CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ay4

epidural......

aku dh berpuluh kali p jumpa doc,tp doc cuma bagi ubat tahan sakit jek...doc suggest aku p buat fisioterapi.tp aku x p lagi cos kesuntukan masa (hubby aku dok jauh).

sakiy yg aku alami mencucuk-cucuk dari tulang belakang sampai ke pinggang.

Salam.

Auntie took epidural for both my deliveries. Alhamdulillah, yg sulong dah nak masuk 22 thn & yg bongsu dah 18 thn, auntie tak mendapat apa2x negative side effect drp penggunaan epidural.

Cuma bila kita dibius, kebanyakan drp kita menjadi pelupa. Kwn auntie cakap side effect drp anasthetic tu. Wallahualam.

Oh sbb epidural ke sarah skang sakit2 pinggang?

Terpaksa amik epi masa bersalin sbb dah hentam quaker oat satu mangkuk (konon takut takde tenaga nak meneran nanti), tup tup kena potong sbb baby tak engage, tp darah dah bergelen kuar.

Post Last Edit by buzzbuzz at 20-7-2011 15:34

masa hari melahirkan anak keempat, tiba2 aje hati ni kuat nakkan epidural walhal takda bincang pon dgn doctor sebelum tu, so dptlah merasa betapa kuraaaaaaaangnya rasa sakit for the first time.
So, setelah berjam2, selamatlah sy melahirkan anak keempat ni, sekali tu uri tak nak keluar, doctor pon terus seluk masuk tangannya utk usahakan uri tu keluar. Since dah ada epi, jadi tak da lah terasa sakit masa tu.
Yg pasti masa tu berlaku pendarahan. Agaknya itulah digerakkan kuat hati ni utk ambik epi sbb masalah ni yg timbul selepas baby keluar.

Setelah bertahun2, setakat ini, takda pulak terasa sakit pinggang yg melampau. Taktaulah pulak masa2 akan datang

hai korg2 yg ada pengalaman dgn amik epidural nih..
aku nak tanya satu soklan cepumas nih...

1) let say la kalo kita plan nak bersalin amik epidural..
boleh tak kita request dgn doctor, nak bersalin pada tarikh sekian-sekian n mintak doctor standbykan pakar bius untuk injection epidural?
tak kisah la dia nak induce ke apa nk bg baby tu keluar...

2) pastu pakar bius ni, malam2 mcm pkul 10pm ~ 6am dorg ada ke?

Follow Us
Kalau swasta..pakar bius mesti ada on call 24 hours kan..gomen je yang office hours..

Kalau swasta..pakar bius mesti ada on call 24 hours kan..gomen je yang office hours..
Ice_Q Post at 26-8-2011 13:36

pernah bersalin sepital gomen ke?

Ice_Q Post at 26-8-2011 13:36

ye ke gomen office hours je ada pakar bius? prnah brsalin kt gomen, jam 2 pg doc decide kena czer sbb jln 2 cm je bukak. lepas bius, kol 4 pg sayapun brsalin czer. anak saya prnah dpt rawatan kerana patah tgn, masa tu jam 8 mlm. doc trpaksa bius, masa tu pun ada pakar bius.

Epidural tu yg nurse cucuk kat paha ker??
kalau ye, aku dua kali dh beranak 2 kali tu la nurse cucuk kat paha
lepas2 je cucuk, terus aku tetido utk berapa lama entah sampailah aku terjaga sendiri sbb perut dh memulas balik..
kalau efek nyer,mmg aku dah rasakan skrg..
sejak taun lepas,until now sakit tu masih terasa
kdg2 emosi aku terganggu bila sakit tu datang
rasa sakit sangat2..
n selalu minta tlg suami tekan belakang supaya kluar bunyik n sakit tu beransur2 hilang...

Salam.

Cuma bila kita dibius, kebanyakan drp kita menjadi pelupa. Kwn auntie cakap side effect drp anasthetic tu. Wallahualam.
auntieagony Post at 12-7-2011 14:15

huhu...cam betul jah...daku jadik pelupa yahamat lepas banak neh...sampai menyusahkan diri sendiri...
tapi sakit pinggang tu idak la teruk...sakit gitu2 jek la...kalo menunduk lama sangat...

Epidural tu yg nurse cucuk kat paha ker??
kalau ye, aku dua kali dh beranak 2 kali tu la nurse cucu ...
amoilawa Post at 15-9-2011 10:05

rasanya tu bukan epi... sbb setau daku..epi cucuk kat belakang...

me dah ambik epi 5 kali for 5 deliveries...so far alhamdulillah takde sakit pinggang atau apa2..masa tua tak taulah sbb belum tua lagi..epi yg ambik very small dose sbb ambik pun masa dah 7 cm..

huhu...cam betul jah...daku jadik pelupa yahamat lepas banak neh...sampai menyusahkan diri sendi ...
Fantaghiro Post at 20-9-2011 15:36

Takper Fanta, lama2x ingatan kita akan pulih kembali. Selalu2x lah main memory games atau praktikkan mengingati nombor2x telefon yg penting, nama2x kawan2x & pasangan mereka, nama2x saudara mara supaya sel2x memori kembali aktif.

Disebabkan teknologi masakini, kita kurang menghafal seperti no tel sbb ada dlm hp, kdg2x no tel sendiri pun tak ingat! Ada baca satu artikel bhw suduko games tu bagus utk otak manusia. Wallahualam.

Reply 292# Fantaghiro

Oh yekerrr...habis tu yg cucuk kat paha tu ape ekk?sbb 2 kali aku beranak 2 kali tu ler aku dicucuk kat paha..misi ckp tu ubat tahan sakit supaya aku leh tidur kejap sbb aku dh lama bertarung ngan kesakitan tp pintu tak bukak2 gak..tp masa pintu dh bukak betul 10cm misi sll cakap, bila rasa sakit baru leh teran..tapi aku tak rasa sakit pun, cuma aku teruskan meneran jerr, n bila baby tak gak keluar2, masa nak meneran tu misi akan tolong tekankan perut n baby pun slamat mendarat...huhu

sbb tu lah aku fikir yg misi berikan kat aku tu epidural..sbb kesan epidural kita takkan rasa sakit bila nak beranak...

Reply  Fantaghiro

baby pun slamat mendarat...huhu
amoilawa Post at 21-9-2011 09:42

huhuhu....  x leh tahan....

x sabar nak menunggu pendaratan seterusnya..

aku xde amik epi..tp aku mmg xpuas ati ngan doktor kt ppum tu.time aku dh 8cm br nk bg pamplet suh baca kelebihan epi..ms aku dok rilek2 xde la plak dtg.bodoh btl..aku amik gas ngan cucuk kt peha jer..dh aku dok hangin mcm tu pn xphm base lg.dia kata xpe2 u baca dlu..sbb biasa mmg kita sajes suh amik epi sbb dia mmg krgkn sakit..pastu aku sound la dpn doktor pakar..doktor ape nie..td xde plak nk cite dh org nk branak br nk cite.pastu doktor pakar tu sound doktor nie..haa kn dh kena td nape you xbg dia baca??

Reply  Fantaghiro

Oh yekerrr...habis tu yg cucuk kat paha tu ape ekk?sbb 2 kali aku berana ...
amoilawa Post at 21-9-2011 09:42

amoilawa, yg cucuk kat paha tu pethidine.. juga sejenis ubat tahan sakit. Tp dia bukan epidural. Epidural adalah ubat bius yg dimasukkan mll tulang belakang (lumbar). Pethidine ni beza ngan epidural sbb epidural menghilangkan rasa sakit completely tp pethidine tidak..

amoilawa, yg cucuk kat paha tu pethidine.. juga sejenis ubat tahan sakit. Tp dia bukan epi ...
lynalin10 Post at 23-9-2011 08:10

Ooo..mcm tu ekk..tq sbb beri penjelasan pada saya yg naif nih..
mmg mcm tu la kesannya, satu jenis yg sedut gas yg aku rasa mcm nak putus nyawa jer rasa n satu tu cucuk paha..
bila dah cucuk tu mmg sekelip mata lah akan tetido tp lepas tu rasa sakit berulang balik..
kesannya mgkn sama kot ngan epidural, sbb aku ada rasa sakit belakang..

akceli..epidural ni utk apa ekk??

epidural ni block nerve sensation kite dari aras pinggang ke bawah, so kite akan rasa kebas la, sbab tu takde rasa sakit n tak sure bile nk teran, selalunye, doktor akan pakai vacuum kalo patient dh ber-epi, bile masuk epi, otomatik tiub utk kencing, catheter pun kene masuk, sebab tak rasa nk kencing dh pastu.. kaki rasanye kebas jugak kot.. tu tak sure..
anyway, ape masalah kesihatan yg menyebabkan kite kene amek epidural ye??
setau sya ada side effect epi yg akan drop kan blood pressure kite, jadi sya tak rase sya buley amek, sebab mmg blood pressure rendah, kalo drop kang, pengsan pulak.. huhu..
pastu sya ada scoliosis gak, takut susah je pakar bius tu nk cucuk, sya pernah tgk yg anest tu cucuk smpai 3 kali baru masuk, takut woo.. huuu..
masalahnye sya ni tak tahan sakit gak.. huhu..
kot2 branak dlm air ni buley kurangkan sakit ke, nk jugak try, tapi husband tak kasi.. nampaknye, pakai gas, pethidine, ng alat eletrik tu je la kot nnt..