CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: azliza

[MERGED] TPM - Tenaga Pengajar Muda

Reply 924# choclate_mocca

yes..correct..correct...;p

salam, nak tnya yg dah pernah dpt tpm, statement elaun tu mmg slalu dia kasi lambat ker, ker boleh mintak?

Post Last Edit by Alkakeru at 28-5-2010 19:12

Assalamualaikum..

Sory kepada ahli2 group di sini.. Saya agak terlewat untuk join, sbb smlm baru terbaca post2 dalam ruangan nie. Alhamdulillah, byk info yang saya dapat. Thanks kpd yg suka share maklumat, smoga mudah urusan anda kelak

Firstly saya 'Alkakeru' student IJAZAH SARJANA MUDA LANDSCAPE ARCHITECTURE (FSPU) UiTM SHAH ALAM. Saya merupakan student tahun 2, dan tggl lagi 2 tahun utk tamatkan pengajian kerana course saya memakan masa shgga 4 tahun. Actually, sejak dari bangku sek men lg saya sudah pasang niat dan cita2 untuk sambung master, dan jika sy dapat tawaran TPM ia merupakan BONUS yg paling berharga (harapnya la.. amin..). Persoalan saya disini berbunyi begini:

1) Untuk pengatahuan abg kakak disini, course Ijazah S.Muda Landscape Architecture kekurangan student yang benar2 cemerlang. Pelajar yang paling cemerlang pun CGPA final-nya pun hanya kira-kira 3.2, 3.3 atau 3.4 (itu pun hanya sorang dua jek yg dpt, lain2 smua pointer 2.00 lbih jek). Semua senior2 yg cemerlang hanya ijazah kelas kedua tggi. Tiada yang first kelas. Jadi jika kononnya CGPA akhir saya just dapat 3.4 (takut nak target tggi sgt, kalo x dpt buat malu jer), adakah peluang saya untuk apply TPM cerah? Lebih2 lagi saya seorang LELAKI?

2) Saya mmg minat mengajar kerana setiap kali cuti sem, saya akan kje sbg guru tuition sambilan kat mana2 pusat tuisen. Jadi dari segi mengajar saya dah biasa cuma bukanlah di dalam bahasa inggeris huhu (MUET BAND 3 jer) sedih.. Saya juga gemar membuat nota sendiri (nota plajaran course saya) dan masukkan kat dalam internet t'msuk assignment sy sbagai rujukan kpd pelajar2 lain (junior).. Mmg sifat saya suka share ilmu. Lecturer juga tahu sifat saya suka mengajar  plajaran yg saya tahu. Adakah peluang untuk saya apply TPM kelak cerah? Yg interview kita kelak lecturer kita juga kan? betul ke?

3) Andai kata saya x dapat tawaran TPM (xder rezeki) n then sambung master dan Ph.D  guna duit sendiri, boleh ke saya jadi pensyarah?

4) Slain TPM, ada x pinjaman untuk buat master? Ke smua kne guna duit sendiri? x pernah dengar tentang PINJAMAN utk smbung master/ph.D.. mmg x wujudkah?

5) Bagaimana nak study hard shgga dapat CGPA final 3.5 above (kelas pertama)? Saya dah usaha blaja kuat2, sparuh mati smpai tidur 3-4 jam je sehari tp pointer buat masa nie just 3.3 (itupun sy yg paling tinggi dlm batch saya).. Kalo boleh sy nak la jugak dapat first degree dan jadi org pertama kat course saya nie.. (wlpun mustahil course sy bole get first class CGPA).. Boleh sesape share teknik blaja?

Thanks sudi baca, dan tolonglah bantu saya ya. Saya memerlukan bantuan drpd abg kakak smua. Umur saya baru 22 tahun. Setahun jagung lagi.. Tp jgn la pandang rendah terhadap umur saya yg muda nie (takut x kne layan huhu).. Tolong ya. Saya benar2 berharap dapat jd seorng lecturer.. AMin....

Post Last Edit by outLAw at 31-5-2010 11:20

1) Untuk pengatahuan abg kakak disini, course Ijazah S.Muda Landscape Architecture kekurangan student yang benar2 cemerlang. Pelajar yang paling cemerlang pun CGPA final-nya pun hanya kira-kira 3.2, 3.3 atau 3.4 (itu pun hanya sorang dua jek yg dpt, lain2 smua pointer 2.00 lbih jek). Semua senior2 yg cemerlang hanya ijazah kelas kedua tggi. Tiada yang first kelas. Jadi jika kononnya CGPA akhir saya just dapat 3.4 (takut nak target tggi sgt, kalo x dpt buat malu jer), adakah peluang saya untuk apply TPM cerah? Lebih2 lagi saya seorang LELAKI?

peluang utk dapat tpm ni bergantung kpd cgpa, dan kebolehan kamu semasa interview & mock teaching..ade senior saya (lelaki) cgpa hanya 3.0 above (xsampai 3.5 pon) still dapat tpm. yg sorang lagi candidate tuh perempuan dpt 3.6 tapi die xdapat tpm, sbb panel kate die xboleh mengajar.. die xfaham pon ape yg die present..

2) Saya mmg minat mengajar kerana setiap kali cuti sem, saya akan kje sbg guru tuition sambilan kat mana2 pusat tuisen. Jadi dari segi mengajar saya dah biasa cuma bukanlah di dalam bahasa inggeris huhu (MUET BAND 3 jer) sedih.. Saya juga gemar membuat nota sendiri (nota plajaran course saya) dan masukkan kat dalam internet t'msuk assignment sy sbagai rujukan kpd pelajar2 lain (junior).. Mmg sifat saya suka share ilmu. Lecturer juga tahu sifat saya suka mengajar  plajaran yg saya tahu. Adakah peluang untuk saya apply TPM kelak cerah? Yg interview kita kelak lecturer kita juga kan? betul ke?

cerah ke x bergantung kpd ramalan kaji cuaca hari tu
yg interview kite nanti adelah pensyarah fakulti, ketua jabatan dan ade sorang wakil fakulti.. mase sy interview, ade 4 panel

3) Andai kata saya x dapat tawaran TPM (xder rezeki) n then sambung master dan Ph.D  guna duit sendiri, boleh ke saya jadi pensyarah?

boleh, kalo ade kekosongan jawatan.. tapi biasenye senang je nk dapat (sbb kamu dh ade phd)

4) Slain TPM, ada x pinjaman untuk buat master? Ke smua kne guna duit sendiri? x pernah dengar tentang PINJAMAN utk smbung master/ph.D.. mmg x wujudkah?

ade pinjaman ptptn... selain tu, leh try apply scholarship dari KPTM...atau mane2 badan yg offer scholarship.. actually ade byk.. sile google.

5) Bagaimana nak study hard shgga dapat CGPA final 3.5 above (kelas pertama)? Saya dah usaha blaja kuat2, sparuh mati smpai tidur 3-4 jam je sehari tp pointer buat masa nie just 3.3 (itupun sy yg paling tinggi dlm batch saya).. Kalo boleh sy nak la jugak dapat first degree dan jadi org pertama kat course saya nie.. (wlpun mustahil course sy bole get first class CGPA).. Boleh sesape share teknik blaja?

sila perbanyakkn tido..(sbb sy rase kamu kekurangan tido!)

**good luck!**

kalau pointer below 3 tp dkt2 3 la..
xleh apply jd lect or tutor ke ek?

kalau pointer below 3 tp dkt2 3 la..
xleh apply jd lect or tutor ke ek?
ryumaira Post at 1-6-2010 16:21

susah la...sbb ramai skrg ni yg 1st class honor... yg 2nd class upper lagi ramai.....so kalo dapat bwh 3 mungkin peluang tu tipis la.. tapi ikut rezeki ngan nasib gak..apepon, try dulu.

Follow Us
peluang utk dapat tpm ni bergantung kpd cgpa, dan kebolehan kamu semasa interview & mock teachin ...
outLAw Post at 31-5-2010 11:18

hik...hik....jawapan yg last tu mmg lawak tp masuk akal jugak

btw, saje nk update....surat dah smpai umah....selonokkkk....x sabo nk blaja balik, hehe...
betul la, derang just antar surat jek, x call, x email....sabo jek la
klau la surat tu ilang ke cicir kt mana2 x pasal2 jek huhu.....

nk tanya moshimoshi, ko mintak tpm dari fakulti mana?
ada sape2 yg da dpt dari fakulti mekanikal x?
tau yg paling awal ble erk~

Reply 949# meeninme

bila interview?.Kalau electrical, yang mana interview bulan 2 dah dapat surat.
Saya pulak interview bulan 4..hari tu tepon still dlm process katanya.
Entah bila laa diorg nak post..huhuhuh.

Reply  meeninme

bila interview?.Kalau electrical, yang mana interview bulan 2 dah dapat sur ...
chicaiko Post at 21-6-2010 11:25

yang mass comm pun diorang kate masih dalam proses..
dlm 2 minggu lepas diorang baru buat mesyuarat..

sekarang elaun tutor 1800 + sara hidop 900 = 2700
outLAw Post at 1-4-2010 09:31

eh outlaw....dlm offer letter ni xde mention elaun tutor 1800 pon....sara hidop ada la 900
ke lain fakulti lain amount nye huhu.....

weh abah aku da kol diorg minggu ni.
kata fakulti mekanikal 6hb 7 baru buat final meeting diorg utk rilis senarai nama.
so redi2 jela tgh2 bln julai ni utk budak2 mekanikal~

Reply 952# moshimoshi

mak aku pun dah call, katanya utk electrical 6/7 ni final meeting gaks...
agaknya utk semua engineering punya kotsss..Hopefully, surat dipos dengan kadar segera.

saya apply tpm akhir bln dec

interview bulan 3
sy da tanyer fakulti...
kate dia name sy listed...
n da d antar ke JPBSM (jbtn pembangunan sumber manusia)

da tanyer JPBSM..bila surat release
tp derang ckp xtau biler...

adoiyai...
masalah mnunggu bnda tak pasti..
coz ader tawaran laen
if mmang tak dpt..sy trima offer yg len...
if dpt...sy tolak offer yg len tu...

ko dari fakulti mana deeyna_nur?
aku ada ar kontek jpbsm tp diorg bgtau bende ni cam sulit2.
xleh nk konfemkan sgt.
tp by ogos, patutnye surat2 smue da setel.
insya-Allah dpt la tu.... amin~

assalamualaikum..nak tanya..
cgpa untuk apply tpm ni kena berapa ya?
thank u.

bile nak kuar lagi TPM ni ye.  uitm.  aku nk apply lah.

ada sesiapa yang dapat surat tawaran dlm minggu lepas or minggu nih or before aug, boleh share info? Nak tau surat dah start di pos or belum.. Kalau ada yg dh dapat, meaning dah start laa tuh..thanks!

Waa lama sungguh tak jenguk posting ni, dari frorum posting TPM ni lah dapat jumpa kawan baru dan info pasal TPM sejak tahun 2006. Aku batch TPM 2007, yang last sekali dapat ke oversea beramai2, dan most of us sekarang dah selamat jadi lecturer.

Anyway congrats for new batch, study baik2 dan gunakan peluang yang ada.

eh outlaw....dlm offer letter ni xde mention elaun tutor 1800 pon....sara hidop ada la 900 ...
moshimoshi Post at 25-6-2010 19:22

ko dh attend taklimat TPM ke blm? mase taklimat tu nanti die akn explain..
sori, it'll take lot of time for me to figure out pasal elaun tu.. actually, aku dh lupe..!
k, good luck utk yg baru dpt surat tawaran..bersedia la nk pecah kepala settlekan hal2 mengisi borang n so on...