CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kumang_kumang

ingin belajar mengikis dendam ini .. belajar memaafkan org lain

sebenarnya x elok utk hati kalau kita selalu berdendam ngan org...
maaf memaafi adalah jalan yg terbest tuk memupuk diri kita menjadi org yg lebih tabah.
kalau ko rasa dia tuh terlalu melampau sangat saound direct jer tapi biarlah cara yg beradap...
cubalah praktiskan..insyaallah ok

kumang_kumang This user has been deleted
aku rasa sound direct cara terbaik ..... supaya org tu sedar apa yg kita tk suka pasal dia dan sekiranya dia tu ada otak dan manusia jugak spt kita dia pasti akan terfikir tindakannya itu mungkin kurang wajar dilakukan .... tp kalau dia terus gaks buat ..... tk tau la.....

ko bunuh je dier...kalu ko x brani bleh upah assasin...:cak:

:pmuka::pmuka::pmuka:

bak no kontek dia...
wa nk upah dia kasik settle wa nyer kes tertunggak :bgrin:

ramaramabiru This user has been deleted
cuba ko bayangkan kalu ko wat salah kat org lain,pastu org tu tak maafkan ko dan dendam kat ko
dia balas sume apa yg penah ko wat kat dia dulu
apa ko rasa?
kalu ko tak leh nak maafkan atau nak kikis rasa dendam,cuba ko pikir mcm ni
ko tak kalah kalu ko maafkan org lain
ko tak rugi kalu tak berdendam ngan org lain
ko pikir lagi hari ni hari ko esok2 sampai lak hari dia

Reply #24 afja's post

kes ape?...ko utang ngan along?...ex ko maen kayu tige?..:cak:

assasin yg dimaksudkan: alaa ko kontek je pekida...lebih dr bunuh org pon diorg sanggup buat..janji ko ckp la ko di pihak yg benar, ckp la pertolongan sesame islam..komfem diorg tolong ko...:jeling:

Follow Us
pekida :stp:
ko tlg kontek kan bg pihak haku leh x? :love:

p/s seyes nih.... bkn memain....

Reply #27 afja's post

xde mase....ko kol la diorg..no ko leh dpt dlm mestika...ttetiap isu ade je citer psl diorg..

Originally posted by ramaramabiru at 26-12-2006 02:12 PM
cuba ko bayangkan kalu ko wat salah kat org lain,pastu org tu tak maafkan ko dan dendam kat ko
dia balas sume apa yg penah ko wat kat dia dulu
apa ko rasa?
kalu ko tak leh nak maafkan atau nak k ...

sebenarnya org yg aku dendamkan tu  ( EX aku ) dah cukup menerima balasannya tp kenapa hati ini degil sgt ? setiap kali berbicara mesti bibir ni gatal utk mengungkit / menyindir kesilapannya ? hmmmmmmmmm ........

bagi aku, org pemaaf ni sentiasa happy go lucky..macam aku...:bgrin:....setiap kali gaduh ngan EX aku, aku salah aku akan minta maaf...kalau dia salah pun aku yang akan minta maaf...masa nk clash pun, dia yang minta..aku jgk yang minta maaf kat dia..alih2 aku tak tau pulak mcm mana dia taknak maafkan aku...:hmm:....dia yg minta putus, sepatutnyer dia yg minta maaf..tapi lah ni..dia pulak yg mcm berdendam ngan aku, padahal dia yang berhutang ratusan ringgit ngan aku...hmmm..:hmm:...lelaki..susah nak ditafsirkan....

Originally posted by norsha at 25-12-2006 09:49 AM
wahh..seumur hidup me tak penah balas dendam kat org walaupun org buat jahat to me..
inside my heart, i still sincerely believe yg org buat jahat, their life wont end up good without kita susah pa ...

i totally agree with you. i ni dulu jenis yang susah nak maafkan orang tapi bila pikir balik,. maafkan je la orang tu. bende dah berlalu. kalau simpan kat hati pon kita sendiri yang sakit hati. kalau setakat balas dendam tu, nanti i will be at the same level with them. so i  imagining things je la that would happen to them. memang it sounds tah apa apa tapi i skarang banyak belajar to just let it go. continue with my life. orang buat jahat kat kita, kita redha. let them be. Tuhan tu Maha Adil.

erm, dulu aku memang jenis manusia yang kalo dah berdendam tuh..
tak ingat r.. luper sgala menda..
yang ada cumer dendam jer..
kalo jadikan karton, bole nampak api dendam tuh membara2 kat mata aku..
rase macam nak orang2 yang aku dendam tu terbakar ngan api dendam aku tuh...

tapi, tak tau ngaper dalam 2 tahun kebelakangan ni..
aku cam dah relax sket..
maybe coz aku rase penat kowt berdendam ni..
dendam tu rasenya macam taking all my energy and eating me inside out..
so, aku buang dendam tu jauh2..
hasilnya, aku adalah kanak2 yang lebih riang dari masa aku dok simpan dendam dulu..

camner nak buang dendam?
just ingat yang setiap daripada kita manusia biasa yang wat kesilapan..
manusia yang harus diberikan peluang dan dimaafkan..
kalo aku salah, mesti aku nak orang maafkan aku..
lagipon dendam tu akan makan diri aku sendiri..
so, dengan pkir camtuh aku buang dendam aku..
skang, aku kesian gak ngan mereka2 yang mungkin berdendam ngan aku..
penat seyh..

faslissen This user has been deleted
Originally posted by kumang_kumang at 27-12-2006 01:06 AM

sebenarnya org yg aku dendamkan tu  ( EX aku ) dah cukup menerima balasannya tp kenapa hati ini degil sgt ? setiap kali berbicara mesti bibir ni gatal utk mengungkit / menyindir kesilapanny ...

mungkin ko masih sayang kan dia kot kumang..... sayang, lawannya benci! Ahaks!

kalu ko dah takde perasaan kat dia, ko tak kan rasa apa2 pun...even benci pun tidak...tak gitu kumang??:cak:

faslissen This user has been deleted
Originally posted by BeyondSight at 27-12-2006 03:32 PM

i totally agree with you. i ni dulu jenis yang susah nak maafkan orang tapi bila pikir balik,. maafkan je la orang tu. bende dah berlalu. kalau simpan kat hati pon kita sendiri yang sakit hat ...

tapi kalu org yg sama asyik la dok buat jahat kat kita, and kita plak asyik la maafkan and redho kan dia...camna plak tu?? sampai bila nak camtu??...:hmm:

biasanye dendam bermula dgn sakit hati....utk elakkan sakit hati...cuba elakkan dr sebarang konflik...kalu berlaku juga konflik lihat sapa salah kita atau pihak sebaliknye...kalau kita salah dan lpas tu berdendam sakit hati kronik...kalu x salah tp berdendam masih kurang pertimbangan....pertimbangan yg wajar memerlukan mental yg kuat..mental yg kuat perlu melatih akal & rohani ke arah kebaikan...belajar dr kesilapan & pengalaman..melihat kelemahan diri...lihat kebaikan org lain....blaja utk menilai kemampuan diri....dendam tidak membawa penyudah yg baik.

if dunia nie tadek undang2 (samada undang2 tuhan atau undang2 manusia) aku rasa dah byk orang dah aku bunuh, aku seksa zahir batin, aku tocer tocer orang tue sampai mati!sampai hancurrr!!

tp akal fikiran aku masih boleh berpk dgn waras cause & efect aokibat dari perbuatan2 yg totally aku katakan mengikut hawa nafsu serakah. (asalkan hati puas!) wic end up nanti aku juga yg akan 'menyeksa' hidop aku dgn energy2 setan tue.

kalau hati aku puas, dan aku terlepas dari sebarang seksaan nak jugak aku turutkan nafsu amarah tue...ekekekek

so, cara aku atasi sifat tue, normally aku setelkan ikot hayalan otak aku jek. misalnyer aku nak bunuh orang tue, aku 'bunuh' dier in my mind.tak kiralah cara mana aku nak bunuh...aku akan ikot nafsu amarah ku....tp in my imagination only...

lepas hati aku puas....normally aku dah luper dah kesah dendam aku tue....

lagipon dendam nie, lepas kiter execute dendam tue, then aper yg kiter carik??? kepuasan?? then do it!! buat sampai hati puas...hanya ko jek yg bioleh didik hati ko, nak puaskan aper yg ko nak puaskan tue ikot cara mana??? pilihlah cara yang tidak memberi kerosakan kepada manusia lain.....

lepas tue, setan selalu gak hasut otak aku nie buat mcm mcm, tp setakat ini, insya allah aku salu ingat satu, mebbe aku boleh lepas dgn perbuatan setan aku tue kat dunia, tp nanti kat akhirat esok nak jawab dpn tuhan akan amanah2 yg diberikan, mampukah aku??

dahlah dosa sedia ada tak tertanggung, lepas tue dosa nak khianat dgn manusia lain pulak??? gituler aku salu saiko otak aku....agak2 aku rasa aku tak mampu ler nak mintak maap ngn org yg aku buat durjjana tue depan tuhan kat akhirat kelak, so....aku abaikan jeklah hasutan setan tue yg menghasut aku agar berbuat jahat dan nestapa kepada orang lain......

camne care kikis dendam ngan org yg mmg wat hal/prangai/salah ngan kiter?..

kalu ikut care aku, aku mmg bkn jenis pendendam...mungkin jugak slame aku idup ni x ramai yg wat prangai ngan aku, x ramai tp stil ade laaa..cmne aku maafkan org tu biler dier wat salah/hal ngan aku?..

aku dah set dlm kepale otak aku, alaaaaa biaaa la dier wat tu, wat nie...watpe la aku nk bedendam ngan dier nk balas dendam la..sok luse tah2 dier mati, tah2 dier kene aids ke, gonorea ke maupon taun....tah2 jugak aku sndiri akan mati lps aku abes type nieh, so ape la gunenyer kiter nk bedendam sesame kiter dlm dunia nie...then aku dah set gak, wat pe la nk bkire sgt ngan org yg wat prangai/salah ngan aku tuh, sbb aku percaye kalu 100 kali aku x bekire ngan org laen (kire maafkan la cnthnyer), 100 juta kali Tuhan xkn berkire ngan aku (maknenyer tuhan akan maafkan bnyk kesilapan/dose2 aku..) :lebai:

Originally posted by faslissen at 27-12-2006 04:14 PM

mungkin ko masih sayang kan dia kot kumang..... sayang, lawannya benci! Ahaks!

kalu ko dah takde perasaan kat dia, ko tak kan rasa apa2 pun...even benci pun tidak...tak gitu kumang??:cak:

kalau boleh aku tk mau sayang atau benci ... aku cuma mau bebaskan dendam ini supaya jiwa aku tenang kembali .. hidup aku ceria kembali .. aku mau teruskan hidup aku dan aku mau dia teruskan hidup dia.....kalau dia hepi aku tk cemburu dgn kehepiannya , kalau aku hepi dia tk cemburu dgn kehepian aku ..so dua2 50-50

Originally posted by philipinoe2 at 27-12-2006 09:03 PM

camne care kikis dendam ngan org yg mmg wat hal/prangai/salah ngan kiter?..

kalu ikut care aku, aku mmg bkn jenis pendendam...mungkin jugak slame aku idup ni x ramai yg wat prangai ngan aku, x ...

as simple as this...."say apologize and smile always"... :cak:

masa mula2 clash ngan x-bf aku...kwn2 aku sume suruh aku mintak balik duit aku yg dia pinjam... aku pikir pulak, selagi dia tak bayar duit aku, selagi tulah aku akan ingat dia, takleh nak lupekan dia...so aku amik keputusan utk halalkan jelah hutang dia kat aku tanpa pengetahuan dia.....setel...takyah ingat dia lagi......skrg ni lantak dialah nk bayar ke tak nak bayar...kalau dia datang bayar, aku amik....kalau dia tak bayar, takpelah.....dah halal.....