CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Suri Rumah Empat Anak Alami Burnout, "Tak Ingat Bila Last Makan Dengan Tenang Dan Kenyang"

Serius bodoh betulla...ko yg gatal kawin..ko yg gatal nk beranak...sekarang ko komplen...moga tuhan ambil semuanya dari ko

Ni sama spesis dgn mawar rashid tu...

At one point memang rasa letih. Member I 4 orang anak tapi sebab ada maid, dia okay. Member lagi sorang, anak sorang pun ada maid. Pun okay. Member lain, anak 5, tak ada maid, but both husband and wife help each other, okay jugak. I anak tak ramai, tapi yes, pernah rasa burnout masa anak seorang. Bila semakin bertambah usia, kita semakin matang. I banyak tanya dan minta nasihat yang senior di tempat kerja. Nasihat mereka sangat membantu untuk I handle emosi dan tekanan, rumah dan tempat kerja.

Now and then losing chills sikit sikit normal la kan. Tapi most important kena ingat, marah marah nanti cepat pulak kedut muka kita.

Edited by brego at 22-10-2023 02:33 AM

mudah nau burn out
manja nau,
sebelum kawen dah biasa senang eks

syukor la tak payah lagi timba air kat perigi,
tak payah sental kain dengan berus,
tak guna kayu api untuk masak
tak payah buat semua makanan home made satu2

bayangkan buat semua tu sambil jaga anak
bersyukor la banyak2 kau lahir zaman sekarang

pompuan sekarang kawen lambat
umor 30s anak masih kecik lagi

tenaga pun dah kurang
kena keje lagi
balik umah, urus rumah dan anak lagi
memang ler penat

kawen dan beranak masa umor masih muda
masa tenaga masih banyak

paling afdol, cari lelaki kaya dan bertanggungjawab
so tak payah susah2 keje
laki tanggung semua

Smlm lunch kat luar 1 family
Ada budak melalak kuat kat meja lain
Terus aku ckp ke ank2, korang besok make sure ready betul2 bila nak ada ank
Nak mkn pun xsenang

Follow Us
Pilihan sendiri

Sapa suruh beranak banyakkkkkk

sbb skrg ni semuanya nk kene perfect. mak2 xleh kurang sikit layanan kat anak n suami. mesti kena judge n kena kecam. susah cabaran jd mak skrg ni sbb persepsi org yg membentuk persepsi diri sendiri. dulu anak2 ni dibiarkan aja main2 kat luar dgn kawan2. masa tu la mak2 rehat. skrg mana boleh bahaya , keadaan dah lain. mak2 sentiasa dlm keadaan waspada, anxious dan trying to do things perfectly.

Aku pun ada anak macam Sara ni. Pantang tengok mak dia dok meja makan nak makan, mesti nangis. Selalu memang makan tak pernah tenang pun. Aku akan makan dgn sudu garfu sebab senang nak pergi main dgn anak. Kadang bukak youtube kat tv, haaaa makan laaa kejap dgn tenang.  
Tp laki aku seminggu sekali ajak aku makan kat mall. Soh aku oder, dia bawak anak pusing naik stroller sampai aku puas makan. Kekonon nak bg bini healing laaa kan.

Edited by shida81 at 2-11-2023 10:19 PM

Ms ank kecik2 mmg la penat.. Smua org sama.. Bile dah besar msk sekolah baru blh bernafas skit.. Tu pasal x yah sbuk nk branak ke klu x larat nk hadap smua tu.. Skang mulut komplen mcm2 sok rindu la baby.. Nk bau baby... Branak lagi... Komplen lg...
Lg satu, ak x tau la mcm mn parents skang jg ank.. Sbb zaman ank ak kecik2.. Ak pegang kt2 mk ak.. Dia dgr ckp ko ke.. Ko yg dgr ckp dia.. Jgn nk ikut kan Sgt budak tu.. Nnti naik lemak..

so, secara jujur aku tanya kenapa ko buat anak, kenapa buat projek sedap sampai jd anak?

tlg jaga emosi sendiri sblm tambah anak. penat la baca mak2 merempan dlm socmed. ni jap lg ada yg tanya ko dh kawin blm? ni bukan soal dh kawin, soal ada anak atau tak. ni soal cara korang uruskan mental fizikal msg2. x pyh acah2 supermom boleh tak? kalau laki gaji byk, pegi hantar anak tu kat pengasuh. ko jd suri rumah dengan tenang je. msti tak boleh kan, sb laki akan ckp u x keja, jaga la anak kat rmh? kalau benda mcm ni pun x leh buat, ternyata laki ko pun x mbantu betulkan emosi ko sbnrnya. x pyh pk rugi hntr pengasuh, fikir kesihatan mental sdiri dlu. mak pak yg burn out ni la selalunya akan mtk anak balas jasa mereka bg duit dan mtk perhatian anak2 lebih hingga mengganggu life anak yg dh kawin. sb mereka nk harga yg dibayar susah pyh mereka selama ni.

kalau laki x leh upah byr pengasuh atau upah maid, maknanya korang circle life TAK MAMPU memiliki anak ramai. so, stop! jgn pegang ayat setiap anak ada rezeki msg2. rezeki celah mana kalau takat laki keja kerani N19, gaji tahunan naik pun ala2 RM100 gtu je? pahtu laki duk harap gaji tu semata takde income lain pun.

hidup zmnn skg keras, jd pakailah otak yg waras. memilki anak ramai skg sgt mencabar minda fizikal mental. hujung2 akan timbul perasaan benci anak sb life korang x happy. pahtu mula la asik marahkan anak nt. check diri sendiri, dlm seminggu berapa kali korang mrh anak? kalau kerap, mmg korang menyesal ada anak yg menyekat kebebasan hidup korang. kata2 aku walaupun pedas, tolong hadam. sekian.

Aku belum ada anak walau dh kawen 10tahun. Memang rumah aku aman2x sentiasa. Tiba2x aku kena balik duk rumah adik aku yg anak 2 org umur bawah 5tahun. Aku duduk dekat 2bulan. Budak2x plak nk menempel ngan aku. Paling xtahan bila nak berdukung. Memang dgn aku sekali jadi singa. Kerusi semua letak tinggi2x. Tong sampah selalu kena cek. Lantai dekat sinki xyah cakapla. Xprnah kering. Meja makan, hurmmm. Memang aku sendiri pun burnt out. Apatah lagi adik aku tu. Aku terfikir macamana la yang keje jadi pengasuh tu. Memang salute la ..

Hasanah mana ni