CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Kerajaan cadang wajibkan pengasingan troli, kaunter halal-haram

renko replied at 26-1-2016 08:51 AM
lahhhh
dah sume nak beza halal dengan non halal
wat jela

dek renko, sape yg melenting bab berdua2an tu.  Awak sendiri, coba baca elok2 apa yg coba saya nak sampaikan dan jgn sendiri yg cepat melenting .  Apa yg saya nak kata ialah coba kita fahamkan tahap haram tu ada haram pada perbuatan (yg harus ditinggalkan) dan haram pada perkara2 lain yg ada cara/kaedah haramnya boleh duipulihkan/disucikan.  
Perbuatan haram yg kekal/tetap haramnya, tak boleh dipulihkan ialah seperti rasuah, makan harta anak yatim, berzina, minum rak, dll.  Haram ini mengundang dosa besar dan tak ada kaedah menghalalkan.  Wajib ditinggalkan dan bertaubat nasuha.

Satu lagi haram ialah haramnya yg tak kekal, boleh disucikan menjadi halal dgn syarat2 dan kaedah2 tertentu.  Haram seseorang beribadah kpd Allah swt jika dia dlm keadaan berhadath kecil atau besar melainkan setelah dia mengangkatnya. Dan haram begini mebawa kpd ibadahnya menjadi tidak sah.  Haram juga berdua2an dgn pompuan/lelaki yg bukan mahram kerana itu boleh menghampirkan diri kpd fitnah dan zina. Tapi boleh berdua2an bila mereka itu tergolong dlm senarai wali atau mahram. Pun begitu, tetapi ada juga perkara lain yg perlu diperhatikan agar tak menjadi fitnah akhlak (jgn sampai terjadi sumbang mahram).
Dgn penerangan yg saya sampaikan  untuk kali keduanya sprt yg tercatat di atas,  semoga dek renko faham apa sebenarnya yg mau saya sampaikan. Terima kasih.

nolya replied at 26-1-2016 09:45 AM
dek renko, sape yg melenting bab berdua2an tu.  Awak sendiri, coba baca elok2 apa yg coba saya nak ...

membebel apa ni makcik
saya cakap senang je kan
lau dah nak asingkan sangat
wat mcm saya tulis tu
xpayah melalut bab zina ke mahram muhrim ke
tu isu lain
saya xsentuh pon