DumBell Publish time 5-6-2014 09:17 PM

malam menjelang tiba..seperti biasa aku ke rumah mat untuk bersembang dan mengisi jadual malam aku dengan bermain daun terup dengan rakan-rakan yg lain...selalunya kami main jenis pangkah..king spade yg jalan dahulu..kalau daun yg ditaruhkn tiada pada pihak lawan..kena kutip lah jawabnya..yg lengit/kalah kena gelak sakanlah dari rakan yg lain...

sedang kami asyik bermain terup..deruan enjin motor mendekati kami.."wei..abg edi kena sampuk!!!"..kata jeni dengan gopoh gapah menongkat motor suzuki jipangnya."apa dia?..abg edi kena sampuk ngan mendaaloh ape pulak?"..kata pak cik mid.."edi mana lak ni?..syapik mencelah.."abg edi anoknye arwoh mail tompok"..kata jeni sambil mengambil tempat untuk duduk bersila..belum sempat jeni nak duduk..pak cik mid menggesa kami untuk menjenguk abg edi.."moh kite weh..nengoknye edi tu.."kata pak cik mid sambil melemparkn kadnya ke tengah lantai.."haa..moleh la tu pak cik'...kata mat mencelah..mcm mana pulak korang?"tambah mat lg.."aku tak mboh ah..aku baru sampai dr dumoh die la tadi ni.."kata jeni pula.."kalau gitu ko duduk lepak ngan awi la ye..kitorang nak gi melawat dia ni"sampuk aku pula..

sesampai di halaman rumah abg edi,kami semua mendengar pekikan dan jeritan yg lantang dan senyap tiba-tiba..org kampung sudah memenuhi ruang tamu rumahnya..aku dan yg lain terpaksa duduk di anak tangga sahaja..tetapi pak cik mid melangkah masuk ke ruang tamu..kami sebagai org muda hanya duduk di luar shj,biarlah org tua-tua shj yg menyelesaiknnya..kalau ada apa-apa yg perlu dibantu,kami akan membantu..selama kami di luar,sempat juga kami bertanyakn hal tentang abg edi dr org tua kampung yg duduk di anjung rumah..dikhabarkan,,selepas abg edi balik dari hutan..tiba2 dia melolong kesakitan..separuh badannya lumpuh dan kemerahan seperti kelecuran air panas..kami mendengar kisah itu penuh debaran dan berdoa akan kesihatannya pulih..selesai menziarahi abg edi,kami pulang kerumah dengan seribu persoalan yg bermain dibenak fikiran masing-masing..pada aku..esok akan ku tanyakn pada pak cik mid..sebab dia yg masuk ke dalam dan mendekati abg edi td..

Pagi menjelang tiba,aku dengan gelojoh mengunyah makanan kegemaranku,cekodok ikan bilis..dengan tergopoh gapah aku ke pintu untuk keluar.."aiii 'ah..ngko nak kemana pepagi ni?..mcm kapal gegeli je mak nengoknye?.."mak ku menyapa aku yg sedang menyarung selipar jepun.."tak de la mak..'ah nak gi ke rumah pak cik mid kejap..ada hal sikit.."kata ku.."eh,dah macam org tua dah mak nengok,suka campur hal org tua -tua.."tegur mak ku.."hehehe..tak de la mak..'ah nak tanya hal semalam,pasal abg edi mcm kena sampuk..terjerit terlolong..kata ku sambil aku berjalan tanpa menoleh.."pegi dulu ye mak..assalamualaikum"..huh..pagi yg nyaman..suasana agak kekabusan walau jam sudah menjarak ke pukul 7.15 pagi..sambil aku berjalan ke rumah pak mid yg berdekatan dgn rumahku..aku bermain menangkap lalat pagi yg terbang sijinak merpati..sambil aku berjalan,sambil aku menyauk dgn tangan..walau pun aku tahu memang takkan dapat..tapi mana tahu kut-kut hari ini hari aku,,dapat seekor..huhuhu..setiba aku di laman rumah pak mid..aku lihat pak mid mencangkung di satu pohon rumput..kulihat dia mengambil pucuk rumput itu dan menelannya.."assalamalaikum pak mid...buat apa tu?..ucap ku pada pak mid dgn rasa ingin tahu.."waalaikumsalam..haa..aok 'ah..ni ha..aku makan pucuk daun ni,manis..kalau amal bagus..katanya sambil memetik sepucuk dan menyuruhku mencuba..aku dgn tidak banyak soal mencubanya kerna dikatakan manis-manis buah...sampai di tembolok leher ku.."hairgg..ptuihh..puihh..aku mengesat air liur yy meleleh di mulutku.."pahitnye weh...puihh".."hahahaha..pahit?..itu la hempedu bumi..hahahaha"gelak sakan pak mid pada ku..mungkin gurauannya mengena pada gelagat aku yg terkedu kelat..

Last edited by DumBell on 25-6-2014 08:49 PM

anilza10 Publish time 11-6-2014 09:42 AM

aikk.. mane sambungannya dbell... alaaaa... sambung la cepat...

amon_79 Publish time 11-6-2014 05:47 PM

salam tt...wah best bangat citer kamu...mmg teringat zaman kecik kami suatu masa dahulu...kami dulu pon slalu gak dpt mkn burung wak2 ni... arwah ayah kami rajin gak gi mendekut ngan kawannya... selain burung wak2 xsilap dulu slalu gak dpt tangkap n makan burung merbah (lupa dh nama kecik sikit jer dari wak2 dn bulunya color coklat)..

saudagaralam Publish time 16-6-2014 12:05 AM

DumBell posted on 28-5-2014 06:34 PM static/image/common/back.gif
ade..pasal penebang balak...dia ni keje tebang balak,upah tebang pokok tumbang sbgai punca rezekin ...

pokok tu ada penunggu ke?

jpbstarlife Publish time 17-6-2014 12:43 PM

sambungan plzzzzz... hehehehe.. tn tanah oo tn tanah... hihihihi

DumBell Publish time 17-6-2014 02:04 PM

jpbstarlife posted on 17-6-2014 12:43 PM static/image/common/back.gif

maap la sahabat semua..dbell tgh sibuk..hehehe..anak ada terkejut sikit..nak cari pik san terkejut kt sensei..xbeli2 lagi..esok pagi la jawabnya..
pik san pill warna hijau dlm lilin..kedai sensei je jual..adeiii...sesapa yg pernah dengar pasal pill ni mintak share ye..budak terkejut menda2 selalu org tua dulu2 pakai..sekian..akak dbell yg gitau pasal pill ni..

anilza10 Publish time 18-6-2014 10:58 AM

DumBell posted on 17-6-2014 02:04 PM static/image/common/back.gif
maap la sahabat semua..dbell tgh sibuk..hehehe..anak ada terkejut sikit..nak cari pik san terkejut ...

xtau lak ade ubat ni.. yg tau kalo terkejut tarik telinga budak tu je... dbell, mane sambungannya??!! nti dah sambung tag sy ye... :loveliness:

evilpumpkin Publish time 25-6-2014 08:35 AM

terbaik la citer2 dr dumbell... sambungla lagi, semua tertunggu2 nih

velvetkiss Publish time 25-6-2014 01:40 PM

DumBell posted on 24-5-2014 07:23 PM static/image/common/back.gif
huhuhu...
siapa pernah makan nasi lemuni @ nasi lemundi..
bagus utk awet muda..sesapa org belah2 ...

favourite ni nasi lemuni. mcm nasi lamak cuma santan tu dikisar dgn pucuk daun lemuni, bila dah masak jadi warna ungu kehitaman. mkn dgn sambal, telur rebus & ikan bilis goreng, fuhhh...

DumBell Publish time 25-6-2014 10:45 PM

"haa..aok datang pepagi ni mesti tak lain nok nanye pasei mlm semalam ye idok?..kata pak mid pada ku..
"aah..apa jadi ngan abg edi tu?..kata ku dengan perasaan ingin tahu..
"ni haa..dia nebang pokok kt lubuk puaka nun..pokok yg nak ditebang tu tak tumbang-tumbang..pakai baji pun
tak jadi pape..tegak je..ni aku tgh tunggu pak berahim la ni,,nak gi nengok tempat kejadian.."kata pak mid panjang lebar..'ooo..kalau gitu ,koi nok ikut boleh?pinta ku dengan muka kesian.."ye lah..tp aok duk blakang ye.."..baik pak mid!!!..kata ku dgn berdiri sambil menabik padanya...

"haaa..tu pun pak berahim..panjang bulu ketiak dia"kata pak mid yg membuatkn aku ketawa..ku lihat pak berahim membawa chainsaw jenama sthill ke apa tah..jenis tahan lasak.."mata dah kelek lom?"kata pak mid pada pak berahim.."udah..mlm td lg..pas balik dr rumah edi tu..aku terus kelek mata chaisaw ni....servis pon udah..."kata pak berahim sambil mencucuh rokok suryanya..."ha..kalo gitu..moh la kita..kawan bukannye apa..pepagi ni sejuk sikit..kalo tengah hari idok le kawan nok gi..panas terik wehh..pepalih betei"..kata pak mid mcm bernada gurau tp mungkin berkias..

aku menumpang pak mid,menaiki moto yamaha 80 warna birunya..nampak cantik..terjaga rapi..suis motornya pun elok dan masih digunakan lagi.."fuh,cermat betul org tua ni"bisik hati aku..
sesampainya kami di tempat tu..kami meredah hutan lebih kurang 15 minit.."allahuakhbar..pekik hati ku..masyaallahhhh..peliknya..pokok yg perdunya habis,kalau ikut logiknya memang tumbang..sebab perdu dah tinggal sekecil ibu jari..baji penyongket pun masih terbenam..pelik-pelik.."bisik hatiku...
"haa..'ah aok duk jejauh..duk belakang..ingat..'pesan pak mid dengan nada sedikit keras..."baik lah..kataku akur..

"mcm mana ni mid?tanda berpenunggu jauh sekali ni..jap aku gi cuba panggil penduduk yg ada kt sini kut2 tahu cerita serba sedikit pasai pokok ni.."kata pak berahim pada pak mid yg jelas aku dengar.kerana aku duduk dibelakang mereka..."aik?..ada kampung ke kt hutan ni?..saya tak pernah tahu pun?aku mencelah sambil menyengih..mereka tersenyum tp tidak memberi jawapan terperinci pada ku..
ku lihat pak berahim menuju ke belukar berhampiran..lama juga dia pergi..mungkin pergi buang air besar kut..pujuk hati aku sambil menepuk tampar nyamuk yg sudah menyerang di telinga..tp aku lihat..pada pak mid..seekor dua sahaja..pelik aku dengan org tua ni..banyak ilmu dia ni..bisik hatiku lagi..
leka aku mengamati hutan belantara..sehingga rasa nak terkencing..mmg lumrah aku..bila dah rasa teruja dihutan..perasaan nak terkencing tu datang..ku tahan dulu..kut kut tempat ni keras ke apa..aku pulak yg terpekik melolong..huhuhu...
pak berahim pun keluar dari belukar berhampiran.."haa?berahim?..mcm mna?..kata pak mid..aku pula menunggu jawapan dr pak berahim.."ni haa..org ni cakap..ada org kg kita buang ilmu kt dalam pokok ni.."kata pak berahim dengan melambai pada seseorg di semak belukar untuk keluar..aku menantikannya dengan penuh debaran..org kg man lak ni?..bisik hati ku..ku lihat seorg pemuda yg berseluar senteng,memegang sebatang kayu panjang lebih sikit dr kepalanya..di kepalanya memakai sarung penutup kepala mcm tengkolok..tp pak mid cakap setanjak..di pinggangnya berbengkung..dr celah belakang kulihat terselit parang..lengan baju agak besar ..boleh muat dua tangan.."err pak mid..siapa dia ni?..apsal baju mcm jepun campur melayu lama ni?..bisik ku pada pak mid.."ooo..dia ni petapa..kira bunian jugak la..xcampur sangat urusan duniawi..baju ni stail org simpan parang landing(landeng)..jenis org pandai dan mahir ilmu senjata..bisik pak mid pada ku dengan terperinci..
"seperkira aku..ikut tahun matahari..8 tahun lepas ada orang kemari pelepas ilmu batinnya..aku lihat dr jauh sahaja..kata pemuda yg agak matang perwatakannya itu.."
ooo.."kalau ikut tahun bulan..kena tambah la 9 tahun lg..17 tahun dulu ni.. lama dah kejadian ni..
pastu..kenapa anak buah aku terpekik terlolong pulak?...berpenunggu ke hape ni?..kata pak mid pada pemuda tersebut.."la haw la wala quwata ilabilah hilaliyilazim..mungkin kaum jin sahaja nak menguji ..pokok dah berisim..banyak khasiat..baik buruk juah ditangan sendiri.."ulas pemuda itu..'kalau begitu..macam mna ni?..kawan minta jasa baik awak boleh?kata pak mid.."tenang dan bersyukur sahaja..Allah Maha berkuasa,maha memberi pertolongan...insyaallah..menjelang pagi esok kemudian..pokok ni tumbang...aku akan usaha dgn ilmu yang ada.."kata pemuda itu sedikit tersenyum...kami beransur setelah di yakinkan oleh pemuda itu..

malam itu aku seperti biasa ke port belakang rumah mat..sambil kami bermain terup..aku bertanyakan tentang hal pagi tadi...kata pak mid..jenis org mcm pemuda itu mudah riak tp cepat insaf..sebaik dia..sejahat kita..sebaik kita...sepertiga diri dia...kata pak mid yg cukup memeningkan kepala aku...
esoknya aku dengar berita yg abg edi sedikit pulih..dan mungkin memakan masa berbulan untuk pulih sepenuhnya...seminggu kemudian kata dari pak berahim..pokok tu dah tumbang,dia memotong dan membakarnya sampai tidak tersisa untuk diambil orang.......

tamat

Last edited by DumBell on 25-6-2014 10:47 PM

darkrosed Publish time 26-6-2014 01:40 AM

thread yang sangat bemanfaat..citer pon mnarik sangat..yang penting,banyak betulpetua2 dalam nih..teruskan menulis tuan tanah...

miskay Publish time 26-6-2014 02:47 PM

Br habes merempit di sini
Bnyk kisah pengalaman yg memberi pengajaran
bnyk gak dpt petua2 kt sini
tahniah tt

DumBell Publish time 30-6-2014 04:12 PM

darkrosed posted on 26-6-2014 01:40 AM static/image/common/back.gif
thread yang sangat bemanfaat..citer pon mnarik sangat..yang penting,banyak betulpetua2 dalam nih.. ...

ty kembali...selamat berpuasa...{:2Hio

DumBell Publish time 30-6-2014 04:13 PM

miskay posted on 26-6-2014 02:47 PM static/image/common/back.gif
Br habes merempit di sini
Bnyk kisah pengalaman yg memberi pengajaran
bnyk gak dpt petua2 kt sini
...

ty miskay...selamat berpuasa..{:2Hio

DumBell Publish time 30-6-2014 04:14 PM

velvetkiss posted on 25-6-2014 01:40 PM static/image/common/back.gif
favourite ni nasi lemuni. mcm nasi lamak cuma santan tu dikisar dgn pucuk daun lemuni, bila dah ma ...

boleh la buat masa berbuka nanti..huhuhuhu

DumBell Publish time 30-6-2014 04:15 PM

jpbstarlife posted on 17-6-2014 12:43 PM static/image/common/back.gif

tuan tanah puasa..hahaha...selamat berpuasa semua{:2Hio

jpbstarlife Publish time 30-6-2014 04:21 PM

DumBell posted on 30-6-2014 04:15 PM static/image/common/back.gif
tuan tanah puasa..hahaha...selamat berpuasa semua

hahahaha... selamat berpuasa juga dumbell... :D

DumBell Publish time 30-6-2014 04:22 PM

evilpumpkin posted on 25-6-2014 08:35 AM static/image/common/back.gif
terbaik la citer2 dr dumbell... sambungla lagi, semua tertunggu2 nih
ty...nanti dbell ada masa yg terluang,dbell cerita pula pasal main nyorok2 pd bulan puasa..ada org kena sorok,pastu jumpa bawah kolong rumah org sambil makan telur semut..

Last edited by DumBell on 30-6-2014 04:26 PM

yoeKB Publish time 2-2-2015 09:31 PM

DumBell replied at 26-5-2013 08:46 AM
muhasabah diri,mengenal insan
hablum minallah,hablum minannas...tak sama nilai dengan harga kete...

adesssss..... hehehehe terima kasih tuan :loveliness:

DumBell Publish time 25-2-2015 06:19 PM

yoeKB replied at 2-2-2015 09:31 PM
adesssss..... hehehehe terima kasih tuan

terimakasih kembali tuan...maaf dbell lama xon9..:loveliness:
Pages: 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28
View full version: (koleksi dari pengalaman sebenar)Rezeki