CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: tunggulbatu

Tiga Sebab Tidak Boleh Dirawat

Salam semua,

TB nak tanya yg petua utk mendptkan anak, biji kurma tu perlu di tanam kan...kalau depan rumah semua bersimen mcmana yer? mmg takder tanah langsung...

Jelas sekali tertib doa dan kaedah tepat tu.. saya setuju dan akui mmg doa kanak2 lebih2 lagi anak y ...
tunggulbatu Post at 1-4-2011 11:46

Kalau kita ni pendapatan cukup2 makan, tapi nak juga buat perkara cam ambik anak angkat sekadar bagi duit belanja sekolah.. boleh ka...

penerangan yang ringkas and senang org kebanyakan mcm kita ni nak faham... saya ada jgk ckp.. cer citer taraf org bercerita kat budak.... tak ley ke...? ada pulak yg jawab.. takkan itu pun tak tahu? salah ke kalau nak tahu lebih detail... aduhhh baru ada ilmu sikit dah riak.. susah betul...

want2bhappy Post at 5-4-2011 12:05

mmg saya berharap sgt2 org kebanyakan paham tulisan saya... terima ksh.. nak blaja tinggi2 ada plak ayat2 arab yg kita tak phm nt org baca pon jd musykil... so, penerangan mcm nih sy anggap paling mudah di fahami... jika ada yg kurang tu mungkin kedhaifan saya dan kekhilafan saya...

TB nak tanya yg petua utk mendptkan anak, biji kurma tu perlu di tanam kan...kalau depan rumah semua bersimen mcmana yer? mmg takder tanah langsung...
hanna1905 Post at 5-4-2011 12:20

wsalam...  mesti ada tanah berdekatan tu... kalo takder tanah mcm uma flat contoh, cuba awak cari pasu, beli tanah sket ngan bunga ker, nak pindah bunga dlm plastik tu, awak letak tanah sket dulu dlm pasu, pastu masukkan biji kurma td, pastu masukkan bunga plak... letak depan uma...siram hari2 bg bunga tuh tumbuh... uma awak pon cantek... ade bunga... rajin2 siram yer... hehehe...

Kalau kita ni pendapatan cukup2 makan, tapi nak juga buat perkara cam ambik anak angkat sekadar bagi duit belanja sekolah.. boleh ka...
want2bhappy Post at 5-4-2011 12:20

boleh... ikut kemampuan... tak salah sekali sekala dpt gaji tu, pegi umah anak yatim... bawak sket barang2 yg di beli ikut kemampuan kita dan beri kat dorang... beri sket duit poket sekadar mampu... ermmm... itu kira paling mudah... kalo nak wat masa dpt bonus je pon bole...hehe.. dpt jek bonus, bg dorang duit raya... punyelah suke bdak2 tu... berkat....

boleh... ikut kemampuan... tak salah sekali sekala dpt gaji tu, pegi umah anak yatim... ba ...
tunggulbatu Post at 5-4-2011 12:42

terima kasih tt.. penerangan ringkas, mudah faham and paling penting tak kondem org yg tanya2 mcm kat board ugama tu...

Follow Us
TB, mcm mana kita nak ikhlas kan hati kita nak maafkan org yg pernah buat hati kita sakit atau khianati kita kat blkg  e.g kawan,MIl atau somi.. kdg tu dah maafkan.... tapi bila depa sakitkan hati kita .. mula la semua kesalahan yg lama2 pun teringat balik... huhuhuhu camner la hati ni nak ikhlas maafkan depa...  byk setan kut dlm diri ni...

salam TT.....wah dah ada thread sendiri.....syabas syabas.....teruskan perkongsian ilmu tuk semua......

salam TT.....wah dah ada thread sendiri.....syabas syabas.....teruskan perkongsian ilmu tuk semua... ...
Saat Post at 5-4-2011 12:50

wsalam saat... sesama ler kita... hehehe... saat pon boleh gak sket2 beri pandangan or sedikit ilmu kehidupan nih... maklum ler, saat kan org lama gitu....

mcm mana kita nak ikhlas kan hati kita nak maafkan org yg pernah buat hati kita sakit atau khianati kita kat blkg e.g kawan,MIl atau somi.. kdg tu dah maafkan.... tapi bila depa sakitkan hati kita .. mula la semua kesalahan yg lama2 pun teringat balik... huhuhuhu camner la hati ni nak ikhlas maafkan depa... byk setan kut dlm diri ni...

ini individu... nak jd 'kuat' nih bukan senang... KUAT sabar... KUAT dlm memaafkan org.. KUAT menerima kesilapan sendiri.. sume nak kuat... mampu ker kita nih...? ermm.. bukan sume org dpt jd KUAT nih... kalo kuat makan tu ader la kan... hahaha..

jalan selamat kita ialah serah je pada Allah.. ape yg org buat kat kita..kita redha... jgn membalas2.. maafkan mcm biasa je... tp lebih kpd redha... bila dtg redha baru ler ikhlas... bila dtg ikhlas nt Allah beri ganjaran...  ada hikmah bila kita lebih bnyk bersabar.. Kisah nabi Ayyub a.s bnyk memberi pedoman kpd kita.. sok di akhirat jika kamu bukan org yg sabar Allah akan tanye... "adakah kamu lebih sabar drpd NabiKu Ayyub..?" tak terjawab kita nt...

baca 121x setiap hari...? tak tau pulak kaedah tu.. tp kalo nak ikutkan ianye lebih sukar  ...
tunggulbatu Post at 5-4-2011 11:46

kalau org pompuan camno lak nak buat semua tu.. huhuhuhu byk jugak yg terbatas ek jadi org pompuan ni? namun bukanlah want tak bersyukur... huhuhu bersyukur sesgt...

boleh... ikut kemampuan... tak salah sekali sekala dpt gaji tu, pegi umah anak yatim... ba ...
tunggulbatu Post at 5-4-2011 12:42

oopps lupa plak sy nak tya... kalau kita ada ibu bapa and adik2 yg masih memerlukan biaya kita ,,, lebih afdal kita berbelanja pada mereka sekadar yg mampu dari anak yatim dulu kan... maksudnya dulu kan yg dlm tanggungan kita la kan? itu pun boleh dikira bersedekah juga kan?

oopps lupa plak sy nak tya... kalau kita ada ibu bapa and adik2 yg masih memerlukan biaya kita ,,, lebih afdal kita berbelanja pada mereka sekadar yg mampu dari anak yatim dulu kan... maksudnya dulu kan yg dlm tanggungan kita la kan? itu pun boleh dikira bersedekah juga kan?
want2bhappy Post at 5-4-2011 13:26

kalo ngan adek beradek tu kira tanggungjawb gitu...hehehe... kalo ada tanggungan tu kira tanggungjwb... tp dlm masa yg sama berpada2lah beri pd mereka pon... utk anak yatim kita utamakan sebagai amal jariah kita.. sekurang2nya ada jg kita amek kesah dr lansung 'ade aku kesah'....hehehe... ikut kemampuan.. jgn rasa terbeban...nt kemudian hari jd tak ikhlas... kurang ler markah gitu...hehe...

kalo ngan adek beradek tu kira tanggungjawb gitu...hehehe... kalo ada tanggungan tu kira t ...
tunggulbatu Post at 5-4-2011 13:32

ooh ok.. faham lebih kurang.. yg dlm tggan bagi, utk anak yatim pun bagi juga sekadarnya la.. thank you... pencerahan yg mmg mencerahkan....

Reply 214# want2bhappy

buat sekadar yg termampu dan seikhlas hati... kalo kita bg seringgit pon ikhlasnye wat malaikat pon terharu...masyaAllah.. besar ertinye pada Allah... yg penting kita ikhlas... ngan adek beradek pon kene ikhlas... sume kene ikhlas... barulah Allah ikhlas pula dgn kamu...

Tb.. hehe nak ikhlas tu mmg la susah kdg tu nak2 di zaman serba materialistik ni.. kang tgk kawan pakai sesuatu benda tu, kita pun nak jgk,,, korek2 la celah nak beli jgk benda tu.. tgk2 teringat pernha bagi pinjam kat adik2.. mintak balik..  kekeekekk teruk betul eh.... oh kenapa aku ni materialistik.... tu yg maleh nak tgk board perniagaan tu.. rambang mata...

Tb.. hehe nak ikhlas tu mmg la susah kdg tu nak2 di zaman serba materialistik ni.. kang tgk kawan pa ...
want2bhappy Post at 5-4-2011 13:45

jgn rambang mata dgn dunia nih... aku nih kadang2 org tgk kete aku asal bole jalan je.. baju aku pon wife aku beli yg 5 hengget je... itulah baju kegemaran aku.. hehe.. takyah peduli org ckp ape... kita nih buat nak bg Allah tgk je.. kalo ko pegi beli bende2 tu pastu ada niat nak tunjuk2 kat org , mmg riak ler namanye tu... kita buat ape pon niat kerana, Allah beri kemudahan pada kita.. sebaiknye kita bersyukur di permudahkan Allah...

huhuhu tu la TT... susah kalau bekerja ni di kelilingi org2 yg ada semangat nak berlumba ni.. huhuhhuu TB ajarin la mcm mana nak buat ikhlas kerana allah... solely... soalan ni ada tanya kat board agama.. tapi rasanya pertanyaan tu dijawab dgn masing2 mengupas secara mcm nak berlumba2 nak tunjuk saper lebih terer.. dah la guna bahasa kiasan... cam dah taraf  belajar makrifat je.. ambe ni kalau ilmu tu rasa baru taraf buku lali kut... huhuhu...

Contoh eh... org pompuan kan kalau puasa sunat tu... niat kerana allah.. tapi ada jer terdetik dlm hati " boleh gak kuruskan badan.." apa dah jadi tak betul la niat tu kan...

sori la byk tanya lak hari ni.. bukan apa seronok sebab pertanyaan di jawab and jawapan tu jenis senang absorb punya...

assalamualaikum...
berkaitan dgn org2 yg mempunyai kebolehan scan ni..
cemana nak bezakan mereka dgn Arrafan atau Kahin..?
timakasih...

huhuhu tu la TT... susah kalau bekerja ni di kelilingi org2 yg ada semangat nak berlumba ni.. huhuhh ...
want2bhappy Post at 5-4-2011 15:21

ermmm... nak ikhlas...?? huhu... ikhlas nih pada aku adalah anugerah Allah... 'ilmu ikhlas' ilmu yakin' nih mmg susah bg org umum sbb dia masih 'tertangguh2 niatnye', melewati batas sopan dgn manusia lain, masih belum bertaubat dan bnyk lagi.. susahkan nak ikhlas kan...? hehe...utk mengamalkan 'cara hidup sihat' nih yg pertama selalu kene ingat pada Allah.. buat ape pon kene ingat... semualah perbuatan harian kita... ok. cuba tgk plak ape habit kita yg tak elok tp kita suka buat...... cuba ingat2 balik...

contoh, kalo jalan suka terjengket2... berdiri tak tegak,suka senget2, makan suka bercakap....haish....mcm2 ler... itu habit... cuba ubah habit tu dulu...sbb habit tu adalah perkara yg kita buat tanpa sedar dan jd habit, tp sebenarnye bende tu tak elok... kalo solat contohnye, rukuk pon tak wat btul2..rukuk ala kadar je... padahal Allah da beri peringatan tentang rukuk... rukuk kene btul...posisi badan dan tapak tgn terletak di atas kepala lutut serta jari tersusun... tp da habit punye pasal, men bantai je... sudahnye syaitan da cacatkan kita dlm solat... ramai yg tak sedar nih...

ikhlas dulu dlm ibadah harian dan tertib semua perbuatan... ikhlas dan yakin Allah sentiasa mendengar kita, melihat kita.. nafas dlm solat kene jaga btul... nafas takleh mengah2... habis setiap bacaan dan lepaskan nafas baru angkat takbir... bukannye main angkat je takbir tu... nafas kita nih mcm nyawa... takde nafas, takde lah nyawa... uish... aku da merepek da nih... hehehe... ko tanye lain aku jwb len plak dah....