CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: freakashpop

Duit simpanan korang sebulan berapa?

AKu dlu mse keje sebulan bole simpan smpi rm500.duduk umah sewa,g keje blik keje motorsikal sbb jimat walaupun ada lrt.minyak seminggu rm5 je banding lrt pegi blik dah rm4.pastu bila dah ada rm5k++ tringn plak nk bli kete..tp bapak aku bantah sekerasnya sbb aku da nk kawen plus xnk bg aku ada komitmen..aku sedih sgt xdpt bli asetla kononnya,tapi hikmah disebalik tu pas kawen hsbend suh benti keje..so aku bole benti dgn lapang dada sbb xda komitmen hutang nk byr itu ini..syukur.

Saya pon nak enteprem kat sini sikit lah.........

Saya ni kategori fossil jadik simpanan ni thing of the past sajorkkkk....... Masa saya muda2 dulu saya ada buat sikit bisnes, dan setiap sen yg saya dapat semua buat bayar loan......mmg ada byk loan yg saya ambik...... So kita bayar partial payment lah , almost every 2 or 3 months macam tu......bila semua duit dah hantar ke hutang, tiada lah istilah saving /asb/ insuran/ etc....tapi saya sempat juga carum kwsp , kat borang kwsp tu masa zaman tu column majikan boleh letak berapa2 yg nak diletak (kalau borang sekarang saya tak tahu) tidak semestinya sama setiap bulan

Now bila saya dah habis semua hutang2 saya, saya pon jual lah bisnes tu, tapi premis perniagaan tu saya dah tkde hutang, so dpt le income sewa.....

Lokasi yg saya tinggal ni area2 low income , jadiknye duit hasil sewa seciput je......cukup lah utk makan, sekolah anak etc......tapi tkde la saving

Hai entahla saya mmg ditakdirkan tak boleh pegang duit byk2 kot sbb tu le tk pernah ada peluang utk buat saving

Tapi ok la.......tkde saving dan tkde komitmen.....tak payah pikir bisnes lagi dan tak payah kerja goyang kaki sajorkkkk bukan goyang eggs hoccay

Tapi sbnrnye tkde la dpt income 100% sgt........ Cukai pintu cukai tanah kena bayo.....dan paling sakit ati income tax maheiii bebenor:

Kalau kita nak saving sendiri mmg tak la..
tapak tangan ni gatai je.. huhuhu
so kita wat asb..
ada 2 yg kita wat.. 1 RM298 1 lagi RM105
Kira total kita mampu menabung hnya la RM403 sahaja.. huhuhu
harap tahun baru ni sikit boros tu dpt dikurangkan

Follow Us
hehehe...nasib kita gaji xlayak lagi utk kena potong income tax

tiga tahun kerja baru nak mula saving..sebelum ni dapat bonus belanja habes...beli gelang...beli cincin...bulan 12/2014 baru start simpan rm1500, dan sehingga hari ini (arini gaji) berjaya menahan diri dari mengorek kt bank...gigil2 tangan nak order tudung...
kalau berjaya 4 bulan maintain camni, ada la saving rm6k..kentalkan diri!

Ntah forumer mana yg ajar kat cari ni... cara nak menabung force saving.. kalu not RM5 tu jangan buat belanja.. simpan je..

Aku try this method. Bulan 12 aku simpan semua note rm5 (colour coded:green)..Then hujung bulan 12 aku try bukak hasilnya masa gaji dah tinggal serdak..

Alhamdulillah bulan 12 tu aku ada sedikit perubahan dari segi cash in hand.... maybe & most probably akan sambung  lagi cara ni di masa akan datang... sangat berguna youolss... better try

TulenBang replied at 23-1-2015 01:59 PM
Ntah forumer mana yg ajar kat cari ni... cara nak menabung force saving.. kalu not RM5 tu jangan bua ...

ktorg pn buat method gini...gigih kwn2 iols nyimpan duit hijau...ada tu yg dh berpuluh keping gtu...hujung tahun declare dpt smpn brapa byk..tp skng pn pakat da amek pic hasil tabungan

tp iols buat gni utk duit raya je....dr 2,3 thn lps buat gni...nnt hujung2 nk raya xyah g bank nk tukar duit dh...msuk smpul je trus..stakt 3,4 ratus jd lah

Ntah forumer mana yg ajar kat cari ni... cara nak menabung force saving.. kalu not RM5 tu jangan bua ...

hahaa iols pon buat camni jugek pas terbaca saranan sorang porumer cari ni...tapi kengkadang tu kan masa nak bayar cash time shopping, ala2 dalam hati mengharap janganla dapat note rm5 sebab nanti kena masuk tabung

woo...nk buat la...skrg menabung klu cash tu kat tbg hj jah rm150/mth...tp good suggestion...hakak nk start jgk la...

hyie replied at 25-1-2015 12:28 PM
hahaa iols pon buat camni jugek pas terbaca saranan sorang porumer cari ni...tapi kengkadang tu ka ...

Apa kata tukar drp note ijau kpd note kuning? Lagi cepat sbb value makin tinggi ........dan juga tt kan mengharap jgn le dpt note kuning....... Heheheh chances nak dpt duit kuning mmg tak tinggi

Tiram replied at 25-1-2015 04:07 PM
Apa kata tukar drp note ijau kpd note kuning? Lagi cepat sbb value makin tinggi ........dan juga t ...

haha btol jugek tu uols tapi lately macam selalu je dpt note kuning tu alang2 baik target kaler purple pulak

hyie replied at 25-1-2015 06:15 PM
haha btol jugek tu uols  tapi lately macam selalu je dpt note kuning tu  alang2 baik ...

Weyhhhh kalo kaler purple tu lah note paling tinggi udah nye nak bayar pakai note apa pulak?!!!! Tapi iol mmg menabung note purple sbb saja nak show off kat anak sedara time raya iol punya duit raya paling dinanti-nantikan hehehehehee padehal iol sengkek ya amatz tkde saving utk diri sendiri & keluarga harap ke aset beku yg cair sikit2 tiap2 bulan sajorkkk pastu yg cair tu meruap tapi kekdg mengering sblm bulan baru heheheeehehhe

Tiram replied at 25-1-2015 06:24 PM
Weyhhhh kalo kaler purple tu lah note paling tinggi udah nye nak bayar pakai note apa pulak?!!!! T ...

uols memang gila larikkkk...

syena replied at 5-12-2014 02:52 PM
aku pun fresh grad... gaji lebih kurang 2500++...belum pakai kereta..simpanan sebulan paling rendah  ...

masa mula2 keje pun lbih kurang syena jugak..time xde mood nak shopping, almost 1k boleh simpan sebulan...

iols dulu buat gini masa bujang..
duit note tuh pakai duit raya anak sedara..
tapi as usual la..nanti anak sedara yg dpt note buruk akan mengadu domba kenapa note dia buruk

this year nak buat lagik la..
lgpun mcm kerap plak dpt note hijau this year..hahah

Edited by madeinborneo at 5-2-2015 09:52 AM

Ini calculation gaji anak aku yg berumur 19. Dia kerja dan belajar dalam masa yg sama. Dah dia suka gitu katanya.

Gaji bersih : RM1500.

Dia buat loan ASB : RM60k. Bulan2 bayar RM655. Kira saving laa ni.

Dia buat loan motor dengan ayahnya sendiri. RM6k. Dia bayar tiap2 bulan RM300. Setahun lagi habislah hutang dia. Kahkah

Dia allocate RM300 belanja dia sebulan. Hp dia pakai postpaid plan RM85.

Makan ngan rumah aku tanggung laa kan. Dah kata serumah. Kiki

madeinborneo replied at 5-2-2015 09:48 AM
Ini calculation gaji anak aku yg berumur 19. Dia kerja dan belajar dalam masa yg sama. Dah dia suka  ...

good start for your son/doter....

btw ASB nie bila bole start buka account? 18? ikut tahun or ikut bday?