CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Chek_am8848

ALL about CAR Tuning

Org pompuan nak pam angin tayar pun tak berapa reti. Apa lagi pasal ttuning.  Janji kereta boleh start, boleh jln. Kita yang lelaki ajer yg faham. Kereta terasa berat, kereta makan byk minyak, kereta takde pickup, engine rasa bergegar, idling engine rendah sgt atau tinggi sgt, aircond drag banyak sgt RPM dll.

Org pompuan nak pam angin tayar pun tak berapa reti. Apa lagi pasal ttuning.  Janji kereta boleh start, boleh jln. Kita yang lelaki ajer yg faham. Kereta terasa berat, kereta makan byk minyak, kereta takde pickup, engine rasa bergegar, idling engine rendah sgt atau tinggi sgt, aircond drag banyak sgt RPM dll.

Kutuk habis

Originally posted by Bell at 18-9-2007 05:50 PM
Org pompuan nak pam angin tayar pun tak berapa reti. Apa lagi pasal ttuning.  Janji kereta boleh start, boleh jln. Kita yang lelaki ajer yg faham. Kereta terasa berat, kereta makan byk minyak, ke ...

Originally posted by Bell at 18-9-2007 05:51 PM
Org pompuan nak pam angin tayar pun tak berapa reti. Apa lagi pasal ttuning.  Janji kereta boleh start, boleh jln. Kita yang lelaki ajer yg faham. Kereta terasa berat, kereta makan byk minyak, ke ...

aku dah pandai pam tayar dah..

dulu aar tanyar pon aku kene call ayah aku kat KL...

tp tuh dulu lahh time memula bawak keta.. skrg dah pandai dah pam sendiri....

Originally posted by Bell at 18-9-2007 05:51 PM

kalau dh tau.... sila la buat kelas tusyen....
khususnya kat aku
supaya faham tu lebih....

Reply #24 True-X's post

ko citer pasal tayar nih.. teringat aku kat priki...

Follow Us
kalau waja, everytime bukak terminal bateri, memang wajib tune-up balik engine ..

tadi keta aku mati enjin kat traffic light lepas aku tertekan minyak sedalam2nya dlm gear N

keta aku wira auto

hari tu pomen tu ada warning dia nak cuci pebenda ntah kata dia dah kotor kalaut ak cuci mungkin enjin mati di trafficlight

agaka gak apsal ek?

nih nk citer kete aku pulak....
tp x tau la ada kene mengena x ngan tuning.....

kete aku mcm lambat nk pick up... bila lepas tukar gear ke seterusnya...
terpaksa tekan minyak lebih tuk momentum yg lebih...

agak2....apa kata pakar sumer?

ke sebab aku x reti tukar gear?
atau sbb lain

nih nk citer kete aku pulak....
tp x tau la ada kene mengena x ngan tuning.....

kete aku mcm lambat nk pick up... bila lepas tukar gear ke seterusnya...
terpaksa tekan minyak lebih tuk momentum yg lebih...

agak2....apa kata pakar sumer?

ke sebab aku x reti tukar gear?
atau sbb lain

Originally posted by afja at 19-9-2007 08:08 AM

kalau dh tau.... sila la buat kelas tusyen....
khususnya kat aku
supaya faham tu lebih....

Dekat atas tu dah bagitahu panjang lebar.

Secara amnya tunning dibuat utk memastikan engine berada pada optimum performance, so that engine berkerja paling efficient utk kuasa yg optimum dan penjimatan minyak serta usia engine dpt dipanjangkan. Buat la setahun sekali sekurang2nya. Kereta modern (fuel injection) memerlukan alat khas utk kerja-kerja tuning kerana engine dikawal oleh apa yg dipanggil ECU (engine control unit). Jadi buat di authorised workshop/dealer.

Originally posted by hitamputih at 19-9-2007 11:59 AM
tadi keta aku mati enjin kat traffic light lepas aku tertekan minyak sedalam2nya dlm gear N

keta aku wira auto

hari tu pomen tu ada warning dia nak cuci pebenda ntah kata dia dah kotor kala ...

aku rasa nak kena cuci throttle body kot...

Aku nak tanya kat korang semua, throttle body ni buleh rosak dengan mudah ke? keta bini aku wira auto baru 3 tahun pakai, tapi mekanik kat BERCHAM, IPOH tu kata dah rosak..bila aku balik Bukit Mertajam, mekanik kat sini kata benda tu ketuk baru rosak...teruk2 pun mungkin perlu cuci..

Aku rasa amat tertipu kalaulah fakta ini benar..benda tu aku kena ganti RM 700 tau..

Sebenarnya kereta bini aku ni menyala lampu yg suruh check enjin tu, so aku on de way dari Penang ke Ipoh, singgahlah kat kedai di BERCHAM tu sebab KEDAI TU DI TEPI JALAN JE DARI KELUAR HIWAY MENUJU KE TANJUNG RAMBUTAN...

Bila mekanik tu cucuk alat dia yg scan apa masalah kereta, dia kata ada error mesej, pastu dia kata dia reset aku punya kereta punya komputer..bila reset, kereta tu takleh hidup dah, asyik kena tekan minyak dan dia suruh aku tukar body throttle sebab katanya dah rosak...aku yg percaya kat dia pun tukarlah..nak buat macam mana lagi...

tapi masalahnya, lampu yg suruh check enjin tu tetap menyala pada malam dan esok pagiinya bila kereta dipandu dgn agak laju...tapi weekend masa tu, jadi aku bila dah balik penang baru buleh check kat mekanik tempat aku ni, semua ni jadi masa merdeka haritu...

dan bila mekanik aku kata memang ramai dah terkena dengan taktik sebegitu iaitu dengan menggunakan scan yang tak boleh reset komputer kereta, mekanik aku kata, orang tu punya alat out dated dan dia punya alat baru..dan akhirnya masalah sebenar kereta aku adalah masalah speedometer yg ada macam karat2 sikit..gosok2 sikit dgn kertas pasir je dah ok, dah tak keluar lampu suruh check enjin tu..

aku bengang le..PATUTLAH BENGKEL PENIPU TU BOLEH MAJU MALAHAN MEMPUNYAI BEBERAPA CAWANGAN DI NEGERI PERAK..JUAL BODY THROTTLE JE KERJANYA...SATU SET DAH $700, DAN KALAU SETIAP KALI SCAN KOMPUTER KERETA DIORANG KATA MASALAHNYA ADALAH PERLU GANTI BODY THROTTLE, TAK KE UNTUNG TU?

KORANG TAU TAK HARGA KALAU BELI BODY THROTLE NI KAT DEALER JE? MEKANIK TU SIAP KATA AKU BERTUAH SEBAB DEPA ADA SIMPAN STOK BODY THROTTLE, DIA KATA, TAK RAMAI BENGKEL YG SIMPAN STOK BENDA NI..KIRANYA AKU BERUNTUNGLAH..HARK TUIHHH...

harap yg pakar dapat beri penjelasan sebab hatiku sangat sakit ditipu sebegini. kalau aku salah fakta ataupun mekanik aku salah bagi fakta kat aku, beritahulah aku..

Patutlah ADA SESETENGAH BANGSA BENGKELNYA BESAR, RUPANYA MENIPU KUAT...bengkel mekanik aku kat penang ni guna shop lot yg macam nak runtuh je...begitulah nasib mekanik melayu yg jujur...sikit tapi insyaallah berkat...

p/s...dah lama aku pendam nak tulis kat sini, mula2 ingat nak buka thread baru tapi rasanya buleh tumpang kat sini..sebab alat tuning tu pun sebahagian dari cerita aku..

Reply #30 afja's post

minyak akan cepat abis,

Reply #32 abas8888's post

Throttle body kalau rosak first thing kena buat - cuci dulu. Then kalau tak ok - tukar servo kit. Tak ok jugak baru tukar throttle body. Dan tak perlu tukar baru. Recond pun dah good enough. RM350 jer rega throtle body recond.

Elakkan bengkel satu bangsa tu. Aku dari dulu pi bengkel melayu walaupun kekadang kurang hati dgn kerja diorg. At least diorg tak tipu.

Servo kit yang mana pulak? dia bersambung dengan throttle body ke? Apa fungsinya?

ELAKKAN BENGKEL PENIPU....ELAKKAN BENGKEL PENIPU.....ELAKKAN BENGKEL PENIPU.....BANYAK CAWANGANNYA DI PERAK....

Reply #32 abas8888's post

ape name bengkel yg menipu?ko kene bgtau org len gak supaye tak tertipu lg...kite boikot je..:@ :@

Originally posted by Bell at 5-10-2007 03:40 PM
Throttle body kalau rosak first thing kena buat - cuci dulu. Then kalau tak ok - tukar servo kit. Tak ok jugak baru tukar throttle body. Dan tak perlu tukar baru. Recond pun dah good enough. RM35 ...

betul tu.... keta kau dulu dia meragam kat meter rpm tu... kejap tinggi kejap rendah... tapi masih lagi boleh pakai dalam seminggu... benda nie kene cek dulu.. jgn main nak tukau jer.. kalu leh mintak pomen yang buat tu tunjuk kat mana masalahnya... dan plz tolong bezakan dgn yang baru sebelum korang setuju nak tukau...

Macam pomen yang buat keta aku tu, dia panggil aku suh tengok gigi trottle yang patah tu then kluarkan yang baru untuk buktikan kesahihannya...

Nasihat dia, jgn cepat2 nak start enjin, tunggu lampu check enjin tu padam dulu.. pasal masa cek enjin, trottle tu tgh running.... KELISA tak der plak menda tu yek!!!  

Lagi satu pomen ni dia tak suka/kurang galakkan pelanggan dia buat ubahsuai brg dlm enjin... cam nak tukau clutch 1.8 masuk ke 1.6... turbo la...pebenda lagi yek.... sbb banyak setting yang akan lari... dengan itu peratusan ngkorang untuk kene tipu lagi akan meningkat kalu gi servis tanpa ilmu kete.....

Member aku pernah kene ngan dia...." Haiya.. apa pasat lu mau tukau enjin? Tukau enjin saja sudah 8 9  ribu....maintainance lagi..... baik lu simpan itu duit kasi angkat keta baru la...".... member aku terus amik Citra....

Rate

1

try gi fasfik... cam menarik jer... bumiputra tu...

Originally posted by abas8888 at 5-10-2007 04:51 PM
Servo kit yang mana pulak? dia bersambung dengan throttle body ke? Apa fungsinya?

ELAKKAN BENGKEL PENIPU....ELAKKAN BENGKEL PENIPU.....ELAKKAN BENGKEL PENIPU.....BANYAK CAWANGANNYA DI PERAK....

Pada throttle body ada satu bahagian yg dipanggil ISC servo (idle speed control). Ketika idling, segala kerja-kerja air intake dijlnkan oleh ISC servo.  Butterfly valve tak berfungsi sebab pedal minyak belum ditekan. ISC servo akan mengawal idling speed (RPM) mengikut suhu engine dan keadaan engine load. Waktu ketika engine sejuk servo nie akan meninggikan sikit idling speed utk cepat memanaskan engine. Dan ketika aircond dipasang, servo ini juga akan meninggikan idling speed because load pada engine increase. Apabila minyak ditekan, butterfly valve akan terbuka dan kerja-kerja air intake akan diambilalih oleh butterfly valve.  Apabila ISC ini rosak atau kotor, idling speed jadi tak betul atau gila (turun-naik, turun naik).  Kereta yg rosak ISC servo masih digunakan. Cuma idling sahaja yg tak betul. Aku pernah pakai Wira aku selama 4 hari with faulty ISC servo sebelum aku tukar. Tak perlu panik atau terburu-buru kalau idling speed kereta anda tak betul atau gila.

Rate

1

Originally posted by Chek_am8848 at 6-10-2007 02:40 AM

Lagi satu pomen ni dia tak suka/kurang galakkan pelanggan dia buat ubahsuai brg dlm enjin... cam nak tukau clutch 1.8 masuk ke 1.6... turbo la...pebenda lagi yek.... sbb banyak setting yang akan lari... dengan itu peratusan ngkorang untuk kene tipu lagi akan meningkat kalu gi servis tanpa ilmu kete.....

Member aku pernah kene ngan dia...." Haiya.. apa pasat lu mau tukau enjin? Tukau enjin saja sudah 8 9  ribu....maintainance lagi..... baik lu simpan itu duit kasi angkat keta baru la...".... member aku terus amik Citra....

Kalau kereta kita banyak modified, the best way kalau ada problem - pergi balik ke kedai yg modified kereta kita tu atau pergi ke kedai yg tahu bab modified.

Bangsa tu memang akan take advantage dekat bangsa kita. Alasan diorg - bangsa kita dpt lebih dari kerajaan. So tipu di bengkel kereta adalah salah satu cara diorg nak get even.

[ Last edited by  Bell at 6-10-2007 08:59 AM ]

Rate

1