CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: HaMpEH KoBau

Cara Membeli Sebuah Rumah

Reply 682# maleo

Yg ni tuk semua ke or rumah below 350k je?

Tumpang tanya,
Saya pun plan nak beli rumah sub-sale utk didiami. Buat masa ni masih ada penyewa yang tinggal di situ.

10% deposit saya dah jelaskan.
S&P sedang disediakan oleh lawyer (seller yg cari) dan akan ditandatangani pada Sabtu ni.
Dlm waktu yg sama, pada hari tandatangan S&P, seller/lawyer minta saya sediakan payment berikut
i) another 10%
ii) 13% payment kepada bank penjual (penjual masih ada baki hutang dgn bank)
iii) lawyer fee +- 3%

Persoalan saya:
1) camna nak pastikan yg seller takda tunggakan bil letrik/air/pembentungan/maintenance. Masa bila proses tukar penama untuk utiliti bil yer? Selepas semua pembayaran dibuat atau sebelum 100% payment dibuat?

2) dlm draft S&P ada clause yg seller akan serah kunci 3 hari bekerja selepas full payment dijelaskan. Tapi boleh tak saya tetapkan syarat, seller perlu pastikan yang rumah itu kosong/penyewa telah pindah sebelum 100% payment dijelaskan?

Pohon panduan daripada forumer yg berpengalaman, please. TQ so much.

FINALLY..........PENANTIAN BERAKHIR!!!!!
Minggu depan boleh pindah....yeaha!!

FINALLY..........PENANTIAN BERAKHIR!!!!!
Minggu depan boleh pindah....yeaha!!
ruffleen Post at 14-6-2012 14:18

tahniah...

tahniah...
maleo Post at 14-6-2012 15:04

thanks beb! haha berliku sungguh proses nak memiliki rumah idaman ni
dah lah prosedur kat pejabat tanah amik masa sebulan :@ pastu developer cuba nak charge denda lewat (geramnya aku!) walhal aku takde salah apa2 pun, aku report kat lawyer aku, terus lawyer aku amik tindakan hantar surat utk waive denda tu. dlm masa seminggu terus berjaya! hamik ko pemaju...dah lah lambat pasang electric box, ada hati nak charge denda atas kelewatan yg bukan salah aku. selamat duit aku RM 361.65   dapat gak bayar upah electrician (kawan2 satu tempat kerja aku) yg aku upah untuk pasangkan lampu, kipas dan buat wiring.

kelmarin & semalam dah start angkut barang dari rumah sewa....skrg tinggal sikit je lagi nak bawak. 2x round lagi selesailah InsyaAllah

thanks beb! haha berliku sungguh proses nak memiliki rumah idaman ni
dah lah prosedur kat p ...
ruffleen Post at 18-6-2012 09:49

teman pun dah dapat kunci jumaat lepas hehe bln depan igt nak pindah

Follow Us
maleo Post at 18-6-2012 13:39
tahniah maleo!! tahun ni berpuasa dan beraya di rumah baru

tahniah maleo!! tahun ni berpuasa dan beraya di rumah baru
ruffleen Post at 18-6-2012 13:51

nampak gayanye gitu la hehe

nampak gayanye gitu la hehe
maleo Post at 18-6-2012 13:54

owner ko tak buat hal ke beb? aritu ko fenin layan kerenah dia kan

owner ko tak buat hal ke beb? aritu ko fenin layan kerenah dia kan
ruffleen Post at 18-6-2012 16:01

xde pas bayo dpayment tu ok la dia

maleo Post at 18-6-2012 13:39

tahniah yer. sy x dpt menyambut raya di rumah baru. bulan 10 baru dapat masuk rumah kalau xde apa hal

tahniah yer. sy x dpt menyambut raya di rumah baru. bulan 10 baru dapat masuk rumah kalau xde ap ...
izzah_mia Post at 19-6-2012 16:09

ok thanks

Reply 683# myra03

u buat tukar nama selepas seller dah dapat full purchase price, biasanya s&p complete dalam masa 3 bulan..so, lebih kurang selepas 3 bulan..
dalam s&p biasanya ada mention yang seller kena settlekan semua outstanding utilities & bagi resit kepada u punya lawyer. kalau ada outstanding, biasanya ada clause dalam s&p mention yang lawyer boleh deduct daripada balance purchase price utk settlekan outstanding tuh

dalam s&p akan ada clause seller kena deliver vacant possession. so, vacant possession tu bermaksud tenant tu kena pindah keluar ataupun u check s&p samada u beli rumah tu sekali dengan tenancy..

tahniah yer. sy x dpt menyambut raya di rumah baru. bulan 10 baru dapat masuk rumah kalau xde ap ...
izzah_mia Post at 19-6-2012 16:09

takpe.....sabar ye izzah, pasti ada hikmah disebaliknya...kami doakan proses beli rumah izzah tu berjalan lancar tanpa halangan

takpe.....sabar ye izzah, pasti ada hikmah disebaliknya...kami doakan proses beli rumah izzah tu b ...
ruffleen Post at 20-6-2012 14:30

tq leen. insyallah..

Reply 694# anie_sa

tqvm anie_sa

Just nak share untuk reminder semua yang beli rumah subsale ok. Aku tgh stress, geram sgt, tapi Alhamdulillah dah setel selepas aku bertindak
Aku beli rumah subsale, leasehold status. So kalau leasehold ni kena ada consent letter dari pejabat tanah. Owner aku ni non-bumi. Problem aku bermula bila owner nak guna lawyer sendiri plk..so dah jadi 3lawyer, lwyer aku, bank n owner..ha ni yang melambatkan, msing tolak menolak masalah sendiri bila aku tanya. Bila aku nak flwup lwyer owner, dia kata aku xpttnya kol dia, benda ni kena melalui antara lawyer ja, fuh, berasap aku.

Bila nak claim kwsp,kena ada consent lettr ni, mslhnya yg buat surat ni lawyer owner tula..lebih 2bulan kot, smpai aku kol tnya pjbt tanah, dia kata consent tu kejap ja, 2minggu dah siap, Aku kol lawyer owner tu direct minta time tu jugak nak no file, cek kat pajabat tanah da lama siap, dah sebulan kot, lsg xfollow up! So tadi aku pg sendiri collect consent letter tu tadi..dahla jauh, nak tggu dia ambik, 3hari pulak!

Ye, bagi dia apalah sgt letter tu, tapi bg aku sgggttttttt tinggi nilai. Aku guna smua simpanan, duit gaji nak byr downpayment, ingat boleh claim kwsp cpt, dkt 3bulan since sign snp dah, xdpt claim lagik, byk benda nak kena byr, hutang lagi. Boleh tipu owner rumah just tgu payment padahal dari pihak diorg xsetel lagi!

Okla, itula luahan aku...owh ni syarikat company lawyer sgttttttttttt lembap buat keja, stressss!jgn ambik sini ---> Yap and Loo firm, solaris mont kiara

Just nak share untuk reminder semua yang beli rumah subsale ok. Aku tgh stress, geram sgt, tapi Alhamdulillah dah setel selepas aku bertindak
Aku beli rumah subsale, leasehold status. So kalau leasehold ni kena ada consent letter dari pejabat tanah. Owner aku ni non-bumi. Problem aku bermula bila owner nak guna lawyer sendiri plk..so dah jadi 3lawyer, lwyer aku, bank n owner..ha ni yang melambatkan, msing tolak menolak masalah sendiri bila aku tanya. Bila aku nak flwup lwyer owner, dia kata aku xpttnya kol dia, benda ni kena melalui antara lawyer ja, fuh, berasap aku.

Bila nak claim kwsp,kena ada consent lettr ni, mslhnya yg buat surat ni lawyer owner tula..lebih 2bulan kot, smpai aku kol tnya pjbt tanah, dia kata consent tu kejap ja, 2minggu dah siap, Aku kol lawyer owner tu direct minta time tu jugak nak no file, cek kat pajabat tanah da lama siap, dah sebulan kot, lsg xfollow up! So tadi aku pg sendiri collect consent letter tu tadi..dahla jauh, nak tggu dia ambik, 3hari pulak!

Ye, bagi dia apalah sgt letter tu, tapi bg aku sgggttttttt tinggi nilai. Aku guna smua simpanan, duit gaji nak byr downpayment, ingat boleh claim kwsp cpt, dkt 3bulan since sign snp dah, xdpt claim lagik, byk benda nak kena byr, hutang lagi. Boleh tipu owner rumah just tgu payment padahal dari pihak diorg xsetel lagi!

Okla, itula luahan aku...owh ni syarikat company lawyer sgttttttttttt lembap buat keja, stressss!jgn ambik sini ---> Yap and Loo firm, solaris mont kiara

Just nak share untuk reminder semua yang beli rumah subsale ok. Aku tgh stress, geram sgt, tapi Alha ...
BulatNyer Post at 26-6-2012 14:18

sy pun dah sign s&p, loan agreement tp lawyer akan tukarkan nama rumah tu dari pemaju kepada nama penjual & dari nama penjual kpd nama saya. now, tgh tunggu pertukaran nama tu sbb nanti x boleh nak kuarkan KWSP.

bnyk betul masalah rumah subsale ek..........