CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: masrogue

JUAL RUMAH..tolong setel hutang family.

missus_meow posted on 29-11-2014 04:06 PM
Mak pak tt byk hutang ke ... baguslah anak2 nk mbantu .... tp, x yahlah bahagi2 hasil jual umah tt p ...

ermm memang banyak...aku start2 keje jer dah kena tolong wat pinjaman...semua kes kesilapan bapak aku ler..yg labur duit dekat bisnes yang tak menjadi. bapak aku lak memang xde simpanan lain. sejak tu la prob family bertimpa2.pastu pinjaman yg lame  belum habis..tapi dah kena apply lg pinjaman baru.Parent aku...trend diaorg memang akan mintak tolong ktorg adik-beradik wat pinjaman bler ader prob duit.ktorg that time kewangan tak betul2 kukuh dan perlu duit gak..so nak xnak apply jerla.sampai ke adik aku no 5 yeak kena wat pinjaman gak..hope no 6 yg tgh blajo kat U and yg bongsu baru nak form 4..xkena mcm ktorg.

munchkin posted on 30-11-2014 03:24 AM
Hutang apa yg mak pak tt buat?

Saya rasa better you cakap dah jual tapi takde sebarang untung ap ...

parent aku nie berhutang sebab takde simpanan atau duit untuk perbelanjaan harian..contoh bill etc. So ktorg yang kena apply buat pinjaman untuk cover bayar perbelanjaan atau benda2 yang tertunggak. Sebab parent aku konon berahsia xnak susah kan anak2..tapi bler prob dah jadi besar baru nak bagi tau.bapak aku dulu kalau prob duit dier suka pinjam along . bler dah sampai tahap dier xboleh bayar baru nak bagitau ktorg. So cara palin cepat dan selamat nak solve prob time tu kenala apply loan. so that attitude da melarat...sampai ke adik no.5 pon kena tolong wat pinjaman..sebab kami yg atas2 nie memang da full komitmen. Tu yang bler nak dapat duit umah nie memang aku xnak kasi parent aku pegang duit dalam amount yg byk. Sebab aku takut sejarah berulang kembali. Kalau dulu...ktorg bujang boleh la nk tolong..tapi sekarang masing2 dah kahwin ader family sendiri.

mommymonster82 posted on 30-11-2014 04:34 AM
Kisah parents tt ni sebijik cam kawan me...

Dia sampi rujuk ustaz takut di kata ank derhaka.. Cub ...

actually aku dah mintak pendapat mak and bapak mertua aku...diaorg bab2 agama memang berpengetahuan and dah biasa kes2 mcm aku nie. diaorg pon cakap umah tu aku yg ader hak biler dapat duit nanti.suruh aku bincang baik2 dengan parent aku.

afja posted on 30-11-2014 10:23 PM
Rumah tu kan rumah tt legally
Knp nk timbul isu faraid mak bpk

memang harap sangat dapat setel cepat. Maybe dalam bulan dec akan dapat duit rumah tu..kalau takde apa2 halangan..huhu...hope sgt semua berjalan lancar. Sebab aku nak clearkan utang aku yg lepas and dapat hak aku. Pastu bolehla ktorg sekeluarga mula hidup baru.

masrogue posted on 1-12-2014 11:15 AM
actually aku dah mintak pendapat mak and bapak mertua aku...diaorg bab2 agama memang berpengetahua ...

Alhamdulillah..bagus sgt klu gitu... Nasib baik ada mertua boleh bg nasihat...

Semoga berjaya mas..slow talk dgn mak..per2 keputusan kt tgn mas.. Klu dia nak paksa juga harap mas teguh dgn pendirian..ckp elok2..jgn berkasar tp keputusan kena tetap...teguh dan utuh mcm yg mas suka n rasa patut... Gd luck...

Salam TT ...

Pada saya TT kene tegas. Bila dapat duit hasil jualan rumah, settle semua loan TT dulu ... mana2 adik beradik yg ambil loan untuk cover hutang mak ayah TT pon, pada saya x salah kalau TT bagi portion dorang (ikut pertimbangan TT) ... TT kene siap2 simpan sebahagian untuk your future.

Dan, untuk mak ayah TT, mengikut cerita TT dorang x pandai nak manage duit.. so, saya rasa elok lah TT pegang portion duit yg TT nak bg dorang tu & bg bulan2 untuk belanja dorang... kalau bg sederap, kang habis buat mende lain pulak ...

Follow Us
masrogue posted on 1-12-2014 11:03 AM
ermm memang banyak...aku start2 keje jer dah kena tolong wat pinjaman...semua kes kesilapan bapak  ...

U ni mcm kwn i ... selalu je kena cover mak pak ... Alhamdulillah dpt anak2 yg btgjwb, tp sampai bilelah nk mintak anak2 cover,sdgkan anak2 pon ade kuarge n tanggungan masing2 .... mcm kwn i tu, kerap gaklah mengeluh ... i sian tgk tp x reti nk bantu ....

lebih kurang mcm kes aku ler..
aku menebus rumah arwah adik dari faraid amanah raya. aku byr balik bahagian suami dia, mak & bapak aku bahagian sekali. buat personal loan pulak tu. dah byk tahun jugek la. dan dlm masa tu, parents aku tak bagi sewakan rumah tu sebab itu pusaka adik katanya.
sudahnya aku jugek kena bayar balik bulan2.. tp takde hasil nak pulang modal byr duit bank sebab tak dibenarkan sewa. tp aku bersabar aje. sebab mmg aku sayang sgt dgn arwah adik. mmg itu kenang2an dari dia.

laa ni, adik lelaki aku dah balik dari luar negara. tetiba parents aku suruh dia tinggal kat rumah tu. adik janji nak beli rumah tu. tp loan dia tak lepas sebab dia ada kena byr rumah lain pulak.
permulaan masalah bila aku nampak parents aku melebihkan adik lelaki. duit tak byr lagi.. borang pinjam rumah pun tak apply tp dah memandai-mandai pi renovate dapur rumah yg aku tebus tu.. dan pandai2 pulak nak nak bubuh nama bini dia pd rumah tu. boleh lagi bersabar???

tp sebab geran rumah tu mmg nama aku. dan sbg anak sulung aku pun gunakan lah kuasa veto aku.
aku pulangkan duit yg dia ada byr dengan refinance loan lama. menangis2 dlm keta bila kenangkan perangai & sikap sorang2 ahli keluarga aku dan jumlah loan yg aku buat.

skrg ni aku mmg dah jual rumah tu.. tp masih dlm urusan lagi. sipembeli dah byr 200K. 400K lagi aku bg tempoh sampai januari 2015. kalau tak settle, aku sendiri akan dtg dan pacak signboard utk dijual kat pagar rumah tu.. & robohkan dapur rumah yg adik aku dah renovate.

isunya skrg, kalau ada harta, jgn kongsi nama.. dgn adik beradik ke.. dgn mak bapak ke..
kalau ada sapa2 yg mati,.. bertahun nak settle.. masing2 berkira nak bwk ke pjbt amanah raya atau ambik lawyer. sebab tak nak keluar duit. tak nak tanggung hutang. tp bila nak dpt bahagian, pandai pulak minta sama rata.. abis tu kalau hutang, tak nak ke kongsi hutang sama2??

zehra2 posted on 1-12-2014 05:32 PM
aku menebus rumah arwah adik dari faraid amanah raya. aku byr balik  ...

tula kan jadi mangsa keadaan...niat nak tolong family tu jadi masalah dan berpanjangan.memang aku lepas nie..kena tegas..tak boleh dipergunakan lagi....dulu aku bujang..lemah sket..klu ade yg mintak tolong etc...aku bagi jerk.skang nie da kawin...suami aku yg tolong remind aku..and sebelum ape2 aku rujuk dulu dengan dier...sbb aku nie mmg lurus bendul + baik hati sgt..kata suami akula.Semua benda nak kasi family..sampai diri sendiri menanggung hutang...huhu...adik-beradik aku yg lain..pandai mengelat...tp bler nak dapat duit...bukan main lagi kasi idea itu ini..sakit ati kadang2..sampai tahap aku fikir..kalau ler nanti akan berlaku ketidakadilan..suami aku siap ckp..parent aku bersiap sediala..akan dpt tengok aku and cucu diaorg..melalui fb..or insta jerk..Suami aku tak benarkan aku balik umah parent aku..huhu..Sampai camtu sekali idea suami aku..haha..tapi aku paham..dier ckp camtu sebab dier bengang and kesian kat aku..yang dok tanggung sorang2 dari zaman bujang and sampai da ader nak satu nie pon ade gangguan dari family lagi...Adik-beradik lain...tak amik tau pon and byk bagi alasan.Kata mcm susah sgt xleh nak tolong tp tgk lifestyle diaorg mcm tak susah jerk. Hanya tuhan jerk yg tahu ape aku tanggung selama nie..aku harap hasil duit  jual rumah nie..rezeki yg tuhan nak kasi kat aku...untuk solve prob aku and for future.

Loh_83 posted on 1-12-2014 11:23 AM
Salam TT ...

Pada saya TT kene tegas. Bila dapat duit hasil jualan rumah, settle semua loan TT d ...

memang itulah yang aku plan pon...aku memang akan tolong setel hutang2 berkaitan...tp untuk bagi bahagian kat adik2 beradik yg lain tu..mungkin macam xfair untuk diri aku.sebabnyer..aku dah ler tolong setel hutang hasil jual umah aku.. pastu nak kasi bahagian lagi?..umpama kalau akak aku jual umah dier...aku xrase dier akan share dengan yg lain2.Baik aku simpan bahagian tu untuk future aku or parent aku jerk. Aku harap nanti tiada bantahan la. Almaklum kalau soal duit nie...boleh jadi gaduh kan...

masrogue posted on 1-12-2014 11:12 AM
parent aku nie berhutang sebab takde simpanan atau duit untuk perbelanjaan harian..contoh bill etc ...

Macam collegague i dulu. Colleague i ada komitmen, so tak leh tolong. Adik dia yang tak kawin habis duit simpanan. Bila orang ajak buat bisnes, ayah dia pun buat bisnes. Pinjam ngan along few times. Bila ada orang dah tolong bayar so dia senanglah buat lagi dan lagi dan lagi.

Anyway you settlekan condo punya maintenance etc. jangan bagi any money sedebuk to ur parents since u know hidtory cam mana. Bagi bulan bulan je duit utk keperluan. Next time kalau dok pinjam lagi suruh settle sndiri. Biar dia rasa susah cam mana. Bila dah susah, insyaAllah susah dia nak pinjaman bukan bukan etc. kalau along datang kacau ke apa, suruh dia sendiri pergi report police.

Jangan jadi macam my colleague, bagi muka kat bapak dia. So bapak dia selamba buat lagi. Sebab easy money kan?

simpan duit tu. Masuk tabung haji ke. Asb ke. At least dapat dividen nanti hujung tahun. Beringat pasal masa depan.

masrogue posted on 1-12-2014 05:52 PM
tula kan jadi mangsa keadaan...niat nak tolong family tu jadi masalah dan berpanjangan.memang aku  ...

isu nya ialah, masa depa suruh kita tolong settlekan rumah tu, nilai nya tak berapa.. tp skrg dah tentu lah nilai rumah tu dah berlipat ganda.
masa aku mula buat loan dulu pun tak kan aku buta2 aje bayar faraid. mesti lah aku ada fikir utk tahun2 mendatang, berapa untung aku boleh dpt slps 5,6 tahun. dah ler duit sewa tak boleh buat, untung jual pun depa nak berkira??

mmg aku akan bg mak aku 1/3 dari hasil jualan. walaupun aku tau bulat2 dia akan bg pd anak lelaki kesayangannya tu. aku tak kisah pun. sebab aku ada dua beradik aje. duit tak boleh bawak masuk kubur pun.
tp aku sgt berkisah bila bini adik & mertua adik aku masuk campur..  tp yg itu, aku malas nak komen sebab aku ni takde laki. dah tentu lah aku tak berapa memahami bila ada family lain yg concern psl harta-harta kita.

berat sungguh rasa nya. sekali jek seumur hidup aku ni, aku menangis dpn mak... aku ckp, inilah nasib perempuan yg tak ada suami. org boleh perkotak katik kan apa jek sebab aku kena jaga diri aku sendiri. takde sapa yg nak pertahankan hak aku.
mak mmg dlm jagaan aku. tp sejak adik dah pindah balik malaysia ni, mak selalu nak adik balik jenguk dia kat rumah ni..
cuma adik lelaki aku dah lama sgt duduk kat luar negara. dia kata rumah kami dikampung ni, tak sesuai dgn anak2 dia.

kita kena bersabar.. psl duit ni, boleh porak peranda satu keluarga. tp aku jenis telus. takde nak menipu. pd mak, setiap kali ada transaksi dari pembeli, aku bg mak aku simpan penyata. bukti, berapa byk duit yg aku dah terima. aku takde shopping ke mana-mana atau berbelanja sesuka hati duit ratus-ratus ribu. menjual rumah tu bukan sebab aku nak duit. tp sebab aku tak nak terikat lagi dgn masalah mcm ni..

zehra2 posted on 1-12-2014 06:25 PM
isu nya ialah, masa depa suruh kita tolong settlekan rumah tu, nilai nya tak berapa.. tp skrg dah  ...

If u bagi your parents segumpal duit mcm itu, esok2 mereka akn minta lagi Dan lagi Dan lagi.

Rahsiakn harga jualan rumah. Kata semua dah habis Byr Hutang. Sesekali perlu....amatlah perlu pentingkn diri sendiri...mama berkata2 kerana pengalaman yg Sama Dan mereka takkan puas Dan akan terus meminta. Larilahhhh

munchkin posted on 1-12-2014 06:22 PM
Macam collegague i dulu. Colleague i ada komitmen, so tak leh tolong. Adik dia yang tak kawin habi ...

agree....daripada aku bagi sedebuk kat parent aku...better aku simpankan untuk diaorg kat tabung haji or asb. Doa2kan ler..plan aku nie berjaya huhu...sebabnyer..parent aku nie historynye mmg pantang ader duit byk...cuba buat bisnes itu ini..pastu kang tak menjadi...ktorg gak yg kena  tanggung.kadang2 nak ckp jerk..boleh tak duduk diam kat umah...lagi best..xpayah susah2 pk cari duit etc...hidup berserderhana..belanja umah..mustilah kami adik beradik bagi bulan2..so rasenye tak perlu nak beria wat bisnes (konon ader plan nak wat bisnes makan) itu ini..sbb skrang aku rasa dah terlambat...klu dulu bolehla...(tapi dulu bapak aku silap join wat bisnes MLM) pada aku skang umur parent aku sesuai untuk beristirehat dan beribadah.sebab yg mcm masih perlu ditanggung adik aku no.6 belajar kat utm and yg bongsu lelaki nak masuk form 4. so rase klu buat simpanan etc..cukup jerk untuk diaorg.

mamajj posted on 1-12-2014 11:09 PM
If u bagi your parents segumpal duit mcm itu, esok2 mereka akn minta lagi Dan lagi Dan lagi.

Ra ...

keluarga kami kecik aje. ada bapak, mak. aku dan adik lelaki.
tp skrg, bapak dah kawin lain. ada family sendiri. adik pun dah ada anak bini. cuma tinggal aku dan mak. jadi aku tak kuasa nak berbalah kerana duit ringgit.
semalam aku dah settlekan hutang bank aku. lega.cuma sekarang disebabkan sikap tegas aku masa jual rumah tu dulu, menyebabkan aku kena redho ler terima cemuhan dari mertua & bini adik aku. nasib lah. tp depa mertua adik aku. bukan mertua aku..

laa ni tunggu pembayaran jual beli rumah selebihnya. doa aku semoga semuanya dipermudahkan.
ini semuanya baru permulaan.aku sedar byk lagi perkara2 tak puas hati berkait dgn harta2 ni akan timbul pd masa depan.
aku tak pernah berkahwin jd aku agak terkejut dan terkasima bila family mertua adik aku boleh sibuk2 dgn isu harta keluarga kami..

carik-carik bulu ayam, akhirnya pasti akan bercantum jua..
luka macam mana pun hati aku kerana keluarga ni, depa tetap keluarga. aku pun takde nak merahsiakan apa2 pun dari depa. sekurang2nya kerana itu, keluarga aku masih menghormati pendirian aku yang amanah ini..

zehra2 posted on 2-12-2014 11:48 AM
keluarga kami kecik aje. ada bapak, mak. aku dan adik lelaki.
tp skrg, bapak dah kawin lain. ada  ...

Keluarga itu penting, tapi bukan semua perkara kita boleh share dgn keluarga sendiri.kelemahan kita akan terbongkar.Dari situlah mereka akan Bertindak mcm2. Share sikit2, yg lain simpan, itu sebab ada ayat simpanan. Bukan utk sembunyikan Dari keluarga, tapi penting utk kita. Amanah Dan pentingkan diri sendiri sikit2 adalah Dua perkara berbeza.

masrogue posted on 2-12-2014 09:05 AM
agree....daripada aku bagi sedebuk kat parent aku...better aku simpankan untuk diaorg kat tabung h ...

Elok sangat tu. I doakan usaha murni you berjaya.

zehra2 posted on 1-12-2014 05:32 PM
aku menebus rumah arwah adik dari faraid amanah raya. aku byr balik  ...

sape pembeli rumah tu?
adik you ke?

miss_baby posted on 3-12-2014 08:23 AM
sape pembeli rumah tu?
adik you ke?

adik aku?? huh.. dia tak berani tanya lagi dah lps kejadian tu.
apa jenis orang yg belum beli rumah tp dah masuk rumah renovate itu ini..
(walau dia darah daging aku, pelik tgk perangai dia. tak tau lah camne kehidupan rumahtangga nya. aku harap dia & isterinya bahagia sampai akhir hayat.)
pembelinya rahsia.
bila aku tak jadi jual pd adik, kecoh jugek lah kejiranan kat situ sebab nya kontraktor angkut semua brg2 depa buat renovation keluar dari rumah tu. kejiranan elit tp agak kepochi jugek..   cctv pasang utk perhatikan aktiviti rumah org lain..
sebab mmg ramai yg nak beli rumah tu.

mamajj posted on 2-12-2014 03:31 PM
Keluarga itu penting, tapi bukan semua perkara kita boleh share dgn keluarga sendiri.kelemahan kit ...

kerja gomen mcm aku ni, tangga gaji & bonus, satu malaysia boleh tau.
yg penting, hutang aku dah settle. gaji bulan2, bersih.

hidup sorang diri ni, kena berdikari. yg penting, mak & bapak aku tak yah risau lagi. andaikata depa dah takde satu hari nanti, depa tau aku tak kan hidup melarat sarat dgn hutang. tu sebab aku senang berterus terang. kalau aku ada laki pun, dah tentu aku kena bg tau dia semua kan.