CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5845|Reply: 20

Fluent BI= kerja meletop??

Adakah bila seseorang itu fluent english maka dia pandai dan juga cemerlang dalam bidang pekerjaan?
atau sebaliknya?

rasanya ini yang terjadi dalam bidang pekerjaan. bila seseorang itu pandai speaking dia dianggap seorang yang bagus.

walhal belum tentu lagi hasil kerja yang dilakukan sama sebagus dia punya speaking. betul tak.

dan ini membuatkan ramai graduan yang berasa rendah diri. apa pandangan korang...

kalau ikut profession aku, pandai BI = boleh berurusan dengan org luar = boleh faham baca dokumen2 penting = boleh berinteraksi dengan lebih baik sesama group kerja

jadi maknanya kalau pandai english ia boleh membuka peluang yg lebih luas untuk seseorang menimba pengalaman and ilmu.

byk buku2, kajian2 yg penting dibuat dalam BI sebab tu gradua kena pandai BI untuk betul2 faham isinya.

kalau tak pandai BI, graduan akan mula rasa rendah diri atau inferior dengan kerja. lama kelamaan ini membantutkan progress graduan bila dah masuk alam pekerjaan.

jadi 'bagus' dalam erti ia bukak byk peluang dan membolehkan graduan lebih versatile. tak bermakna bagus dalam perkara2 teknikal...macam you ckp la...kalau pandai BI tak semestinya buat kerja bagus.

english education is a MUST in order to SURVIVE ... no harm... keep on learning!

ada juga orang yg tak fasih bi, tapi nampak fasih disebabkan oleh keyakinan dia berkomunikasi. maka, automatik dia akan dipandang tinggi meskipun tatabahasa ke laut, vocab pun ala kadar saja

jadi , bagi Wakai, keyakinan berkomunikasi tu yang mampu membuatkan orang lain 'wowww'

tetapi, tidak dinafikan, kebolehan menguasai bahasa inggeris mampu memberikan nilai tambah kepada seseorang pekerja (perlu diingat, menguasai bahasa tak semestinya dia fasih bercakap dalam bahasa tersebut)

dan memang ada orang yang jenis speaking pum pam pum pam, tapi buat kerja tak pandai

ini namanya tin kosong

Cemerlang bahasa Inggeris nampak macam rajin bekerja.
Part bekerja biar orang bawah handle. Boss handle communication.
Hehehehehe

Follow Us
Canun-canun tempat aku haramm bi ke laut cina sane... tapi dorang rajin la.. efisien tu aku x tau pulak

tak pandai tak pe, tp part yg suka hentam/ejek org nk latih diri bertutur dlm BI tu yg hmmmmm

krustykrab replied at 25-6-2015 12:30 PM
tak pandai tak pe, tp part yg suka hentam/ejek org nk latih diri bertutur dlm BI tu yg hmmmmm

betul..ada yg suka ejek org..mcm kimak je

mbaksusi replied at 25-6-2015 04:47 PM
betul..ada yg suka ejek org..mcm kimak je

Waduh waduh mbaksusi...bulan puasa ni....lol
Dh la ngejek hentam....tp diri sendiri punya skill pertuturan pun hancuss...lg mau hgatain org

seharusnya bantu sesama melayu..bkn menjatuhkan..hmm

selalu jmpa org yg pandai english n fluent ni bkn pndai buat kerja pun...kami2 yg ckp melayu nila keje bagai nak rak

unwritten law..org pandang rupa gak kalu nak hire pekerja baru..
bertabahlah

English mastery sells..

kluangman replied at 25-6-2015 08:19 AM
Cemerlang bahasa Inggeris nampak macam rajin bekerja.
Part bekerja biar orang bawah handle. Boss ha ...

yg nie aku stuju. reality mmg camtu.. tapi tak semua la. the bosses should learn and know from ground level kot apa yg org bawah buat. kalau tak asik kena tipu je ngan org bawah itu ini nak mengelat

biasanya kalau pekerjaan yg memerlukan kefasihan yg melampau dlm BI ialah sektor swasta...

Wakai replied at 24-6-2015 03:30 PM
ada juga orang yg tak fasih bi, tapi nampak fasih disebabkan oleh keyakinan dia berkomunikasi. maka, ...

Yg ni aku setuju

Aku keje kt mnc, english mmg kena tiptop.
xsemestinya kena pandai grammar bagai, cuma kena ada keyakinan bila speaking tu.
kalo org tgk kita ckp yakin je walopun berterabur then ada good expectation jgk.
n yes english is very important kalo nk berjaya dlm career kat company swasta slalu nye.
keje aku skrg byk kena deal ngan org worldwide, from us, france, india, china, turkey, uk, so semua ni mengajar aku utk belajar jd fasih dlm english.
masa lepas grad dulu english aku hancur jgk.tp bila masuk kerja sini, terpaksa jadi fluent.

dyladalyla7 replied at 30-7-2015 11:18 AM
Yg ni aku setuju

Aku keje kt mnc, english mmg kena tiptop.

agreed too....dlm meeting kena lah aktif berckp...nak argue segala...kalu diam jer, susah lah....

Kena berkebolehan cakap english utk berkembang....esp company mnc, glc sbb nk kena berkomunikasi dgn pelbagai bangsa, org atasan dn org luar....bukan takat tu, kena jugak pandai cara nk sampaikan idea yg bernas....kalau xnak ckp english pun boleh, tp duduk lah jd staf bawahan....

Sebab tu swasta pandang tinggi graduate oversea. Satu sebab tak payah nak latih dah, dah tentu berterabur cakap omputih..walaupun idea original mungkin cedok idea org Melayu yang tak pandai English..inferiority complex..tp bab bagi idea, saranan..mmg tip top.
Yg pandai English...bahasa bunga2..tp ke laut.
Yg paling bagus..dua2 pandai, nak bahasa Inggeris pandai, nak bagi idea, nak buat kerja semua boleh.
Untuk IPTA, selalu yg final interview, kalau tak budak UiA, UiTM.....
Tapi ni bidang sains sosial je ye.
Nanti org O&G datang..kata tak payah BI, gaji dah puluh ribu....

12Next
Return to list New