antara Publish time 24-5-2014 06:29 PM

DumBell posted on 24-5-2014 01:00 PM
trima kasih kembali..
yeke?..boleh la kita berkongsi petua..kut2 ada yg dbell dan sahabat 2 lain...

tak berapa nk ingt la..
tapi lpas tt cite bru recall.balik..
die 15 org bertapa...siapa yg ketawa dikira kalah..alhamdulillah ayh antara 5 org yg berjaya surviveilmu ayh tu tinggi..namun kerana syg..dia turutkn..akhirnya dia skrg macam lembu dicucuk hidung.. semoga Allah memberi jalan keluar pada ayah..al-fatihah..syg ayh selalu ~

duniaku85 Publish time 24-5-2014 06:31 PM

zehra2 posted on 24-5-2014 11:41 AM
dulu2.. bapak aku aje yg makan.. tp org yg jual tu siap siang sekali laa..
mcm tikus kan?? sebab...

Itu la..burung tu lepas siang kecik je.tp kaler dia mmg skeri skit...kemerah2an.mmg mcm kaler anak tikus...huhu ngeri

DumBell Publish time 24-5-2014 07:21 PM

antara posted on 24-5-2014 06:29 PM
tak berapa nk ingt la..
tapi lpas tt cite bru recall.balik..
die 15 org bertapa...siapa yg ketaw ...

cer citer..kami nak dengar la..xpun an buka thread baru,kita semua baca kisahnya..dan keadaan ayah an skrg ni..

DumBell Publish time 24-5-2014 07:23 PM

duniaku85 posted on 24-5-2014 06:31 PM
Itu la..burung tu lepas siang kecik je.tp kaler dia mmg skeri skit...kemerah2an.mmg mcm kaler anak ...

huhuhu...
siapa pernah makan nasi lemuni @ nasi lemundi..
bagus utk awet muda..sesapa org belah2 utara mesti pernah dengar nama nasik ni...

antara Publish time 24-5-2014 07:33 PM

DumBell posted on 24-5-2014 07:21 PM
cer citer..kami nak dengar la..xpun an buka thread baru,kita semua baca kisahnya..dan keadaan ayah ...

segan.la bang..umpama buka pekung sendri :)
takpe..truskn berkarya bang..kami tunggu ^_^

duniaku85 Publish time 25-5-2014 08:16 AM

DumBell posted on 24-5-2014 07:23 PM static/image/common/back.gif
huhuhu...
siapa pernah makan nasi lemuni @ nasi lemundi..
bagus utk awet muda..sesapa org belah2 ...
sy org utara..tp tak penah dgr pun..nasik ulam ke?
uhhh..utk awet muda, nape sy tak tau pun..:$ Last edited by duniaku85 on 25-5-2014 08:19 AM

DumBell Publish time 25-5-2014 12:32 PM

antara posted on 24-5-2014 07:33 PM static/image/common/back.gif
segan.la bang..umpama buka pekung sendri
takpe..truskn berkarya bang..kami tunggu ^_^

oh..camtu ke?..kalau tuan empunya diri dah segan..dbell xboleh buat apa-apa la...hehehe

DumBell Publish time 25-5-2014 12:36 PM

duniaku85 posted on 25-5-2014 08:16 AM static/image/common/back.gif
sy org utara..tp tak penah dgr pun..nasik ulam ke?
uhhh..utk awet muda, nape sy tak tau pun..

laaa..yeke?..cer gugel..cer gugel...xpun tanya org tua di kampung tentang cara membuat nasi lemuni...kekadang ada org buat ulam pucuk lemuni ni..

HAnaNAjima Publish time 27-5-2014 12:41 PM

Fariz07 posted on 14-5-2013 01:54 PM static/image/common/back.gif
ada petua ka nak elak kena santau kt kedai makan???kalo sudi share la..
Assalam just nak share...Ustaz mohd Zawawi Yusoh ada memberikan cara untuk mengelak untuk disihir atau disantau melalui makanan adalah membaca ayat ini 7 kali sebelum makan atau minum. ” BISMILLAHILLAZI LA YADURRU MA’ASMIHI SYAIUN FIL ARDI WA LA FIS SAMAIE , WAHUWAS SAMI’UL ‘ALIM “
Last edited by HAnaNAjima on 27-5-2014 12:43 PM

DumBell Publish time 27-5-2014 09:01 PM

HAnaNAjima posted on 27-5-2014 12:41 PM static/image/common/back.gif
Assalam just nak share...Ustaz mohd Zawawi Yusoh ada memberikan cara untuk mengelak untuk disihir...

terima kasih hana sbb kongsi ilmu..{:thumbo

HAnaNAjima Publish time 28-5-2014 08:48 AM

DumBell posted on 27-5-2014 09:01 PM static/image/common/back.gif
terima kasih hana sbb kongsi ilmu..
Sama2 en.dumbell,:$:${:loveo{:smileoxde citer baru ke??...{:childlikeo

DumBell Publish time 28-5-2014 06:34 PM

HAnaNAjima posted on 28-5-2014 08:48 AM static/image/common/back.gif
Sama2 en.dumbell,xde citer baru ke??...
ade..pasal penebang balak...dia ni keje tebang balak,upah tebang pokok tumbang sbgai punca rezekinya sekeluarga..satu hari dia tebang pokok balak tp xtumbang2..sampai dia kena sawan dan sakit teruk...sian dia..
nanti dbell ceritakan lebih lanjut...dbell ada kerja tu takdan nak menulis..
salam takziah buat warga perak...al fatihah

Last edited by DumBell on 28-5-2014 06:39 PM

woddy Publish time 30-5-2014 02:26 PM

best citer tt..sy pun org pahang...kg sy felda kg awah....

HAnaNAjima Publish time 30-5-2014 04:35 PM

DumBell posted on 28-5-2014 06:34 PM static/image/common/back.gif
ade..pasal penebang balak...dia ni keje tebang balak,upah tebang pokok tumbang sbgai punca rezekin ...

yeayyy!!!! {:gambatehoni x sabau nunggu ni....{:shyo{:hoorayo

DumBell Publish time 31-5-2014 06:45 AM

woddy posted on 30-5-2014 02:26 PM
best citer tt..sy pun org pahang...kg sy felda kg awah....

yeke?..aok org kg awah ye..terima kasih woddy..

woddy Publish time 31-5-2014 11:06 PM

DumBell posted on 31-5-2014 06:45 AM static/image/common/back.gif
yeke?..aok org kg awah ye..terima kasih woddy..

yela......kome orang kg awah.....nak cakap loghat pahang x berapa nk pandai....hihihi

anilza10 Publish time 4-6-2014 10:44 AM

menarik.. banyak petua.. thumbs up dbell..

DumBell Publish time 4-6-2014 02:53 PM

anilza10 posted on 4-6-2014 10:44 AM static/image/common/back.gif
menarik.. banyak petua.. thumbs up dbell..

ty..kalau ada petua boleh share kt sini ye kak...{:loveo

anilza10 Publish time 4-6-2014 03:45 PM

xde petua.. perasan konon org moden.. ni yg duk tgk petua dbell ni.. siap tulis dlm buku nota tau.. hahaha.. takut lupa.. kene minum air rebusan kemuncup ni...

DumBell Publish time 4-6-2014 04:20 PM

kisah ni pendek je..tp dbell olah dan campur2 kn kisah yg lain untuk bagi panjang cerita...

kisahisim pokok balak..

krikkk....krikkkk....ong..ngongg..nggggg...bunyi unggas malam selepas ujan menusuk2 telinga kami..
"haah..tu dia!!"kata mat sambil menyuluh ke parit/longkang..aku yg sedang dari tadi mengamati tempat yg disuluh mat sambil membawa botol minyak masak 3kg yg kosong..aku perhatikan syapik yg telah bersedia..."puppp.."syapik mencekup di tepi parit itu.."haa..doh dapat seko.."kata syapik sambil tersengih gembira,aku teruja kerna bukan senang nak menangkap katak mancing/katak minyak ni dengan menggunakan tangan kosong..bak kata bear grylls..bare hand...

ritma unggas malam tu kami terlupa seketika,akibat fana dengan pencarian katak untuk dibuat umpan pancing esok..padahal..kalau kita amati dan teliti..ritma itu kalau bersatu..akan teralun alunan zikir ha dan hu..kata ustaz kami.."alunan alam"..pasti terasa sebak dan tenang..kadang2 gembira bila mendengar alunan alam ini..sungguh hebat rahasia alam..maha hebat ciptaanNya..

kami berjalan sambil menyuluh-nyuluh di kawasan baruh pula..."weh..ayoh aku cerita..penanggal pun makan katak juge..kalau ghase meremang bulu tengkuk tu..pesan2 le kat koi seme.."pesan syapik sambil perlahan..tpt sawoh le paling senang dan mudoh bertemu mendaaloh ni..sbb banyok katak"tegas syapik sekali lagi sambil dia mencapai rokok surya dan mencucuhnya dimulut..agaknya dia risau akan dia akan ditinggalkan oleh kami..maklumlah,badanya dikira agak besar dan mungkin dia tertinggal di belakang jika ada pecutan 100m lari berhalangan..padahal..pernah seketika dahulu..kami dikejar babi hutan..dia lah org yg paling kedepan dan yg pertama dpt panjat pokok serta duduk paling pucuk sekali.lepas tu tak tahu mcm mana nak turun.hihihi..tergelak besar kami bila aku menceritakan kembali kisah itu pada mereka berdua..

hasil tangkapan agak banyak..dan kami takmahu membazirkan umpan jika katak terlalu banyak..cukup sekadar untuk mencari kepuasan memancing haruan.."weh..ngkorang jgn lupe esok eh..berkumpul dumoh aku..kol 11 pagi.."pesan mat pada aku dan syapik..kami mengangguk tanda setuju..aku menyerahkan bekas umpan pada mat..kalau aku bawa balik..kompom kena marah dengan mak..hahaha..bukan takut..tapi hormat..huhuhu..

pagi menjelang tiba..selesai aku menjamah cekodok bawang bilis..aku mencapai plastik untuk dijadikan bekas cekodok yg menjadi bekal makanan aku waktu memancing nanti...setibanya aku di halaman rumah mat..aku lihat syapik dan mat menunggu aku dgn senyum..aku tersengih sebab aku tak lewat kali ini
persetujuan dah dibuat..kata putus dari kami..kami akan memulakan pemburuan haruan di hutan sebelah lembah blok A..sambil berjalan kami menghiburkan hati dengan dendangan nyanyian dari syapik..penuh perasaan dia menyanyi untuk menghiburkan hati kami..dengan sepotong kayu getah mati yg dijadikanya microphone..dan kami telah sampai ke destinasinya..dengan menebas kekiri dan kekanan..mata kami terpengun dengan lembah yg luas dan cantik itu..sungguh nyaman dan tenang sekali....dengan kawasan yg ditutupi hutan kanopi..kwsn itu seolah olah terasing dari kehidupan moden..kami memulakan perburuan..spot untuk balingan telah kami dapat seorang satu tempat..balingan pertama aku campakkan.."ktik.ktikk.ktikk"bunyi mesin pancing aku..apa bila aku mengayuh pancing..aku cuba cara memujuk ikan haruan untuk keluar dari tempat persembunyiannya dengan mengarau umpan katak..dan aku tak mahu menggunakan teknik tapa terlebih dahulu..biar aku rasa dahulu henjutan sambaran haruan semasa teknik karauan/casting...

prapp..."ahh..dpt !!!..mat berteriak "aku terkejut danmendengar kocakan air..aku melihat mat bertarung untuk menaikkan hasilnya..dan sungguh berpuas hati dgn tangkapan pertama..besar..memang kami tidak salah memilih tpt memancing..
mungkin bukan rezeki aku kali ini..aku kumpau..tp mat dan syapik memperoleh hasil yg banyak..terkesan hati aku masa itu..sebab puas aku tahan telinga akibat diperli mereka..dan akhirnya kami bergelak ketawa bersama...mana taknya..sebelum itu aku dah cakap besar..utk pecahkn rekod mat..utk menaikkan haruan yg lebih besar kali ini..tp tiada rezeki gamaknya kali ini..

dalam perjalanan pulang ku perkirakan pukul 5 petang..kami bertembung dengan abg edi..abg edi ni pencari balak dihutan..dahulu..pernah tertangkap oleh perhutanan diatas kesalahan mencuri hasil balak dihutan..padahal..tokeh balak haram yg lain dengan senang meratah dan mencarah hutan2 kami..bila kami buat aduan..tiada satu pun yg datang..siap di beri amaran oleh perhutanan..supaya jgn timbulkan masalah..walhal..terang2 tokey balak itu pembalak haram..dengan lumpur dan sungai menjadi kotor akibat ratahan mereka yg tak terkawal.."ada wang apa takut maa"..terngiang2 ditelinga tentang keangkuhan tokey balak itu..tp tuhan lebih hebat..tokey balak tu mati akibat terlebih makan durian dan meminum arak..mayatnya mengerikan..dadanya menggelembung..muka hitam akibat darah tak bergerak..
pembalakan pula dihentikan setelah tokey itu mati...banyak peralatan dan lori2 yg rosak ditinggalkan buruk begitu sahaja di dlm hutan tu..

"assalam bang edi'tegur kami padanya.."haa,wsalam..kata ag edi.."nak kemana ni bang?"kata mat.."oooh..aku nak ke kem balak lama..nak gi tebang balak sepokok..ada org nak buat pagar kebun.."katanya..oooo..melopong panjang kami..'kalau cam tu..kami beransur dulu lah ye bang"..kata syapik pulak dan kami berdua mengangguk pada abg edi.."haa..hati2 balik tu..jgn nak melencong ke lain pulak..sini hutan..lagi pun dah petang sangat dah ni"pesan abg edi mengakhiri perbualan..dan kami berpisah dari tempat itu...sekembalinya kami ke rumah mat..kami membahagikan hasil tangkapan..aku cuma mengambil 2 ekor sahaja kerna hanya aku seorg sahaja yg berselera dengan hasil sungai..

Last edited by DumBell on 5-6-2014 08:51 PM

Pages: 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27
View full version: (koleksi dari pengalaman sebenar)Rezeki