CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kattzz

Pelaris ke Penyedap??

mak aku kalau masak daging, siap lumur dgn tepung dulu, lepas tu bilas lg...
mungkin tu salah satu petua nk bagi kuah satey sedap kot....

kattzz replied at 15-5-2015 02:55 PM
woahhh akhirnya ada yang faham air tapisan darah daging tu mcm mn..  air tu wlpn dh dipe ...

ye btul...mmm dh brp lama atok ko meninggal..bawa2 bersedekah utk arwah moga ALLAH ampun kan dia...nenek ko pn mgkn dh insaf...benda dah lama kan...

btw selama atok ko meniaga mcmtu mak or ayah ko xde cite ke benda2 pelik jadi?

daging akan diletak kedalam penapis besar dan digaulkan dengan rempah dan gula. Bawah penapis tu mestilah kena letak periuk/mangkuk untuk tadah air darah daging dari mengalir sesuka hati atas lantaikan. jelas??

aku rasa tak najis kut sbb dari penceritaan tt, darah tu dh bercampur dgn bahan perapan...
lagi pun psting tt #16 ada tulis yg daging2 tu ada dibilas dlm 2 kali kan....biasanya kalau org buat biz ni, kuantiti byk so mana ada masa nak bilas byk2 kali....

cer tanya mak tt, bila nenek nak masukkan air perapan dlm kuah ade ke menetera yg dibaca? kalau ada confirm la mmg berniat tak baik, kalau takde anggap je la tak de apa2 ye

idakamaruddin replied at 15-5-2015 03:08 PM
ye btul...mmm dh brp lama atok ko meninggal..bawa2 bersedekah utk arwah moga ALLAH ampun kan dia.. ...

aku xpernah berbual dgn ayah aku kot.. mak aku pun tak lama dok rumah tu sbb ade anasir2 yg xelok sdg berlaku (bkn sbb sate).. jd xbyk la yg aku tau psl belah bpk aku ni..

krustykrab replied at 15-5-2015 03:13 PM
aku rasa tak najis kut sbb dari penceritaan tt, darah tu dh bercampur dgn bahan perapan...
lagi ...

harap2 ape yg ko kata tu betul la krustykrab..wlpn aku xkenal sgt atok aku tu tp aku harap dia lepas drpd dipertanggungjawapkn..

perh baru aku tahu heehehheheeheh

Follow Us
Sian tok TT
Aib nya masa nak diambil nyawa di cerita cucu sendiri

mungkin 'air darah' yang disangka mak TT tu bukanlah 'air darah' barangkali? boleh jadi bahan bersih yang dicampur tapi resepi rahsia tu x diberitahu pada mak TT. kadang2 sos bercampur kicap pun boleh nampak efek mcm darah gak. since tok TT pun dah xda baik sedekahkan doa yang baik2 utk dia.

Aku cite utk pengajaran kau dan yg lain..kalau berniaga bia bersih jgn bg mkn bnda kotor..mkanan tu jd drh daging.kotor ko mkn jd kotorlah hati kau..jgn kau ckp xde yg buat keje mcm ni..melayu memang hebat..dr pelaris..saka tah hape2 lg..buat anaiya kat org mmg azab lah jawabnya..

Myb bkn air drh..cuma mungkin terguna periuk yg sama..bak kata kakak yg kt atas tu husnuzon..

Alahai hbs stok2 ayam, stok daging, ikan semua tu bukan rebusan basic dr darah2 binatang tu utk memaniskan kuah.. Ada je peniaga yg rebus tulang2 lembu atau ayam utk buat stok masak mee bandung, mee rebus etc supaya lg sedap... Kalau x tadah je la air paip tu buat masak...ayam lembu pun x patut makan sbb berdarah ..jd la vegetarian

pada pendapat sy la bukan la pelaris..tu penyedap..
kan rempah2 dari daging tu bercampurt skali dgn darah daging tu,lg pun daging tu dh dibasuh..
boleh dikatan org meniaga 90 % mcm tu la sis..kalau nak yang betol2 bersih tu kene buat sendiri la sis..

lain la kalau atuk@nenek sis letak kepala taik ke,kotoran2 badan yang lain ke,spender busuk ke yang tu baru la pelaris..

sis ni mesti xpernah tgk proses mknn kat restoran2 biase atau org meniaga pasar malam..kalau sis tgk diorg masak mmg sebulan la sis xmkn..

Kite xtaw rahsia allah...cara kematian manusia kan berbeza2....semoga ditempatkan dlm kalangan org beriman...

aku x rasa tu darah yang cm kwne sembelih tu..
untuk pengetahuan..air daging tu adalah mcm stok daging gitu...
kalo ko tanya gini kt gordon ramsay sure kene maki..
itu penyedap..nk bg rasa..
kalo dia letak darah sembelih tu memang ye la kot sihir ke hape

kalo nk cuci dgg ni mmg kne cuci byk kali smpi dgg tu tukar putih2....

aku br plan nk mkn sate....ko dh citer mcm ni...kembang weii tekak aku

pada pendapat pearl, tu hanya petua nk buat kuah sedap je kot..
bukan pelaris..
wallahua'lam

daging mmg susah nak hilangkn darahnyer tu.. nak plak berniaga sate.. tentu berkilo2 daging.. mcmana nak bersihkn sebersih2 nyer..

Semoga arwah tenang di sana..

TT dan yang lain2.. Aku ada terbaca yg merah2 kat daging tu sebenarnya bukan darah... tu myoglobin... not blood. Darah dah hilang masa sembelih...

beberapa link berkenaan hal ini:
http://www.todayifoundout.com/in ... -meat-is-not-blood/
http://articles.mercola.com/site ... lobin-red-meat.aspx
http://www.factswt.com/did-you-k ... meat-actually-isnt/

the rest

nalis replied at 19-5-2015 12:23 PM
TT dan yang lain2.. Aku ada terbaca yg merah2 kat daging tu sebenarnya bukan darah... tu myoglobin.. ...

good info ni. yang najis dimakan tu setau aku yg darah fresh keluar masa sembelih tu. kalau daging ni nak bebas sebebas2nya 'air darah' tu kena rendam daging 7 hari 7 malam kot baru setitis 'air darah' pun takda.

zameyla posted on 15-5-2015 12:27 PM
yg daging kisar wat kuah spaghetti tu pun berdarah gak kan...
ada yg x basuh terus masak, tp aku ji ...

mak aku marah klu ko basuh ala kad darah2 kat daging kisar.... kadang2 basuh smpi daging tu tinggal sikit... huhu...