CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: ainnaza

susah ke nak jaga kebersihan?

Reply  leon_mclaren78

ala,xpyh sori mori..org mcm ni mmg xlyk dok umah yg bersih..klu dpt umah b ...
toet2meoww Post at 31-1-2012 09:24

Hehe.. tp citer pasal rumet ko yg suka basuh tgn dlm tong sampah tu mmg x bleh blah btul! Kalo aku, mau aku tuang ayor tu atas tilam dia ms dia x de kat umah!

Yesterday aku sampai umah kul 8 mlm sbb jem teruk. Lps mandi, aku start operasi mengemas dapo... aku menyapu & mop lantai...esp lantai dapo yg dh bminyak tu. Pastu kemas tpt tangkup pinggan & sudu atas singki tu... kat bwh dia dh start bkerak, bau x bleh cite la dh hapak sbb dh berminggu x bercuci. Pastu aku g buang jajan2 yg dh expired tu semua & cuci bekas2 dia. Then g buang sampah lg kat luar. Aku buat semua keja tu dlm sejam jah, dh siap pun. Pastu boleh lepak2 tgk tv & laptop. Letih sket x pe, aku anggap sebagai senaman!   Aku saje nk tunjuk kat diaorg... walopun kita bekerja & sampai umah lewat, tp still ada masa utk mengemas umah. Kalo x buat tetiap hari pun, buat 2x dlm seminggu pun dh cukup bagus dari x buat langsung. Aku bkn suruh diaorg buat tetiap hari pun, tp gilir2 la jaga kebersihan tu. Ni cawan sebiji pun x tercuci, apa kes?

Tang kebersihan tong sampah ni, aku setuju sgt cara ko tuh... kalo ada brg2 basah mcm sisa makanan ke, mmg x perlu tunggu tong sampai penuh baru nk g buang. Kalo mlm ni buang sisa makanan tu, esoknya harus kena ikat plastik tu & buang ke tong besar. Kalo bakul sampah kat dlm bilik tu pun aku x de nk pengap lama2 esp. kalo time piyed, even used pad tu dh cuci dgn sabun, still x mo biarkan lama2 sampai sminggu. 4 hari jah aku terus bungkus buang. Style aku kalo used pad tu aku buang isi dlm dia kat dlm toilet bowl & flush (sbb boleh dilupus & hancur). Bahagian kat luar yg x bleh lupus tu aku cuci bersih2 siap sabun & perah abis2 sblm bungkus...nnt x de la berbau kalo buang dlm bakul sampah. Dulu aku pun x pandai nk lupuskan used pad dgn cara paling praktikal ni (bagi aku laa..) sampai la aku tbaca tips kat porem CARI nih drp sowang forummer. Kalo x, sblm ni aku cuci gitu je (sgt2 x hygienic!). Sambil berforum kita menimba pengetahuan, mana yg elok kena praktikkan,.. jgn stakat bace je, tp 'segan' nk berubah.

Reply 101# leon_mclaren78

aku klu ikotkan bukan setakat tuang air busuk tu atas tilam die, aku siap cmpak ke luar je tilam die klu aku nk buat....tp kenangkan aku kwn dgn die da lame n tu baru pestaim kejadian tu jd, aku sabarkan jela..gpon tindakan aku memasamkan muke tu da cukop menggerunkan die..aku ni garang wo..klu aku diam je, xckp pape bukan setakat member2 aku je yg da paham..bos aku pong paham gak aku ni mmg cmtu..err, apsl aku rase mcm aku plak bos nih?

aku skrg ni dah jarang blk umah sewa..aku byk ulang alik umah mak aku..nk try cane rasenye berulang dr umah mak aku ke opis..so far okela..cume aku xthn sbb kol 5 lebiy aku da kene bgn..klu kat umah sewa, ujung2 subuh bru aku bgn....tp kene try gakla..sbb nnt nk pindah blk umah mak aku tros..xsaket sgt ati..klu kat umah mak aku, dorg nyepah, aku bley sound tros..tp klu dok dgn org ni ssh sket nk sound2..sat g org kate aku bajet bagos..

aku biase blk umah, aku akn sapu sket2 bilik aku..sbb pagi2 aku xsmpat nak sapu..petang da blk la baru buat..pastu aku p dapor jap..klu kemas, aku rilek jela..klu sepah, aku bebel sorg2 la..sbb xle nk ckp ape da..aku sbnrnye jd makin mrh sbb mende2 kat dapor tu byk mak aku yg supply..bile dorg wat cmtu, aku trase sgt2..mak aku slalu sound jgn bg dorg pnjm brg2 tu klu xreti jage..yela, aku klu blk umah mak aku, aku ngadu kat mak aku..tp aku xbley plak nk sound gtu..nnt kedekut sgt..tp sape xmkn ati cmtu?

klu dapor, aku selalu lap dinding yg kene minyak2..kadang2 tu mmg geli giler nk wat..tp klu dibiar kan,smpai bile?sbb dorg xkn wat..dapor pong aku lap bersih2..bg kilat..aku xharap dorg wat mende yg same..tp sekurang2nye pas masak tu bersihkan la..ni x, sisa maggi jatuh kat dapur la, sisa smbal la..korg bru kemas bersih2 ari tu, tbe2 mlm tu ade blk..saket ati x?

pastu sisa mkanan yg da berbulan pong xreti nk buang..cth mcm jajan2 la..bekas keropok kering xikat elok2 la..cili boh jatuh2 kat meja la..aku xsuke smue tu..tp nk xnk kene bersihkan..nk harap dorg mmg xdela..klu dorg wat pong, ala kadar je..geram aku nengok..biase klu aku kemas ruang tamu, dapor n bilik air mmg xsmpai separuh ari pong..kdg2 sejam due selesai la..tu yg aku pelik bile dorg ni xbley nk wat mende2 tu smue..byk sgt alasan..klu dorg bertangguh, tu yg smpah makin byk, kerje pong makin byk nk wat..tol x?

tong smpah mmg aku xsuke simpan brg2 bsh lame2..klu aku xsempat ari ni, esok tu aku mesti nk buang gak..sbb bukan je bley hasilkan ulat, tp bley gak hasilkan bau..aku xsuke..tp dorg ni xkesah..kdg2 tu dekat seminggu smpah kat bakul dorg, bru dorg buang..tu pong kdg2 lajak gak seminggu lebih..geli dowh..klu pad mmg dr dulu aku buang isi dalam tu kat toilet bowl..cume yg luar tu je aku buang kat tong smpah..tu pong kene basuh bersih2, letak sabun manyak2..pastu da bersih smue, baru bungkus dgn paper, masukkan dlm tong smpah..tp 3,4 ari jela aku letak dlm tong smpah..kene buang cpt2 kat tong smpah..aku takot antu dok depan pintu bilik aku dok selongkar smpah pad....sbb tu aku sll ckp kat L yg aku xsuke bile pad n pantyliner xdibasuh n dibungkus dgn elok..pastu tgl cmtu je dlm bilik air..aku takot nnt tgh2 mlm aku nk p toilet, tbe2 ade makhluk tu dlm bilik air..ha2..kuat x imaginasi aku..tp pd aku, sebagai ppuan, tlg la jd pembersih sket..laki ke ppuan same je..tp yg plg haru klu ppuan pengotor..silap2 org bley ckp punce dr family yg xreti ajar..mcm D tu la..mule2 aku igtkan die je yg pengotor, skali adik die pong same gak..tros aku speku mmg dorg kat umah xdiajar utk jage kebersihan..

salam..

aku bace cite tt ni, tbe2 trase mcm aku plak tt..he2..sbb citenye lebih kurang je..kdg2 a ...
toet2meoww Post at 19-1-2012 15:02

kite senasib...actually dh duk ramai2 ni mmg ragam die lg byk..hehehe...

ha, ni aku nk meluahkan perasaan pasal hosmet aku plak..yg td rumet aku..

psl minah lg sorg ni po ...
toet2meoww Post at 19-1-2012 16:33

uishhhh...parah btol org mcm ni...mcm mne la nak kawin kalau kebersihan sendiri x bole nak jaga...

bila cite pasal kebersihan ni...aku pun nak luahkan cite aku kat sini tp bukan roomate aku tp pasal  ...
wak_lu Post at 22-1-2012 13:46

maybe die pikir tu bukan rumah die..so kenape nak kemas...mentality org ni ssh nak paham...

Aku pon nak share pengalaman tnggal ngan osmate lama.Pengalaman aku lebih sadis.Seingat aku 2 kali k ...
iluvchoco Post at 28-1-2012 00:09

kembang kot tekak aku baca...ni serius pengotor tapi kes x pam tandas tu aku pernah kene...masuk2 tndas busuk tahap gaban..tgk2 ade najis yg x disempurnakan..cisss...aku pam n terbantut la projek aku...aku kluar trus aku tnye, sape yg x pam tandas..dh semestinye, xde satu makhluk pn yg ngaku...xpe la...berak la lagi..bagi aku pam..aku mmg suka pam taik org ni...dem...

Follow Us
Reply 103# ainnaza

tu la..ssh dok ramai2 nih..bile keje2 pembersihan, yg buatnye sorg due je..tp bile kotor, smue buat pastu xreti nk tggungjawab..aku ni xdela nk poyo ckp aku yg plg pembersih kat umah..aku pong ade gak mase malas..tp malas aku tu, aku xkn wat kacau kat tmpt org..klu kite taw saket ati, mesti kite pong xnk org saket ati dgn kite..

Reply 104# ainnaza

sbb tu aku pelik cmne nnt dorg nk kawen?xkn nk biar umah tongkang pecah?sehari mungkin la laki tu bley pejam mate..tp klu ari2 cmne?silap2 bley gaduh besar..jgnla jdkan sibuk sebagai alasan xnk berkemas..nnt da kawen still nk ckp sibuk gak ke?

Reply 106# ainnaza

ayat akhir tu wat aku tergelak..kdg2 tu klu umah sewa aku, taik besor2 tu xde..tp ade lak yg terlekat sbb xcuci bersih2..ish, jijik tol la dorg ni..stp kali cmtu, aku tgk dorg ni biar je..xgeli ke nk letak bontot kat toilet yg xcuci bersih..ish, aku stp kali nk gune toilet mesti aku basuh dulu bersih2..aku geli..nk2 plak toilet tu share..bukan toilet aku sorg je yg pakai..tp yg dorg ni xkesah mende2 tu..mcm aku, pnh gakla dlm ati terdetik nk ikot petue org2 dulu..bakar toilet bowl klu ade sisa2 taik..so, nnt tuan taik tu nnt montotnye kepanasan..klu ikot kejam, aku nk je wat(walau blom terbukti ianye berkesan)..tp aku xbrani plak..takot dgn rumah tu skali terbakar..

Reply  ainnaza

tu la..ssh dok ramai2 nih..bile keje2 pembersihan, yg buatnye sorg due je..t ...
toet2meoww Post at 1-2-2012 14:11

tau x pe...ade sorg budak umah aku ni suka benar susun cawan dalam peti ais...yg aku bengang sekali ngan cwn2 aku dlm peti ais..aku bengang, sume cawan yg ade tu aku basuh..nasib la ko...ko nak ke x air tu aku x kisah dh..yg pasti aku nak minum pakai cawan bknnye pakai jug...

Reply  ainnaza

sbb tu aku pelik cmne nnt dorg nk kawen?xkn nk biar umah tongkang pecah?sehari mu ...
toet2meoww Post at 1-2-2012 14:14

harap2 lepas kawin berubah la makhluk2 ni...kalau x sia2 dpt sepakan penalti dr laki beliau,..

Reply  ainnaza

ayat akhir tu wat aku tergelak..kdg2 tu klu umah sewa aku, taik besor2 tu xd ...
toet2meoww Post at 1-2-2012 14:20

ko jgn wat psl..mrhkan taik bilik air dibakar,,wahahaha...

Reply 110# ainnaza

ha?susun cawan dlm peti ais?err, umah ainnaza tu klu peti ais kire mcm almari hiasan ek?..apela bengapnye hosmet ainnaza tu..klu dpt kat aku, aku susun skali dgn pinggan mangkuk dlm peti ais..smpai penuh2..klu die tnye apsal wat gtu, aku jwb je- eh, peti ais ke?aku igtkan almari hiasan..yela, da ko pandai2 susun cawan dlm peti ais watpe?kan xpsl2 aku keliru..

aku klu kat umah mak aku, klu sape2 tgl cawan dlm peti ais, mmg mak aku mengamuk..even sebijik je..yela, apsal plak simpan cwn dlm peti ais?klu letak jug dlm peti ais xpe gak..pastu bubuh la sunquick ke, sirap ke, xdela mak aku bising..mak aku ckp klu org letak cwn dlm peti ais sebenarnye pemalas..die xnk basuh..sbb tu die letak dlm peti ais even baki air dlm tu xsmpai suku pun dr cawan tu..so, nnt die nk pkai blk, die tros tmbh je air dlm tu..

Reply 111# ainnaza

berubah?arap2la..selase ari tu aku blk umah mak aku sbb rabu cuti..sebelum tu aku da kemas umah elok2..dapor, ruang tamu smue aku kemas..kasut dorg yg busuk tu pong aku pegang n susun elok2..so, smlm petang lepas keje aku blk umah rase nk lempang je masing2..kasut bersepah2..pastu ade plastik kat tgh2 ruang tamu..dlm plastik tu ade kasut dgn kertas..pastu ring fail bersepah kat tepi dinding..rak kecik 3 tgkt kat tgh ruang tamu..angin tol aku nengok..klu ikotkan ari rabu tu bukan aku sorg cuti..dorg pong cuti gak..sehari free tu buat ape je kat umah?setan tol..kemas da la xnk..bile aku kemas, dorg sepahkan blk..manela aku xnyumpah2 dorg ni..korg klu xnk kemas xpe..tp jgn sepahkan kat ctu..klu blik ko mcm tongkang pecah ikot sukela..tp kwsn yg aku pong pkai, jgn dibuat gtu..

aku mule2 plan xnk kemas..tp aku kenang blk yg aku xsuke mende tu bersepah, aku buat la jugak..aku susun plastik2, kasut2, tu elok2..yg hosmet aku ni plak tgh iron bju kat ctu..die rilek je tgk aku menyapu n kemas mende2 tu smue tu..ei, saket ati aku..kot ye tlgla susun2 sket kasut korg yg busuk tu..mcm xde perasaan..da nk siap kemas, tuan punye brg yg bersepah tu blk..blk2, tros lyn henpon dl..dah selesai, angkat brg2 yg aku susun tu masuk bilik die..da tu sikit pong xckp minx maaf ke, trime kasih ke..wat xtaw mcm aku ni bibik kat umah tu..ei, mmg hjg bln ni aku tros berambus..blk umah mak aku lg bagus..pastu pndai2 korg la jge umah tu..

Reply 112# ainnaza

klu ikotkan lame dah aku bakar..:@:@:@tp xdela kejam gtu..sat g kene tangkap polis plak..xpsl2 je..tp aku mmg xsuke toilet yg ade rambut la, lantai berlumut..aku suke mende2 tu..sbb tu aku klu bersihkan, mmg aku sental btol2..smpai dlm toilet bowl tu pun bley bersinar..bawah toilet bowl, sekeliling mesti aku bersihkan betol2..yela, dah alang2 bersihkan mestila aku bersihkan elok2..tp klu dorg ni mmg betol la jenis bangse 'penyegan'..bersihkan ala kadar je..kdg2 aku tgk mcm xbersih pong ade..awatla berkire sgt part membersih tu..korg bukan xtgl kat ctu..ke, time nk gune toilet je, dorg p toilet umah sebelah..tu yg smpai xmo bersihkan toilet kat umah senirik..

Reply  ainnaza

berubah?arap2la..selase ari tu aku blk umah mak aku sbb rabu cuti..sebelum  ...
toet2meoww Post at 3-2-2012 11:49

kalau dah macam tu azalinye...xde maknenye nak berubah...

Reply  ainnaza

klu ikotkan lame dah aku bakar..tp xdela kejam gtu..sat g kene tangka ...
toet2meoww Post at 3-2-2012 12:00

pasal tandas ni ssh la..xpe la..cuci je la..sbb kite pikir kite pn pakai jgak..kalau kite x pakai..lantak la ctu smpai berkerak pn..

Reply 116# ainnaza
sbb tu aku musykil cmne nnt bile da kawen?xkn nk suruh laki cri bibik?setau aku tunang die bukannye kaye sgt..msg2 pun gaji cukop mkn je..ke, nk suruh laki die senirik yg jd bibik?haha

Reply 117# ainnaza

tp aku letih gak klu tiap2 kali aku je yg nk kene bersihkan..da la tu, kdg2 tu aku baru je bersihkan, tup2 dorg masuk bilik air kotor blk..kdg2 xsmpt nk bersih sehari pong..nak2 plak kdg2 tu rmbut smpai segumpal..sekor pong xkutip masuk dlm plastik..aku ade letak plastik kat dlm bilik air..so, klu ade rambut ke, kutipla masuk dlm tu..tp haram..kdg2 tu even geli, aku saje je biar..aku nk tgk bape lame dorg pong nk biar cmtu..last2 smpai 5,6 gumpal rmbut, aku tros buat senirik..bukan 5,6 helai taw..gumpal wei..

[quote]Reply  ainnaza

tp aku letih gak klu tiap2 kali aku je yg nk kene bersihkan..da la tu, kdg2 tu ak ...
toet2meoww Post at 3-2-2012 12:26 [/quot
rambut tu perkara biase bagi aku..mcm aku, rambut mmg panjang...cume kalau time nmpak rmbut tu harus la buang..x kan nak tgu bergumpal baru nak buang..sume tu kene pikir sendiri..x perlu disuruh, x perlu diajar...