CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Momo_Elly

ilmu makrifat

Close [Copy link]
hest posted on 21-11-2012 10:25 AM
rasanya.... ada forumer yang mencari danmengamal makrifat... eh.. jap ye ke? eh.. ada rasanya... mak ...

okehh hest ~

JoanJett posted on 20-11-2012 11:07 PM
Ilmu "tahu" ke? penah dgr abg aku ckp psl ni. bukan main rasa2 aje tp mmg tau.

ilmu tahu? tak pernah dengar pulakk. cube describe sikit.

Makrifat tu bahasa arab lah..melayunyer "kenal,mengenal,tahu," dan sewaktu dengannyer.
soalannyer..ape yg nak dikenal,ngapa perlu kenal,wajibke kenal,ape beza kenal ngan tak kenal,ape faedah kenal,ape mudarat kalo tak kenal, eh macam2 lagik lah...

jadi..asal2 kenal tu "awwaluddin makrifatullah" "bermula2 agama tu kenal kamu akan Allah"..yg mula2 kene kenal Allah tu dulu..nama2nyer,sipat2nyer, dll lagik...jadi kene gi blajor usulluddin dan tauhid dulu...baru cari makrifat tuuu..takut nanti terjun tiruk dari bangunan 18 tingkat pulok jadinyer..main skip skip ilmu tuuuu..hehehe

leenaz posted on 21-11-2012 12:37 AM
ilmu gerak kan?

sebab aku eprnah dgr orang kata

yg ni pun tak sure sbb tak pernah dgr lg name lain untuk makrifat or ilmu gerak. describe sikit psl ilmu gerak ni

Pertama sekali kene tanya, apa kah MAKRIFAT?

Kalau ilmu ni penting sangat, kenapa tak diajarkan dari sekolah????Kenapa orang yg mendalami ilmu sufi jek yg sibuk nak mendalaminya???

Kalau dalam pengajian kesufian, makna makrifat ialah mengenal Allah s.w.t. Pada ZatNya, SifatNya, Asma'Nya dan pada Ap'aalNya..... apakah ini yang dinamakan Makrifat????

Abis, orang biasa macam kita ni tak perlukah ilmu ini???? Tidak adakah ilmu ini dalam kehidupan seharian kita????

Cuba jawab ni, kalau kita solat.... perbuatan kita ialah melakukan solat ikut perlakuan solat yang di ajar Rasullullah, kan????? tapi apa yg sebenarnya pada fikiran kita masa tu, pada hati kita masa tu?????? hanya baca baca bacaan dlm rukun solat tu je atau ada yang lain yang lebih mendalam????

Sebenarnya kita bersolat tu untuk apa, mengadap sapa, merendahkan diri bersujud pada siapa???? kalau tak de apa apa.... apakah makna solat tu???? Kalau ada, iaitu kita menyerahkan diri dan jiwaraga bersolat bersujud meninggikan Allah pada masa tu, itulah juga dinamakan makrifat... tumpuan sebenar......

Kalau kita zikir(ingat) dan puji... just puji atau dengan hati yg sejujurnya pujian, kalau just sebut tanpa apa apa pada hati, takdelah makrifat, tapi kalau puji dengan hati yg sebenarnya pujian.... masa tu dah makrifatkan pujian tu hanya pada Allah....

Itulah pengertian makrifat yg aku tau... tu jek.... sikit sangat

Momo_Elly posted on 21-11-2012 10:50 AM
hehe... camni la senang citer. maksud die kalau kite mati, dan diberi peluang untuk hidup semula k ...

mike kene blajo asas dulu le cik...nak cita bab makrifat ni susah jgk..kang kalau dicitakan ramai yang sentap kat sini..sebab ramai yang pandai ilmu ni..jgn memaidai sudah ler...hehehehe

Follow Us
Adekah TT berminat tentang makrifat sebab TT terpegun dengan cerita2 yg ajaib2 pasal org2 yg dikatakan telah sampai ke tahap makrifat??? hehehe..

Sebenarnya kita bersolat tu untuk apa, mengadap sapa, merendahkan diri bersujud pada siapa???? kalau tak de apa apa.... apakah makna solat tu???? Kalau ada, iaitu kita menyerahkan diri dan jiwaraga bersolat bersujud meninggikan Allah pada masa tu, itulah juga dinamakan makrifat... tumpuan sebenar......

tu lah sebenornyer hasil dari makrifat..mengenal Allah..solat,zikir, semua hanya untuk Allah sbb hati dah kenal Allah.
kalo sbb nak hebat,nak gagah,nak org suke,nak cantik dimata org, tu jauh lagik tuuuu makrifatnyer..hehehe

hantukiller posted on 21-11-2012 11:04 AM

Kalau ilmu ni penting sangat, kenapa tak diajarkan d ...

Satu lagi kalau kita berdoa..... adakah kita tak makrifatkan doa tu pada yg dituju(Allah)???? kita mintak pada Allah directkan???

macamana pulak boleh direct kalau tanpa kita makrifatkan doa tu???

Jadi apakah sebenarnya makrifat????????

hantukiller posted on 21-11-2012 11:04 AM

Kalau ilmu ni penting sangat, kenapa tak diajarkan d ...

tenkiu encik hantukiller.. penerangan ni pun dah cukup sgt, sbb ai ade baca buku yg ditulis oleh anak murid tok kenali (org yg ajar ilmu makrifat) die tulis the same thing mcm yg u tulis. since hari tu, baru ai faham ape itu makrifat, knpe kite bersolat, knpe mesti berwuduk sblum solat, knpe perlunya solat dgn ikhlas.

die siap ade bg satu cite psl ibadah and zikir ni. kalau kite buat ibadah dan zikir2 ni hanya untuk nak cukupkan bilangan mcm 1000 kali sehari and semata2 nakkan syurga Allah, segala amalan ni la yg akan menjadi azab buat kite kelak. semua ibadah kena ikhlas, kerana Allah, pencipta kita yg satu. kalau kite ikhlas beribadah keranaNya, bukan setakat pahala, lebih Dia bagi.

cite yg dlm buku tu psl sorang lelaki ni. dah tua dah. die tinggal dekat tempat yg jauh dari prmpuan, maksiat, zina semua la. die ni mmg sgt kuat beribadat. usai solat fardhu, solat sunat pulak. lepastu mengaji. mmg beriman dan warak. sampaikan batu tempat die bersujud tu berlekuk and dahi die hitam sebab terlalu kerap bersujud. so satu hari tu Allah perintahkan malaikat izrail ni turun, cabut nyawa hamba Allah ni. sblum nyawa lelaki ni dicabut, die pun tanye la dekat malaikat Izrail,

"ditingkat berapakah syurga yang akan aku diami kelak wahai Izrail?"

disebabkan hamba ni seorang yg beriman, so Izrail pun naik la menghadap Allah and tanya soalan yg ditanya hamba itu td. Lepas Allah bg jwpn, Izrail pun turun la semula and bagitau hamba tu td. maka hamba tu pun terkejut lalu bertanya kenapa dia dicampak ke neraka paling bawah iaitu neraka jahannam? Maka kata Izrail, iainya disebabkan oleh ibadah dan segala pujian yg dibuat sepanjang hayatnya hanya kerana mahukan syurga Allah.

itulah maksud ai td, kalau kite beribadah kerana syurga Allah semata2, segala ibadah yg kite kerjakan akan jadi azab buat kite kelak.

wallahualam.

Adiya posted on 21-11-2012 11:18 AM
mike kene blajo asas dulu le cik...nak cita bab makrifat ni susah jgk..kang kalau dicitakan ramai  ...

hahaha wokehh..

gammbir33 posted on 21-11-2012 11:26 AM
Adekah TT berminat tentang makrifat sebab TT terpegun dengan cerita2 yg ajaib2 pasal org2 yg dikatak ...

ade sbbnye knpe. biar je la ai yg tahu hehe....

hantukiller posted on 21-11-2012 11:30 AM
Satu lagi kalau kita berdoa..... adakah kita tak makrifatkan doa tu pada yg dituju(Allah)???? kita ...

makrifat itu sesuatu yg misteri xD

TJCLASSIC posted on 21-11-2012 08:34 AM
Kalau macam ni makrifat gak ker?
Dalam tugasan/kerja/karier, berdasarkan first impression (intervie ...

Tu ilmu 'Superman'......

Momo_Elly posted on 21-11-2012 10:55 AM
ouh gitu... ai pernah dgr yg ade org jadi gile time bljr ilmu ni sbb ilmu ni terlalu tinggi. mcm y ...

Hati manusia siapa puntak boleh baca...itu rahsia Allah....kalau sesiapa katableh baca hati orang laen....memang sah ler kaki Penipu.....

Adiya posted on 21-11-2012 11:18 AM
mike kene blajo asas dulu le cik...nak cita bab makrifat ni susah jgk..kang kalau dicitakan ramai  ...

ceriter jeeee..bro,,

apelak sentapnyer..kalo dah makrifat sentap dah boleh simpan dlm poket
kalo masih sentap tuuu bukan makrifat tuuu...mak rifah kot..kikiki

aku pon tak tahu..kalo bro ceriter boleh gak aku tahu yg aku tak tahu tu...

gammbir33 posted on 21-11-2012 12:26 PM
ceriter jeeee..bro,,

apelak sentapnyer..kalo dah makrifat sentap dah boleh simpan dlm poket

memang le sepatutnya tak sentap...aku dah jumpa ramai yang makrifat2 ni bro...ciap org dalm kubur pun dia boleh tengok n sembang..sekali aku petik, terus sentap...mcm tu kate kenal? hakikat makrifat bagai?

senang nak paham bab makrifat ni, kita anggapkan makrifat =  bayangan

contohnya
makrifatkan kita pegang bola api. = bayangkan kita pegang bola api.

dalam ilmu2 perubatan kebatinan banyak guna makrifat ni..buka ada apa pun..bayangkan saje...cumanya kita kena ada yakin, ikhlas, n yang penting skali KASIH SAYANG ALLAH bersama kita..memang segala bapak makrifat pun boleh buat..hehehehehe

tp kalau korang jumpa mn2 orang yang boleh ajar and bagi confirmation dengan ilmu yang dia ajar tu boleh buat itu ini, trobang ke, jalan atas ayo ker, boleh tengok tempat jauh2 ke, kome kabo kat teman..meh teman g luku pale dia...

nabi pun tak tau mukjizat yang dia akan dapat...mcm mn pulak orang lain boleh tau blajo ilmu itu ini, dapat mcm2 keistimewaan?
mcm wak HK kabo ler...apa2 pun kena ikhlas, tak payah le nak cari kenal2 ni semua...cari kasih sayang Allah sudah.."andai kamu tunduk kepada KU, nescaya akan Aku perintahkan seisi alam untuk tunduk kepada mu". nak apa lagi? seisi alam tu bro.... orang lain dok main makrifat bagai, kita mian kasih sayang Allah jer...( Bismillahirahmanirohim..)

evilcooler posted on 20-11-2012 11:58 PM
Assalamualaikum..tumpang tanya si TT ni lelaki ke perempuan?

Satu lagi, sempurnakan pengetahuan i ...

aku sgt stuju ngan evilcooler.. msti btul2 grip dengan syariat, kalau tak boleh menyimpang.. na'uzubillah

macam over pulak aku baca balik komen aku kek atas tu......kome baca dengan nada bapok cakap yer...lebut2 gitu...kang ada yang salah paham pulak...

Adiya posted on 21-11-2012 01:15 PM
macam over pulak aku baca balik komen aku kek atas tu......kome baca dengan nada bapok cakap yer...l ...

kome ni bapuk ker

edoraixora posted on 21-11-2012 01:28 PM
kome ni bapuk ker

eeee suke dia bapok2 yer.... eemmmmm sedapnye bau mulooootttt