CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kempossible

cmne nk halau/hapuskn semut kt dlm ruma??

Reply 60# hudaini

kemp penah nmpk semot berenang......smbil menyelam minum air..haha

wahhhh kemp siap bole nmpk semot minum air tu

Reply  hudaini

kemp penah nmpk semot berenang......smbil menyelam minum air..haha
kempossible Post at 13-9-2010 12:07 PM

Errrrrrrrr...berenang kuak semut2 kan kem..

semut pun mcm manusia jgk. evolusi ikut keadaan sekeliling.. al-maklum, since gula naik harga. air2 kat umah pun dah kurang manis. so, semut2 pun dah terbiasa layan air kurang manis ngan air kosong..ahaks!!

rumah aku pun banyak cik cemut ni..aku da beli macam2 yang kat pasar malam la kat pasar raya la sume tak jalan.da cerdik la aku ingat cik cemut kat umah aku. ari tu aku ada beli satu ubat semut kat tingkat atas Sogo, apa nama brand tak ingat da.konon bile kite letak kat laluan semut kire kalu semut tu lalu situ nnt die bawak balik ke koloni die kira nnt mati sume la..
tapi hampeh sal boleh lak semut tu buat macam cite matrix tu melintas je n siap cilok2 lagik.tapi tak mati2 gak..
yang aku geram sngat cik cemut umah aku pandai sangat nak tipu sal bila aku tgk depa, depa leh diam je buat keras macam da mati..
dapat kat aku, aku  amek botol sos aku buat giling je cik cemut2 tuh..

rumah aku pun banyak cik cemut ni..aku da beli macam2 yang kat pasar malam la kat pasar raya la sume ...

apat kat aku, aku  amek botol sos aku buat giling je cik cemut2 tuh
shaykays Post at 22-9-2010 03:08 PM

Kijam betul ko ni shay...sampai giling2 ngan cili..

Follow Us
Post Last Edit by cutter at 23-9-2010 10:14

huhu umah haku pong semot makin membiak neh semot merah kekecik tuh... yg tensen tu ayor masak pong dia hurungnyaa.. ni nak gaji neh mmg aku nak g carik ubat semot tuh...

dulu letak mknn tak abeh ateh peties selamat dah tu.. la neh tak slamat dahh.. letak kt mana2 pong tak slamat.. takkan nak soh aku gantung kt leher kot?? :@

mknn letak kt meja mkn pong dulu ok jah la neh abeh gak dia mari berpesta... ari tu dahh berjaya dahh kalahkan bala tentera dia yg berkem kt alang pintu toilet.. abeh aku spray sebanyak2nya nmpknya takde dah kem kt ctu.. neh pndh kem kt area tmpt aku masak plak.. chilaker punya cik mot..

aku biasa guna kingkong tu jek...mmg hilang semut...cuma nk tanya...dlm toilet byk no ank ulat gonggok...kadang2 lipan pun ada...camne nk kasi ilang?

aku rasa, kehadiran semut2 ni sedikit sebanyak berkaitan dgn kebersihan jugak. contohnya. kalau ada sisa makanan yg tak dibersihkan betul2. kalau ada air tertumpah, dibiarkan saje macam tu ataupun tak dilapkan betul2. mungkin ada bangkai cicak/lipas dimana2 yg kita terlepas pandang atau tak bersihkan. ataupun mungkin tempat sampah yg kurang bersih, sisa2 sampah kadang2 terkeluar dari tong/plastik sampah, atau sampah yg lambat dibuang. sbb nature semut ni, kat mana ada makanan/sisa (terutamanya yg manis), mesti dia akan hurung utk 'bersihkan'. ni salah satu sbb kenapa semut dicipta (boleh rujuk buku2 agama pasal hikmah penciptaan setiap makhluk).

tapi masalah akan timbul kalau banyak sangat la kan. dikoreknya celah/rekahan kayu frame pintu utk buat sarang. celah2 tiles pun ada sarang. kalau kes extreme, kadang2 siap ada busut semut lg kat luar rumah.

so basicnya, selain daripada beli segala ubat/racun semut tu, utamakan la kebersihan. pastikan rumah sentiasa bersih. terutamanya bahagian dapur & tempat makan la kan. kena rajin bersihkan, kemaskan & cuci/lap dinding dan lantai dapur tu. make sure semua bekas2 makanan (terutamanya gula & yg manis) tertutup rapat. botol air, botol kicap, botol sos semua tertutup rapat & bersihkan jugak penutup botol2 tu kalau ada sisa kicap/sos kat sekeliling penutup & mulut botol tu. lepas makan terus bersihkan meja, kutip & bersihkan segala sisa2 yg tertumpah atas meja atau atas lantai. jangan biarkan pinggan mangkuk terbiar lama kat sinki. nanti bukan je semut, dengan lipas & lalat pun hurung jugak.

bunyinya macam sangat leceh & memenatkan. tapi..... kebersihan tu kena diutamakan, tuntutan agama jugak, kan. sbb kalau rumah tak bersih, penyakit pun senang datang. semut pun bawak penyakit jugak apa. sbb semut2 tu entah datang dari mana. kot sebelum tu hurung bangkai ke, sampah ke, lepas tu terus masuk dalam bekas air. kita pulak pegi minum air tu. heeeee!

so caranya, jaga la kebersihan. kena rajin spray jugak la kat trail/laluan semut ni. kalau terjumpa sarang, spray je kat sarangnya. pastu beli la segala racun/ubat tu. tapi, yg paling penting, kebersihan. kalau rumah bersih, semut2 ni pun takde la source makanan, kan? kalau takde source makanan, tak boleh la mereka hidup.

Rate

1

Good info nemesis...

cemane nak halau lipas ? selain gune yg spray cam ridsect tu ?
nanie Post at 9-9-2010 01:30 AM

basicnya, lipas ni suka benda2 yg kotor, benda2 yg dah lama, atau dah nak reput. setahu aku, lipas ni macam suka benda2 macam kertas/kotak. so... kalau ko ada simpan banyak kertas2 lama, kotak2 lama, atau kain2 lama yg dah nak reput tu, harap dapat buang la mana yg dah tak perlu.

kalau nak cuba petua orang tua2, nak halau lipas ni, letak la daun pandan atau serai wangi kat tempat2 yg selalu ada lipas. tapi lipas2 zaman sekarang ni macam dah mutant lak. bukannya dia takut; dimakannya pulak daun pandan tu.

kesimpulannya; kemaskan la apa yg patut, buangkan la apa yg tak perlu. sbb nature lipas ni suka kat tempat yg kotor, berbau, tempat yg sepah tak terurus. lebih2 lagi kalau tempat tu ada kertas atau kotak. lepas tu rajin2 la spray ridsect tu. boleh jugak cuba beli perangkap lipas tu, letakkan kat tempat2 yg ada lipas. selalunya perangkap tu jenis yg berpelekat la. lipas tu akan mati terlekat kat dalam tu.

Post Last Edit by NEMESIS at 23-9-2010 22:27

Reply 68# bingai99

aiyoo.... aku ni dah la phobia sikit dgn binatang2 yg ko sebut tu. tapi aku cuba la reply jugak. sharing is caring, kan?

setahu aku la, binatang yg ko sebut tu (aku nak taip pun mcm phobia), suka tempat yg lembab & benda yg reput. selalunya tempat2 macam tu la yg jadi sarang & tempat pembiakan mereka. lebih2 lagi kat area yg banyak daun kering/reput, yg ada kayu reput... atau tempat yg selalu lembab macam kat bawah pasu atau kat bawah batu-bata.

so.. kalau dalam toilet ni biasanya kat lubang salur air la kan? yg kat lantai tu atau kat sinki. memang lembab la kat dalam tu. ataupun, kalau ko tengok la, frame pintu. kalau selalu terkena air, frame pintu tu lama2 boleh mereput. cuba check kat bahagian bawah frame pintu tu. sudut antara frame/lantai/dinding. selalunya berlubang kan, sbb frame tu dah mereput. kat situ la tempat fav binatang tu buat sarang. ataupun berus tandas yg ada bekas tu. kadang2 ada air bertakung kat dalam tu. ataupun kalau ko biasa letak baldi lama2 dalam bilik air tu. kalau ada salur paip besar yg hitam tu, mungkin ada sarangnya kat belakang2 salur paip besar tu, sbb bukan senang nak bersihkan kat situ.

kalau frame pintu tu agak2 macam dah lama & dah reput, cuba la gantikan yg baru. segala lubang2 bocor/reput tu, tutup la guna simen/sealer. rajin2 jugak tolak lebihan air kat lantai guna mop atau squeegee (sila google kalau tak tahu benda ni). pastikan lantai sentiasa bersih & kering. sbb binatang tu memang suka tempat yg lembab & reput.

rajin2 jugak sembur ridsect kat lantai, terutamanya kat sudut2/penjuru2 & segala celahan/bocoran yg ada kat bilik air tu. kalau selalu sembur, mungkin binatang tu boleh mati. biasanya memang dia mati pun kalau sembur dgn ridsect.

edit sbb nak tambah. kalau rumah ko ada toilet jenis duduk, make sure selalu bersihkan bahagian bawah alas tempat duduk tu. lepas tu biasakan jugak lapkan dgn tissue atau kain supaya bahagian bawah alas tu kering & bersih. ada jugak kes binatang tu bersarang kat situ. atau area antara tangki tandas tu dgn dinding. sbb area tu sentiasa lembab kan?

basicnya, lipas ni suka benda2 yg kotor, benda2 yg dah lama, atau dah nak reput. setahu aku, lip ...
NEMESIS Post at 23-9-2010 20:41

skrg ni lipas tu suke dok dlm laci baju.

Reply 73# nanie

laci tu ada dilapik dgn kertas tak? selalunya orang suka lapik dalam laci tu dgn kertas. kalau ada, buang la kertas tu. lepas tu beli ubat gegat. yg bola2 putih tu. & bau kain yg terperap ni menarik perhatian lipas jugak sebenarnya. selalu la 'anginkan' benda2 kat dalam laci tu, kasi kepuk2 sikit ke. bagi udara segar, takde la pengap sangat bau kain tu.

Reply  nanie

laci tu ada dilapik dgn kertas tak? selalunya orang suka lapik dalam laci tu dgn ke ...
NEMESIS Post at 23-9-2010 23:42

xde lapik kertas.
tu tempat iolss simpan baju kecik

bukak je laci terus kuar bau lipas. kaler itam kecik2 tu taik die ke?

Post Last Edit by NEMESIS at 23-9-2010 23:56

Reply 75# nanie

laci baju kecik ke? erkk..... horrornya!

kalau bijik kecik2 warna hitam/dark brown tu taik lipas. macam ni la lebih kurang rupanya.

kalau bijik2 tu agak besar sikit. bila tekan je dia pecah. tu telur lipas. rupanya camni.

kalau ada 'bekas' telur lipas ni dalam laci tu, maknanya lipas tu dah bersarang la dalam laci tu.

Reply 76# NEMESIS

seb bek yg telur tu x jumpe lg.

iolss igt satu telur tu utk sekor je. skaliii byk nye uolsss

sok jugak iolss gigih carik ubat gegat. tp ubat gegat ni bau kuat la. nnt sure melekat kat baju

Reply 77# nanie

hahahaha. kat tepi telur lipas tu kan macam ada senggat2? ikut berapa banyak senggat tu, banyak tu la anak lipas yg terhasil. mula2 tu bentuk dia macam ulat2 kecik. lepas tu jadi yg macam warna jernih/see through tu. lepas tu besar sikit jadi warna light brown. seterusnya dark brown. last2 jadi la lipas dewasa tu. motif aku beriya terangkan pasal evolusi lipas? hahaha.

beli ubat gegat tu, lepas tu beli la pewangi/freshener utk laci tu sekali. eh, ada ke ubat gegat yg odorless? ntah ek. tapi cuba bersihkan dulu laci tu. cuci & lapkan bersih2 dgn sabun, bagi hilang bau lipas tu. biar baju berbau ubat gegat, tak apa. korban la sikit. lepas tu, kalau nak pakai baju tu, sembur2 la perfume kat baju.

tapi agak susah kot, kalau betul2 nak hilangkan/hapuskan. sbb lipas memang suka tempat yg gelap2. macam dalam almari. bukannya senang nak tutup pintu almari tu rapat2, sampai tak ada celahan. design almari2 zaman sekarang pun banyak yg jenis sliding door kan? memang penuh dgn celahan2 yg bagaikan mengundang lipas2 ni bersarang di dalamnya. mungkin kena letak baju2 semua dalam bekas macam tupperware atau bekas plastik besar toyogo tu kot.

Reply 76# NEMESIS

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeiii takotnyer ngok menyeramkan.......

nk beli ubat gegatla byk2 kalu cmni

Reply 79# hudaini

kalau beli ubat gegat tu, make sure diletakkan kat ceruk2, dalam2 sikit. kalau ko ada anak kecik la kan. sbb pernah ada kes budak2 tertelan ubat gegat. pernah ada kes budak2 tertelan racun tikus cap kingkong (yg kecik2 warna pink) tu jugak. so kalau nak beli racun2 ni, make sure letakkan kat tempat yg takleh dinampak/dicapai oleh budak2. sbb mungkin budak2 ni akan tertarik dgn bentuk/warnanya; mungkin diingat gula2 ke apa.

so berhati2 la kalau ada anak2 kecik atau binatang peliharaan yg dibawak dalam rumah macam kucing ke.