CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: elnor_81

persoalan MIL vs mak sendri...

tu la kalo tak kena pada diri sendri,kita tak kan rasa..
mcm aku ni dah slallu kena camtu ngan MIL,so bak kata pepatah,alah bisa tegal biasa...

Reply #79 elnor_81's post

elnor....kawan hang jenis lembut hati ka? hmmm.... payah gak tuh. nak tak nak kena la bagi. kalu jenis hati kering macam haku ni......memang aku tak bagi punya. biar la suamiku saja yang bagi. aku pun ada tanggungjawab untuk mak ayahku jua.

apa-apa pun benda ni boleh dibawa berbincang. perkara ni tak la besar sangat pada haku cuma.....kena pandai tackle la. hmmm.... sorry la kalau nampak macma beria-ia sebab haku suka topik yang elnor bukak nih

Reply #82 tennis's post

memang nampak remeh kak ten...tapi...bagi kita jenis takde hati memang takde masalah...
jenis kwn camni,jenis lembut,nak ckp ngan suami pun takut..
memang suami dia ni kitorang pun takut.pernah skali,kwn ni pi maktab,nak anta assignment,kebetulan dia demam and kitorg lak wat makan2.
so,maser dia dtg maktab ni,suami dia dah marah2,tp nak wat camne,assignment lg penting.pas tu,dah alang2 dia dtg,kitorg tapau la makanan utk dia pas tu suh dia amik.masa amik tu,kitorg bg hadiah kawin dia.terlama la sket sebab kitorg nak tapau mknn tu.laki dia punya marah,sampai balik tinggalkan dia.yang kwn ni tercengang2 la...sian dia.muka pun memang berubah betul.pas tu,dia g keluar call laki dia.pujuk kot,setgh jam pas tu laki dia patah balik.pastu,laki dia lak wat bodo jer kat kami2 ni.senyum pun tidak.sedangkan bebudak laki klas kitorang pun laki dia tak layan.menyombong betul...

kalau pasal MIL nie awa nak citer la....

memang la bukan tanggungjawab kita nak hulur menghulur kat MIL tapi kalau ikhlas dan ada peruntukan lebih apa salahnya...dulu memula kawen awa pun pk watpe bg MIL baik bg mak tp bila kenangkan balik kesenangan (xkaya tp hidup selesa, Alhamdulillah) yg awa dpt dr suami asalnya adalah titik peluh arwah PIL dan MIL...awa hulur @ bg apa yg termampu...walaupun pencen arwah PIl & MIL hampir 2k sebulan..awa xberkira...sbb lepas menghulur atau bg hadiah..hati rasa lapang dan tenang..bukan bodek mentua tp nak bg sedikit penghargaan supaya dia xrasa terpinggir sbb dia dok sorang...atleast dia tau walaupun menantu tp kita layan dia mcm mak sendiri...hubungan ngan huby pun bertambah rapat...kalau ada masalah tentu dia boleh bg pendapat kat kita...

Originally posted by elnor_81 at 27-12-2007 06:34 PM
aku nak tya pendapat korang...
pernah tak korang mengalami situasi begini...

korang ni baru je berkahwin dan satu hari mak mertua korang tya tentang gaji korang dapat bulan2.
korang dgn luru ...

kalau temanlah, walau pon rm30.00 teman tetap bagi emak teman duit, memang dia tak minta tapi sebagai anak walaupon sedikit sekurang-kurangnya dia berbesar hati menerima pemberian kita walaupon tak sebesar mana.. sekurangnya si ibu ni tahu yg kita tak lupa pada depa......time tu gaji laki dan teman kecik je tapi teman tetap bagi sebanyak mana yg teman mampu.............duit sebanyak mana pon memang di kira tak cukup..........Bab mak mertua teman, teman  lepaskan kepada laki teman dia nak bagi berapa pon.........mak dia suka hati dia lah nak bagi berapa pon asalkan kami ni cukup makan.............bila gaji besar sikit dia potong gaji bulanan untuk emak dia... teman pulak tak dapat nak bagi mak teman duit lagi sebab dah tak ada.  kesimpulannya selagi ibu tu ada hulurkan lah berapa yang ada.............bila dah tak ada baru menyesal dan teringin nak bagi ibu duit............dah tak ada maknanya lagik...

Rate

1

sakit hati betul aku baca citer kawan si elnor ni... laki ngan mak mentua sama hampeh.... kalau alang, org dh layan camtu... forget it, jgn nk merasa sesen pun duit aku....

Follow Us
Originally posted by alangGIRL at 31-12-2007 11:22 AM
sakit hati betul aku baca citer kawan si elnor ni... laki ngan mak mentua sama hampeh.... kalau alang, org dh layan camtu... forget it, jgn nk merasa sesen pun duit aku....

jahatnya kau ni...

for me...
skang semuanya depends atas diri sendri...
kalo yang jenis mak mertua baik,maybe tiada halangan utk korang memberi pada MIL korang..
tapi kalo jenis yang talam 3000 muka ni,maybe akan berfikir 2,3 kali b4 bagi pada MIL korang kan...

[quote]Originally posted by elnor_81 at 1-1-2008 11:01 PM

EDITED

[ Last edited by  beruducute at 28-3-2008 02:33 PM ]

Originally posted by elnor_81 at 27-12-2007 18:56
aku tak tau la...
bagi aku,aku memang akan bg pada mak pak aku.
MIL tu,aku tgk camner.kalo ader duit lebih,leh bagi.

so,ada pendapat lain??
...pendapat aku...tak rugi dan takkan jatuh miskinnya kalau kita bagi duit sedikit pada mak dan mak mertua kita...bertambah berkat tu adalah...yang penting...niat dalam hati kita mesti ikhlas...

...kalau bajet kita kecik...kita kasilah seberapa yang mampu dan terdaya...kalau bajet kita ada surplus...kita kasilah lebih sikit...lagik satu...kalau nak bagi...janganlah amik kira mak mertua kita dah pi haji ke...dah pi bulan ke bagai...kalau dah de fikiran camnie...dah kira ada rasa tak ikhlas...

...so...sebaik2nya...korang peruntukkanlah a small portion of your pay or combined pay tuk parents korang...setiap kali mereka dapat wang daripada korang...mesti berbesar hati rasanya...dan pasti akan mereka doakan yang baik2 buat korang suami isteri...doa from parents and parents in law agar kita diberkatiNya - this to me is priceless...

Rate

1

kenapa ek, kita lebih cenderung untuk membalas keburukan yang orang buat pada kita dengan membalas dengan keburukan??

we talk about our MIL k.. tak kan orang tua tuh buat jahat, kita buat jahat gak ngan dia?? pernah dengar tak rahmat berbuat baik pada kejahatan tuh boleh melenturkan kejahatan itu sendiri??

sorry.. tak leh tolerate ngan orang yang pandang remeh hal2 hubungan silaturahim neh..

kalau kita rasa kita lebih educated dari MIL kita tuh, apa salah kita lah didik dia.. caranya?? sendiri fikir lah sebab kelemahan MIL kita tuh, kita sendiri tau.. kalau tak tau pun, KAJI sikap2 dia tuh melalui suami kita.. tak der rugi nya pun..

tak der mentua zaman sekarang neh yang sezalim citer ibu mertua ku tuh.. tuh pun, reti gak insaf orang tua tuh pada hujung2 usia..

kalau ko da niat nak bagi, bagi jer laaa... kalau ko berat nak bagi, tak yah laa..

kang tak ikhlas pulak.. biar laaa orang tua nak pikir camna, nanti lama2 dia sedar sendiri laaaa...

kalau berat nak bagi tu, lebih baik jangan bagi.

Originally posted by gilagila2 at 31-12-2007 11:23 AM

jahatnya kau ni...

die bukan jahat. tetapi die seorang yg tegas, dan tidak merelakan org lain even MIL atau suami sendiri senang2 memperkotak-katikkan diri die.

Originally posted by elnor_81 at 30-12-2007 07:25 PM
memang nampak remeh kak ten...tapi...bagi kita jenis takde hati memang takde masalah...
jenis kwn camni,jenis lembut,nak ckp ngan suami pun takut..
memang suami dia ni kitorang pun takut.pernah ...

then dah tahulah sikap dan sifat suami die mcm mana.
kena byk2 bersabar. tapi setiap kesabaran perlu ada limit.
perkara bukan susah nak tackle.
cuma kawan awak tu jgn lembut hati sgt. sbb nanti memakan diri sendiri di kemudian hari.

sbb apa aku buat posting mcm dipage belakang.
sbb aku seorang wanita yg berpendirian, tanpa lelaki pun aku boleh idup.
setiap wanita harus boleh hidup berdikari tanpa lelaki.
aku membesar dlm persekitaran yg membuatkan aku tak boleh beri muka pada lelaki.
pengalaman mak sendiri dan sanak saudara yg membuatkan aku menjadi begini.
tak tahulah member ko jenis boleh tunduk hormat kpd lelaki eventhough lelaki tu terang2 tak respect diri dia sbg isteri, keluarga si isteri dan juga kawan2 si isteri.

sbnarnya panjang lagik aku nak bercerita, tapi aku rasa malas nak taip byk2.

Originally posted by meow_tompok at 2-1-2008 02:59 PM

then dah tahulah sikap dan sifat suami die mcm mana.
kena byk2 bersabar. tapi setiap kesabaran perlu ada limit.
perkara bukan susah nak tackle.
cuma kawan awak tu jgn lembut hati sgt. s ...

agreed..!!!as women we have to stand by ourself...!!!!

aku plak terbalik

oleh kerana laki aku keje jauh, duit gaji dlm

lawak lak ada mak mentua cenggini..
mak aku sendiri pun seumur hidup x penah tanya ttg gaji atau duit anak2 dia
tp takpelah..kira mcm dugaan utk kwn tu kot
senang citer, bgtau je kat anak dia(suami) suh kasi kat mak dia bulan2
duit dia tu kasi mak dia lah..apa hal plak nak bg mak mentua
kalo sesaje nak bagi tu okay lah
tp kalo dah masuk bab mintak2 nih aku rasa cam tak ikhlas dah nak kasi

kalo jenis lembut cenggini takut lak org ambik kesempatan atas dia..
dia kena tau ckp 'tidak' bila dia perlu ckp tidak
pd aku mmg lah patut kita layan mak mentua mcm mak sendiri
tp kalo mcm ni punya jenis mak mentua..takut jd tak ikhlas..terdera lak kwn tu nanti

Reply #87 gilagila2's post

ini persoalan hak... bukan persoalan jahat atau tidak...

mak mentua aku baik, so aku layan dia dua kali ganda lg baik... aku sayang mak metua aku sbb dia tak pernah nak menyusahkan aku laki bini... tak mcm MIL kawan si elnor ni... tak pernah dia tya gaji aku bape?

[ Last edited by  alangGIRL at 2-1-2008 05:51 PM ]