CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-SFG

Panggilan 'Makcik,Kakak, Abang' Di Tempat Kerja Tak Kena Tempat

kat  ofis aku yg mana rapt2 jerk panggil nama atau kakak atas keizinan mreka jugak
kalau yg x tu mmg panggil cik, encik, tuan @ puan..

Biasa panggil.encik ja...atau puan..lam forum ni xkenal so kadag2 panggil je bang or kaka...

kalau kat supermarket, restoran, office boleh lah panggil Encik / Puan/Cik  ... lebih bagus

aku prefer org panggil aku nama even somebody 10 years muda, kat tempat kerja pun ada colleague panggil aku encik aku sound next time just call me by name no need encik2 abang2...

btw ni bukan isu semasa ya, calling for @axl_bach

Haah pnggian kakak mg xbole terima..

I panggil Encik dgn officemate lelaki..
dgn ladyboss i akan panggil Puan or Madam
kalau jumpa derang kat luar pun i berencik-encik n puan juga...dah biasa

Follow Us
Sebab tu akak prefer panggil nama jah... Mcm kawan2 akak yg bukan melayu, meskipun baya2 bapa akak, akak pangg nama jah... Senang... Yg melayu baya sebegitu kita panggil nama sudah tentu sentap, dan label kita kurang ajar.. Sebab melayu selalu berasa diri tu tuan dan mesti disanjungi.  

Bak kata pepatah apa " Yang muda dikasihi Yang tua dihormati" gitu.

Dan kalau org yg tak kenal or dikedai akak biasa panggil En atau Cik. Kalau bukan malay Miss or Sir.

kalau kerja kat tempat majoriti melayu, ada la benda-benda camni. kena address ikut pangkat. cuba kalau pergi MNC, sume dok panggil first name je.

Kat office dah lama kami semua amalkan panggil nama je.  Even yg ada title Datuk or Dr bagai pun dia org lebih selesa kita panggil nama dia je. Tak de le nak ber akak abang acik uncle bagai.

kt opis akk klu pngkt tnggi dr kta, guna pnggiln rsmi la, encik, cik, puan, datk, tansri or apa2la pngkt dia.. tp klu bwh dr kta, pnggl nama, abg or kak je wlu beza umur 30 taun sklipun.. pnggiln pakcik makcik tdk dbenarkn sama skli

pooh~key replied at 13-8-2015 01:55 PM
Aku nak semua orang panggil aku yang berhormat.

yang berhormat err  pooh~key....

reason tu bagus..salu dalam idup kita kalo tak tau nama.. pangey je sayang

saya selalu bahasakan cam tu kalo orang pompuan saya tak tau nama tak kenal misal tokeh kedai or waitress

tak kire dia umoq berapa..salu pangey depa DARLING

kalo lelaki saya bahasakan sir or mate or mister or man

itu kalau strangers..

kalo melayu misal kalo oang itu lebih tua rasanya..wajar ler cik abang, or pakcik..kalo muda pangey adik

kalo takmo kekeliruan, bahasakan saudara or saudari, encik or cik , tuan or puan

kalo dia pangkat besar tuan or puan..kalo dia sama kita tapi lebih umur skit akak or abang, kalo jauh lai tua pakcik or macik kalo tua banget cam saya pangey je atok..atok aji..tadak hal

kita wajar tau kalo kita di bahasakan molek cam tu kita rasa di hormati, ego boosting dan kita rajin nak balas perbuatan baik depa hormat kita atas kesenioran kita

KESOPANAN DAN KESUSILAAN

saya salu bantai darling jek kat awek omputeh esp yang muda2 dari saya..kalo yang tua saya bahasakan maam or madam

senyumm lebarrrrrrrrrrrrrrrrr awek2 tu..cantikkkkk..kalah neelopak hahahahaha

alieyrina replied at 13-8-2015 02:04 PM
Yg pompuan kalau tua pd aku memg kakak lah...

hat laki segan aku nak berabang2..getik naw..aku en ...

napa nak geli plakk..pe salah bahasakan abang..kira ko buat pahala gak..gembirakan hati depa..rasa muda kaa di hormati ke apa ke..terpulang depa

kalo incik tu maybe too formal.kalo tak kenaii sangat ok kut..tapi cam kawan sepejabat..pada aku berabang akak tu lagi AKRAB silatulrahim tu

abang aji dah kawinnn? aaaaaaaa..mesra gitu kan? kalo ko pangey encik aji sudah kawin? ni macam DALAM MAHKAMAH hahahaha

kita nak rasa kemesraan sesama manusia..yang penting niat hati kita jujur ikhlas tak simpan apa pun tapi kalo oang lain dok pikir songsang, itu terpulang depa

prahsantan lelebih nasib laa ko..kan? but dari pihak kita kemesraan tu dah macam udara gitu.tersebar luas, oang tenguk pun suka dan depa tau kita cam tu

nak kata mesra alam cam bob af pun buleh tapi toksah lah over acting ahahahahaha pada pada ...jangan over gitu haa kan?

sebab..pada aku mende ni ajar kita humble gak..paksa diri kita JANGAN SOMBONG walo kita lagi bijak tapi orang itu tua dari kita wajib hormat

ko pun tak hari ni budak2 muda sangat kurang ajar biadab kan? tu hasilnya naik lrt pun depa buat bodoh kat orang lebih tua dan sarat hamil

asal nya seme dari isu cam ni ler..so bukan sesuatu yang remeh or di perlekehkan..ni bab2 kesopanan kesusillan yang mak ayah wajib terap pada anak gak

ada tu anak remaja pandaiiiiiiii sejuk sapa kalo tgk pekerti dia..salam oang tua peh tu kiss peh cakap slo tunduk2 hormat oang tua haaa..sapa yang tak suka tenguk pekerti cam tu? ibu bapa mana tak bangga? tu hasil depa didik anak laa kan?

jangan ikut sangat stail omputeh..cam kawan saya, pangey bapak sendiri pakai nama dia jek hahahahaha dah itu budaya depa kut..saya tak penah suka budaya omputeh walo dok sekian lama sini

opis aku pgl aku bos termasuk bos aku.

lupa nak bilang.. IBU BAPA WAJIB tau bende cam ni seme

ni yang di sebut SOCIAL SKILL anak  anak tau? camna depa di didik social skill ni cam tu besok beso nanti aaa so jangan pandang remeh social skill cam nih k

apa masalah dgn panggilan "makcik" ????????????
bagi sya tak kisah langsung jangan panggil "woi engkau orang tua !!!!!

La takkan ramai x tau protokol kerja.. Mmg xkena la kat opus nak panggil kakak, abg, mokcik, pokcik suma... Panggil nama, encik o puan.. Kalau yg dah jadi kawan barulah boleh kakak or abam... Pham ke tak

ajinomotonosuga replied at 13-8-2015 03:09 PM
napa nak geli plakk..pe salah bahasakan abang..kira ko buat pahala gak..gembirakan hati depa..rasa ...

Xmau la..memg segan ...kalau dlm family x kisah..duk dengaq kwn2 opis ber abang2 kat opis mcm pelik...x masuk lg jenis yg pompuan melayu terakhir panggey abang  

memang kalau dah nama aji tu..encik aji laaa ...bakpa pelik pulakk hishhh..atau pun ajino sannnn...ok x

aku pulak lain. aku memang bahasakan diri aku akak walaupun orang tu lebih tua dari aku. sebab ramai perempuan kat office ni bajet muda. n aku rasa bila aku bahasakan diri akak, aku macam lebih berkuasa in decision making la bila nak arah diorang apa-apa.. hehe

kat kedai makan pun sama. aku akan panggil staf kedai makan or supermarket tu adik, sebab aku takut diorang emo kalau aku panggil diorang kakak/abang.. tapi kalau dah nampak tua sangat tu, aku bahasakan cik/encik je la..hehe

X cukup lagi ke masalah yg ada sekarang sampai benda ni pun nak kene pikir dalam2..

Chill lah.. Jangan stress kan sangat hidup ni dgb hal remeh temeh