CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Haram Bagi Orang Dewasa Atau Sudah Akil Baligh Meminta Duit Raya

Edited by ninja boy at 27-4-2023 12:22 PM

Merujuk peminta sedekah le tu,  kaki tangan belum kudung nak minta wang sana sini, x dapat wang dimaki2 org yg x mau bagi wang.

betul la kata mufti ni.

makcik aku pun ada yang jenis tak reti malu,
mintak duit raya kat anak buah.
mak aku pulak support, alasan nya dia tak bekerja.

nak usik mengusik konon,
bab duit orang ni tak payah la bawak bergurau.

kalau orang nak bagi, dia akan bagi,
kalau takde, tak payah sibuk pasal duit orang.

ya ke.. tkde la mintak.
tp org bg amik je la.. dpt la 200

Ok la tu... Bagus la jgn duk ajar diri tu jd pengemis or termasuk dlm golongan yg meminta². Yg dok trigger tu mesti kuat meminta²

Meminta minta sebab malas kerja jadinya haram. Kalau bukan sebab tu tak haram lah kan?

Edited by iman_kasih at 27-4-2023 01:42 PM
cikatilia replied at 27-4-2023 10:36 AM
benda nak happy happy seronok2 nak haram2.. adehaii..

Kan...iols pun cuba nak hadamkan sat ayat2 pak menteri ni.

Iols pun x suka juga budaya meminta2 ni sebenarnya. Nampak x sopan jugak lebih2 lagi kita pun x tau financial orang tu camne. Kalau tahun lepas dia boleh bagi beratus belum tentu boleh bagi amount yg sama..silap2 seringgit pun x dapat.

Cuma bila kata haram tu..mungkin la utk adults yg sempurna. Lagi pun budaya meminta ni memang tak bagus jugak.

Follow Us
Joysparta replied at 27-4-2023 12:10 PM
Gurau2 je pun pak mufti... Sikit2 haram...

Amboi2. ....Najib dpt duit rkyt guna imdb xde plk nk tegur ye, siap nk suruh agong ampunkan lg...

Edited by nolya at 27-4-2023 01:56 PM
jejaka_hensem replied at 27-4-2023 10:38 AM
Kesian anak2 buah iols dapat duit haram sebab dorang mintak duit raya kat iols haritu

Awak ni pun......... faham2lah dulu kata2 mufi tu sebelum mencelah.  Mufti tu kata 'orag dewasa dn akil baligh', bukan kanak2. Kanak2 tu tak faham etika minta angpau ni. Selaluya kanak2 pun minta kat pak2 sedaranya, bukan minta kat orang luar. Telah pun ada catatan dlm forum ni kemaren, ibubapa perlu ajar anak jgn minta duit raya, kalau pergi ke rumah orang. Walaupu ade, bila kanak2 pegi ke rumah orang, dijemput masuk katanya "kami tak nak kueh, kami nak duit raya"  kata mereka.  Hal begitulah yg perlu dipesan kpd kanak2, jgn dibiasakan. Kena faham, maksud hariraya, bersilaturrahim dn bermesra dgn kawan dn jiran, bukan pergi minta 'sadaqah'.
Selama menyambut hariraya ni pun, belum pulak saya diterjah oleh kanak2 atau orang dewasa, yg akil baligh, minta duit raya. Saya minta duit kat anak ade le ' duit raya mak tak ade ke ?'. Nak beli selipar baru..... Sure, tentulah anak bagi.

jejaka_hensem replied at 27-4-2023 12:03 PM
Dorang just cakap, "uncle nak duit raya please?" macam tu je lepas salam2 pagi raya.
Takpe lah,dah ...

Dia mcm ni, hal berkaitan Islam, kita serah pada pak mufti, hal kereta, serah pada mekanik, hal kesihatan, serah pada doktor.

Faham ni, xpayah gaduh.

Contoh, doktor cakap, di pagi raya, kita elakkan pengambilan pulut berlebihan seperti lemang, air manis dan sebagainya. Ada tengok orang merempan xtentu hala sebab nak jugak makan lemang dan minum air sirap? Dia doktor, dia keluar nasihat.

Kenapa bila Pak mufti keluar hal2 berkaitan agama, hang boleh cakap Pak mufti salah? Dia cakap betul dah, hang x buta xmau ikut. Tak ikut doktor dapat kencing manis dunia, xikut mufti, boleh sakit jap lagi.

Pelik orang nampak keyboard nak tejan je. Pikir last sekali.

Iols berbunga dapat duit raya hatta umo dah veteran

adik ipar pengantin baru bagi. huwa huwa huwa huwa

tergelak Iols bila dia bagi waktu Iols tengah bersilat kat dapur menyediakan juadah pagi raya

Alahai kadang2 saja nak seronok2 je...semuanya nak diharamkan. Islam tu kan mudah & indah

Edited by miss_white at 27-4-2023 08:31 AM

Bagi  duit raya kat bebudak dgn
Orang tua lebih  afdal

Anak2 jiran yg aku xkenal ada juga dtg
Tak ada pun budak2 tu meminta2 duit raya
Aku bagi je duit raya walaupun tak kenal anak siapa

Nak tanya Yg suka mengusik mintak duit raya ni
kalo kite ckp ok nnti aku bagi
Kena bagi ke tak
Mcm kite dh janji kn masa dia usik2 tu

Malaysia darul haram

.. alasan yang diberi bukan hanya selari pada agama tetapi selaras dengan kehidupan manusia sendiri...

kalau tak bagi boleh memberi aib kerana telah dijadikan kefahaman kepada ramai orang boleh minta duit raya tanpa segan silu pada masa hari-raya...

mungkin ada yang mau berkata "pstt coverlah skit dengan gurauan. kalau dia tak bagi dia tak adalah yang termalu" .. tetapi realitinya tak begitu, katalah orang yang diminta memang tak ada duit, camana dia nak tolak, penolakan menyebabkan kehampaan, drama sebenar akan kelihatan, dan tentunya drama ini akan berpanjangan bertahun-tahun dan jadi kenangan budak-budak sampailah dewasa... "si anu tak bagi duit raya pun"..

meminta duit raya ini boleh menimbulkan sakit jiwa berpanjangan dan prasangka hinggalah kanak-kanak itu dewasa..

siapa yang nak bagi bagilah, tapi jangan ada yang meminta... wow ini aku rasa mufti tu ada pemerhatian yang teiti tentang jiwa manusia dan pengetahuan sosial yang baik..

Tak minta, tapi org yg kasi ...

aku tahun ni dpt duit raya total RM1,910.00
aku tak minta duit raya tapi kalau org bg aku ambil je huhuhuh

kat twidder
beria sodok qr pay mintak duit raya dari strangers
mungkin yang tu kot mufti ni maksudkan

miss_white replied at 27-4-2023 03:28 PM
Bagi  duit raya kat bebudak dgn
Orang tua lebih  afdal

Len kali janji bagi set kapan je. Baru 30 rm.

korang tolong kasi duit raya kat iols boleh tak?tahun ni iols langsung 1sen pun tak dapat duit raya nanti iols pm account no ya

Firenzza replied at 27-4-2023 01:46 PM
Amboi2. ....Najib dpt duit rkyt guna imdb xde plk nk tegur ye, siap nk suruh agong ampunkan lg...

Kalau buka tulisan mufti2 ni, jangankan duit 1mdb, segala jenis isu depa bincangkan dan tegur, kerajaan ke pembangkang ke. Isu sumpah laknat pakai quran di masjid, kebanyakkan melarang, aku xjumpa yg justify isu ni.

Tapi, bila ditanya 'apa hukum minta duit raya?' dan mufti menjawap, 'makan duit rakyat itu haram'. Pikir pakai otak hang sikit, gamak ke tidak jawapan mcm tu? Ikhlas aku tanya, hang rasa patut tak mufti jawap mcm tu?

Dan mai aku tanya, mufti mana suruh Sultan ampunkan Najib? Cuba mai jawap, '1mdb tu haram'. Selayak jawapan orang2 nampak keyboard nak tekan.