CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: safbrina

saper ada pengalaman uruskan harta pusaka

penerangan yang diberikan anis tu betul
kalau ada persepakatan....boleh tak ikut faraid
tukul Post at 19-5-2010 04:44 PM

la baru baca posting tukul. so dalam kes saya ni leh la kami terus buat pembelian tanah pusaka tu, sebab dah sepakat kan..
apa ye next step? maaf la kali pertama berdepan dgn kes ni.. lagipun kami (adik beradik) bukannya waris asli dalam kes faraid ni, abah yang waris sepatutnya tapi benda dah tak diuruskan selama 30 tahun. sekarang baru berbangkit.. tu yg pening skit..

penerangan yang diberikan anis tu betul
kalau ada persepakatan....boleh tak ikut faraid
tapi kalau ...
tukul Post at 19-5-2010 16:44

adoiiii tsunade

awak jangan quote ayat saya sekerat2 je...bahaye tu...nanti jd lain plak...
yang saya jawab tu adalah tentang konsep faraid sebagaimana dijelaskan oleh cik anis kita....yang mana kita boleh pilih persepakatan atau bahagi ikut faraid
susah nak explain dlm ni...sbb byk mende kena tgk...the facts of the case...kena tgk dr A t0 Z
takleh sekerat2...

sbb kes awak ni susur galurnya panjang...tanah arwah datok....masih nama datok ke?ada tak nama lain?dah pernah lantik pentadbir ke sebelum ni?
sbb kes jual beli tanah ni....last sekali kena daftar kat pejabat tanah...wpun awak dah bayo 100k tuh tapi kalau prosesnya tak betul...last nama pembeli mmg takleh daftar atah tanah tu
ginilah...awak duk mana?
bawak geran tanah/pokok rententan waris2....
gi jumpe mana2 loyer di tempat awak

tsunade....
pasal duduk atah tanah tu..duduk la dulu
sbb sekarang status 'owner' atah tanah tu pun hanging lg kan
30 tahun???? baik u cepat2 take action wpun maybe akan byk abis duit kali ni...sbb kalau tak lagi 30tahun pun tak settle

mak aih..susahnye bab2 nie..rina masa arwah abah meninggal, mujurlah mak trus rujuk pej agama.dia tak de laa dgt ckp2 org2 kg + pakcik2 yg lain.masa tuh kami semua belajar lagi(rina ngn adik no 2 kt uni..no 3 nk spm ngn bongsu baru form 2)...rupa2nya tak semua harta boleh dia faraidkan terutama klo anak2 semua belajar.keperluan asas(kereta..umah, kos perbelanjaan belajar bla..bla..xboleh dibahagi2)..so pej agama tolong mak bahagi2..dh tolak2 semua baru boleh bahagi.alhamdulillah adik2 lelaki rina masa tuh dh cecah umur dikira dewasa (17 ngn 19) so bila derang ckp bahagi sama rata, pej agama ckp ikut apa yg anak lelaki ckp sbb derang dh dianggap dewasa.....klo derang kata nk ikut hukum faraid..baru ikut..so segalah kami folo apa yg pej agama buat laa...
balik ke kg..dh berlaku salah faham between my mom dgn pakcik2 yg lain..mmg tension..sbb derang asyik ckp bab faraid2.mmg betul..tp Islam nie mudah dan xmenyusahkan umat(ayat2 org pej agama), utk kes mcm kami..kne buat sekian2 and bla..bla....yg sedih bila ada mulut ckp mcm nie kt mak rina bila mak bitau apa yg dia buat " ko bukanhye ustazah"..adei..susah ckp ngn org kg rina nie..bukan nk kutuk..tp cara pemikiran tuh..sakit hati...kami ikut apa yg dinasihatkan pej agama ..tuh je..smpi laa nie mak tak ngm dgn pakcik2..tension gak..tp..bg rina..mak tak salah sbb kita klo xtahu..bertanyalaa kepada yg lebih arif..yer tak?

Reply 87# anizarina

betul tu rina

islam ni amat mudah...

Wasiyyah Shoppe Sdn Bhd - pakar dalam perancangan dan pengurusan harta orang Islam secara syariah yg pertama di Malaysia.

-kos pengurusan pusaka yang rendah.

-"sediakan payung sebelum hujan" : melanggan dengan produk pengurusan harta melalui sistem Takaful berkelompok, memastikan harta peninggalan anda kelak tidak menjadi beban kepada waris, malah diuruskan secara PERCUMA, selain faedah2 lain seperti Khairat kematian dan Upah Haji

-rancang harta anda mengikut hasrat anda sendiri! : Dokumen2 perancangan harta seperti Hibah, Amanah, Wasiat Islam 1/3, Harta Sepencarian. terutama kepada yang tidak mempunyai anak, ada anak angkat sahaja, atau yg mempunyai anak perempuan sahaja, dan kes2 rumit lain.

rancang lah harta anda kerana harta yang kita kumpul di dunia adalah amanah dari ALLAH dan Allah menggesa umatNya merancang dan menguruskan harta dengan baik. jangan biarkan ia menjadi beban kepada waris, orang yg tersayang, serta menjadi seksaan kepada kita di dalam kubur nanti. rancanglah harta anda sekarang

keterangan lanjut boleh hubungi saya 012-2452136 (syahir alias)

layari laman web www.wasiyyahshoppe.com.my untuk info tambahan

Follow Us
ikang nak tumpang tanya kepada sesiapa yg tahu ckit pasal ni.

macam mana pembahagian harta if ayah dah meninggal n tinggal tanah yang mengeluarkan hasil bulan2, sebelum ni hasil tu mak ambik n sara adik 2 orang. tp skang mak dah kawen lain n ikut suami baru dia n tinggalkan rumah. macamana kami adik beradik nak bahagikan duit hasil tu??? berapa bahagian untk ibu n berapa pulak untuk anak2..??
mgkin ade yg pikir bg semua kt mak tp disebabkan ade konflik dlm keluarga, terpaksa la ambik keputusan utk agih2.. tp nama kat geran tanah x tukar lg cuma skang hasil bulan2 je nak dibahagikan...

mintak pendapat ye sesapa yg arif pasal ni...

TQ...

macam mana nak kluo kan duit2 arwah mak aku dari BIMB? kena ikut amanah raya? or ikut arahan pejabat tanah? sijil faraid dah ada...

up smula...
saye nak tanya..sesapa yg tau..

pasal harta pusaka..
cite die gini..

saya ade nenek.
nenek kawen ngn A. A mati. ade sorang anak pompuan . masa kat sini, byk harta nenek dpt (sepencarian ngn A) .nenek kawen lagi dgn B.masa dgn B, nenek tak bagi2 pon harta sepencarian die tuh kat anak die ngn laki A.B plak langsung tadak harta,so sepanjang die kawen ngn nenek, die gunakan harta2 nenek juga harta sepencarian nenek dgn laki A. kire modal asal tuh dari harta A, nenek n B beli lagi tanah lain, buat harta lain la.
Masalah nye..
Ayah saye, anak kpd B, ade beli sekeping tanah ngn ayah die (B).
Ayah saye pon dah meninggal 25 taun yg lalu.
Anak pompuan si A pon dah meninggal.
Mak saye balik2 bgtau saya..die tanak tanah yg bapak saya beli tu..sbb anak pompuan A tu selalu bgtau dia dulu, yg tanah tuh dari modal bapak die n bahagian die ade.
Jadi mak saye pikir..die tatau apa status tanah tuh..sdgkan die n apak saya dh beli..tapi asal usul tanah tuh bukan 100% bapak n mak die punye. ade hak org lain (anak pompuan A tuh la).

camne nak setel?
saya patut nak refer kat sape?
apa status tanah tuh?

macam mana pula kalau family belah suami tu beragama buddha ya..
cam mana nak buat tuntutan harta
asben ada cakap..dia ada serahkan sejumlah wang dan lain2 simpanan pada kakak dia.
masalah nya sekarang..asben pun sudah bedridden, tak boleh becakap
kakak beliau pula ambil sikap berdiam diri.

carold posted on 15-4-2013 03:52 PM
macam mana pula kalau family belah suami tu beragama buddha ya..
cam mana nak buat tuntutan harta : ...

kalo bab harta pusaka..
bukan ke syarat utama die mesti islam?
saya tatau jgk ni kaka..

silica_SiO2 posted on 17-4-2013 05:44 AM
kalo bab harta pusaka..
bukan ke syarat utama die mesti islam?
saya tatau jgk ni kaka..

memang pun..
tapi skrg ni sejumlah wang, simpanan fd, semua pun dalam kategori harta pusaka kan..
waktu asben masih boleh bercakap..
dia ada ckp nak buat wasiat..
tpi disebabkan kesihataan asben makin memburuk dan stay di hospital
semua proses tu tertangguh.

sekarang asben dah totally bedridden
saya pula baru dapat uruskan tuntutan perkeso, kwsp, insurans
kereta pula hari ni tamat cukai jalan..geran pun tak tahu mana asben letak..
geran rumah pun belum sempat tukar nama pada saya.

ari tu dah tanya SIL berkaitan acount, epf, fd asben di s'pore
tapi SIL cakap dia busy ..
sampai skrg SIl senyap..