CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] 90 peratus orang Islam tidak tahu mengaji Quran

arasham replied at 2-1-2016 11:07 AM
Mcm tak betul je.. Kalau tak khatam maybelah tak boleh baca hmmm.. Cam ne semayangnya ye, atau nak ...

klu bacaan dlm solat xbetul....susah juga tu.
bimbang bacaan lari dari maksud sebenar...apapun belajarlah...tak kira pada usia berapa...

rospinki posted on 2-1-2016 11:06 AM
Aku hritu msa tahlil..tekejut jgak kt acik sorg tu..smpoi je ngaku xreti baca kuran..aku cuma oooo o ...

Ramai je sis..spesis Melayu macam tu...baik dekat Sarawak atau Semenanjung..kalau Melayu memamng camtu.

Kalau sembang bukan main kencang...bila suruh mengaji tak reti...bila dah tak reti mengaji mula la malu nak ke masjid dan pengajian agama.

Sebab tu aku setuju je...sapa2 yg rasa dah tak sesuai nak follow Islam sila rela diri keluar dari Jemaah.

Teh_90 replied at 2-1-2016 11:43 AM
bimbang bacaan lari dari maksud sebenar...apapun be ...

Sbb tu rasa mcm tak betul, sbbnya bila kita solat ada ayat alquran n bacaan doa lain dlm bahasa arab, most parents baya saya +-50 hantar ank sekolah agama, now ank sulung saya 25, saya tak hantar ank sekolah agama masa tu ajar sendiri teruk tau kena hencap dek jiran2 tak syumul kirannya haha.. So kalau tanya yg pelesiran tgh bandar, melilau kulu kilir tu 10 org n satu yg lepas fatihah mmglah 90 persen. Sekarang ni sekolah pondok cendawan tu buh, sekolah agama bersepah- sepah, UKM contohnya fakulti apa tu tamadun islam? Paling ramai pelajar.. Ustaz jelah tgk cam ne banyaknya.. Kl berselawat je 50000 pegi so?? Tipu sgtkan haha..

sendiri punya kaji selidik.

Teh_90 replied at 2-1-2016 11:43 AM
bimbang bacaan lari dari maksud sebenar...apapun be ...

maksud ayat yang akak hafal itu sendiri akak faham ke tidak? sibuk sangat takut berubah maksud pelbagai kan?
tak semua ummah manusia itu lahir pandai cakap arab, so don't extpect semua lidah manusia boleh sebutan bahasa arab macam native speaker.
sis ingat elohim tak tahu ke pasal itu? sampai kita2 ini pula terpaksa bertungkus lumus takut elohim tak faham katanya

Kaji selidik ikut kepala otak tora tora..
Next bila hero tua ni nk buat kaji selidik 90% mntk izin nk berzina dgn adik jai?

Follow Us
Mzz sejak pregnant ni baru lah tau maksud surah maryam, luqman, yusuf etc semua tu

Kalau tak baca ja..asal baca gitu.

ngaji ade cop halal jakim pun, rasuah,. salahguna wang zakat /yadiem tetap halal

pandai baca jawi pandai la baca quran

Kalau lama x baca mmg boleh x lancarr..
Aku 2 3 ari x baca quran pon leh terbelit belit lidah.. tp aku x kejar2 sgt nak khatam..
Aku baca quran then aku akan pastikan aku baca tafsir n fahamkam skali.. dulu mmg setahun sekali aku khatam. Then pikir, buat apa buat benda ulang2 banyak kali tp sepatah haram x paham..
So sekarang aku akan paatikan aku khtamkan quran dgn tafsir2nya sekali.. x kesah pon 2 tahun baru khatam.. janji aku ulang2 b3nda yg aku pahamm..

Jgn terkejut, kalau ko join group ngaji mmg ramai yg terok bacaan. Mcm bdk umur 4 thn blaja membaca..  padahal masing2 dah 30 an ke atas.. tp x pe. As long as ada niat nak brlajar sebelom terlambat

Changa replied at 2-1-2016 11:26 AM
kakak setuju sangat dengan sister...
ummmah melayu sunni yang mereka paling tekankan boleh baca q ...

Errrr kaka changa dh habis kaji n dh hafal terjemahan al quean ke? Kalau udah ada baiknya kaka buat kelas utk yg nk belajar dr kaka kutuk atas bawah kiri kanan...

Sbb tu lah ada sekolah tahfiz semua tu ...

sabbath_shalom replied at 2-1-2016 11:42 AM
Yelah...dulu dah puas peluk2 sebar lakonan lagho dan maksiat masa muda2...dah tua fefeeling jadi iko ...

eh, ok la tu..at least dia sedar dan berubah..siapa lag kita nak judge hati orang kan

mcm tak betul je nk kata 90% tu.....

skrg byk kelas mengaji utk org dewasa...klu dulu-dulu org suka buat kelas masakan, gubahan & kelas menjahit mengait utk org-org pompuan.....skrg ni org tanak dah kelas-kelas mcm tu....klu kelas mengaji, menderu dorang pergi....

jiran aku, jiran aku ek, bkn aku.....
dah mengajar mengaji pun pergi jugak kelass mcn ni sbb nk bercampur masyarakat....

MeghanK replied at 2-1-2016 12:30 PM
eh, ok la tu..at least dia sedar dan berubah..siapa lag kita nak judge hati orang kan

masalah dgn org pndai mengaji ni dorang suka feeling2 terkjut bila org berumur baca merangkak2. perlu ke ko nk lahirkn terkejut tu. itu kan normal. patutnya tumpang bangga dengan org yg xtahu tp sanggup belajar bukannya dok feeling terkejut. xsemua manusia mahir semua perkara.

aku mmg nympah dgn guru2 agama dok share cite "sedih dah umur50 baru belajar mngaji"

tak pernah pulak aku tgk cikgu matematik share cerita " sedih, dah umur 50 baru nk belajar sifir 12"

maksud aku proses belajar tu sepatutnya dianggap normal je la.. ni ngumpat plk org yg belajar

lazim replied at 2-1-2016 12:37 PM
masalah dgn org pndai mengaji ni dorang suka feeling2 terkjut bila org berumur baca merangkak2. pe ...

betul jugak kan..ala2 ko dah pandai mengaji pastu ko pandang rendah dekat orang yang tak pandai

yang kes guru agama tu mungkin dia sedih ramai yang umo 50an tapi masih taktau mengaji..tapi harap jugak kalau dapat murid tua ni, mengajar la dengan ikhlas..sebab kadang2 cikgu2 ni kalau dapat pelajar yang berumur, dorang sinis sikit bila mengajar..elok2 orang nak belajar terus jadi menyampah

Pernah dgr kisah dari kawan pada seorg kawan..kisah zaman nabi..seorg anak kecil baru belajar mengaji lalu bertnya pada gurunya utk apa baca jika tk faham al quran..lalu gurunya mnyuruh dia mengisi air kedlm raga utk diisi kdlm bekas air..berulang alik namum tiada air yg mampu dia isi..lalu dia bertanya lagi pada gurunya..utk apa mengisi air jika raga tak mampu menyimpan air..lalu dijawab gurunya..bgitula perumpamaan kamu membaca al quran..mungkin tidak dpt mengisi jiwa kamu tapi ia mampu membersih jiwa kamu yg kotor..sbgimana raga yg kamu cuba utk mengisi air tapi air itu secara tk langsung dpt membersih kotoran pada raga tersbut. Al kisahnya..wallahuallam.

Baca tafsir pn klu x pegi berguru dgn org yg berilmu pn xda makna jugak...pastu buat fahaman sndri kondem org lain lf...

Keywordnya cari ilmu,berguru lah...xkesah la gna method apa bahasa apapn...klu blaja sndri2 pn bleh tnpa guide bleh sesat jugak

Changa replied at 2-1-2016 11:58 AM
maksud ayat yang akak hafal itu sendiri akak faham ke tidak? sibuk sangat takut berubah maksud pel ...

Kan...zmn belajar akak dulu after shalat mesti gilir2 jadi imam dan baca doa wirid pelbagai.
Masing2 berlawan lawan ini sapa yg mampu baca surah panjang2 dan doa berjela jela sampai geleng hangguk kepala semua. Yg paling penting engkau semua faham kah??
Aku tak paham nok....so turn kak teh jadi imam kak teh baca surah simple dan pendek...doa kak teh bantai dlm bahasa melayu.
Pongkok pangkalnya aku paham...sudehhh

Maybe statistik ni population adalah org yg berumur 30 ke atas. Sbbnya kalu kt TRG I pnah BC umur 5 tahun dh khatam. Program tu dh start 10 tahun lepas rasanya

wow...byk tu 90%..