CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 17504|Reply: 63

Nak Warna Rambut Sebab Saja-saja Pun Boleh, Tapi Ada Syaratnya

Masih ada yang keliru mengenai hukum mewarnakan rambut selain daripada menggunakan inai.

Persoalan mengenai hukum ini dijawab oleh pendakwah bebas, Pencetus Ummah (PU) Azman dan dikongsikan aish_sya di Instagramnya.

Dalam video itu, PU Azman menjawab soalan seorang remaja berhubung hukum solat dan mandi wajib jika mewarnakan rambut.

Menurut PU Azman, hukum mewarnakan rambut sama ada menggunakan inai tradisional ataupun bahan lain hukumnya harus, namun ada syaratnya seperti berikut yang diringkaskan oleh netizen.

Kredit Foto - Twitter

Mewarnakan rambut dengan pewarna tertentu selain hitam adalah dibolehkan dalam Islam. Bahkan ia menjadi sunat jika dilakukan dengan warna inai.

Walau bagaimanapun, bagi kaum wanita pula, mewarnakan rambut tidak boleh dilakukan kecuali setelah mendapat keizinan suami. Manakala, bagi wanita yang belum berkahwin, keizinan mereka tertakluk kepada keizinan ibu bapa.

Mereka juga tidak boleh mempertontonkan rambut yang telah diwarnakan itu kepada lelaki yang bukan mahram kerana rambut wanita adalah aurat yang wajib ditutup daripada pandangan lelaki bukan mahram.

Jangan keliru lagi ya. - CARI

Rate

1

Siapa yang kata rambut wanita aurat dia telah murtad. Anggota wuduk adalah bukan aurat

Tak tau ni pulak..

Walau bagaimanapun, bagi kaum wanita pula, mewarnakan rambut tidak boleh dilakukan kecuali setelah mendapat keizinan suami. Manakala, bagi wanita yang belum berkahwin, keizinan mereka tertakluk kepada keizinan ibu bapa.

Kludh warna rambut pastu bukak tudung tayang.. Mmg confim la haram.. Sbb niat tu bkn utk ikut sunnah tp nk mnayang..

Masa kat uni dulu selalu la kena cerca dgn makcik2 iol sebab iol feeling brunette kuikuikui.

pantang root hitam iol retouch. Now tak la dah, byk benda lain pikir selain warna rambut. Sanggul mcm sumo tu je ha hahaha

Tinot7: Tak tau ni pulak..Walau bagaimanapun, bagi kaum wanita pula, mewarnakan rambut tidak boleh dilakukan kecuali setelah mendapat keizinan suami. Manakala ...

i do what i want. Haaaa gitchuuuuwwwwww

Follow Us
Tinot7: Tak tau ni pulak..Walau bagaimanapun, bagi kaum wanita pula, mewarnakan rambut tidak boleh dilakukan kecuali setelah mendapat keizinan suami. Manakala ...

tulaa..terkejut jgk sebenarnya lps tgk tu..mewarnakan rambut "harus"...hmmm..tak ke kira ubah ciptaan jgk?tak paham aiolzs..

Setau ai kalau tujuan berubat,mcm guna inai boleh laa..tp utk org y beruban pakai warna hitam mmg xleh..and lagi satu kalau warna saja2 nak tnjuk,mmg xleh..tp ustaz tu ada jelaskn jgk psl warnakn rmbut dgn warna2 y mcm kafir,tu xleh..so,mmg berbalik pd niat n warna serta bhn2 pewarna tu laa..y ni ai taw jgk..cuma ai rasa japgi msti ramai y cuba2 warnakn rmbut sbb ustaz dah ckp "harus" kan...

tak suka tengok yang kaler inai sebab nampak buruk...kalau kaler inai tapi gelap sikit ok lah...mungkin rambut orang tu nipis kot sebab tu nampak buruk. Kalau rambut nipis, boleh je tanam rambut. Tapi kena rujuk yang pakar dulu lah ye dan kena ada duit lebih hehe

Kadang2 jadi gatal kulit kepala lepas warnakan rambut..kenapa ye

234126 replied at 13-6-2020 12:49 PM
Masa kat uni dulu selalu la kena cerca dgn makcik2 iol sebab iol feeling brunette kuikuikui.

pan ...

Iols dengan kawan2 meols pun masa dekat Uni rambut memasing dah tak berwarna hitam dah.. gigih semua nak color haha.

aritu aku tgk kt twitter ada sape tah share psal pewarna rambut yg halal & telap air..

Best ke wrna rmbut kalo wrna tu tahan bape lama?
Iols plak stress rmbut haku ni makin pnjg makin perang
Kalo duk bwh matahari jd kaler merah worr{:yameteh
Pkp haritu iols potong je senang cite kehkehkeh

Nk hitamkan rambut tp waswas lak rasa...

234126: Masa kat uni dulu selalu la kena cerca dgn makcik2 iol sebab iol feeling brunette kuikuikui. pantang root hitam iol retouch. Now tak la dah, byk benda ...

Jenama apa yg okay sis

inspektoremos21 replied at 13-6-2020 08:28 PM
Iols dengan kawan2 meols pun masa dekat Uni rambut memasing dah tak berwarna hitam dah.. gigih sem ...

Kalau sapa maintain rambut black legap masa tu mmg emo girl mysterious gitu lah takpun jenis japanese style natural. iol time tu memang kecelaruan sangat tetap brunette di hati

Masa study dulu i selalu juga kena tuduh warnakan rambut...padahal seumur hidup, sekali je i pernah warnakan rambut blue black...
Rambut i bila bawah matahari nampak kemerahan... itu yang selalu kena tuduh warnakan rambut..
Eh tak koser la.. masa study dulu mana ada duit nak pergi salon bagai. Warnakan blue black tu pun buat sendiri dalam shower, sekali je lepas satu malas, penat

Skrg ni, anak i yg no 3 pun pernah cikgu tegur dia pasal rambut.. siap text i lagi tanya kenapa warnakan rambut anak... bongok la ustazah tu, dah la tuduh anak i, bila anak tak mengaku sampai text i lagi.. sudahnya i reply kami bukan melayu tulen, bukan jawa tulen, bukan bugis tulen.. kami ada keturunan penjajah

terpaling replied at 13-6-2020 09:13 PM
aritu aku tgk kt twitter ada sape tah share psal pewarna rambut yg halal & telap air..

Kalau tau share sini ye

Lengkong replied at 13-6-2020 02:18 PM
Kalau tau share sini ye

sib baik jumpa aku carik.. link kt sini..

https://twitter.com/fizfaieznor/status/1271350197407236096?s=21

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

terpaling replied at 13-6-2020 09:13 PM

seyes r ada pewarna rambut yg telap air? sbb part ni yg aku paling musykil. mmg tulis kt product yg bgtau serap air ek.. maksudnya kalau mandi basuh rambut, warna rambut tu akan hilang ke? kalau setakat halal tu possible je..

dan niat saja2 tu setau aku xboleh juga. sbb saja2 nak ubah ciptaan tuhan la kiranya kan?

airmineral replied at 13-6-2020 02:40 PM
seyes r ada pewarna rambut yg telap air? sbb part ni yg aku paling musykil. mmg tulis kt product y ...

aku tak pasti dekat produk tu mmg ada tulis pasal telap air tu ke tak.. sbb aku pun tak pernah belek produk2 tu.. tp aku ada tepek screen shot twitter psal ni.. budak tu kata yg dia share tu semua telap air..

yg aku pernah baca dulu2, klau tak silap aku, blh ko nak warna rambut.. tp tak blh warna dgn warna asal.. cth rambut hitam dah beruban, ko pi warna balik dgn warna hitam.. tu takleh.. ko blh warna dgn warna lain..

tp klau silap aku bgtahu ni, sori la sbb aku baca psal ni pn dah lama dulu dah.. kot ada apa2 aku lupa dah..

airmineral replied at 13-6-2020 02:40 PM
seyes r ada pewarna rambut yg telap air? sbb part ni yg aku paling musykil. mmg tulis kt product y ...

lupa lak nk tulis td.. aku sbenarnya ada musykil gak part telap air tu.. sbb dah sah2 ko dah warna rambut, camna lak blh telap air.. tp entah la klau teknologi zaman moden ni camna kn..