CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: namakuliza

[MERGED] ALL ABOUT TONSIL

eima pun berminat gak nak tau utk ilangkan demam akibat tonsil ni..

rasanya memang keadaan fisiologis bg kanak kanak kalau tonsil dier membengkak dan membesar pada umur 2-4 thn ni, itu dipanggil keadaan fisiologis, selalunya sebab infeksi la, then nnt kembali normal

apabila umur kanak kanak makin meningkat infeksi pon berkurang, then lama lama bengkak tu berkurang... insyaAllah xda pape kot

anak saya pun kena tonsil masa umur 4 thn.(now dah 7 thn)...mula-mula kena kitaorg tak tau ingatkan demam biasa...sekali pi check doc tonsil dah bengkak dan ada cam putih-putih...doc bagi antibiotik lepas tu ok. cuma bengkak tonsil dia tak mau mengecut...doc kata itu biasa sebab tonsil dia dah pernah bengkak dan ianya takkan kecut seperti asal...bayangkan dia punyer anak tekak boleh rest atas tonsil yg bengkak (sebelah je). doc kata kalau tak de problem dalam pernafasan tak perlu buang...sekarang ni bila ada tanda batuk-batuk sikit terus bawak ke klinik...sebab kalau dia batuk lagi kuat tonsil dia akan lagi bengkak...dan terus demam...bila dah demam tu susah nak control dan kemungkinan ada putih-putih kat tonsil dan ambik masa untuk recover...

Reply #9 kenari7117's post

ada terbaca artikel pasal tonsil ni.....memang katanya attack budak2 umur 2 tahun ke atas....ni anak umi ni tonsilnya dah bengkak sampai doktor kata dah tersumbat.....maksudnya pernafasan dia....dia bernafas pun guna mulut.....kesian tengok dia tido....xslesa betul.....

Originally posted by rzman_07 at 13-8-2007 12:51 PM

setahu razz, madu tu jika ada lendir atau maaf..kahak yg beku..ukt mencairkan agar mudah batuk..tak tersekat..tapi jika utk tonsil x pernha dgr plak..lagi pun madu tu agak panas....masa lepas ...

Itulah umi pun dengar orang cakap madu elok untk kurangkan lendir/kahak.....tapi sebab madu ni raja segala ubatkan.....sekarang ni selain amik antibiotik....umi bagi dai makan aiskrim....sebab dia memang xleh makan lansung........

Untuk kita kongsi bersama....

What Are Tonsils?
The tonsils' job is to catch germs before they cause infections in the throat, mouth, or sinuses. Usually, tonsils do their job well. But sometimes bacteria or viruses get into the tonsils. When this happens, you have tonsillitis.

How Can I Tell if I Have Tonsillitis?
If you have tonsillitis, your throat usually hurts and it's hard to eat or drink or even swallow. You may also have a fever. Here are some other signs that bacteria or a virus is infecting your tonsils:

redder-than-normal tonsils
a yellow or white coating on the tonsils
a funny-sounding voice
swollen glands in the neck
fever
bad breath

What Will the Doctor Do?
The doctor will ask you how you've been feeling and then look at your tonsils. He or she will probably use a wooden stick called a tongue depressor to help hold your tongue down to get a good look at what's going on in there.

The doctor might also look into your nose and ears, listen to your chest, and look for other signs of infection. Both bacteria or a virus can cause tonsillitis. It's important for your doctor to know if it's strep. Strep is short for streptococci (say: strep-toh-kah-kye) bacteria. If you have this kind of infection, you need special treatment.

To check for strep, the doctor will use a long cotton swab to swipe the back of your throat. This test doesn't hurt, but it might make you gag. It's called a throat culture. It usually takes 1

Follow Us
semput mmg takleh minum ais ker

Reply #15 rinafarha1709's post

semput tu spesis lelah..
ntah la.. bg sy tak leh minum..
sbb sy hnya lelah bila batuk lmbt baik..
so klu dh batuk tak baik, x kan nk minum ais kot..
bila dh lelah ni.. rasa mcm dh nak mati je.. huhu..

teruk gakkan bila lelah ni...jgn minum ais ya athieyra.......

cuaca sekarang ni panas sgt..sekarang ni musim demam...

Reply #17 rinafarha1709's post

tak minum sgt la.. bkn b'pantang..
tp tak rasa nk minum pun.. hehehe..
neway, thanks
awk pun sama gak ye.. nti makin teruk tonsil tu

betul ker klu lelah tak leh langsung mkn rambutan,mata kucing??wlpn sebiji

saya tak tahan pantang....selalu terminum gak ais...
lps tu mulalah bengkak tonsil....
thanks yer athieyra

[ Last edited by  rinafarha1709 at 13-8-2007 10:20 PM ]

saya dulu ada tonsil tp dah buat oper. mmglah sebelum dipotong tonsil tu selalu je kena demam.saya ni kembar.so saya kena tonsil dia pun kena juga. dia buat oper. bulan 6 saya buat bulan 10. alasan mak saya susah kalau dua2 sekali masuk sepital.sebab kembar saya lelaki. selepas oper. mmg doc soh makan icecream bukan ape nak soothe kita nyer tekak yg dah dipotong tulah. tu yg tak syokkan masa kita sihat tak dikasi makan aiskrim time susah nak makan tu di suruh2 pulak.saya masih ingat lagi peristiwa tu walupun sudah lebih 20 thn berlalu. selepas oper sakit nak bukak mulut sbb masa kita buat oper tu disengkaknya mulut kita dgn besi. saya rasa taklah teruk sgt kot pengalaman oper buang tonsil ni.

thanks club64 sudi share pengalaman...rina dpt bayangkan betapa sakit nya masa lps operate....
club64..sekarang ni lps operate buang tonsil,,mmg sembuh terus ke???klu demam mmg dah takder masalah tonsil ker?
rina takut sgt klu kena buang tonsil ni..tp mmg klu demam ja..mesti tonsil bengkak..suffer sgt masa bengkak tu......

bestnya dpt mkn icecream
hanya org yg pernah sakit tonsil jer yg tahu mcmna sakitnya tonsil ni masa tgh bengkak.......
sakit sgt.......

[ Last edited by  rinafarha1709 at 13-8-2007 10:58 PM ]

Reply #19 rinafarha1709's post

ish.. tak de la sampai mcm tu..
dia b'gantung pd org gak..
bkn smua org sama..
mcm sy leh je mkn..
kwn n anak sdara sy lak klu lelah.. tembikai, durian.. smua tak leh..
ais pun sama..

tp klu nk makan sebiji dua tu tak pe la.. takat rasa je..
sy klu dh terkena skali.. mmg pantang giler2..
mmg jaga la.. terutamanya bila time blaja..
tkt apa2 hal ssh kan..

mcm sy dulu pun mcm awk..
minum ais tghari kan..
jap lg ptg.. dh sakit.. bengkak..
tak leh lgsg minum..
start bila ntah.. sy minum je walaupun sakit..
hari2 mcm tu.. last2 dia hilang..
tp awk jgn la plak ikut cara sy ni..
bkn smua org sama..

dengan izin Allah S.W.T penyakit anak anda akan sembuh

Kepada kakak dan ibu semuanya ....dengan izin Allah S.W.T penyakit ni akan sembuh sekiranya menggunakan kaedah yang betul macam mane merawat badan yang sakit. Dengan melihat mata hitam (iris) dengan izin Allah ....keadaan organ dalam badan seseorang akan di ketahui.....dengan menggunakan pil-pil pemakanan .....pesakit akan merasai banyak perubahan selepas 3 bulan.

kepada yang sudi saya sedia membawa anda keklinik tersebut yang berada kat area bandar baru sri petaling...

Salam

dengan izin Allah S.W.T akan sembuh

dengan izin Allah S.W.T penyakit ni akan sembuh sekiranya menggunakan kaedah yang betul macam mane merawat badan yang sakit. Dengan melihat mata hitam (iris mata) dengan izin Allah ....keadaan organ dalam badan seseorang akan di ketahui.....dengan menggunakan pil-pil pemakanan(no drug) .....pesakit akan merasai banyak perubahan selepas 3 bulan.

kepada yang sedia untuk berubat.... saya sedia membawa anda ke klinik tersebut yang berada kat area bandar baru sri petaling...boleh PM saya

Originally posted by rinafarha1709 at 13-8-2007 07:53
thanks club64 sudi share pengalaman...rina dpt bayangkan betapa sakit nya masa lps operate....
club64..sekarang ni lps operate buang tonsil,,mmg sembuh terus ke???klu demam mmg dah takder masala ...

rina, slps akak buang onsil tu dulu alhamdullilah dah tak ada lagilah bengkak tu. kalau demam sakit tekak tetap ada. Toksah takutlah oper tu. Sekarang ni akak tengok anak akak pulak yg ada tonsil. Bila dia dok minum air sejuk kerap sgt akak akan ckp kat dia hah! mesti bengkaklah tonsil tu jap lagi, true enough  mmglah sekejap lagi dia mengadu kat akak badan demamlah, sakit tekaklah nak makan pun tak selera sbb tak boleh menelan. setakat ni under controllah.

Originally posted by kenari7117 at 13-8-2007 02:00 PM
anak saya pun kena tonsil masa umur 4 thn.(now dah 7 thn)...mula-mula kena kitaorg tak tau ingatkan demam biasa...sekali pi check doc tonsil dah bengkak dan ada cam putih-putih...doc bagi antibio ...

mmg betul kalo dah bengkak mmg tak kecut semula..dia akan tetap kat situ..cuma bila demam dia mmg akan ada putih2 di sekeliling tonsil tuh...one more thing kalo u all noted..penghidap tonsil ini kalo masa tidur akan berdengkur dgn kuat..disebab kan tonsil juga....

mcm kes umi, my offcie mate (dewasa la) pun having the same problem mcm anak u...pernafasan dia tersekat dek tonsil..sodia pun buang juga...tapi kalo masih kecik kesian juga ya....why not umi dapatkan nasihat pakar ENT...kalo2 depa ada solution lain.....utk anak2 kecik....

hubby kite pun ade tonsil......tp dia takot nak buang le.....

adik kita br dpt tonsil
umur baru 7 thn
kesian
kalau demam susah baik
rugi ponteng skolah sebab slalu sakit