CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ratualiya

Konflik dengan mak

just nak bagi contoh....kawan wa ni tak pernah bayar zakat....sbb dia kata satu is leceh sbb company dia tak provide auto deduct mcm PCB....then tetiba company introduce...so senang la nak buat....dia kata selama ni....duit gaji tu samada ngam2 atau kekadang terkurang....

tapi sekarang....ngan PCB ngan potongan zakat, duit gaji yg amaun sama tu boleh berlebih la pulak....dia tak rasa apa2 sangat sbb auto tolak dari gaji kan...so tak nampak la....so mungkin lu boleh buat mcm tu...siap2 auto transfer to account mak lu.....so lu tak terasa pun lu dah bagi duit.....

so just nak bagi contoh....kelebihan sedekah or zakat or sewaktu ngan dia

cantthinkofany replied at 12-8-2021 03:49 PM
ni just pandangan wa eh....bukan la islamik sangat but more on logic thinking....

yes, in reality ...

Btl apa yg u ckp. Dulu saya ikhlas tp lately sedikit rasa terbeban sbb belanja rmh,anak lgi. Tp masih ada baki gaji di hujung bulan.

Cuma bab siblings lain yg lps tanggungjwb tu yg buatkan saya geram. Tambahan mak saya ni ada sikap biased skt pd anak2. Sy ni anak yang kurang perhatian dr kecik lg. Apa2 sy buat mesti tak kena. Bagi duit ckp tak cukup, beli itu ni merungut lgi. Kalau duitnya rm5 pun kadang2 berkira dgn saya. Kl dgn ank2 lain blh plk nk menolak kalau diberi. Tu yg menambah geram sy.

Mungkin itu hasutan syaitan. Sy cuba utk berlapang dada ikhlaskan diri. Mmg saya tahu besar pahala berbakti pd ibubapa tapi mengingatkan sikap mereka tu yg buat saya jd marah. Akhirnya jadi tak ikhlas.

SedihPedih replied at 12-8-2021 02:49 PM
ramai adik beradik uols..mesti meriah berkumpul ni

i pun sama ja nk bg pendapat.. berapa yg u mam ...

Btl. Saya pun kdg2 struggle sbb belanja anak, baru pindah masuk rmh baru. Byk belanja. Tp masih ada balance gaji. Cuma geram dan marah bila ingtkan siblings lain yg takde nk kirim duit stiap bulan. Kalau ada yg bagi mgkin stiap kali balik kg. Tapi saya tak pasti sbb mak tak pernah ckp psl duit dr anak2 yg lain. Kl menantu dan anak kesayangan bagi duit dia menolak tak nak terima. Tp kalau saya bising psl tak byr itu ini,tak beli itu ini,tahu pulak dia membebel.

Rak dinafikan sikap dia yg berat sebelah pd anak2 pn menjadi punca sy tak ikhlas. Seolah kebaikan kita tak dipandang pn. Hakikatnya saya tak minta pn dipuji.

ratualiya replied at 12-8-2021 04:54 PM
Btl apa yg u ckp. Dulu saya ikhlas tp lately sedikit rasa terbeban sbb belanja rmh,anak lgi. Tp ma ...

mmg wa sebagai orang luar....wa cakap mmg senang la kannn....tapi lu yg tanggung....

but please try....jangan tengok apa orang lain buat....but focus on apa kita buat....bila kita tak tau apa orang buat or tak buat....kita tak kan sakit hati....the issue is bila kita menyibuk nak tau apa orang buat and apa orang tak buat....kita pulak yg nak dictate apa yg orang tu perlu buat and apa yang orang tu tak perlu buat.....it can never work babe...even kita sendiri nak suruh diri kita buat sesuatu pun kadang2 susah....kita suruh diri kita ikhlas...tapiiiii mmg akan ada hari....diri akan menjadi tak ikhlas.....

and knowing ur mom with all those biawak hidup menumpang hidup tanpa contribution, no matter how much lu bagi mak lu tak kan cukup....maka berlapang dada...tell yourself...itu je yg lu mampu and lu dah jalankan tanggungjawab lu...mak lu nak menyalak till cow comes home....you just smile....bersyukur sbb lu masih ada mak yg masih mengeluarkan suara dan lu masih dapat mendengar suara dia walaupun kata2 yg menyakitkan hati.......lu still can see and feel her....she still exist in the living world.....kalau sampai ke penghujung hayat memasing....at least both knows deep down that both have done their level best to be the best that they can be....

all da best sis.....wa minta maaf....guna katanama lu-wa....sbb dah berpuluh tahun guna....agak payah nak ubah...and maybe wa tak nak ubah.....

Edited by Naatasha at 13-8-2021 12:48 AM
ratualiya replied at 10-8-2021 09:35 PM
Mak sy hanyalah typical kampung mak.tp mentalility mak2 kampung ni ada yg dahsyat compared to mak  ...

Maaf, berkat atau tidak Allah yg tentukan.

Dan derhaka seseorang anak tu pun Allah yg tentukan. Bukan mak yg tentukan. Banyak dah mak melayu suka hati jatuh hukum dekat anak.

Cadangan i sama macam forumer yg lain, bg 1 amount fix setiap bulan. Contoh RM300. Ikut la mcm mana mak nak belanja duit tu. Sbb bukan u sorang ank dia. Yg 2 laki kat rumah tu pun patut tahu tanggungjawab diorang.

Bg yg uols mampu dan ikhlas je…dan minta maaf je dgn mak sbb xmampu bg byk..lepas tu terpulg la dkt mak tu..lain la kita anak lelaki..mungkin aku jenis hati keras kot…

Follow Us
kalau iols pun akan cuba raise kan isu dekat group wasap adik beradik. kena bgthu jugak tu. lagi2 org laki ni, selagi x cakap, dia rasa xde masalah pape. nnt lama2 naik lemak. mintak buat collection utk tolong bayar bil kt rumah mak.  cth mcm family iols, ktrg tong2 duit coway bulan2 yg kt rumah parents. biar sikit ke byk ke amount, kena ada rasa tanggungjawab bersama dgn adik beradik lain.

yg tt nk bg mak tu, bg la jugak. sikit pun x pe. bgthu jek mak apa yg tt mampu sbb tt ada tanggungan lain jugak. tt jek lebih kenal mak tt. iols doakan yg baik2 utk family tt.

ratualiya replied at 10-8-2021 09:32 PM
Saya tak sampai hati nk jd trlalu serius hinggakan minta setiap sorang bgi duit bulanan. Unless kl ...

betulah tu.. buat je la group wassap mintak sorg rm50.. dulu kakak aku pun mintak bayar duit elektrik.. sbb kakak aku banyak bagi mak ayah duit.. aku bgtahu lah aku pun bagi duit kat mak ayah, lagi pun kakak aku yg suka guna aircon.. tak adil aku pulak kene bayar sorg... bil handphone mak ayah aku bayar semua... so aku kata aku bayar separuh je bil elektrik.. pastu mintak adik beradik lain pun hulur.. aku tetapkan rm50 sebab ade yg kerja biasa2.. yg kerja bagus sikit, aku suruh bg lebih la.. so aman damai hidup sekarang... masing2 tahu part masing2

Setuju dgn cadangan supaya TT bg satu jumlah tetap utk mak setiap bulan. Saya memang bg fix amount setiap bulan & belikan bahan basah setiap minggu. Biasanya kos bahan basah ni dalam RM100-150/minggu. Saya tinggal di negeri berasingan. Kat rumah, mak tinggal dgn 2 orang abg. Seorang dah kahwin tp pjj & seorang lagi bujang. Tp abg saya kerja biasa-biasa je. Cukup utk belanja sendiri. Alhamdulilah, rezeki saya & suami agak murah walaupun tak kaya. Alhamdulilah juga diberikan peluang share rezeki dgn adik-beradik.

Saya pernah pergi bengkel & semasa sharing session ada peserta yg beritahu, dia naikkan duit bulanan utk mak dia setiap tahun. Gaji naik setiap tahun & dia pun akan naikkan duit bulanan utk maknya setiap tahun. Saya sangat tertarik dgn apa yg dia buat…

Ada 3 orang duduk dengan mak, 2 jantan dan sorang yang ada anak tu..

Dorang tak boleh berusaha sikit bayar bills semua memandangkan dorang tinggal situ..

Cakap aje kat mak, you tolong selang bulan, itupun bukan semua sebab ramai tinggal dengan mak, so yang tinggal bersama patut bayar bills

cantthinkofany replied at 12-8-2021 03:49 PM
ni just pandangan wa eh....bukan la islamik sangat but more on logic thinking....

yes, in reality ...

sangat betul apa yg ditulis ni..setuju 200%

adik beradik ramai pun susah..
sikit mcm aku pun susah jugek.
mak mmg melekat dengan aku mcm kulit sotong

bab belanja tu tkde la byk, sebab berdua je.. tp dari segi emosi dan fizikal, kdg2 aku tak larat nak layan.. sebab nya bukan mak je tua.. aku pun semakin tua jugek

jd aku setuju la kot TT bg fixed amount utk mak.. as emotional support. mungkin mak pun stress dgn anak bujang yg tau mkn tido je.

Tahniah sbb berjaya tinggal dgn family di rumah sendiri..
jgn nanti adik beradik lain pass pulak mak dok sana sini .. jd lebih baik bg je duit belanja tu.

percaya la.. nanti mak tu pun dikirim  oleh adik beradik ke rumah anak yg berkemampuan.

Jangan la pikir macam tu tt
dah la adik-beradik hang tak amik berat pasal mak hang
tak kan hang pn nak buat macam tu jgak
kesian la kat mak hang
mak hang tu tak tau lg umur lama mane
aku cuma xnak hang rasa menyesal or ralat klu dia dah takde nt
selagi mak hang ada ni...jaga la baik2..gembirakan hati dia
insyaAllah...Allah akan bagi ganjaran kat hang
semoga anak hang pn nanti akan jaga hang macam tu jgak bila hang tua nanti

Iols mmg byr bil air api rumah mak iols walaupun ada 3 org adik beradik bujang yg dah berkerja dlm rumah tu. Byr senyap2 guna online banking dgn harapan bila derang solat, baca quran atau tgk yutiup ceramah, adalah tempias pahala sikit2 pd iols.  Kalau tt mampu byr je lah... anggapla deposit tt utk alam yg lagi satu.

Giteww tazkirah iols.

Edited by supermum at 15-8-2021 04:14 PM

Tak payah compare dengan adik beradik lain. Lagipun mana tau dorang ada bagi tapi diam-diam je. Mampuslah kalau semua kena bagi sama rata sedangkan income lain-lain. Bagi ikut kemampuan, fixed amount tiap bulan. Ada rezeki lebih bagi extra. Ignore je adik beradik lain ada bagi ke tak or berapa dorang bagi.

Kalau mak mengadu tak cukup, bagitau tu je u mampu. Pastu suruh dia mintak anak dia lain. Tak ikhlas takpe, no issue pun kalau tak ikhlas. Asalkan u berbakti kepada emak.

u kena terus trg dgn mak u spy mak u pun kena sedar diri juga dan sedar dia ada anak lain yg duduk sama dan perlu ditegur
u pun da ada life sdr, komitmen sdr, jadi u pun kena ada saving juga utk life keluarga u

utk mak tu...
bagi fix bulan2 pada mak utk dia belanja
pasal bil tu, antara option lain gihkan bil2 tu diklgn adik beradik..
adik beradik kena ada muafakat xkisah gaji kecik ke besar..part ni mak bapak kena dan anak2 kena main peranan.

Rm100 saja...kira sedekah pd your mum...berkat tau..kita tak nampak berkat mcm mana tp bila kita gembirakan emak, Allah akan permudahkan benda lain utk you contohnya anak2 menjadi, sihat tubuh badan...rumahtangga bahagia.

Edited by laradelara at 16-8-2021 08:09 AM
ratualiya replied at 10-8-2021 09:32 PM
Saya tak sampai hati nk jd trlalu serius hinggakan minta setiap sorang bgi duit bulanan. Unless kl ...

Nk tak nak kena jugak ada group wassap utk discuss psl ni.

Tt ckp tak nak terlalu serious, tapi hakikatnya perkara ni buat u terganggu kan. U pun ckp sbb u ada tanggungan sndri plus adik2 mcm lps tgn. Mak pun mintak ngn tt & tak nak mintak ngn yg lain takot susahkan dorg. So sbb tu lah kena discuss adik beradik. Ikut logic itu lah solutionnya.

Discuss baik2 bgtau apa mak tt mintak tiap bulan. Buat kira2 & mintak setiap sorg contribute. Tt pun nyatakan tiap bulan berapa yg tt mampu. Bagi amoun yg tt dah persetujui tu je. Make sure adik beradik pun bagi duit. Kalo dorg lepas tgn, tt nasihatkan je lah psl tanggungjwb anak jaga mak. Ingatkn dorg skrg ni musim penyakit.. Kita tak tau hidup berapa lama lagi kat dunia ni. Sndri fhm lah apa perlu buat

Iolss doakan tt dimurahkan rezeki & dilapangkan dada. Phm sgt kdg masalah duit utk org yg baru nk mulakan hidup & hidup berkeluarga ni mcm2 ada. Jgn stress sbb solution dah ada. Tt doa jugak utk adik beradik moga dorg terbuka hati & murah rezeki utk hulur duit kpd mak tiap2 bulan.

ratualiya replied at 12-8-2021 04:59 PM
Btl. Saya pun kdg2 struggle sbb belanja anak, baru pindah masuk rmh baru. Byk belanja. Tp masih ad ...

mungkin boleh bincang sesama siblings sahaja tanpa suami @ isteri. Buat group Wa utk adik beradik saje. discus kat dlm tu dengan iklas. mintak tlong mereka . mcm kmi adik beradik bila bincang nak bagi saguhati pada kakak sulong yang jaga mak. adik beradik shj, boleh telus, cerita tanggungan lain yg perlu dibayar .

scorpionkiki replied at 15-8-2021 11:13 PM
Rm100 saja...kira sedekah pd your mum...berkat tau..kita tak nampak berkat mcm mana tp bila kita gem ...

betul sesangat ... haha anak sya ada ckap sesuatu yg buat saya terkesan . bila anak tahu gaji sya tak la banyak mana , dia cakap dia heran camne saya boleh berbelanja mengalahkan org gaji RM10k sebulan . Rasanya itulah berkat bila berbagi rezeki dengan ibu bapa , tak banyak pun... tapi ada