CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 5432|Reply: 44

Melawat Bayi baru Lahir..Dilema seorang ibu~

Assalam/ Hye,
Sorry kalau thread mcm ni dah ade. Saye try search tapi xjumpe.

Macam ni.. saya insyaallah bakal melahirkan anak bulan 5 ni. memandangkan skrg banyak sngt viral mengenai jangkitan kuman / virus yang dialami oleh bayi melalui individu yang datang menziarahi ibu dan anak tersebut. Mcm mane ek nak buat? Kang kalau strict sngt org akan kate kekwat plak (ni akan datang daripada sedare2 terdekat la sbb dh pernah tgk sorg sepupu kene mcm ni!) tapi kalau biarkan je nnti kite yg sakit balik.. bukan nk minx tp better kita beringat sebelum kene kan..

any ideas x forumer semue? sy ingt mcm nk rahsiakan dlu tarikh kelahiran then dh betul2 kuat baru announce ckp dh deliver baby.

Ko retis ke dek?
nk beranak x payah dok habaq kat org lah.kata je kat mak ayah ko x yah nk kecoh sgt.
Aku branak sedara mara lawat kat sepital jah.kalau baby ada kat nursery amik kejap bg depa tgk pastu simpan sana balik.lgpun sedara mara aku xdelah gigih nk gomol budak kecik.derang pon tau kalau x sehat depa paham2 xkn pegang baby.
Nasib jugak keluarga inlaw dok jauh.depa ni yg jenis menantu beranak gigih uplod kat fb bgtau satu dunia pastu aqiqah sampai seribu kena jemput..bsyukur sgt family belah aku x peghak sgt.

Memang patut risau pun
Family mentua dah gtaw awal nk dtg berkampung nanti 2,3 hari
Dorang dahla kaki rokok
Aku dah ckp siap2 org dtg aku nk duk blik je ngn bby
Selain tu kesiankan mak bpk aku msti kelam kabut nk lyn tetamu
Husbnd aku da pesan gk xpyh kasi mentua dtg dulu awl2..tp xtaw la ikt ke x.zaman skng penyakit mcm2 dan mudah merebak.

bior la org kate tt kekwat ke apa.
janji kesihatan anak terjamin.

agak ngeri ritu terbaca.
baby baru seminggu lahir kat dunia,pastu ada yg dtg melawat.
jiran batuk berkahak, siap selsema berlemuihh duk pegang2 baby dia.

ujung2 baby kena quarantine wad for 2 weeks.
dari 3.5kg, teros susut ke 1.9kg

For me, jgn bawak keluar baby tu dr rumah sampai dia habis ambil at least vaksin MMR. Which after 6 months. Org yg nak dtg melawat pun letak je baby dlm katil, jgn bagi org ganggu.

Aku dulu, cuma family terdekat je yg datang melawat. Pas habis pantang baru kasi kengkawan dtg. Itu pun setakat tengok jer.. cium gomol semua x boleh.

Follow Us
mokcikKSKB replied at 16-3-2016 12:15 PM
Ko retis ke dek?
nk beranak x payah dok habaq kat org lah.kata je kat mak ayah ko x yah nk kecoh  ...

retis tu xlah..feeling retis tu selalu..lalalala
untungla mokcik smue ade pemahaman yg tinggi
mcm iols ni bukan ape, sdare mare tu besar hati, seronok menerima ahli keluarga baru tp dalam keadaan skrg ni situasi tu mcm xbrape mengizinkan.
iols plak kalo bole xnak la kecikkan hati sape2..tau je la, yg nk mudah sentap ni ramai sngt.
kadang2 tu bile bace bnde2 cenggini dlm fb tangan tu gatal je nk share tp memikirkan kesan jangka masa pnjg, iols bace dan mampu simpan dlm ingatan je la.

brown_pupil replied at 16-3-2016 12:54 PM
Aku dulu, cuma family terdekat je yg datang melawat. Pas habis pantang baru kasi kengkawan dtg. Itu  ...

cmne ko ckp dkt diorg jgn gomol2 budak tu? any tips..
aku pon skrg kalo pegang sepupu ke anak sdare ke dh xde rase nk cium2.. 1 sebab aku pk aku xnak org buat dkt anak aku, so aku pon xbuat la dkt anak org..huhuuhu

bellaa replied at 16-3-2016 12:30 PM
bior la org kate tt kekwat ke apa.
janji kesihatan anak terjamin.

kalau org luar xpe..mmg xde hal je nk ckp direct.
tp ni kalau melibatkan pakcik, makcik pendek kate mak2 n bapak2 sdare yang terdekat.. tu yg merunsingkan tu..

naina replied at 16-3-2016 12:28 PM
Memang patut risau pun
Family mentua dah gtaw awal nk dtg berkampung nanti 2,3 hari
Dorang dahla k ...

adui..cmne tu?
nnti uols branak gomen ke swasta? kalo swasta minx la discharge lambat sket..hehe
so xdela diorg nk berumah tangge dkt hospital kan..

meah_kelabu replied at 16-3-2016 01:12 PM
kalau org luar xpe..mmg xde hal je nk ckp direct.
tp ni kalau melibatkan pakcik, makcik pendek ka ...

cakap leklok kat suami. harap suami boleh tolong explain kat sedara yg lain
#saya tengah pantang. badan lesu.
kalo nak datang, sapa nak layan depa? jamu makan minum semua.

waktu paling ideal nak perkenalkan anak, time majlis akikah.
make sure 6 bulan selepas dapat suntikan, yg mcm Knowlee cakap tu.

meah_kelabu replied at 16-3-2016 01:09 PM
cmne ko ckp dkt diorg jgn gomol2 budak tu? any tips..
aku pon skrg kalo pegang sepupu ke anak sda ...

aku suh depa dtg time anak tgh tido.. so bila sampai jer, aku cakap, sori la.. baby baru jer tido pas meragam. So xde la dia org ni nak pegang2 baby aku..

brown_pupil replied at 16-3-2016 01:58 PM
aku suh depa dtg time anak tgh tido.. so bila sampai jer, aku cakap, sori la.. baby baru jer tido  ...

hahaha..bernas idea tu..
akan dipraktikkan..

meah_kelabu replied at 16-3-2016 01:14 PM
adui..cmne tu?
nnti uols branak gomen ke swasta? kalo swasta minx la discharge lambat sket..hehe ...

Gomenla uols.eh xmaula dok sepital lame2.xbes pun.bdn kotor nk blik mandi herba cpt2.tp tulah.antara idea nya time org dtg kte dok blik sambil pangku bby ke,susukan ke..

Ai mmg pesan kat sedara mara dan kawan2.. kalau nak datang tengok baby datang kat hospital atau time majlis aqiqah nanti.. alasan si ibu tak selesa sebab dalam pantang kan selalu busuk..

Org melayu kita ni pantang dengar ada kelahiran je mesti semangat nk pg melawat pastu lawan cerita kat jiran "eh ko dah pg tengok dia dh bersalin" .  Dulu mak aku mcm tu la, pastu aku dah warning dia jgn gopoh sangat nk pg melawat org sebab sekarang ni penyakit bawaan cepat merebak and org sekarang kurang selesa klau nak tengok dalam pantang, so mak aku pun faham la.

Mayb kau letak baby dalam bilik je, bila org datang melawat just ibu ja yg keluar layan tetamu. Pastu kalau org tnya mana baby ckp je yg "anak tidur , saja saya letak dalam bilik sebab sekarang ni kan musim penyakit cepat merebak so takut la jugak" pastu ckp la nanti baby dah kuat sikit saya bawak jenjalan tunjuk kat sedara. Kalau diorang nk ckp kau kekwat ke bajet retis ke lantakla kalau anak kau sakit bukan depa nk tlg jaga. Kalau yg msg nk dtg melawat tu reply je "tengok mak baby boleh le, baby nye nanti dah besar sikit saya tunjuk k"

Mcm kau ckp tu ok gak, rahsiakan dulu tarikh bersalin. Diam2 sudah, kalau org tanya baru jawab then explain la bukan taknak bgtau tp ingt lepas pantang baru nk tunjuk baby sebab kan sekarang memacam boleh jd. Yg cerdik mesti faham, yg x cerdik tu abaikan

I announce apabila baby berusia 2 bulan. Cuma tahu my parent dan in law sahaja.

susah jugak kan tt, nak jaga hati sedara mara, sekali terguris seumur hidup diungkit, silap2 itu aje lah modal dia org kalo bercerita pasal kita. TT kena creative cari alasan & mintak tolong husband jugak tolong cover2 kan, sbb kdg2 sedara mara kita ni mendengar/ segan sikit kat husband.

ai ada experience beranak kat hospital gomen, baru keluar dari labor & masuk wad. Dah le nak push lama, jahit pun kena dekat sejam, mmg lemah giler, tetiba ada lak pelawat katil depan pegi kat anak ai yg dlm crib spital tu, siap dukung & cium2 lagi. I was like.. cam speechless giler. kita pun belum dukung & cium anak, dia lak lelebih.. kengkadang org ni takde common sense langsung, at least mintak izin la dulu. dah le kita tak kenal dia, ntah sesapa

apa la penyakit org suka cium anak org tak kenal? kot iya pun suka baby, main belasah aje pegang/ dukung sesuka hati korang, at least mintak le izin dulu. setakat geram picit2 pipi sikit2 tu tak pelah

kdg cam pelik jer yg nk dtg menziarah tu cam x brp nk ada etika
sbb ada tu tgh batuk ler, ada yg selsema tp gigih nk dtg tgk baby
x boleh ke tunggu baby tu besar sikit br tgk
bukannya baby tu basi
haishhh ku mmg pantang tul klu org dok gomol2 baby ni
nnt akan ada kuar statement "sedapnya bau baby" etc
klu TT ni selaser akak ni maka kaka suggest TT
1. buh sanitizer;
2. sediakan gak mask;
3. bg taw awal2 leh tgk tp jgn pegang
ms akak beranak dulu xdelah sedara mara jns jakun
diaorg tgk dan akan start gomol baby tu lps baby dah 3 bulan
tp ms adik akak beranak last year awal2 lg akak dah bg pesanan penaja kat org yg dtg tgk dia
mmg ada yg mashem jer muka tp akak mmg x kesah dan akak warning adik akak laki bini supaya lbh pentingkan keadaan baby dr perasaan org yg xde perasaan tu
nnt klu jd apa2 kat baby tu yg nanggung sakit, sedih etc perasaan adalah mak pak baby
org lain tumpang simpati aje
makanya sila buat hati kering hokeh TT
apa pun selamat menimang cahaya mata
moga dipermudahkan kelahirannya nnt dan moga anak TT tumbuh jd anak yg soleh/solehah

dlm fb last mth ke ada ibu ni kematian anak sebb virus org dtg melawat
TT cari la
share kat fb
Nanti sepupu2 tt yg baca & paham akan halang makpak diorang melawat awal