CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Jeniechan

Ayah sakit.

Genkidesuka replied at 23-8-2017 09:51 AM
Assalammu'alaikum jeniechan.

Syafakallah utk ayah.   

Assalamualaikum..tertanya-tanya genki ni lelaki ka perempuan..suka baca nasihat-nasihat genki..aura positif..sy yg baca pun rasa kuat dan semangat..teruskan berjuang..

jaga ayah tu bebaik jgn sampai TT menyesal/terkilan bila dia dah tiada nanti.. jgn jadi mcm aku TT.. menyesal sekarang dah x blh nak buat apa..

abah aku awalnya detect ada ketumbuhan dlm buah pinggang.. mmg x blh buat apa kecuali buang 1 buah pinggang.. lps buang dia ok.. sihat je sampai blh travel ke luar negara 2 3 kali.. masa follow up, dpt tau ketumbuhan tu dah tukar jadi kanser dan abah dah stage 2 time tu.. sementara dok buat treatment, dlm masa 2 bln je, dah jadi tahap 4.. mmg dah no treatment.. pakar pun cuma rujuk utk bg keselesaan setakat mana yg blh je pada dia.. tp wpun stage 4, abah aku bukanlah jenis yg terlantar sakit.. still blh bergerak cuma kena pantau makanan dia dan bw dia pi buang air dlm perut di hospital once every 2 weeks.. mmg setiap minggu aku balik tgk dia... masa last aku jumpa dia, time tu aku dah nak blk ke tmpt aku bertugas, aku cuma sempat ckp kat dia yg aku kena balik dah.. aku kesian tgk dia yg semakin kurus sbb pantang makan dan kebetulan time tu dia demam.. 2 hari kemudian, mak aku call (petang) bgtau yg doktor suruh abah aku masuk wad mcm biasa utk buang air tp dia minta anak2 semua ada kali ni.. disebabkan dah malam dan aku x blh nak drive blk mlm tu dgn 2 org anak kecik yg perlu diuruskan, aku bgtau la kat mak aku blk pagi esok.. sampai umah mlm tu, mmg dah pack baju utk aku blk kg.. mmg aku plan nak tinggal anak2 dkt husband je selama aku blk tgk abah kat hospital.. aku sanggup drive berapa jam balik by my own dgn dlm keadaan tgh sarat time tu (husband stay utk tgk anak yg sekolah dan settle kerja dia sblm blk kg).. tepat kul 12 mlm, adik aku call bgtau abah aku dah xde...pdhal masa aku call dlm 10.30 gitu, mak n abah aku elok je dok sembang dgn biras diorg yg gi melawat abah aku di hospital (doktor bg special pelepasan utk abah, org blh melawat dia anytime).. x keluar weii air mata aku tp hati ni tuhan saja yg tau.. x sempat nak jumpa abah aku

Semuga ayah awak cepat sembuh..

Jeniechan replied at 22-8-2017 07:28 PM
Thanks kak share stories psl arwah mak akk.sy doakan arwah mak akk ditempatkan dikalangan
Org be ...

Same goes to my mom, asyik sebut mak dah tak solat berapa hari dok mengira. Tambah pulak dia pakai diapers sbb masalah usus tu. Dgn najis dan darah all.

makkenits replied at 23-8-2017 03:58 PM
jaga ayah tu bebaik jgn sampai TT menyesal/terkilan bila dia dah tiada nanti.. jgn jadi mcm aku TT.. ...

Huhu sedihnya.sebab tu aritu sambung cuti sbb takut ralat jadi apa2 kat ayah. Saya xde kat kmpg.btw thanks share stories sis.sy doakan arwah sis tenang di Sana

WiduriiManja replied at 23-8-2017 05:13 PM
Semuga ayah awak cepat sembuh..

Terima kasih sis

Follow Us
ntahhapehape replied at 23-8-2017 03:56 PM
Assalamualaikum..tertanya-tanya genki ni lelaki ka perempuan..suka baca nasihat-nasihat genki..aur ...

W'salam wbt.  Alhamdulillah.  Yg baik dtgnya dari Allah jua.  

Err... I'm just the acik kepam next door.   Just call me akak genki.  Selamat berkenalan.

u smile. u dalam solat doa baca yasin...doa kat Allah m talk to Allah agar  you dikuatkan, doa je , ucap aje. doesn't matter , i just doa je. and u smile. bukan of course sengih tapi uknow that reassuring  healing calm smile bila bersama  jaga ayah sebab as u know , depa nak org tenang je  sekeliling.

spend time , ambik lah masa ni - cakap dari hati yg paling tulsu dan dalam ...pegang tangan ayah and say i am sorry...u have been wonderful. all the nice words , kata kata baik itu sedekah.

kalau dari segi theory - u just grab a book on bereavement by Kubbler ross..

hold his hands.

hey, u know it is okay , u dah jadi anak yg baik dan berjaya so...i am sure  itu dah i guess satu well done dah tu ...

tang bab kahwin tu.....as i said , dalam thread lepas...well let go lah , sebab u dah pilih keputusan itu  itu . so ...i dunno what to say on that part.past is pastlah. just say that YOU are happy,  so abah taj perlu susah hati.

Genkidesuka replied at 23-8-2017 08:35 PM
W'salam wbt.  Alhamdulillah.  Yg baik dtgnya dari Allah jua.  

Err... I'm just the acik kepam n ...

Oh akak rupanya.saya nak panggil akak ke abang semalam confius.hehe.

mbhcsf replied at 23-8-2017 11:35 PM
u smile. u dalam solat doa baca yasin...doa kat Allah m talk to Allah agar  you dikuatkan, doa je ,  ...

Thanks kak.selalu ada positive words from u bila saya sedih.Smlm ayah dah keluar hospital jadi kami jaga kat umah je.Ayah pun sedikit happy dapat balik umah walaupun still keadaan dia still membimbangkan.lagipun ayah lega dah dapat solat even sambil duduk je .kat hospital ayah susah hati banyak tinggal solat yela dengan tiub kencing bgai..

Edited by mbhcsf at 24-8-2017 08:53 AM
Jeniechan replied at 24-8-2017 08:17 AM
Thanks kak.selalu ada positive words from u bila saya sedih.Smlm ayah dah keluar hospital jadi kam ...

i just want to tell, u despite of all this seemingly tough situation, u still have the MOST powerful and  Beneficent. Ituy pegang kekuat tu.  sebab? itu hakikat. kita tahu itu dan tak pe...just go thru this slowly...
well, u can meet me somewhere in Kl , when i am available, we  have coffee ke , haagen dasz ke  okay?

tapi right now , i weng...sebab busy stripping some things...
feel free to PM.

doa je x cukup. kene benarkan dr buat dialisis dik. mak akak berthun dialisis. kene lah usaha. x kan nak doa je.  adik nak ayah adik sihat balik kan.

lindarafee replied at 24-8-2017 09:02 AM
doa je x cukup. kene benarkan dr buat dialisis dik. mak akak berthun dialisis. kene lah usaha. x kan ...

Docto dah ckp smlm.keadaan ayah x memungkinkan kan buat dalam masa terdekat.kalau dah stable baru kami boleh proceed .doctor xnak ambik risiko dialisis sbb keadaan dah teruk

mbhcsf replied at 24-8-2017 08:44 AM
i just want to tell, u despite of all this seemingly tough situation, u still have the MOST powerf ...

Okay kak.saya cuti 2bulan ni.nt balik KL kita jumpa .

Kuatkan semangat dan dalam masa yg sama persiapkan mental dan fizikal untuk sebarang kemungkinan yg akan berlaku. Kalau kesihatannya makin baik, alhamdulillah, kalau makin merosot, insyaAllah kita terima ketentuan Allah. Memang susah berdepan situasi mcm ni..

Jeniechan replied at 24-8-2017 08:17 AM
Thanks kak.selalu ada positive words from u bila saya sedih.Smlm ayah dah keluar hospital jadi kam ...

Semoga ayah semakin segar dan kuat utk buat dialisis. Jgn bg ayah makan heavy protein like berdaging and oily utk mengelakan tekanan kpd ginjal

harira replied at 24-8-2017 03:26 PM
Kuatkan semangat dan dalam masa yg sama persiapkan mental dan fizikal untuk sebarang kemungkinan yg  ...

Thanks sis.saya tgh cuba positive kan diri. taknak sedih2 sangat.sambil2 jaga ayah saya layan forum hiburkan hati.kalau x asyik emo nak nangis je.skrg ayah dah kat umah rehatlah sikit berbanding jaga di ward.thanks btw

cmf_blingblings replied at 24-8-2017 03:37 PM
Semoga ayah semakin segar dan kuat utk buat dialisis. Jgn bg ayah makan heavy protein like berdagi ...

Thanks kak.bab makan ni susah betul semua xkena dengan selera. ayah xboleh nak telan .tapi paksa juga makan 2 3 suap.and kerap bagi.boleh tau akk dulu bg mak makan apa ye waktu dia sakit2.

Jeniechan replied at 24-8-2017 03:44 PM
Thanks kak.bab makan ni susah betul semua xkena dengan selera. ayah xboleh nak telan .tapi paksa j ...

masa mak sakit kakak buat moi nasi. Rebus beras dengan isi ayam, seketul halia, brocolli , carrot dan garlic sikit aja sampai hancur. Dah hancur buang halia, masuk sehelai dua daun sup, then blend semua sampai halus. My mom tak boleh telan so kena betul-betul halus dan lembut. Then mak minum susu Diabetik Nestle + oat. Then kakak potongkan orange dan bg dia isap, nak kasi hilang rasa pahit mulut. My mom gula tak turun, so mmg tak boleh bg Milo and all that.

pujuklah ayah untuk buat dialisis.  Dialisis ni bukannya berterusan, ia nak bantu utk pulihkan keadaan semasa ayah TT. katakan pd ayah..biar sekali ni dia cuba benarkan doctor utk buat dialisis.  Pasti ia terbaik utk ayah TT.  

Ayah aku dulu di HUKM, 1 bulan juga aku berulang alik n bergilir dgn mak aku jaga arwah ayah.  pagi sblm g kerja hantar mknn n baju utk mak aku..ptg balik kerja amik baju kotor n hantar mkn malam pula atau hantar mak aku balik rumah aku utk rehat n amik alih jaga arwah ayah aku waktu mlm.  jaga org sakit mmg mencabar..kita tak tentu tidur n tak aman memikirkan what's next.   arwah ayah meninggal 10 hari lepas dia operation by-pass liver.  doktor beri jangkaan dia akan hidup utk tempoh 3 bulan..tp Allah lebih sayangkan dia.  

TT be strong, mak TT perlukan support. dia lg lah sedih bila tgk keadaan ayah TT.  In sha Allah dipermudahkan semua urusan ayah TT n TT sekeluarga.  Aaminn