CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Momo_Elly

ilmu makrifat

Close [Copy link]
senang nak paham bab makrifat ni, kita anggapkan makrifat =  bayangan

contohnya
makrifatkan kita pegang bola api. = bayangkan kita pegang bola api.

cemana makrifat dlm konteks berdoa???

contoh tu lebih kepada perubatan atau mencipta..berdoa macamana??

bismillahirrahmaanirrohim...bismillahi awwalu waakhiru...

hmmm patut la aku tgk adk ipaq aku mcm org gila ja...dia da belajaq ilmu makrifat ni tp lima waktu pun tunggang langgang.. ada satu kejadian tu dia kata nak cr barang tp satu bilik dia punggah semua. kat dapuq pun dia punggah gak smpai rak pinggan dia bg terbalik. gerammmmmnya aku gak yg kn simpan.

Assallamualaikum warahmatullahi wabarakatuh TT..

Alhamdullillah....Minat ilmu makrifat yee....  

PASTIKAN TT tak keliru...antara 'Ilmu makrifat" dengan "Ilmu Batin/kebatinan"...

Kalau Ilmu makrifatullah...tu wajib!

ILMU MENGENAL ALLAH.....sekurang kurangnya kita tahu...sifat 20!

Kalau tak ada ilmu makrifat...memang semua ilmu yg lain tak ada nilai......misalnya...kita solat...tak ada ilmu makrifat....kita solat tu menyembah siapa?

Bukan sja para sufi/ahli Tasawwuf je kena ada Ilmu makrifat....SEMUA WAJIB!...kalau tak ..tak ada nilaian hidup didunia walau 1 sen pun!

Contoh lagi : Orang kafir yg baik hati...ramai kita jumpa...peribadi jauh lebih baik drp orang islam....TAPI...Tak ada makrifat...dia tak tau kpd siapa dia wajib menyembah.....Semuanya menjadi sia sia.....Munkin Allah balas kebaikan dia atas dunia je...Akhirat nanti....malang sungguh.....

Adiya posted on 21-11-2012 01:12 PM
memang le sepatutnya tak sentap...aku dah jumpa ramai yang makrifat2 ni bro...ciap org dalm kubur  ...

Aku setuju juga dengan hujahan ni, makrifat = bayangkan

Cuma bayangkan tu tak la boleh untuk semua, katalah kita nak makrifat kat Allah, kita tak boleh bayangkan Allah tu macamana Dia, kerana Allah tu tak boleh dibayangkan....

Tapi kalau setakat nak mengezasst walau kat amerika, leh je bayangkan tempat yg nak dituju tu..., sampai tak sampai belakang kira hehe

gammbir33 posted on 21-11-2012 02:15 PM

contoh tu lebih kepada perubatan atau mencipta..berdoa  ...

Dalam konteks berdoa, kita mestilah yakin sesungguhnya bahawa Allah tu dekat dengan kita, dia melihat kita, dia dengar apa yg kita doakan......sebab tu doa sebaiknya dalam hati, dalam bahasa yang kita fahami, seolah kita berkata kata dengan Allah.......

Follow Us
hantukiller posted on 21-11-2012 03:36 PM
Aku setuju juga dengan hujahan ni, makrifat = bayangkan

gammbir33 posted on 21-11-2012 02:15 PM

contoh tu lebih kepada perubatan atau mencipta..berdoa  ...

nama pun bayangkan..mike bayangkan je la...hehehehehe...

masa tu baru la ada yang solat pun main bayang jer...hehehehe...haghuuuuuu...

makrifat ni selalunya berkait dengan golongan sufi...
aku tidak menolak fahaman ni, tp aku tidak pulak menerima bulat2 fahaman ni..kalau nak bercerita panjang, kot boleh PM je la..takut ada yang tersentak nti..

ilmu ni kalau dibahaskan, menunjukkan ilmu tu tidak sempurna lagi..sebabnya ilmu yang haq, tidak ada perbahasan..ianya boleh diterima oleh semua peringkat kefahaman..

hah tu dia wak @hantukiller dah jawab... terbaikkkkkkkkkk

burungantu posted on 21-11-2012 03:19 PM

Alhamdullillah....Minat ilmu makrifat yee....  : ...

Alhamdullillah....Minat ilmu makrifat yee....  

PASTIKAN TT tak keliru...antara 'Ilmu makrifat" dengan "Ilmu Batin/kebatinan"...

Kalau Ilmu makrifatullah...tu wajib!

ILMU MENGENAL ALLAH.....sekurang kurangnya kita tahu...sifat 20!

Kalau tak ada ilmu makrifat...memang semua ilmu yg lain tak ada nilai......misalnya...kita solat...tak ada ilmu makrifat....kita solat tu menyembah siapa?

Bukan sja para sufi/ahli Tasawwuf je kena ada Ilmu makrifat....SEMUA WAJIB!...kalau tak ..tak ada nilaian hidup didunia walau 1 sen pun!

Contoh lagi : Orang kafir yg baik hati...ramai kita jumpa...peribadi jauh lebih baik drp orang islam....TAPI...Tak ada makrifat...dia tak tau kpd siapa dia wajib menyembah.....Semuanya menjadi sia sia.....Munkin Allah balas kebaikan dia atas dunia je...Akhirat nanti....malang sungguh.....
Setuju sangat,  ilmu mengenal Allah dah ada dalan pelajaran tauhid, dah jelas sangat..... dan AlQuran pun dah menjelaskan siapa Allah tu....

Kalau bersolat tanpa makrifat iaitu kita sebenarnya menyembah Allah, sujud pada Allah, ini bermakna solat to kosong, sebab menyembah dinding, menyembah kaabah.....

Tapi tang orang kafir tu....payah la nak hurai, sebab semuanya pun berbalik pada Allah, Orang kafir jadi kafir pun sebab Allah yg takdirkan dia sebegitu, kita jadi islam pun sebab Allah yang takdirkan kita ni islam....

Tentang balasan Akhirat mereka yg baik walau tak islam.... hanya Allah yg tau, itu kuasa MutlakNYA, sebab.... walau berat sebiji sawi pun kebajikan yg diperbuat, Allah akan timbang......

hehehehe..tenkiu tenkiu...paham2

Luckman posted on 21-11-2012 12:19 PM
Hati manusia siapa puntak boleh baca...itu rahsia Allah....kalau sesiapa katableh baca hati orang  ...

tp ai pernah dgr org kate, kalau tak nak org baca hati, berzikir. maknanya ade org leh bace?

Adiya posted on 21-11-2012 01:15 PM
macam over pulak aku baca balik komen aku kek atas tu......kome baca dengan nada bapok cakap yer...l ...

mintak azwan ali bacakan dgn lemah lembut dan dgn penuh kasih sayang, sure tak sentap kuikuikui....

az4620 posted on 21-11-2012 02:56 PM
hmmm patut la aku tgk adk ipaq aku mcm org gila ja...dia da belajaq ilmu makrifat ni tp lima waktu p ...

bljr makrifat tp lime waktu tunggang langgang tu ajaib name die. kome tanam je die hidup hidup untuk keharmonian sejagat keh keh Last edited by Momo_Elly on 21-11-2012 05:23 PM

burungantu posted on 21-11-2012 03:19 PM

Alhamdullillah....Minat ilmu makrifat yee....  : ...

tenkiu2. mohon encik momod kasik tacang kat burunghantu hihihi.

hantukiller posted on 21-11-2012 11:30 AM
Satu lagi kalau kita berdoa..... adakah kita tak makrifatkan doa tu pada yg dituju(Allah)???? kita ...
Jadi apakah sebenarnya makrifat????????

Makrifat iru membezakan antara mahadaths dengan qadim ...
Kalau tiada membezakan mahadaths dengan qadim , maka itulah dinamai .... JAHIL ...

1~ Jahil akan dirinya
2~ Jahil akan Tuhannya

Makrifat itu takluk kepada mengenal diri yang takluk kepada mengenal Allah Ta'ala yang kepada binasakan akan wujudnya ...

"Wa man arafa nafsahu faqad arafa rabbahu wa man arafa rabbahu fasadal jasad"
"Araftu rabbi birabbi"

'dan siapa mengenal dirinya sanya mengenal ia akan Tuhannya , siapa yang mengenal akan Tuhannya sanya binasa dirinya'
'mengenal aku akan Tuhanku dengan Tuhanku'

Terpulang pada HK nak usha panjang ke pendek ... den tak mo ... nanti den poning lah pulak ...

Momo_Elly posted on 21-11-2012 05:18 PM
tp ai pernah dgr org kate, kalau tak nak org baca hati, berzikir. maknanya ade org leh bace?

Selagi nama Manusia, siapa pun tak boleh baca hati manusia lain. Hanya Allah jer yang tahu....Toksah ler nak percaya kalau ada orang kata hati orang baik ler, busk ler...mengarut tu semua...Rahsia hati hanya ALLAH jer yang tau......

az4620 posted on 21-11-2012 02:56 PM
hmmm patut la aku tgk adk ipaq aku mcm org gila ja...dia da belajaq ilmu makrifat ni tp lima waktu p ...

Tu bukan belajar ilmu makrifat, dia belajar ilmu lain....ilmu yang nak jadi sakti.....pasai tu jadi meroyan. Kalu tak percaya, masa tengah releks, tanya dengan dia, bukak satu bab kisah ghaib, dengar la dia bercerita.....mesti panjang lebar....

Aku ada kawan gak, dulu memang baik, la nie bila tipon jer, sibuk dok cerita pasal hari nak kiamat la, memacam la....pada aku senang jer, setiap yang mula pasti akan berakhir, peringatan dah diberi dah tu sediakanlah bekalan. Takyah nak sibuk2 cari bila nak kiamat ker,apa ker...Itu urusan atas.....DIA lebih tahu segalanya....

rdzaccess posted on 21-11-2012 05:30 PM
Kalau tiada membezakan mahadaths de ...
Kalau tiada membezakan mahadaths dengan qadim , maka itulah dinamai .... JAHIL ...

1~ Jahil akan dirinya
2~ Jahil akan Tuhannya

Makrifat itu takluk kepada mengenal diri yang takluk kepada mengenal Allah Ta'ala yang kepada binasakan akan wujudnya ...

"Wa man arafa nafsahu faqad arafa rabbahu wa man arafa rabbahu fasadal jasad"
"Araftu rabbi birabbi"

'dan siapa mengenal dirinya sanya mengenal ia akan Tuhannya , siapa yang mengenal akan Tuhannya sanya binasa dirinya'
'mengenal aku akan Tuhanku dengan Tuhanku'

Terpulang pada HK nak usha panjang ke pendek ... den tak mo ... nanti den poning lah pulak ...
Huraian tentang makrifat bagi orang yang mendalami ilmu mengenal diri kebanyakannya bergantung pada hadis qudsi, persoalannya kenapa hadis qudsi tu mengatakan yg Allah yg berkata? Jika Allah yg berkata, adakah ianya didalam 'hadis" qudsi walhal sepatutnya didalam kitab yang 4......

Contohnya hadis qudsi nih : "Manusia itu adalah rahsiaKU dan Akulah rahsianya'.... Sebenarnya hadis qudsi ni diambil dari mana?? Adakah benar itu kata kata dari Allah??????

sama juga dengan yg ko bagi ni "
'mengenal aku akan Tuhanku dengan Tuhanku'..... mana sumbernya???

Waulohua'lam

Momo_Elly posted on 21-11-2012 11:31 AM
tenkiu encik hantukiller.. penerangan ni pun dah cukup sgt, sbb ai ade baca buku yg ditulis oleh a ...

Nasihat saya pada TT, seelok-eloknya belajarlah dengan guru bab-bab tasawauf nie.. Kalau baca buku takut nanti takut terpesong sebab memikirkan perkara-perkara ghaib...Takut nanti becakap sorang-sorang sebab tengok semua nak tahu kenapa dan mengapa.... Cari lah guru....Kalau ALLAH izinkan, cepat jer ilmu tu, kalau tak diizinkan, memacam jer halangan dier....tu yang jadi meroyan........Larikkkkk