CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kucingitam

Tinggal dengan Ibubape selepas berkahwin. Yay or Nay?

aku dah baca artikel ni few days ago. banyaknya dalam artikel tu adalah anak-anak yang pro staying with parents sebab menguntungkan diorang. oh balik rumah, mak dah siap masak. mak bela anak aku, tak payah susah hati. oh boleh jimat bayar rumah. sebab sibuk keje, tak dapat uruskan rumah tangga. in short, selfish.

blythes replied at 31-7-2018 03:55 PM
aku dah baca artikel ni few days ago. banyaknya dalam artikel tu adalah anak-anak yang pro staying w ...

The traits of our FD very own, HANA

Lepas kawin sy dgn suami tinggal dgn mertua.. bila dah mengandung kami tinggal dgn mak sy sebab mak selalu duduk sorang.. Kesihatan mak sy pun x bagus sgt dan rumah my mom besar tapi dia selalu tinggal sorang.. Skrg kawin dah masuk 3 tahun, anak sy dah 2 org.. Sy masih tinggal dgn mak, sebulan sekali kami akan tidur di rumah mertua..

Kami suami isteri nak sgt tinggal sendiri tapi keadaan x berapa mengizinkan.. Suami kerja sendiri jadi income ada turun naik..  sy dulu kerja tapi lepas mengandung berenti sampai skrg jadi suri rumah.. Ada juga tolong2 tambah income, sy masak laksa jual kat kantin mentua.. Hasben pun masak bubur jual kat kantin mak dia juga, kami ada simpan duit dgn harapan boleh la duduk menyewa nanti.. Ada juga sy apply rumah ppr tapi x tau la boleh dapat ke atau tak.. Skrg ni redha dgn keadaan je..

takpe kak..at least takde mak u tinggal sorang..tambah rumah besar, bahaya.. sekarang banyak orang gila..

Nayyyyyyyyyy!

Edited by Meiizu at 2-8-2018 10:46 AM

jwp nya memanglah taknak
nak duduk sendiri
i ni start keje je duk sendiri..dgn parent sendiri pun tak stay sama
camnalah kalau kawin kena stay dgn mertua
soalan ni i penah tanya diri sendiri
dulu kaw2 SAY NO
tapi dah usia meningkat i mula nampak & memahami (bukan sebab i tengah gedik nak kawin ye..)
mula memahami ada keadaan anak menantu harus bersama dgn orang tua

artikel tu ada baca..yg stay tu jenis kurang tanggunjawag, yg menguntungkan diorang bukan demi kepentingan parent diorang pun. komen2 dlm fb ramai kecam, yg kecam diorang ni bukan malay tau..fuhh rasa 1malaysia sgt

Follow Us
pompuan mmg naylah tinggal dgn mertua.. ada je yg tak kena kang, sedangkan anak sendiri pun kdg ada yg tahan dgn mak kan..ini kan pula menantu

Meiizu replied at 2-8-2018 10:21 AM
jwp nya memanglah taknak
nak duduk sendiri
i ni start keje je duk sendiri..dgn parent sendiri pun  ...

takleh nak ckp non malays kurang tanggungjawab..tapi yg respon dlm article tu mmg nampak tak bertanggungjawab...nak senang kerja je...hihi..

kucingitam replied at 2-8-2018 10:39 AM
takleh nak ckp non malays kurang tanggungjawab..tapi yg respon dlm article tu mmg nampak tak berta ...

ehh salah paham
ayat i salah
maksud i dlm komen tu yg kecam diorang semua bangsa..rasa 1malaysia bersatu komen diorang kurang tanngungjawab

Meiizu replied at 2-8-2018 10:46 AM
ehh salah paham
ayat i salah
maksud i dlm komen tu yg kecam diorang semua bangsa..rasa 1malaysi ...

oooh...ahaha..sama2 salah paham...hihihi

dah pernah merasa

dan buat masa ni mmg tak nak la

dengan parents sendiri pun tak nak dengan mentua apa tah lagi

bukan senang nak bertabah nak2 dapat mentua yang tak sporting

hari2 nangis kt toilet dulu

kenangan betul

Sebolehnya jangan duduk dengan PIL atau mak pak sendiri. No no

kalau boleh i rasa baik elak kan.
Unless ada sebab2 yg perlu..

lepas ayah pergi meninggalkan kami....saya dan suami pindah duk umah mak sebab kami keluarga plg muda...yg lain sume dh ada kerjaya dan rumah sendiri plus anak2 dierg sume dh besar2....

selama 7 thn tgl sama....byk airmata kuar walaupun duk ngan mak sendiri....huhu...suami sy ckp 'awk ni mcm duduk ngan mak mertua je'...huhu

suami sy ok die slalu ckp sabarla....kite x boleh kecik hati ngan mak...dan kita tak boleh kecikkan hati mak...

situasi sy ni suami sy biasa je kerja nye duit pun biasa je le....tapi abg2 kakak2...ipar duai semua berkerjaya...gaji besar..rumah besar...dulu mak sy nk jodohkan pilihan die...tp masa tu sy muda lg dan tak pikir psl kawin...
bende tu la jadi ungkitan bile apa2..."tula dulu mak nk kawinkan ngan sipolan....xnak...kalau x dh mewah dh skrg'

bile kawin anak berderet pulak...anak setahun satu...lagila die stress ngan anak2 sy...sy bekerja jawatan manager...kat ofis mmg byk kejeleeee.....suami keje shift...balik mmg penat...sebab ngadap jem satu hal...balik je urus anak2...anak2 sy bagi org lain jaga... anak2 pulak jenis melekat je...walau dlm umah..huhu...susah nk begerak...umah mak saya besar 2 tingkat...sy kalau dh naik bilik mmg susah nk turun....huhu...mak sy ni jenis org senang...nak je dpt.. lebih kurang boros..duit xde masalah...anak2 beri byk...mak sy suke bercerita...bile suke bercerita maklumla cerita hal org...termasukla bercerita hal sy kat anak2 lain...mak mertua sy...kalau dh bercerita tu bukan hal yg baikla....bygkan pd mak mertua sy....

bercerita pd anak2 lain...semua anak2 salahkan sy...kata x buat keje umah...x tolong mak...sedangkan sy ni bekerja...bile masa sy nk buat...bende tu dh siap2 bile balik....balik je mmg makanan dh terhidang... sy diantara situasi buat salah x buat pun salah...
bile sy masak....die merajuk ckp 'mak masak x sedap'
bile sy x masak...ckp sy malas...bile sy tolong...die buat sy mcm anak kecik...mesti ckp "sayur basuh" sayur, ayam, ikan potong mcm ni....sedangkan sy mmg minat sgt masak...bab masak sy mmg expert tp mak sy tetap buat sy mcm xtau ape2...huhu

sy jenis x suke nk membazir...x suke cite hal org..bile mak sy membazir atau bercerita hal org sy mesti tegur...tp pastu mesti gaduh...huhu...anak2 lain semua jenis melayan...so sy la paling contra...

setiap minggu sy akan lawat mak mertua...bile lawat mesti sy buat something...maklumla...duit x berapa nk ada...hahaha...pastu mak saya jeles....die ckp sy syg mak mertua sy tp x syg die.... haaaa lagi la sedey...nak ckp ape?? sy duk ngan die hari2...sy lawat mak mertua sy satu hari seminggu...uwaaaa x tau nak ckp ape....

pastu sy ckp nak pindah...lagi sedey die ckp "mak dh lama dh tak tahan ngan korang.. Mak kesian ngan korang je..." sebenarnya dlm hati kite mmg nk jaga die...sbb kite tahu anak2 lain mcm2 peel...
skrg baru die ckp... nadanya mcm menyesal...huhu tp hati sy betul2 dh tertutup nk pindah balik umah mak...sy pun dh pindah umah sendiri dh renovate rumah....syg nk pindah balik...

sy nk cium bau syurga...syurga mmg mahal buat saya...sy xnak gaduh ngan mak lagi...sbb tu sy pindah..bukan sy xnak jaga mak...demi ALLAH...

morale of story ape pun mak atau mak mertua jagala elok2...jaga hati dieorg...biarla nampak buruk...mak tetap mak...yg mana anak lelaki tanggungjwap mak dibawah tanggungjawap korang...yg mana isteri ..jgnla kongkong suami utk jaga mak...syurga suami di bwh tapak kaki ibu...
jgnla kata tgl dekat mak or mil...yay ke neyyy???? aiyooo...cube bygkan korang dh tua nnt...menangis bile anak x balik2...menangis bile anak duk ikut bontot bini laki....mcm tu la mak kite... ape pun anak laki ke peremppuan ke sama2 la jaga mak ayah kite...

anakcik replied at 10-8-2018 06:20 PM
lepas ayah pergi meninggalkan kami....saya dan suami pindah duk umah mak sebab kami keluarga plg mud ...

aku paham ko sis.. betul apa yang ko buat tu, yang tak dok dekat tak tau apa yang ko alami hari2..ko yang ngadap peel mak ko tu kan..

baru2 ni sembang dgn sorang kawan non muslim, katanya some parents memang really annoying..in terms of kedegilan, tak nak dgr cakap, especially kalau yang dah tua2 sgt dan sakit, anak bagi solution utk kurangkan sakit pun tak nak dengar. aku setuju sebab memang aku pernah nampak, share cerita dgn kawan2 aku yang jaga parents drg yg sakit.
tapi as dia cakap, tak semua.
katanya lagi, sebagai anak memang ko kena sabar banyak2..
(dari pengalaman dia yang jaga parents kanser)

Kalau stay dgn parents sebab nak jaga atau sebab dia tinggal sorang tuh lain ceta tapi kalau stay sebab nak senang anak2 terjaga. Makan minun balik kerja pun senang. Itu tak patutla. Dah tua2 masih nak menyusahkan mak bapak. Beside u pun takde privacy. Nak bermesra or bergaduh. nak didik anak pun payah. Banyak sangat nanti yang interfere.

Sasha replied at 13-8-2018 03:31 PM
Kalau stay dgn parents sebab nak jaga atau sebab dia tinggal sorang tuh lain ceta tapi kalau stay se ...

ya sis... iols pun tak setuju dgn yang jenis nak senang lenang macam gitu..
tapi mostly berpandangan negatif semua yang stay dgn parents tu begitu, sdgkan mereka bertujuan baik.

Kesian dorang dipukul rata dek makcik2 bawang yang mengata..

My opinion = absolutely NOPE. It's better to have your own house. Unless kalau betul2 perlu duduk dengan parents, macam mak/bapak sakit ke, dinasihatkan untuk carik rumah kelamin sendiri.

This is to avoid problems for both the husband and wife and the parents/in-law.

Tapi mostly zaman skrang yg duk ngan parents ramai nya bukan sebab mak bapak sakit ke apa ke, tapi sebab x berkemampuan, kalau x mampu jangan la kahwin dulu.

My parents pon suruh aku carik rumah awal2 sebelum kahwin, taknak aku duduk ngan deorang dah lepas kahwin kang, sebab dah besar manjang, buat malu kepit bawah ketiak mak bapak. Anak2 aku nak kahwin kang pon aku suruh gi pastikan ada rumah sendiri dulu.

rasa mcm mostly kwn2 yg stay dgn parents ni yg parents ddk area klang valley.. so dari nk sewa rumah mahal, bayar nursery bagai, diorg ddk dgn parents... ada 2 sides.. anak2 actually x bape suka tambah2 bile anak2 dah mula besar, semua kena ddk sebilik... tp parents suka sbb ade anak2 cucu2 kat rumah.. nk kuar dr rumah parents, belanja mahal dan belum beli rumah, nk stay, x selesa...