CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13093|Reply: 28

Isu sambung belajar - PJJ

Mode - adakah betul isu ini dimasukkan dalam ruangan ni?

ada sapa2 disini yang sedang atau bercadang utk sambung belajar?

aku berlatarbelakangkan IT. pernah amik dip dan degree. tetapi...result sgt la xbest. sbb kelemahan aku ni...bab2 membaca buku tebal2. IT mmg byk membaca.yg aku suka cuma programming. huhu. yg lain jahanam. skrg dah almost 7 tahun bekerja tp bukan tetap. aku rasa down sbb member2 masing2 bekejar2 nak cari jalan utk tetap...tp aku?..xtau apa yg aku cari. sbb lama sgt dlm bidang management,aku punya skill programming (basic) pun hancur. korg bayangkan pengalaman 7 tahun bekerja,tetiba aku nak minta kerja sebagai programming..mmg xmasuk akal la kan? jd aku amik keputusan utk sambung study sementara kerjaya, gaji & kwsp aku masih berjalan.

aku bercadangan nak amik degree lain dan kalau keputusan aku baik..aku nak bt master plak. mmg aku sedar...br skrg nak pikir bt semua ni.sepatutnya dari dulu lepas SPM aku plan baik2 kan? mungkin waktu tu xde sapa nak guide aku. yg aku tau ikut ckp mak ayah,tanpa bertegas dgn apa yg aku minat.

ok.skrg berbalik kepada topik asal. ada sesapa kat sini sedang PJJ? atau ada yg amik full time? apa cara dan kaedah2 nak memohon ni.tambah2 yuran pelajaran yg ditolak dari KWSP ni. aku xmo dah amik PTPTN sbb masa degree dah amik.dan hutang itu masih berjalan. huhu

aku mood nk sambung degree(Baru nak sambung,sekarang ada diploma je tapi tak minat.Sedih2) So ko ada dip dan degree IT iye?Sussah tk?hehe..

Ok la antara IT dan HR/Management yg mana market lagi iye?

oh btw fasal Pjj ni kan da ramai yg belajar sambil bekerja.Ko try.Sorry aku tk tahu sgt fasal pjj ni.Tapi ada jugak member aku buat PJJ.Contohnya

Sorang ni dah keje dgn TNB,So hujung minggu dia akan pergi kampus untuk belajar dan buat exam dia.Dia sambung buat degree la dekat IPTA.Kalau master dan Phd aku tk tahu.Hehe

Sorang lagi situasi dia lebih kurang macam di atas ni,cuma dia ni buat PJJ di ipts (OUM) Open University.

But.... bagi yg keje bahagian kesihatan diorang kalau nak sambung belajar rasanya tak boleh part time.Kena full time.Aku dengar2 macam tula...sorry if aku silap..hehe.Aku pun tak tahu sgt sebab aku bukan keje lagi.Cuma ada member aku je yg penah buat PJJ ni  

haa...ko ke? haha dari rumah sebelah. jiran 40 kiri kanan depan belakang. hehe

ckp psl market ni...susah nak jangka. sbbkan aku dah tau ko amik dip kesihatan, jd aku rasakan better degree ko amik management. kalao ko amik IT. huru hara nnt weh. mmg ko kena start dari bawah. comfirm xleh transfer credit. kalao boleh pun..mmg subject managemetn/bisness (dlm semua course ada subjek management).

kalau ko nak amik juga, sila la view subject2 yg Uni tetapkan. ko cuba layari web UPM. dlm tu diorg siap letak subjek setiap semester. atau lagi best, ko pi sendiri Uni tersebut dan ty bahagian hal ehwal pelajar. sila la pegi. ko jgn jadi mcm aku. zaman skrg ko kena main slumber je ty org. lepas ko yakin dan puas hati, ko apply.

sebaiknya kalau pilih course, pilih dulu majornya. jgn terlalu general. nnt ko xtau ko keje apa. dlm IT byk bidang - network,software engineering, programming,graphic & multimedia, business & management, security...etc. skrg ada yg dah offer IT forensic. haa..pilih ko nak mana. huhu

br skrg nak pikir bt semua ni.sepatutnya dari dulu lepas SPM aku plan baik2 kan? mungkin waktu tu xde sapa nak guide aku. yg aku tau ikut ckp mak ayah,tanpa bertegas dgn apa yg aku minat.

bab ni mmg menarik nak bincang..
sbnrnya bukan lah salah kita semata2..
sllu nya org akan fokus SPM dan selepasnya.
tp pada aku, aku rasa patut sblm PMR budak2 dah diberi guidance psl keje..

taim form 1 or 2 dah dedahkan psl bidang pekerjaan..
so, nt dorang dah tau nak pilih keje apa..apa yg sesuai ngn minat dan kebolehan dorang.
ni dah SPM baru nak isi borang..nak pilih course apa..tu pun lau result ok n ada rezeki dpt course yg dipilih.

lau kita dah bagi guidance sblm PMR..
bleh ar dorang decide nak amik aliran sains or sastera pastu..
dan terus fokus cmne nak score SPM n pilih course yg sesuai..

emm..
tapi tulah
ramai yg terlambat..dan wat silap (termasuk aku gak ar)
sb xde awareness n guidance dari org lain.
takkan lah nak harap kan budak 16..or 17 taun fikir psl masa depan..
yg dorang tau cuma nak have fun je..

kenapa x sambung master terus??nak amik degree lain pastu buat pjj xke makan banyak masa dan kos nanti??hu2...aku pun ada degree it gak,yelah result pun xdelah 1st class tapi kalu nak sambung rasanya aku xkan amik degree lain dh,terus buat master jah,pilihan aku skang management,aku pun sebenarnye xdelah minat sgt it,amik pun sebab x tau nak pilih course ape dulu,hu2

yeepi_33 posted on 19-6-2013 12:16 PM
bab ni mmg menarik nak bincang..
sbnrnya bukan lah salah kita semata2..
sllu nya org akan foku ...

yes...sgt la betul 10 markah aku berikan. hehe. camne tah nak kasi point kat ko ni. mode je kot. jd..ko bg la point kat diri sendiri. hehe

ye seriously.betul ckp ko. patut time PMR diorg diberi tunjuk arah utk pilih apa yg diorg nak. sebelum budak2 ni nak face exam yg besar2 ni. yg parents pun agak2 la..nak suruh anak jd doktor bagai. tp anak2? nak hafal fakta pun payah.

Follow Us
xpdckelate posted on 19-6-2013 12:30 PM
kenapa x sambung master terus??nak amik degree lain pastu buat pjj xke makan banyak masa dan kos nan ...

ramai yg ckp gitu. nape xamik master terus?

erm..sbb aku xpuas hati dgn result aku dulu. dan aku pun xde la minat sangat IT ni. huhu. aku nak belajar dari bawah kununnya. sbb result aku dulu amat mendukacitakan.
dulu xmatang.yg aku tau...masuk Uni. masa mula2 nak pilih tu aku prefer yg ada math,kira2.drawing2. sgt fun hokayy....huhu xpayah baca2 buku. ni aku main belasah je amik apa yg ada. itu mmg silap besar. sbb efek kerjaya aku skrg.

kalau aku amik master..nnt mesti "penginterview" tgk juga degree aku. hehe. nnt aku tau..mesti diorg heran,degree hancur...master wow (imagine kalau master aku result gempak) hehe

LuLu^Lost posted on 19-6-2013 01:02 PM
yes...sgt la betul 10 markah aku berikan. hehe. camne tah nak kasi point kat ko ni. mode je kot. j ...

haha
tak bleh rate diri sendiri. nt gile tachang susah. haha

kan?
tulah masalah sbnrnya
xde pendedehan langsung psl bidang keje..
maksud aku..
katakanlah ko berminat nak jadi arkitek..so, course apa yg ko kena amek..aliran apa nak kena amek taim form 4, taim SPM plak nak kena fokus subject apa..
dan sebaik2nya..jemput lah arkitek ke sekolah..mebi dia bleh guide cmne nak jadi seorg arkitek.
dan begitulah ngn kerjaya2 yg lain.
'
ni bila cikgu tny..cita2 nak jadi apa..
owh..sy nak jadi arkitek..sy nak jadi pilot..sy nak jadi cikgu..
bukan nak perlekeh niat murni budak2 ni..
tapi, bukan mudah nak jadi apa yg dorang nak jadi tanpa bimbingan..

pggl motivator dtg sekolah..
cite cmne nak skor exam..
psl future takde plak yg nak diskas..

cth;
what's next lepas SPM..

yeepi_33 posted on 19-6-2013 01:12 PM
haha
tak bleh rate diri sendiri. nt gile tachang susah. haha

wow...serius aku sgt teruja dgn apa yg ko ckp.  ye laaaaa.sgt betul point ko. bkn sekadar tanya budak nak jd apa..kita kena galakkan student ni ke arah itu.

aku rasa kita kena rombak balik la sistem sekolah.bkn la rombak apa, just tambah aktiviti sekolah ... mcm ko ckp panggil org2 yg berkaitan dengan kerjaya budak2 ni. br la semangat kan? ni x terkontang kanting budak2 tu. mcm aku. hehe. abis mode..ko keje ape je skrg ni? huhu.  

secara seriusnya.mmg aku nak sambung study balik. aku rasa kali ni,bila dah betul2 dewasa dan pernah menyesali apa yg terjadi masa lalu, aku rasa aku dah cukup matang utk study betul2 dengan penuh minat. minat ingin tahu bidang lain. nak kena pi tanya uni la mcm mn diorg tolak yuran.

LuLu^Lost posted on 19-6-2013 01:50 PM
wow...serius aku sgt teruja dgn apa yg ko ckp.  ye laaaaa.sgt betul point ko. bkn sekadar tanya bu ...

dah decide ke nak amek course apa..?
so, good luck and all the best tuk sambung belajar..

kenapa nak tolak yuran?

emm
sb tulah ramai parenst skrg tak paksa anak dorang nak amek course apa..selagi ada minat..nak belajar.

bukan susah pun..
cari je sukarelawan dari bidang professional nak bagi free talk.
wat je taim wiken.
ala2 xtra ko-kurikulum tuk student

aku pun wat mistake yg sama.
takde guidance nak jadi apa.
amek course pun sb kengkawan sume further study..
tapi..bersyukur ngn apa yg Allah dah tetapkan.
err..wat masa ni tak keje..
haha..

yeepi_33 posted on 19-6-2013 02:05 PM

maksud aku..mcm mn cara nak byr yuran pengajian. kalau boleh tolak KWSP..aku nak suruh diorg tolak. sbb xsanggup dah aku nak pinjam2 duit PTPTN. tp kalau dpt bt pinjaman MARA,aku nak la. sbb MARA murah. =)

LuLu^Lost posted on 19-6-2013 01:08 PM
ramai yg ckp gitu. nape xamik master terus?

erm..sbb aku xpuas hati dgn result aku dulu. dan ak ...

bila dh ada master,walau dia tgk degree hancur,tapi tgk pengalaman plak,n cara ko bercakap serta kebolehan buat kerja,kadang2 dia bukan nak tgk pointer brape ko dpt pun,dia nak tgk ko boleh ke tak buat keja,he2

LuLu^Lost posted on 19-6-2013 03:00 PM
maksud aku..mcm mn cara nak byr yuran pengajian. kalau boleh tolak KWSP..aku nak suruh diorg tolak ...

ade ker term lam akaun 2 kwsp utk tolak yuran pengajian??x pasti aku,cer ko tgk web kwsp,he2...tapi kalu ko masuk uitm rasanya yuran dia murah skit ko,he2
apepun aku wish ko semoga berjaya

yeep nak keja ke??meh jadi tukang kebun umah aku,he2

cos...cosmetic..

erm.. mungkin corporate comm. kalu aku decide amik master la. kalau degree...erm.. apa ye sesuai utk aku yg kertu ni? haha. kalau amik scince math ok x? atau pengurusan hartanah (wlpn byk baca2) . haih..entah la. pening pale aku. aku teringin juga amik engineering.

xpdckelate posted on 19-6-2013 04:01 PM
yeep nak keja ke??meh jadi tukang kebun umah aku,he2

amboi..
takde yg up lagi ke?
meh ar jadi chauffeur..
ha ha..
bleh rempit, pastu boss byr saman.
ha ha...

sy inesen...tak tau jalan..wakakaka

yeepi_33 posted on 19-6-2013 08:58 PM
amboi..
takde yg up lagi ke?
meh ar jadi chauffeur..

chauffeur aka supir,ahahaha
x tau jalan camno nak jadi supir,hu2

xpdckelate posted on 19-6-2013 09:04 PM
chauffeur aka supir,ahahaha
x tau jalan camno nak jadi supir,hu2

takpe.
janji tau bawak keta.
haha..

errr..merc kan?

yeepi_33 posted on 19-6-2013 09:08 PM
takpe.
janji tau bawak keta.
haha..

susah kalu xtau jalan,karang xleh mencilok aka cari jalan alternatif time jem,ahahaha

xpdckelate posted on 19-6-2013 09:10 PM
susah kalu xtau jalan,karang xleh mencilok aka cari jalan alternatif time jem,ahahaha

i'm a fast learner.
don wori.
janji gaji jalan..ha ha

motip hi-jack benang org.
dah dah..
sambung kat umah borak kat sinun..haha

12Next
Return to list New