CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 24083|Reply: 18

procedure to claim insurance kereta kena curi

1)mcmana prosedurenya
2)brp lama nak dapat claim normally
3)macamana monthly installment ngan finance?Bila nak stop?

1)mcmana prosedurenya
1)Sebaik sahaja dah berhenti panik pasai baru tau keta kena curi, mula-mula pi buat polis report. Lepas tu kalau tak berapa confident, cuba check dgn finance company manalah tau kot-kot depa yg "tarik".  Lepas tu, polis akan buat investigation pasai kes ni, depending on the kerajinan polis itulah. Ada kes sebulan pun dah tutup, ada yang bertahun pun masih hampeh lagi. Rajin2 lah contact sarjan yg siasat kes tu. Bila dia tutup kes (meaning dia puas hati yg jgn nak mimpi keta tu dpt dijumpai), polis tu akan buat laporan tutup siasatan. Ambik laporan tu, pi lah kasi kat insurance company tu.

2) From the day u submit kertas laporan siasatan polis tadi, within 1 month dah dapt claim tu. Again, bergantung balik kepada kerajinan insuran co nak buat cheque. Tak termasuk waktu yg bakal dihabiskan bergaduh pasai dia tak nak bayar full amount insured.

3) Selagi insuran tak reimburse, still kena bayar instalment. Jalan tebaik bincanglah dgn bank, tapi i rasa bank sure bo layan punye pasai beribu org hilang keta, jenuh dia nak kiv semua kes.

Sekian, terima kasih. Harap info ini dapat membantu.

Rate

1

Lupa lak soalan ke 3 tu, bila nak stop.

Awak stop bayar instalment bila cheque insuran tadi dah dihumbankan kat finance co. Ha! Baru betul2 tamat. Maceh...

bukan ke kene tunggu 6 bulan dulu.. bila keta dah ilang 6 bulan tak ditemui..baru bleh claim insurance. pastikan ko ade 2 kunci kereta tu.. sbb ko repot kete ko ilang dicuri. so kunci mesti ade kat nko. kalo ko cakap ko kene rompak..ha ko kene tunjuk kunci spare plak kat kampeni insurans.. nak repot polis pun kene pandai.. sbb insurans company baca keterangan polis je utk luluskan claim selain dari perkara2 kecik lainnya.

Kan saya ckp tadi, kalau awak baik dgn sarjan yg siasat tu, tak yah la tunngu samapi 6 bulan... sebulan pun dah boleh tutup kes.

Reply #1 Dilto's post

Saya cerita dari pengalaman saya sendiri tentang claim kete hilang.

1) Terus report kat polis dan dapatkan report yang sah ( buat beberapa original copy kat balai polis)
2) Terus pergi ke insurance company, pergi ke HQ terus, jgn pergi kat small branches nanti lambat lagi procedurenya. Bawak kunci spare, original insurance cover note, saving account statement, loan car statement dan polis report.
3) Nanti insurance agent akan suruh call estimator or investigator..bawa dia ke tempat scene kereta di curi..dia nak ambik gambar dan report kat dia macam mana kete boleh hilang.
4) Buat report kat bank mengatakan kete anda kene curi..so kalau tak bayar pun takpe, sebab nanti dia akan terus deduct dari insurance claims.
5) Sekarang, masa untuk dapat balik duit claim is 6 months itupun kalau reliable insurance company, kalau yang macam kurnia tak janji.

Rate

1

Follow Us
Originally posted by Dilto at 7-11-2006 05:25 PM
1)mcmana prosedurenya

Dilto, nih rey jawab based on own experience :

1. buat police report as soon as possible
2. gi finance bawak polis report, inform depa kereta dah hilang, at the same time, request for stop payment
3. pastuh inform insurance, nanti insurance will send 'adjustor' walaupun kes curi, ada adjustor datang amik gambar etc etc
4. lepas tu gi finance balik after dpt report from adjustor,pergi insurance kena isi form, kena ada stamp from comm. of oath nanti finance will issue a letter brape they will bayar balik, usually its 80% je, lebih kena bayar sendiri
5. pergi balik finance, discuss for settlement, lets say you balance is rm6K, so minta ler bayar rm1k upfront, lepas tu rm200 per month, usually depa minta your proposal, submit kat they all
7. once finalized, they'll issue another letter then start ler bayar.....

the whole process will take around 4-5 months.....

[ Last edited by  reyne at 21-11-2006 09:32 PM ]

Rate

1

ohh.. ada insan senasib..
pada 17 November 2006, saya kehilagn kereta juga..

saya punya step..
Gi report, balai amik report, jumpa CID then gi balai sekali lagi kuar resit sah,then gi insuran submit segala mak nenek dokumen, cover letter insuarn, geran (jgn kasi original dulu) kasi salinan jer, then tunggu lah.. 6 bulan depa nk wat investigate kata pihak insuranlah..
3 bulan utk investigate, 3 bulan lagi utk kuar cheq.. jadi bersabar lah..

skrang tgh menunggu..esok genap seminggu dia hilang..sedey!!

emm

masa bayar insurance tak pulak di tanya pelik pelik ye....bila nak klaim macam masalh timbul................tak paham aku sistem macam ni....pengguna juga yang terkena..........

Lain promosi lain bayarannye.....

Baru baru ni saya ada membeli sebuah motorsikal secara ansuran dengan sebuah kedai ni...(kedai glamer la) harga yang ditunjukan pada signboard atau papan iklan ialah: Bagi motosikal KRISS 100 cc ansuran bulanan sebanyak RM148.00 beserta dengan bebrapa hadiah seperti baju hujan , beg dan helmet.

Masalahnya sekarang time bayar bulan sudah berbeza dgn apa yang ditunjukan kat banner.. saya perlu membayar ansuran tersebut sebanyak RM 150 Sebulan dan diberi sebiji helmet sahaja. Beg DAN baju hujan tidak diberi bersama atas alasan tak ade stok...sudah hampir setahun sekarang tapi stok masih tidak ade....tu yg saya tak paham tu.....dahlah harga dah naik 2 ringgit.

Jadi saya rasa macam tertipu..tapi susah la juga nak lapor sebab kita dah sign perjanjian nak bayar RM150.00. Jadi apa yg perlu saya buat.... memang nilai tu sedikit tapi cuba saudara -saudari bayangkan kalauu seribu orng yang beli motorsikal tu..agak2 berpa diorang dpt sebulan ye....tu motor je..belum yang lain lain lagi........... :

masa i hilang kete dulu, alhamdulillah, everything settled within 4 mths ...

sebabnya, i selalu keep track with the progress.

Polis boleh tutup kes after 2 mths even tho, procedure kata 3 mths.

Before that, kena selalu check dgn adjustor, make sure, diorang siapkan report cepat & also .. check the value yg diorang letak. If you have evidence (lets say, few 2nd hand car dealer, akan ambil model & thn kete u more than value yg adjustor letak,) then, negotiate!!

bila dah polis tutup kes, make sure follow up dgn insurance. know the progress ...

bila cheque ready, diorang akan bayar kpd bank dulu, lepas bank keluarkan surat pelepasan, then only, cheque baki yg ada akan dibayar pada u.

The max amount insurance akan bayar, just the sum insured.

dari pengalaman haku......biler dah ilang tue..mesti nangis tak hingat dunia la.....aku jadik konpius lak yg kete aku dah takdok..dah la baru 7 bln jer aku pakai...maunnyer tak sebak....so aku terus jer buat laopran polis ..........coz mesti buat laporan dalm tempoh 24 jam (betulkan aku kalau tersilap).....pastu besoknyer aku terus g syarikat insuran (maser tue aku guna kurnia insuran coz kete baru).....kat opis insuran nie aku kene kemukakan polis report n aku pong kene buat report gak kat sini.....kemudian...lepas 2 minggu..kete aku dah dijumpai...nampak tang luar cantik lagi coz masih ader ruper kete...tang dalamnyer tue yg aku tak sanggup nak nengok..coz abih sumer barang dalam kete aku kene curi...yg tinggal hanyalah...stereng dgn hand break jer.....segala bende dalam tue diaorg amik...sampai aku nyer deskbord n meter aku pong diaorg curi.....alhamdulillah insuran cover sumer.......lepas tue aku terus tak pakai kete dah...malas...buat sakit ati jer..tapi nengok la lepas nie....

sorry...korek topik lama... tp nak tanya juga... katakan insurance kita pada tahun ni rm120k lebih lar... and balance kat bank ada lagi dlm rm130k... jadi bila kereta dah kena curi and dpt claim insurance... insurance akan bg rm120k tu kpd kita and kita kena settle kan dgn bank ke? meaning kita bg kat bank rm120k and top up remaining rm10k... mcm tu ek... sbb mcm tak fair jek... dah lar kereta hilang... duit pun nak melayang gak ke? huhu...

Reply 9# tempur

insuran apa sekalipun camtulah gaya dan stylenya
tu sbb duit kita jgn senang2 nak hukur kat derang2ni
menyesal kemudian tak guna
pikir byk kali sblm amik insuran yg mahal mengarutnih!
amik yg terpaksa je
sykt insuran mang mencekik!

nasihat yg baik dr puan yusrin

Reply  tempur

insuran apa sekalipun camtulah gaya dan stylenya
tu sbb duit kita jgn senang2 n ...
yusrin Post at 10-8-2010 08:41

abistu, kalau xambek insurance(atau ambek insurance lekeh2) and then kereta ilang, camna plak tu?

kat mana korang hilang keta ye.. takutnya

Reply 13# sphinx

insurans company biasanya tak bagi 100% daripada jumlah yg ko sum insured tu..kene tanya la insuran company tu..

lagi satu,walaupun ko rasa balance ko dlm 130K, ko tanya la bank brp jumlah early settlement..rasanya boleh dapat rendah dari 130K tu dan depends jugak kereta tu dah berapa lama serve loan...

nak tanya kalau original cover note tu mana nak dapat ye, saya cuma ada photocopy je, puas tanya ngan bank dan insurance company dia orang kata tak simpan original cover note tu.
kalau takde original cover note tu masih boleh claim ke, letihlah pulak nak kena bayar installment tapi barang dah hilang