CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Anak_Nogori

[Tempatan] Edisi Dr Maza - Malaysia perlu cop haram bukan cop halal

cmf_almondpecan posted on 20-6-2014 10:10 PM
Setahu saya, sekarang ni, kalo jual barang tak letak halal, dia dikira takde jaminan halal. Kalau  ...

Itu pandangan dan cadangan Dr Maza...menyenangkan majoriti dari minoriti...minoriti ko jual barang haram...ko kena ada sijil haram...bukan majoriti kena ambil sijil halal..

jadi..ko bantah lah ye..

Anak_Nogori posted on 20-6-2014 10:14 PM
Itu pandangan dan cadangan Dr Maza...menyenangkan majoriti dari minoriti...minoriti ko jual barang ...

Ya benar. Saya tak bersetuju.

Anak_Nogori posted on 20-6-2014 10:10 PM
Nah...tak ada sijil halal dan digantikan dgn sijil Haram...makanannya kompom jadi halal ke?..

ada sijil halal....kedai tu kompom ker makanannya dijamin halal......

HAR

cmf_almondpecan posted on 20-6-2014 10:16 PM
Ya benar. Saya tak bersetuju.

Saya plak..cadangan beliau supaya sijil halal ditiadakan tapi digantikan dgn sijil Haram itu saya tak setuju...tapi kalau sijil halal dikekalkan ditambah dgn sijil haram....yg tu saya setuju...baru adil.

ctaz posted on 20-6-2014 10:19 PM
ada sijil halal....kedai tu kompom ker makanannya dijamin halal......

tidak juga...sama lah kalau tak ada sijil halal..lagilah makanannya tidak dijamin halalnya..

Anak_Nogori posted on 20-6-2014 10:19 PM
Saya plak..cadangan beliau supaya sijil halal ditiadakan tapi digantikan dgn sijil Haram itu saya  ...

Oh gitu. Double layer protection.

Follow Us
Anak_Nogori posted on 20-6-2014 10:21 PM
tidak juga...sama lah kalau tak ada sijil halal..lagilah makanannya tidak dijamin halalnya..

tidak juga.....sekarang nih gerai2 nasi lemak tepi2 jalan pun takder gak sijil halal.....
sooo....pokcik agak2 kedai2 nasi lemak tepi jlan tu halal ker tak.....

HAR......

Cop haram? nama je dah ngeri. lebih elok dilabel 'tidak halal'

manakala soal kebersihan premis dan segala penyediaan, pihak berkuasa harus pantau. mcm negara kokosen kita tgok kat tv, sebijik tahi tikus pun, restoran diarah tutup 3 hari untuk pastikan kebersihan tu.

maknanya makanan ada babi ATAU takda babi, kebersihan adalah asas penyediaan makanan.

cmf_almondpecan posted on 20-6-2014 10:24 PM
Oh gitu. Double layer protection.

Bukan itu sahaja...kata sijil halal dihapuskan...macam mana kita nak tahu gerai makan tu menjual makanan halal sahaja?..adakah selepas jadi isu macam DNA Cadbury hari tu...masa tu kita sibuk lagi marah2 kat Jakim yg kita dah makan makanan yg haram..and macam mana Jakim nak ambil tindakan undang2 pada gerai yg tak ada sijil halal tu sekiranya mereka jual produk haram?.

ctaz posted on 20-6-2014 10:24 PM
tidak juga.....sekarang nih gerai2 nasi lemak tepi2 jalan pun takder gak sijil halal.....
sooo... ...

kalau ikutkan mesti kena ada...cuma tidak ditekankan sahaja..ce ada yg komplen...nak2 termakan bende haram yg dihidangkan...macam saya cakap kes india tapi guna nama mamak dan gantung ayat alquran tu.

Ler, xpayahlah cop haram.. berape banyak tanggungjawap nak kasik org lain? Ikut hati menilai, kukuhkan sistem sedia ada.. lagi murah, lagi jimat..

Aku takut nanti bende yg xde kene mengene atau ade perbalahan pendapat pun kene cop haram pastu gaduh lagi.. mcm rokok, kedai serve arak, dahi manusia (read: manusiakan haram dimakan)..

Anak_Nogori posted on 20-6-2014 10:28 PM
Bukan itu sahaja...kata sijil halal dihapuskan...macam mana kita nak tahu gerai makan tu menjual m ...

Walaupun saya krg setuju dgn idea sijil haram ni, for the sake of argument, betullah AN cakap, sbb bygkan sijil halal dah takde dan kita bergantung semata pd sijil haram. Dah tu kalau si penjual atau pembuat tak letak cop atas apa sbb sekalipun, kan ke naya sbb kita anggap mmg halal dah makanan tu?  

lepas ada cop 'haram'... what next?

logo makruh? sunat? harus?

Bila buat tanda haram maknanya org buat makanan haram tu larang orang Islam beli..

ada ke cina misalnya tau nak untung saja,  nak buat tanda haram semata-mata tak bagi beli barangannya..

nak ke dia buat??

Kalau kedai org islam sudah tentu halal

Anak_Nogori posted on 20-6-2014 07:26 PM
sistem community review ni mendenya muntz?.

Maksudnya setiap org ada akses kepada satu sistem, di mana mereka boleh bagitau sama ada tempat tu halal atau haram. Tapi nak tinggalkan review, wajib bagitau identiti sebenar sbg rujukan. Jadi bila satu2 kedai tu ada banyak review, then sistem tu akan buat summary - berapa ramai kata halal, dan berapa ramai kata haram. So, dgn cara nie, mudah org nak menilai. Since that kita semua lebih percaya cakap org daripada cakap badan profesional spt JAKIM sendiri.

Mcm mcm hal la dr maza ni... Ade je benda yg konon dia nak tunjuk dia lagi hebat dan berfikiran lain dr yg lain

cakap xguna otak ke apa dia ni??

macam mana nak wat mechanisme cop haram tu??by default semua produk yang keluar kilang n xdisemak oleh jakim..jadi haram??so nak dapat cop halal..kena bayar pada jakim dulu..jakim datang semak..sah halal..baru buang cop haram??

xpasal-pasal produk iks keluaran melayu islam bertampal cop haram..

ataupun dia nak buat by default semua produk yang keluar n belum diperiksa oleh jakim adalah halal..lepas bayar pada jakim untuk diperiksa..kalau ada babi baru jadi haram??kalau macam tu lagilah haru..memang xder pengeluar produk haram nak minta sijil haram dari jakim tu..

Muntz posted on 20-6-2014 07:24 PM
Bagi aku, paling bagus sistem 'community review'. DIsbbkan masyarakat kita suka sebar fitnah produk  ...

idea bagus..tapi money win.. upah jer orang untuk bagi review..babi pun boleh jadi halal kalau dengan duit ni..

Muntz posted on 21-6-2014 11:06 AM
Maksudnya setiap org ada akses kepada satu sistem, di mana mereka boleh bagitau sama ada tempat tu ...

biar aku wat kan system ni..apa namanya HalalApps?