagi2...

thanks to priki sbb buka trid camni...

Originally posted by yusri191090 at 21-9-2007 21:21

takde maknanye.. kenderaan polis start enjin terus pecut..

polis sebelum keluar balai diorang warm up moto keta semua la... ape la...

Dalam bab ini saya rasa bergantung juga kpd jenis minyak pelincir yg dipilih, misalnya jika mengunakan minyak pelincir yg viscosity nya rendah spt yg terdapat dalam minyak pelincir jenis 20w 50 yg agak pekat perlulah tunggu lama sikit utk minyak itu sampai ke seluruhan bahagian enjin. Tapi bagi minyak yg viscosity nya tinggi spt 10w 40 misalnya yg kelikatannya cair tapi cepat sampai melicinkan keseluruhan enjin sudah tentu tak perlu warming up lama2 sekejap dan boleh jalan. Bagi saya sepatutnya tidak perlu memanaskan enjin terlalu lama 2 tiga minit cukup lah boleh jalan perlahan2 permanduan biasa bila betul dah panas baru laju2.

Bagi kereta saya yg berenjin diesel memang bole start dan terus jalan tapi tak de power dan berat bila semakin panas baru ada kuasa lagi panas lagi bagus mungkin sebab bila dah panas minyak diesel lagi mudah terbakar. Tapi kereta pesona pulak kalau start enjin terus jalan enjin bunyi kasar lah walaupun bawak perlahan2 bimbang laa pulak...mungkin sebab minyak yg digunakan saya ialah 20w 50 yg memang likat dan pekat. Dlm manual book Proton pesona pula menyatakan enjin tidak boleh dibiarkan melahu terlalu lama maksudnya kalau berhenti lebih elok matikan terus enjin jika boleh kerana ia akan menyebabkan bunyi enjin menjadi kasar dan memendekkan jangka hayat enjin.