CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

"Dah Tahu Suami Gaji RM 800- RM 1000, Janganlah Beranak Banyak"

Ada betulnya apa dia ckp. Sy setuju.

saya setuju dgn fb post tu

Aku setuju jee dgn statement budak ni. Banyak bukti depan mata, anak ramai, tapi famili susah. Bukan nak menidakkan rezeki Tuhan bagi, tapi, kita pun kena pandai laa nak plan kehidupan.

Ramai cakap, anak tu rezeki. Betul, anak tu rezeki dan pembawa rezeki. Tapi jangan laa dok tadah jeee tiap tahun beranak tapi tak ada usaha nak tingkatkan kualiti hidup sekeluarga. Secara tak langsung, menyeksa jiwa raga anak tu dalam aspek keperluan hidup.

Anak pembawa rezeki, jadi ibu bapa pun kena laa mainkan peranan menjaga harta Tuhan bagi ni. Kalau setakat anggap anak rezeki tapi layan anak macam hampeh, tak beramkna juga.

Aku pernah ikut program bersamamu kat satu rumah ni. Rumah tu ada 3 famili yang tinggal. Sekeliling rumah masya Allah dahsyat tak terurus. Sampah kitar semula kat tepi rumah tak terurus (aku anggap dia kutip nak jual tapi berterabur tak diasingkan). dalam rumah kosong tak ada perabot sangat, cuma ada tv dan sofa yang dah lusuh. dari luar nampak bilik kecik penuh buku dan beg sekolah, tingkap tak ada ditutup dgn kayu je.

Dalam rumah tu, ada lebih 30 orang penghuni. 1 famili ni ada mak n 10 org anak, laki dia dah lari. 1 famili lagi ada mak ayah n anak 5 org cmtu dan ada adik beradik mak ayah. lagi 1 famili pun ada pakcik makcik.

Bayangkan, dalam rumah sewa 3 bilik tu, ada lebih 30 orang penghuni? Lepastu abang salah sorg penghuni kesian kat adik dia sebab laki tinggalkan bini dengan 10 anak, so abang dia minta bantuan bersamamu, sebab nak tolong adik dia dr segi kewangan dan bayaran bil. sekali dia tunjuk bil air, lebih 500 sebulan, tu tak masuk tunggakan.

aku bukan nak mengata kesusahan org, tp pada aku, as parents, kena ada timbang rasa ikut kemampuan juga. Anak tu harta dan amanah.

i setuju je pendapat ahkak ni.
i sendiri tergolong dalam parents yang bajet2.
anak sorang, i ok. niat tambah lagi sorang, alhamdulillah. tu pun rasa cukup2 je.
tup tup ter-dapat no.3, alhamdulillah la juga tapi mula la fasa kena extra bajet.
kita nak semuanya lancar. anak2 terbela.

walaupun kedengarannya agak kasar, me setuju gak dengan statement dia..lagipun dia belajar ekonomi kan. dia kasi implikasi2 pun mcm logik juga tu..apa pun terpulang pada kebijaksaan sendiri utk merancang keluarga. keta ja sebulan 500..rumah sewa 600..nursery ja dah 350..tahun depan nak masuk sekolah belanja hari lg. tempat transit lagi dah 200..

Takpe..Bersamamu ada.beranaklah lagi

Follow Us
Saya setuju sgt.situasi dl xsm spt sekarang..dulu gj rm1k mampu membesarkan anak y ramai.dengan situasi skrg adelah mustahil

mokcikKSKB replied at 11-11-2016 06:03 AM
Kebanyakkan yg beranak ramai mcm tu lah.4anak laki..dok branaklah tiap taun dgn harapan dptlah a ...

Tu la, orang camni bila nasihat kite kene balik, konon rezeki Allah sape kita nak tentu kan rezeki orang. Masalah nye kebajikan anak terabai, kalau husband/bapak jenis bertanggungjawab takpe la.. Umur 32 anak 7 orang dah macam zaman2 nenek aku dah. Zaman skang kalau gaji 10k pun belum tentu cukup nak menyara anak bini ramai camtu. Zaman dulu takde medical card, insurance bagai susu pun breast feeding je. Aku cukup tak suka orang macam ni, selfish tak fikir masa depan anak2.. Kesian wife ngan anak2 cousin ko tu, tapi tu la yang si bini pun... Alahai. Harap anak die tak terabai especially education

aku setuju dengan pendapat minah ni... dengan keadaan ekonomi sekarang ni lebih2 lagi yang duduk kat bandar tu.. memang anak rezeki dari Ilahi tapi kita sebagai ibu bapa tanggungjawab sangat besar dengan amanah yang diberikan untuk membesarkan anak2 dengan sempurna..

ai sokong je
ni nak anak brderet tp pastu suh jual keropok smpai mlm :zz:zz

kerunai replied at 10-11-2016 09:41 PM
sembang kemain lagi pasal beranak pinak

ko tu dah kawin ke ?

Kau ni hidup zaman bila ? tak pernah dengar kondom atau pil perancang ke..

aku sokong jer..mmg anak tu rezeki..tp kt pun kene laa pandai merancang jgk..haiyoohhhh!!

Edited by jiji85 at 11-11-2016 03:38 PM

aku nak sokong ppn ni boleh x?  btol apa dia cakap..mmg la rezeki dr tuhan..rezeki ko dpt anak ada org lain yg nak anak tp blm ada rezeki.. tp xkan ko nak branak sampai mcm kucing kot skali 10 org..dah tu nak bagi anak mkn apa? agak2 la kalau nak beranak..billionair lagi beranak 1-2.

masalahnya bukan anak, tapi cara kita mengawal atau merancang perbelanjaan.

Aq stuju.. ummah Melayu pprt je slalu ckp anak ramai bwk rezeki byk padahal tgk la Bersamamu smua yg msuk TV anak mcm team pasukan bola

aku setuju sgt2 dgn minah ni...mcm kes sedara aku la...dh la hidup susah...laki xnak keja...harapkan wife dok berniaga mknn jer...wife nak keja laki x bg sbb cemburu...cemburu apa xtau la...anak 3 org dh nak masuk 4...yg kecik baru setahun...yg sulung 13 thn...no 2 12thn...anak no 2 pi keja kedai mkn sbb nak cari duit tlg mak...diorg mmg hidup sgt2 daif...kais pagi mkn pagi...kalau x kais ptg mmg x mkn la...sedara mara pun dh malas nak tlg sbb diorg sndr yg pilih jln hidup mcm tu...dh tau susah x perlu lah tmbh anak...mmg la anak pembawa rezeki...tp diorg secara x lgsg menyeksa anak...

Couldn't agree more!!

Knowledge is knowing the statement is true. Wisdom is knowing that Malaysian are conservatives

Btol la tu. Dulu nye susah ngn sekarang nye susah lain. Sekarang ni dah susah pastu terhimpit lagi. Orang tak susah pun terbeban apalagi yang susah. Dulu orang susah boleh lagi cukup makan.

Stuju. Aku anak 2 pon rasa mcm x ckup je zmn skrg ni