CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zannes

Dr Julai -- Wisdom Tooth (Gigi Bongsu) & Pembedahan

ahah laa..saat2 mendebarkan kena cabut n dijahit tu..yg buatkan aku cuba melupakan topik ni ..

hmm..i prasan start sakit nk tumbunh gigi ni dr umo 17.skrg dh 25,tp abis2 lg tumbuh.spnjg tu,paham2 jela penderitaanye.tp,dh dlm 8 thn ni,br suku je yg tumbuh,sblh kiri ni yg sakit sgt.gigi ni mcm x cukup ruang,mkn ruang pipi.die sakit skjp pastu ok,duk skjp sakit balik.mmg bengkak,demam,sume2 tula.dh penah jumpe dentist,die suggest operate sbb katanye,mmg sakit gigi nih kalau nk biarkn tumbuh.tp,i x brani!!
ade org kata,kalau silap operate,urat mata jadik larilah,apelah,mcm2..lagila takut..
tp,skrg,terasa nk cabut pulak,sbb mcm dh x tahan sakitnye.so,cmne ye dr?

mmg sgtla sakit,tp takut nk cabut.any recommendation x?

semalam nili dh cabut gigi bongsu nan satu tu kt pvt dental clinic. Sblm ni berdenyut2 sampai migrain sebelah kepala ni. Nasib baik k perlu surgery cuma cabut je lps inject. tk sampai 5 minit dh siap..cam tk sangka lak kejap aje..cost pun RM50, ingatkn sampai ratus2 gitu.

ermm honey pong ade gak gigi graham bongsu ni

tp xla sakit sgt.. skt biase2 je

if x cabut xpe x???

coz honey tgk k je dier tumbuh tp x hbs g ar tatau ar kot2 kt dlm terbaring ke pe ke

ermm honey nk tanye ni cmner yenk x ray gg?? tul ke skt???

gigi bongsu aku da tumbuh....huaaaaaaaaa.....

sejak 2 bulan lps aku ingt menda alah apa la yg terselit celah gusi aku ni....puas aku korek2...tak kuar2....lps tu aku cungkil2 pakai penyucuk gigi...takleh kuar gak...last2 aku terasa mcm gigi...lor...gigi bongsu rupanya.....  sungguh rasa tak selesa....

Follow Us
Originally posted by honey_dew_melon at 25-4-2007 11:37 PM
ermm honey pong ade gak gigi graham bongsu ni

tp xla sakit sgt.. skt biase2 je

if x cabut xpe x???

coz honey tgk k je dier tumbuh tp x hbs g ar tatau ar kot2 kt dlm terbaring ke pe ke
...

gigi geraham bongsu ni..kalau xbagi apa2 masalah..xpayah laa dicabut...tapi mmg akan rasa uncomfortable sket sepjg dia nak tumbuh tu coz gusi akan pecah sket2.rasa sakit sikit laaa.mcm laa budak kecik yg selalu meragam bila gigi nak tumbuh...sbb tu la..
tp kalau gigi tu impacted@terbaring n sbbkan bengkak..mmg dentist akan advise for MOS (minor oral surgery) utk buang gigi tu.sbbnya.. bengkak tu boleh berulang.bila bengkak, dentist akan bg antibiotik n ubat tahan sakit dulu...dah elok barulah boleh buat pembedahan. lagi satu problem dgn gigi bongsu yg impacted ni ialah ia boleh sbbkan gigi dpn berlubang atau
gigi bongsu tu sendiri yg berlubang sbb mknn mudah sangkut kat area tu...so bila dah lubang, sakit juga la kan..keadaan mcm ni pun dr akan advise 4 extraction@ surgical.
x-ray utk gigi ni ada 2 dlm mulut (intra-oral) dan luar mulut(extra-oral).jgn risau...xsakit masa ambik x-ray tu esp. yg extra-oral (OPG) tp x-ray ni mahal sket. awak bediri tegak jer..biar mesin x-ray tu yg berpusing..tp yg inta-oral ni w/pun xsakit..mungkin rasa xselesa sket sbb bila nak ambik x-ray gigi bongsu kena la tolak ke dalam sket...mungkin ada sesetghyg akan rasa mcm nak muntah.
utk confirm kedudukan gigi bongsu sepatutnya gunakan kedua-dua jenis x-ray...tp yg plg common dentist akan ambik x-ray dalam mulut jer dah cukup...

bagus lah info kat sini sebab kita beporem kan.. so maklumat tu campur experience masing2 jadi banyak sangat

skang ni aku tgh sakit gigi yang tumbuh kat bawah kiri, dulu dah selesai dah yg bawah kanan.. tak penah kutahu lak ada gigi bongsu kat atas..

yang kanan tu ada sikit mcm gusi kat atas dia tapi tak sakit pon. yang kiri ni sakit dia melampau sikit, day first muka bengkak dan badan rasa mcm nak demam tapi aku bertahan je, ni dah day 2, bila makan aku pun terlupa seketika pasal sakit tapi bila lepas makan sakit dia masya allah, rasa mcm nak ambik playar tarik gigi tu bagi cepat keluar.. aku tunggulah dulu dalam sebulan 2 nih, kalau sakit jugak den eden terpakso lah poie klinik gigi ni ha..

gi cabut je.....aku ari tu dah operate dah.... mak oiiii... 3 hari MC... tapi aku yang mintak... burn duit aku rm500 tapi ok le berbaloi... legaaaaa.... cuma lepas operate tu aku tak makan sgt ubat tahan sakit tu... aku dok kumur dgn air garam... by day no 4 bengkak dah surut, bila pi jumpa doktor lagi ...dia cakap you punya luka dah completely heal..... tapi aku kalau pi jumpa dentist aku suka pi cari doktor pompuan... sejuk mata

wisdom tooth sucks

wisdom tooth ni sama ke mcm gigi extra yg tak sepatutnya tumbuh?coz i ni dah umur 30 baru keluar gigi kat geraham yg paling ujung sekali sampai muka pun dah jadi bengkak sebelah dah ni

extracted my 1st wt mase umor 30 thn...iskk it was horrific experience...graham bawah belah kanan... ..it took me almost one month nak betul2 fully recovered (+/- demam infection sgale) ...dentist tu terpotong aku punya urat darah..sbb dia tak boleh tarik the last piece (it was cut to 4 pcs sbb gg i terbenam senget)...start buat pukul 9 lebey pagi...kuar dari dentist pukul 3.30 ptg..imagine guys   ..aku suffer sangat..sampai naik giddy sbb darah memancut2 keluar dari mulut mcm empangan pecah ..aku dah rase gelap2 mate....i lost blood bout half cup of paper cup yang selalu buat gargle tuh...kapas/gauze dah penoh ngan darah aku..lencun..sbb asyik tukar every second lps aku gigit kuat2 kat tempat sakit tuh..laki mak dah nak saman doktor tu...luckily darah nak berhenti...doc claimed that aku punya darah susah nak beku..coiiii (from the look of his assistant aku dah tau memang salah dorang..gelabah minah tuh sedot2 darah aku berketol2)..tapi sempat tu pesan banyak2 kali sebelum aku balek..kalau darah oozing out lagik tengah2 mlm skalik pon call dia...takottttt la tuhhh... ..so sekarang ni yang gg atas tu dah tekena2 pulak gusi yang kosong tuh... i dont like this you knoww...

ok, i ada 3 gigi bongsu yang nak tumbah, bukan nak, tapi dah tumbuh.. but not fully develop.. so memang selalu lekat makanan n susah nak bersihkan.. i kena selalu brush my teeth, kat ofis pun bawak tooth brush.. sakit? tak sakit langsung.. maybe sebab tumbuh menegak elok..

perlu ke i cabut?

Reply #92 hatemetoday's post

You might have clotting problem ie darah lambat nak beku.  You can do a blood test to see if you have that problem.  Its good to know so that next time surgery doctors are prepared.

Btw, I have clotting problem.  Memang masa surgery darah lambat nak berhenti.  But thank God so far okay despite many surgeries sebab drs have been informed of my condition.

mcm2 experience dgn gigi bongsu ni kan..

mine is a little bit funny..my gg bongsu kanan dah berlubang teruk so the dentist suggested to buang aje..thru minor surgery of course..so i pun buatla that surgery..tapi ntah napa nasib malang gigi tu pecah2 masa dia nak cabut..so end up akar dia tertinggalkat dlm..boley tahan jugakladentist tu struggle nak pull out the akar tapi takleh jugak..gila betul..last2 my dentist x brani nak teruskan sbb dia takut nanti bleeding s odia jahit balik n bagi ubat..

1 week after that that part start sakit..gillllaa punya sakit n i went 2 see him back..he asked meto take xray..lps xray tgk2 rupanya akar gigi i ni sgtla panjang..dia siap compare dgn org lain punya xray..n mmg  mine almost double panjang dia dgn org lain..padanla hazab dia nak cabut..n akar yg tinggal tu pulak.dahla panjang,pastubengkok pulak hujung dia so my dentist had no choice but 2 refer me to the hospital

tapi by the time i pegi ke spital whish was 2 weeks after the pain gigi tu dah tak sakit plak dah..n luka jahitan tu pun dah ok..so i dilemma whetehr nak biarkan aje akar tu tinggal or nak buang..kalau buang nanti nak kena go thru balik prosedur mcm haritu..ya Allah   

sy pun ada gigi bongsu

nk buang takut, bila sakit beria2 nk cabut hilang sakit bleh buat2 lupa je tp mmg aku nk buang sbb tumbuh senget,masa nk tumbuh dlu sampai demam2 aku.

masa tulis ni muka aku sekarang tengah 4 segi..dah hari ketiga. dr dah advise awal2 pi cabut..tpai biasa la...sibuk ngan keja n selagi tak sakit tak de la aku nak tadah muka kat dentist dan biarkan gigi digodek..previous xperience buat aku serik...kepala aku sampai malam rasa digoyang-goyang oleh tuan dr yg menggigil2 nak cabut gigi ku itew...last-last cik gigi bongsu yg satu lagi ni dah sebabkan gum infection..nak tak nak gi lah jugak..
tapi punya la susah nak buat appointment. hari tu saja aku kena gi 3 dentist. yg pertama tak leh buat apa-apa coz dia bukan pakar tapi dia cuci skit n tampal satu lubang kecik..kena rm145. dia rekomen aku gi other branch..kena xray tapi flm xray dia kecil macam gambar paspot..dr ni pun surrender dia kata dudukan gigi tu complicated sangat...dia tak nak buat coz tak nak aku suffer...dahh aku dah takut...ok la dr ni baik la jugak for being honest..aku kena rm30.00 je. pas tu dia rekomen aku kat pakar. aku gi sana n xray lagi. kali ni film xray besar n nampak habis tengkorak gigi aku....dr ni bagi confiden n suruh datang esok. kopak lagi rm140.00 utk xray tu. n dia bagi ubat kena makan sejam sebelom dtg klinik n kena ada org hantar..memang ubat ni berjaya melalok kan aku sampai aku lupa macamna aku bleh sampai klinik tu..ok la masa buat tu aku sedar tapi tak rasa pe pe...kena rm600.00 tapi lepas 1 jam..addoiii....rasa macam gusi baru lepas digergaji...tapi ok la coz aku dah biasa kena opret bersalin....masalahnya skarang aku tension muka dah 4 segi niiiii.....n aku geli nak makan bial mikirkan ada benang kat dalam mulut...n kadang-kadang dawah kluar jugak...last-last aku makan mcflurry oreo n bubur nasik mcd...tu je yg bleh telan...tadi pi klinik biasa amik ubt reduce swelling cepat skit..senin dah nak keja...pada sapa2 yg dr advise cabut tu pi la cepat..n sapa-sapa yg ada anak tu..suruh la jadi drgigi...lumayan wehhh...

alamak..kenapa dah hari ke enam ni gusi ku masih berdenyut.....adakah ini normal??mula la nak pikir yg bukan-bukan nih..adakah:
-dr terpotong saraf ku?
-dr tertinggal sebahagian dari gigi ku..
-gusi dah kena infection...

arghhh..tensen nya....

Reply #98 kimora's post

normal kot..saya pun 6/3 aritu buat surgery buang akar yg tertinggal tu kat hospital putrajaya..hari ni gi balik sbb nak bukak jahitan..n part yg dia potong tu mmg ade lagi rasa tak selesa..rasa mcm ade ulcer dlm mulut..but masa buang jahitan tadi doc. kata ok..so i tak worryla..

gg bongsu kite so far tak sakit...
tp tumbuh nyer tu pelik..
patutnyer menghala ke atas....tp dier tumbuh terbaring la plak...which is tumbuhnyer mengadap gigi yg sebelum tu..
cuma tak best sbb antara gg bongsu dgn gg yg sebelum tu...ader gap sket...
so kalo mkn...kerap la mknan masuk situ...takut jugak lelame nanti bleh sakit gg plak...kan
what should i do...biar jerk ke atau cabut?