CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 5803|Reply: 47

Sindrom Berbual dalam surau

Assalamualaikum,..

Aku nak utarakan hal ni, sebab aku perasan dah lama benda ni terjadi di kalangan kita semua. Di surau tempat aku kerja ni, ada satu pe'el mereka yang mengerjakan solat, suka betul berbicara perkara lagha dalam surau.

Aku jadi annoyed sebab surau tu tempat kita beribadat, bukan tempat citer pasal gaduh dgn boifren malam tadi/ makan apa lunch tadi/ anak pakai pampers brand apa, susu apa blah blah blah.. bila orang tegur.. diorang cebek mulut lepas tu bising balik..

Aku sampai satu tahap naik darah, aku tanya derang.. kat opis tadi tak habes sembang ke? sampai bawak cerita ni kat surau? Yet they dont respect, but pulled face to me... Okay, aku tak kata aku perfect, sebab aku masuk surau pun tak pakai tudung.. bukan macam diorang bertudung litup bagai.. tapi aku tak suka cara diorang yang bersembang dan tidak menghormati jemaah lain yang sedang mengerjakan solat...

Tu sebab aku tak suka solat ramai-ramai,... selalu - sebab nak escape terdengar perkara lagha ni aku turun surau lewat waktu.. sighhhhhh

Reply #1 fawabi's post

aku tensen amat bila pakai surau PLUS kat hi-way.

Kaum hawa dok pong-pang segala bagai dari rega bawang sampai kain rosalinda. Rasa mmg nak tendang kasi roboh partitioning wall tuh pastuh bitch slap seko2. dahler tak reti jaga adab, bercakap kuat pulak tuh! :geram:

Reply #2 kabukiman's post

aku rasa kat memana pun benda yang sama jadiklah kabukiman..

sorilah, aku cakap... aku pelik diorang ni macam tak ada kesedaran sivik langsung.. just imagine dalam surau depa bleh mengumpat... gelak besar-besar, annoying giler tau.. ada sekali tu, aku tgk sorang makcik ni tengah baca quran lepas solat, ada beberapa anak gadis yang dok melepak lepas solat ni dok gelak mengilai dalam surau tu, mak cik ni berdehem lah kasi warning and baca quran kuat sikit.. diorang boleh buat muka tak reti.. jeling kat mak cik tu, lepas tu sembang lagi.. aku rasa macam nak tampar sekor-sekor.. muka macam bagus.. manis aje bertudung, tapi hampeh..

no offence but this is the reality.. i hate them..for not respecting the surau, the mak cik, the quran yang mak cik tu baca and for the tudung yang diorang pakai tu..

dragon90 This user has been deleted
bukan stakat berbual... usha handphone..mesej aweklah... baring2 la... al-quran tuh tetap jadi perhiasan...

benang ni tak dapat sambutan hangat ek?..

Reply #1 fawabi's post

ituah tanda AKHIR ZAMAN...
sudah terjadi depan mata kita zaman sekarang nih....

berbual hal keduniaan dalam masjid adalah TANDA , HARI KIAMAT SUDAH DEKATTTTT....

Follow Us
Originally posted by fawabi at 20-10-2006 03:38 PM
benang ni tak dapat sambutan hangat ek?..

kebelakangan ni rasanya bebenang kat O&C ni kurang sambutan.  tak move.

berbalik kpd tajuk ni, aku rasa elok juga kao letak satu notis besar-besar paling kurang font tinggi 6 inci kat pintu depan surau tu "TERIMAKASIH KERANA TIDAK BERSEMBANG DI DALAM SURAU INI.  SEKIAN HARAP MAKLUM".

ok ke suggestion aku ni...

Originally posted by ferryman2393 at 20-10-2006 04:10 PM

berbalik kpd tajuk ni, aku rasa elok juga kao letak satu notis besar-besar paling kurang font tinggi 6 inci kat pintu depan surau tu "TERIMAKASIH KERANA TIDAK BERSEMBANG DI DALAM SURAU INI.  SEKIAN HARAP MAKLUM".

ok ke suggestion aku ni...  

ko tau tak? management dah tampal segala notice siap letak signboard lagi, tapi yang lawaknye derang boleh sembang kat tepi signboard tu aje.. punyelah tak reti bahase....

letak notis dah, sound direct dah.. tapi derang masih camtu lagi makin kerek adalah.. um.. aku sedar le yang aku tak pakai tudung, tu yg derang tak raspek aku masa aku tego derang..

Reply #8 fawabi's post

tu namenye xde kesedaran sivik..majoriti malaysians memang camni..same la kes cam dlm lrt..penat driver wat announcement suruh orang yg nak kuar biar kuar dulu..ni tak,yg nak masuk lrt pon sebuk2 gak kat pintu..:geram::geram:

dorang x tau ke borak psl hal donia dlm rumah Allah berdose?

honeyling This user has been deleted
macam mana la msia nak jadi negara maju without kesedaran sivik..
penat cikgu ajor sivik kat sekolah..

Originally posted by fawabi at 19-10-2006 05:16 PM
Assalamualaikum,..

Aku nak utarakan hal ni, sebab aku perasan dah lama benda ni terjadi di kalangan kita semua. Di surau tempat aku kerja ni, ada satu pe'el mereka yang mengerjakan solat, suka b ...

tampar jer muka sekor2.. biasanya pompuan yg tak lawa yg buat perangai tak senonoh mcm ni... potpetpotpet ngumpat dlm masjid dan surau. memekak jer.

Reply #11 honeyling's post

kekeke ... cikgu ade masa ke nak ngajar sivik kat skolah ... sibuk ngajar subjek yg leh bagi pulangan atau nama baik skola aje cam math ngan sains ... sivik x de nyer ... bebudak tu kene belajar sendiri

Originally posted by ferryman2393 at 20-10-2006 04:10 PM

berbalik kpd tajuk ni, aku rasa elok juga kao letak satu notis besar-besar paling kurang font tinggi 6 inci kat pi ...

ha ah,  kadang2 manusia2 ni kena beri ingatan selalu..

Buat poster besar2..tampal merata2

" Jangan membazir air ", " Jaga kebersihan bilik air ", " jangan hisap rokok ". " matikan bunyi henpon "
dan
" Jangan bebual pasal dunia boleh tak?? "

Originally posted by fawabi at 20-10-2006 04:20 PM

ko tau tak? management dah tampal segala notice siap letak signboard lagi, tapi yang lawaknye derang boleh sembang kat tepi signboard tu aje.. punyelah tak reti bahase....

letak notis dah, s ...

sikit2 dah la, takut nanti orang tak puas hati, jadi gaduh2 lak

Aku pernah nampak depan mata aku, ni kat Spore eh,
Ada tiga pakcik ni pakai smart, baju lengan panjang, putih bersih baju, kira macam pegawai opis berpangkat besar la gitu rupa dorang.

Solat Jemaat, ko paham2 la ramai orang kan, jadi dah jadi tugas noja mesjid, pegawai2 mesjid, sukarelawan mesjid , tolong aturkan gerakan jemaah, jadi sapa datang lambat ada ruang solat kan?
Jadi ada satu pakcik orang mesjid ni, datang ngan penuh sopan dan rendah diri, tegur ni tiga orang ni " mintak maaf cik, boleh tak cik kedepan sikit, kasi ruang orang lain "
pasal ni tiga orang ni pun takde kepala hotak, duduk bersila kat tempat orang nak lalu lalang kat belakang mesjid.

Patut eh, dah kena tegur , ikut je la, atau diam angguk eh, ni bila orang mesjid tu bergerak pegi arah lain
korang tau?
tu tiga orang smart bergaya tu cakap " Apa dia sibuk?? Suruh dia duduk diam2 mengaji la dah tua!!! "

kepala hotak tiga orang tu berjambul la....
Aku hilang hormat kat orang2 cam gitu.... , pakai smart tak guna pasal takde manners.
Jadi mana2 pun dalam dunia, tetap ada orang takde kepala hotak dalam mesjid atau surau....

Jadi ni peringatan buat kita, kita tengok orang cam siot, kita cuba elakkan tak mau cam siot cam dorang.

fireunicorn_85 This user has been deleted
aku cukup malu dgn attitude sesetengah melayu yg buat perangai camnie..
bodoh dan berlagak sombong!!
aku xtau apa yg kurang nye dgn org melayu..nak ckp x bertamadun, negara sendiri..nak ckp x pegi skolah & xtau baca, sms tau plak nak baca..nak ckp x beragama, pakai tudung & kopiah..
aku sedih doh tgk attitude camni..
sampai bila pun melayu camni xkan maju punye..x guna letak wawasan 2020..khatib tgh berkhutbah pun, blh layan sembang lagi..
aku fikir org2 camni xde kefahaman lagi tentang apa yg diorg buat..jenis semayang pun buat sbb ikut tgk org lain semayang..puasa pun sama..pakai tudung pun sama..
TAPI TAKDE PENGHAYATAN~~~
dalam perkara ni,aku fikir elok lah ibu bapa yg ada anak2 kecik tu didik anak2  dgn BETUL..
tanamkan RESPECT pada agama..pada org tua & juga civic manners..
Ni dari kecik x ajar la, yg dah besar buat perangai boyan & jakun kat masjid~!!!
BERDOSA SUNGGUH DIORG!!!

fireunicorn_85 This user has been deleted
Originally posted by fawabi at 20-10-2006 08:54 AM
aku rasa kat memana pun benda yang sama jadiklah kabukiman..

sorilah, aku cakap... aku pelik diorang ni macam tak ada kesedaran sivik langsung.. just imagine dalam surau depa bleh mengumpat...  ...

cakap pasal tudung nieee...
aku malas nak ckp apa daahhh...
ko tgk je avatar aku..
gamba budak skolah pompuan MENGHISAP ROKOK DAN BERTUDUNG~
bagi aku tudung x mencerminkan langsung personaliti sesorang tue..
yup,aku ada memembe yg bertudung tapi suka sleep around dgn laki~
whereas yg free hair plak x buat keje camtu..
apa nak jadi laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa~~~~

Originally posted by fireunicorn_85 at 25-10-2006 09:44 PM
aku cukup malu dgn attitude sesetengah melayu yg buat perangai camnie..
bodoh dan berlagak sombong!!
aku xtau apa yg kurang nye dgn org melayu..nak ckp x bertamadun, negara sendiri..nak ckp x peg ...

paling klassik aku pernah dengar khutbah semayang jemaat.

Imam kasi khutbah takde nak cakap manis2 selindung2...

" Awak semua ingat, awak datang mesjid , solat jemaat, awak semua dapat pahala?
Kalo sapa yang membawa kereta, dan kereta tu diletak sebarangan sampai mengganggu lalu lintas orang lain , awak bukan dapat pahala tapi awak dapat dosa!!"

betul pe, kadang2 aku nengok orang nak gi semayang, dorang ingat dorang paling penting, so bleh park kereta sebarangan,
aku bukan apa, bayangkan ada kebakaran ke, kecemasan ke
abis tu ambulans ke, keta bomba ke tak bleh lalu pasal orang2 ni yang ingat, pasal dorang nak gi semayang jemaat, suka hati mak bapak dorang nak park mana2 dorang suka..:jeling:

Reply #18 deaf4ever's post

ini tak kira bangsa atau agama...suma serupa. common factor is diaorang suma rasa dia lar paling alim, maka atas sbb itu dia tak kira parking kete tgh donia pon sbb alasan dia "aku nak pegi jumpa tuhan, tuhan tak marah".

worse still kalu lak dah ler perasan dia tuh alim, pastuh loyar buruk. mungkin dlm kepala dia pikir kat akhirat there is no such thing as road traffic offense atau sistem demerit kejara not considered utk masuk heaven or not.

suma serupa jerk... bergantun pada pe'el dan sikap hidup bermasyarakat. pada aku patut PBT buat operasi tarik kereta perdana each and everytime jemahat ker, sunday services ker, dkt temple ker... must not discriminate!

Aku juga perhatikan semasa imam membaca khutbah jumaat...budakx kecik ni bergelak ketawa main polis sentri dan yg sekolah rendah dan menengah pun masih bersembangx lagi. Yg haku herannya mana bapakx depa ni. Samada tak mai sembahyang atau tak amik peduli pasal kelakuan anakx. Kanakx ni sebab tak terajar nanti bila besar panjang anakx mereka pulak jadi penyagak. Aku tak salahkan org lain tapi makbapak mereka yg haprak ni. Kalau anak haku dah lama makan pelempang haku......ish ish ish geraaaamm