CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10067|Reply: 83

ingin belajar mengikis dendam ini .. belajar memaafkan org lain

kumang_kumang This user has been deleted
kumang ingin bertanya pada sesiapa yg ada petua utk mengikis sifat kuat berdendam yg ada pd diri kumang ....

kumang ni jenis yg ingat sgt kat kesalahan yg pernah org lain buat kat kumang ... kumang sentiasa mengharapkan sesuatu yg buruk menimpa org tersebut kerana kumang mmg jenis tidak suka membalas secara terang-terangan .

Rate

1

aku pun ada sifat dendam. selalu aku pikir naper org jahat mati lambat..
tapi bila aku dah semakin dewasa, aku dah dapat pikir secara rasional
kumang2, ko wat cam aku wat... maafkan jer orang yg wat salah kat kiter, sebelum tido@ selepas solat dan tenangkan diri..pastu ko anggap jer org tu takder sebarang hubungan kimia ngan ko dah...
memanglah kalau kesalahan tu berat, rasanya susah nak maafkan..it takes time. tapi kita tak rugi sesen pun malah bertambah pahala dan ketenangan jiwa...

dulu kumang pernah keja waitress kat pizza hut.... ada sorg asst manager tu buat kumang marah sgt .... kat situ ada 4 asst manager .... dia la yg kumang paling tk suke .... mulut becok + arah org mcm arah anjing + perasan sgt konon asst manager ..... 2 bln je kumang keje kat situ kumang berhenti pasal tk tahan dilayan bekerja mcm anjing ... gaji pun sempoi ...

sekrg mcm kumang nk hantar surat layang kat asst manager tu nk caci dia ..... F%CK cik SINA%ITA !!! PALAK KO !!!!!...tp kumang tk de la nk buat mcm tu ..imaginasi je ...

hish..baek ko jgn wat camgitu..
ko anggap jer la dia tu tak matang.. mental problem ke haper.. maafkan jer..

dia 2 thn tua dr aku .. dh lama keje kat situ tp masih tk tau jd leader yg betul .... aku cabut lari keje .. sebenarnya aku dh hantar surat resign notis seminggu .... jam bekerja difax ke KL setiap 28hb... aku sepatutnya habis keje 3hb bulan berikutnya ...ttp selepas aku confirm jam bekerja sudah difax aku cabut lari pada pagi tu jugak ( aku split hari tu ) so aku keje separuh shift je .... aku tak bayar duit denda dan tk bayar habis sewa hostel ....

tak tau laa nak kata .. dulu aku pecaya ngan kebaikan ... bak kata cikgu yg ngajar tatarakyat .. buat baik akan dibalas baik ... actually .. .ngarut seme tu ... ko buat baik .. orang akan selalu balas jahat .. ko baik orang pijak ... stuff cam tu .... tapi walau camna pun ... still aku buat gak kebaikan .. tak tau laa ... x harap ape pun ... ngan nak kata aku baik .. tak gak ...
cuma bila cite bab maaf ni ... haku baru belajar sesuatu ... hehehe .. bende maaf ni dah lama dengar cite .. dari skolah rendah lagi ... bila buat salah .. kita minta maaf ... kekadang aku terfikir gak .. nape kita minta maaf .. kekadang bende tu dah terang lagi bersuluh .. salah salah .. dan salah ... x 1000 kali ... nape salah pastu minta maaf ... kalau salah biar aje laa ... seolah .. dah jadi trend .. salah je minta maaf ...
cam escapism la pula ... bila salah minta maaf ... kekadang dia jadi cam ... maaf yg sebenarnya tiada ertinya ... ye laa .. its ok to make a mistake .. kang nanti minta la maaf ... pastu buat lagi hehehe

Tetapi kekuasaan maaf ni .. tinggi sebenarnya ... bila kita minta maaf .. kita merendah diri .. mengakui kesalahan ... kita melanggar sebenarnya tahap ego kita ... mengakui kita ni lemah .. dan ada lebih berkuasa .. iaitu Yang Maha Esa .. susah weih nak mengaku salah dan minta maaf ... its not an easy thing for some of us to admit and ask for forgiveness ...

maaf ni juga sebenarnya bertujuan .. memujuk hati yang marah ... sama ada hati kita .. atau hati orang yg kita sakiti ... kekadang aku bengang ngan orang .. aku gak minta maaf .. bukan bertujuan merendahkan diri aku sama rendah ngan lantai .. tetapi utk memujuk hati sendiri yg marah ... camna nak explain ek ... ko leh lepaskan berbilion tenaga sama ada cara fizikal .. cam tumbuk orang tu .. belasah ... bunuh .. tapi in the end .. hati ko sendiri sakit .. dan kekadang unrepairable ...
bila ko minta maaf ... hati ko akan reda marahnya dan hati orang akan reda marah .. dan selalu persahabatan atau silaturahim akan bertaut semula .. bak biduk lalu kiambang bertaut ...

kene ingat .. dalam dunia ni .. kita hidup dalam suasana komansalis ... sentiasa memerlukan antara satu ngan yg lain .. ada masa ko perlu orang yg pena menyebabkan hati ko marah ... dan kalau ko cemar ngan perbuatan fizikal ... tentu yg susah diri sendiri ...

so berbalik ngan dendam ...ni bila ko jarang maafkan orang .. ko xde sifat pemaaf .. atau perkataan maaf sudah mati kat hati ko ...
dan hati camni .. selalu adalah hati2 yg sakit ... selalu digambarkan sebagai hati2 yg hitam ... yg berdarah .. daripada segi metafora ...
atau hati2 yg sentiasa membuka pintunya untuk dimasuki oleh syaitan laknatullah ...

maaf ada baik dan buruknya .. bila kita terlalu pemaaf .. orang take advantage pastu kata kita macam2 .. termasuk lurus bendul dan bahan mainan kekawan yg merasa diri mereka lebih dominan ... bila kita dah jadi pemaaf sangat dan rasa cam yg aku kata ... dan blurr .. time ni la kita muhasabah diri ... dan menyerahkan kepada Allah .. akan kelemahan kita yg terlalu pemaaf dan mengharapkan ditunjukkan kepada kita yg sifat pemaaf ini adalah kekuatan dan kebaikannya...

Rate

1

Follow Us
tambahan ... orang pemaaf selalu happy go lucky .. dan kurang stress berbanding yg x pemaaf .. sentiasa dendam dan sakit hati .. dan melihat dunia di hadapan penuh dengan kejahatan dan kegelapan [darkness and evilness]  bila payah sangat nak maafkan orang .. start ngan perubahan mental dan fizikal .. bermula dengan mengukir senyuman .. dan menyambung dengan memohon maaf .. dan belajar untuk melupakan untuk membolehkan kita ... sentiasa ke hadapan !

aku boleh memaafkan org cume aku kurang yakin takut dia take advantage

dan

aku mmg mau maafkan kerana hati yg berdendam itu adalah hati yg sakit .

bagi aku sekiranya org itu ingin berkwn dgn aku semula , aku terpaksa membalas dendam itu secara emosi dgn melakukan semula terhadapnya apa yg dia pernah lakukan atau dgn mengungkit hal itu semula sehingga dia berasa terbeban dan bersalah. .. kejam tak aku ?

sekiranya org itu tahan dgn DENDA/ BALASAN yg aku beri , dan tetap mahu berkawan dgn aku ... maka dia mmg benar2 insaf dan mmg mahu mengakui kesalahannya dan benar2 meminta maaf dan kemaafan ..

begitulah mengikut tafsiran aku ...

aku cuma rasa hati ko .. kurang sihat .. mungkin ade cystic fibrosis atau generalised multifocal pustules ...
ape hal pun ... bila ko memohon maaf dan memberikan kemaafan .. jangan la expect ape2 .. sbb tu nampak sangat tak ikhlas ...
a person is define by its action ... so ko leh tau .. siapa ko sebenarnya ... atau siapa ko nak jadi .... ape hal pun kat dunia ni .. its comes to the very basic question ... nak jadi jahat ke nak jadi baik ... to be .... or not to be ... that's the question ... hehehe

oleh itu aku terlalu takut andainya org melakukan kesalahan terhdpku krn aku sukar memaafkan org ... aku akan sentiasa teringat setiap kali memandang wajahnya ...

atau senang je ... bagi org yg telah melakukan kesilapan terhadapku .... jgn sesekali memohon maaf dr aku ... teruskan blah dr hidup aku ..tp mereka terpaksa berhadapan dgn doa/sumpahan aku agar mereka mengalami peristiwa yg serupa ..... buat baik berpada2 , buat jahat jgn sekali

memaapkan org lain akan jdkan ati kite lebih tenang.....percaya la..sebab aku slalu amalkan...

Originally posted by kumang_kumang at 23-12-2006 11:57 PM
kumang ingin bertanya pada sesiapa yg ada petua utk mengikis sifat kuat berdendam yg ada pd diri kumang ....

kumang ni jenis yg ingat sgt kat kesalahan yg pernah org lain buat kat kumang ... ku ...

ohhh ko ingat sgt kesalahan org lain ek???
ko tu free dari kesilapan ke?
cuba org lain dendam ngan ko pulak...ape ko rasa??
dont act like God...ko sape untuk tidak memaafkan orang?
sedangkan Allah pun mengampunkan hambaNya...
sedangkan nabi mengampunkan umatnya...

pada aku lah...tak payah le nak ego-ego/dendam-dendam...
tak bawak kemana pun rasa dendam2 ni...
issy....lagi sakit ati ada lah...
bile dah sakit ati...jiwa pun sakit...
bile jiwa sakit....kite tak bole fikir dgn waras...
dgn itu berlakulah perbuatan2 yg tidak sewajarnye..
buat ape nak sakitkan diri...
hidup didunia hanya sementara...
rugi kalau ko tak hargai setiap minit dengan kegembiraan....

belajarlah untuk appreciate org...
dalam jahat2 org tu...mesti ada kebaikannye...

Originally posted by sibel at 24-12-2006 01:39 AM
tambahan ... orang pemaaf selalu happy go lucky .. dan kurang stress berbanding yg x pemaaf .. sentiasa dendam dan sakit hati .. dan melihat dunia di hadapan penuh dengan kejahatan dan kegelapan    ...

:setuju::setuju:

kumang ni jenis yg ingat sgt kat kesalahan yg pernah org lain buat kat kumang ... ku ...

belajar la memaafkan diri sendiri dan  org2 disekeliling kita sama ada kita sedari atau tidak aper yg mereka buat pada kita...dengan itu kita akan dapat ketenangan...hati kita tak akan rosak dan penuh dengan dendam...setipa kali masuk tido maafkan mereka semua esok pagi kita akan bangun dengan semangat baru dan rasa lebih lega....

aku akan cuba belajar memaafkan org ... org PERTAMA yg ingin aku maafkan ialah EX aku yg sudah bertahun perang dingin dgn aku ..... dia sudah pun minta maaf .... aku tk tau aku nk accept atau tk itu bergantung kpd sikap dia yg akan datang ... kalau dia layak utk dimaafkan ...aku akan maafkan .... aku cuba sedaya -upaya

sekrg aku tekad tak nk kontek dia  lepas aku wish hepi bday tunggula lepas 2,3 mggu tp kalau dia suruh call mungkin aku akan pertimbangkan.. biarkan dulu .... kredit aku dh kong .. aku boleh reload bukan masalah duit ...tp masalah perasaan ..tgk arr cam ne ...

kawan aku cakap..aku nie kejam..YEA KOT.. sbb..aku leh putus kawan..bila2 masa aku suka..dan tak kan baik semula wp kawan aku kata sorry/maaf kat aku..

ex aku cakap..aku nie pendendam..YEA KOT.. sbb segala perbuatan yg aku tak puas hati..aku akan balas sewajarnye..takder kurang..takder lebih..

so.. lantaklah..aku dah tua..dan aku blum kawen.. takder salah kalau aku wat jahat kat org.. muhahahhahaa..sbb aku punyer suka lah.. i live in my own world.. hahahahahahaha

Originally posted by Hana at 24-12-2006 10:58 PM
kawan aku cakap..aku nie kejam..YEA KOT.. sbb..aku leh putus kawan..bila2 masa aku suka..dan tak kan baik semula wp kawan aku kata sorry/maaf kat aku..

ex aku cakap..aku nie pendendam..YEA KOT.. ...

eh sama la kite hana .... ex aku pun ckp aku mcm tuh .. dia siap tanya lg " mcm mana cara kamu nk balas dendam tuh cerita skit " ........aku masa tu nk letak hp dia ckp tunggu dulu dia suruh aku explain gak cara aku balas dendam ..... aku jwb sempoi je .... "tumbuk kat mana2 yg patut asalkan kena " hahahahhaha!!!!!!

wahh..seumur hidup me tak penah balas dendam kat org walaupun org buat jahat to me..
inside my heart, i still sincerely believe yg org buat jahat, their life wont end up good without kita susah payah balas dendam and i oso believe kalau i balas dendam, im no difference from dia org yg jahat2 tu, ...mmg hidup rasa lebih tenang bila u berfikir camtu..tapi disadvatange nya..org senang pijak kepala la...

siapa lah yang tak akan ingat apa yang orang buat pada dirinya esp kalau dirinya tidak bersalah.. aku admit aku sendiri pun ada rasa nak bunuh orang yang menyakitkan ati aku...

tapi aku baca dalam satu buku.. berdendam ni suatu benda yang tak elok.. negative energy.. it will poison urself first.. so.. baiklah jangan ada kerana ia akan makan diri.. racun diri...

so from that moment aku tanamkan sifat tak berdendam tapi.. kalau teruk sangat aku tak forgive.. aku biarkan je.. aku avoid orang yang aku tak suka tu selagi terdaya.. aku tak balas balik...

aku percaya pada kata kata whoever fights monsters, should see to it that in the process he does not become a monster.. besides kalau kita balas berapa benar la kita dapat balas.. tapi esok kalau Allah balas kat orang tu, tak kisah la dunia ke akhirat hehehe.. nasib la.. Allah tu Maha Besar... skang pun Allah bayar cash!

erm, kalau kita sabar dan tabah.. Insya Allah Allah membalas dengan kebaikan dan menaikkan lagi darjat kita... yang penting kita ikhlas.. dan selalunya kalau kita tak lawan apa apa.. kejap je orang yang buat kita tu kena.. tak caya nengok la.. sebab, bila orang buat kita, kalau kita balas, kita pun sama jahat.. but kalau kita tak balas, kita diam kerana ikhlas tak mau wat jahat.. di situlah terletaknya sabar dan redha kita.. banyak kelebihannya.. tak caya cuba try...