CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: afiqvdx

Nak jadi engineer tapi aliran sastera

LuLu^Lost posted on 18-6-2013 02:34 PM
salam afiqvdx, form 4 eh? bagus awal2 lg dah sedar minat apa. ok mcm ni...since awak ni br form 4, ...

boleh ke saya di kelas sastera tapi ambil fizik kimia bio diluar? maksud pergi tuisyen. tapi bagaimana ? saya tanya cikgu sekola mereka kata tidak dibenarkan takut pretasi merusut lah , kerajaan tak benar kan lah , apa yang harus saya lakukan ni ? saya tidak dapat masuk kelas science kerana result saya 7C 2A iaitu a di dalam math and science .?????? saya minat science. mintak pindah class dia kata tak boleh menghafal sebab science stream bukan calculation je dia kene hafal2 gak , soo dia tak benarkan saya pindah. lifeless

LuLu^Lost posted on 28-5-2014 09:14 AM
@Bedah.Cun  - aim gomen pun belum tentu boleh masuk kak. tak jamin masa depan pun. haha lulu kat s ...

kimia bio semasa spm , maksudnya belajar  diluar? seperti ke  tuisyen/privert tutor. belajar di luar waktu pmp .saya tingkatan 4. saya tanya cikgu sekola mereka kata tidak dibenarkan takut pretasi merusut lah , kerajaan tak benar kan lah ,betul ke ? saya minat science . saya cuba berbincang dengan guru besar untuk bertukar class,  tetapi dia tidak benarkan dengan menyatakan saya tidak layak . saya sedikit kecewa. saya menyesal tidak belajar elok2 semasa pmr . sesetengah pelajar pmr masih belum matang untuk memikirkan kerjaya masing2 dan saya tidak tahu pun dulu kerjaya saya ditentukan pada masa pmr oleh sebab itu mungkin saya masih main main .jika diberi peluang untuk mengambil subject ini di spm saya bertekad untuk menggunakan peluang yg ada dengan betul . orang kata jika kita ingin kan akan sesuatu mesti ada jalan . (ini bukan kerana ego nak jadi pandai ke apa atau nak challenge makcik2 ke , tapi saya hanya ingin memikirkan kerjaya saya , saya tidak minat bisness , accaunt semua , tapi saya masih juga berusuha di dalam sastera

rahulimran posted on 28-5-2014 01:03 PM
akak kalau ambil physics , bio and add math je tak boleh ke ? drop kimia  .sebab kimia kan banyak  ...

yg umur 60 tu, akak petik je...haha. kira perumpamaan la. kalau xmula skrg, mmg sampai bila2 la kat situ. haa itu maksudnya. hehehe

xberani nak ckp boleh ke x..kalau x amik kimia. sbb xpernah lagi tgk budak sains, xde kimia fizik & addmath dlm slip exam diorg. hehe. subjek tu mcm jantung bidang. huhu. ce ty jabatan pendidikan. berani x?

kan best kalau dpt pilih. bg akak, membazir je amik sesuatu subjek yg xmenjurus apa yg kita nak. sbb nnt buat buruk slip result je. haih... aku nak ckp pun xreti dik. hahaha...kang nmpk mcm memperkecilkan sistem pendidikan malaysia plak.

ajak la parent jumpa pegawai kat kementerian/jabatan. atau jumpa gurubesar private school. tgk apa kata mereka. (akak xsebut guru besar sekolah kerajaan..agak2 kenapa? haha. sbb ko sendiri pun dah dpt jawapan mereka kan? )

boleh jer nak amik engineering.. nak jd engineer klu skrg aliran sastera..

asasnya : maths, addmaths, sains/fizik, b.i kene kuat.. A+, A, B (plg koman)..

klu x kuat susah nk dpt ipta.. kene try kat ipts..

tp ipts ni yuran agak mahal..

blh pilih, kolej ke, unikl ke, unisel ke, ikip ke, psdc ke.. mana2 jerlaa yg uols suka..

blaja elok2, pastu apply degree kat ipta..

selamat berjaya..

bunga_lestari posted on 29-5-2014 04:02 PM
boleh jer nak amik engineering.. nak jd engineer klu skrg aliran sastera..

asasnya : maths, addma ...

masalahnya skrg..bdk ni aliran sastera. masa PMR dia dpt A untuk subjek Sains & Math.

tak silap aku. aliran sastera takde subjek..addmath, fizik, kimia. diorg ada...erm..ekonomi dan 1 lg apa tah. prinsip akaun kot.

takut nnt mana2 uni..ipta or ipts tak boleh amik dia utk course engineering sbb takde subjek addmath/fizik/kimia dlm slip SPM dia.

acane tu? tp kalau boleh masuk, agak miracle la. baguih juga bagi peluang kat bdk2 ni ha.

rahulimran posted on 28-5-2014 02:12 PM
kimia bio semasa spm , maksudnya belajar  diluar? seperti ke  tuisyen/privert tutor. belajar di lu ...

another solution :

erm.. buka website mana2 universiti. cari course yang ko minat. lepas tu tgk requirement universiti tu nak apa. bandingkan subjek yg ko amik skrg kat sekolah tu dengan requirement universiti. kena tak dgn yg diorg nak? ada apa2 subjek yang perlu tambah atau tak?

kalau kena dgn apa yg course tu nak, better teruskan apa yg sekolah ko dah tetapkan. senang skit keje.

kalau kena tambah subjek, baru pikir macam mana nak tambah matapelajaran tu.

Follow Us
LuLu^Lost posted on 30-5-2014 12:16 PM
masalahnya skrg..bdk ni aliran sastera. masa PMR dia dpt A untuk subjek Sains & Math.

tak silap ...

nak masuk engineering skrg requirements wajib ada subjek fizik dgn addmaths ke,
dia x slash dengan subjek maths n sains mcm dulu2?

cth dulu..
kredit in
bm,
bi,
maths and/or addmaths,
science/fizik/kimia
dan mana2 satu yg lain..

sebab iols ni dulu spm aliran sastera jugak..
tp bukanlah pure sastera, amik subjek bm, bi, maths, sejarah, science, agama,
prinsip akaun, ekonomi, perdagangan..

tp abah iols suruh iols mohon engineering course kat politeknik..
nak jdik rezeki, iols dpt guna requirements subject maths, science n bi including
bm dan mana2 satu lg yg lain (wajib 5 kredit x silap iols dlu)..

pastu nk smbg blaja, guna pointer/kelulusan dr poli jerlaa..

dululaa, thn 2000 pya citer, xtaula kot skrg dh xleh..

lg satu, x silap iols, addmaths boleh ambik klu aliran sastera sebab addmaths tu subjek elektif..

yg x boleh amik klu aliran sastera ialah kimia, fizik, biologi..
tp klu sekolah tu benarkan student utk register lebih drpd 10 subjek, boleh jer nak amik subjek2 tu..
kalau berkemampuan mcm amalina, dan budak trg sblmnya tu..

sbb itu pmr itu dijadikan asas kemana halatuju utk spm sama ada masuk aliran sains atau perdagangan atau sastera. kalau pmr math dan sains cantik senang nak masuk aliran sain,

bunga_lestari posted on 30-5-2014 03:26 PM
lg satu, x silap iols, addmaths boleh ambik klu aliran sastera sebab addmaths tu subjek elektif..

...

haa.. kalau mcm tu. kiranya bdk si @rahulimran ni boleh la masuk line engineer kan. hanya tmbh subjek Addmath.

ikut requirement, selalunya uni nak gini je.

BM, BI & Math- wajib lulus
Fizik/Kimia/Sains & Addmath - kepujian

jadinya boleh la kot.

anyway tq atas penerangan . harap dia dpt baca la. mn pi tah budak ni ha. menghilang plak.

ninja boy posted on 31-5-2014 12:14 PM
sbb itu pmr itu dijadikan asas kemana halatuju utk spm sama ada masuk aliran sains atau perdagangan  ...

tu la. tp guru besar tak benarkan masuk kelas Sains. sedangkan Sains & Math dia A. sekurang-kurangnya bagi chance la. subjek lain tu...mcm BM, BI nnt2 boleh repair lagi.

sama zaman dulu, aku dulu sampai gaduh sama bapak aku sbb nak masuk kelas sains, mak bapak x sedar kah aku pelajar kedua terbaik pmr ketika itu. aku berkeras jugak la, sampai diorg x pedulikan aku balik petang ka naik bas ahad sabtu ada kelas tambahan ka balik malam ka. untuk masa depan kena fikirkan apa yg kita minta, bukan org lain yg tentukan.

bunga_lestari posted on 30-5-2014 03:26 PM

...

ouh saya di sekolah masuk aliran account , economies  dan add math ..tapi saya tak berapa minat lah , rasa macam belajar sejarah je -.- saya lebih minat fizik , chemist . memang saya tak boleh ambil ye walaupun di aliran sastera ? sedih nya ,sekarang saya ada 9 subject . paling banyak subject 12 kan?

ninja boy posted on 31-5-2014 12:14 PM
sbb itu pmr itu dijadikan asas kemana halatuju utk spm sama ada masuk aliran sains atau perdagangan  ...

tak juga , kadang kala pelajar masih belum matang untuk membuat pilihan dan belum matang memikirkan masa depan .

LuLu^Lost posted on 2-6-2014 01:23 PM
haa.. kalau mcm tu. kiranya bdk si @rahulimran ni boleh la masuk line engineer kan. hanya tmbh sub ...

mm akak macam mana nak buat threads ni eh ? hmn boleh ke saya di aliran sastera tapi dah besar nanti saya nak jadi quantity surveyour atau juruukur bahan ?

rahulimran posted on 4-6-2014 01:12 AM
mm akak macam mana nak buat threads ni eh ? hmn boleh ke saya di aliran sastera tapi dah besar nan ...

bab nak jadi apa bila besar nnt....jwpnnya ada dari komen2 yg lepas2. sila la baca. xlarat dah akak nak menaip rahul.

utk thread baru...sila balik ke main forum. muka depan forum ni ha. cari la sendiri. letih dik.

LuLu^Lost posted on 28-5-2014 09:14 AM
@Bedah.Cun  - aim gomen pun belum tentu boleh masuk kak. tak jamin masa depan pun. haha lulu kat s ...

Ohh macam tu...tapi cam apa beza dan pada pendapat abang mane lagi bagus?dan apakah cara saya perlu buat?

LuLu^Lost posted on 28-5-2014 09:52 AM
Math & Science A?? yg lain C? owh...akak bersimpati dgn nasib2 student yg minat science tp dicampa ...

Susah la camni kak ~_~ macm2 proses kena lalui

rahulimran posted on 28-5-2014 12:08 AM
boleh ke saya di kelas sastera tapi ambil fizik kimia bio diluar? maksud pergi tuisyen. tapi bagai ...

Boleh Sbb math and science je yang penting..skolah aku camtu la math and science A atau B boleh mask..subjek lain tak kisah kalau fail pon

ninja boy posted on 2-6-2014 03:43 PM
sama zaman dulu, aku dulu sampai gaduh sama bapak aku sbb nak masuk kelas sains, mak bapak x sedar k ...

Kenapa parents abang tak bagi abang masuk class sains?saya nak masuk class sains tak dapat lagi pon saya ni jenis yang slow sedikit..kadang2 saya rasa kecewa jugak parents saya kkdg pandang rendah