CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sahamboi

[Tempatan] bahasa kebangsaan petronas bahasa cina...

Ala bahasa cina je pun... sib baik bkn bahasa parsi syiah

Salaam.

Soal bangsa ni macai memang suka la.

Supaya leh cacai; kan pencacai

aku selalu elak masuk campur soal agama, bangsa atau politik dalam porem ni...sebabnya topik macam ni selalunya libatkan gaduh2 aja..

tapi topik ni aku sokong dengan tt,
aku tak tahu apa yang susah sangat untuk gunakan bahasa melayu sebagai medium.

apa keperluan menulis papantanda/billboard/nama jalan dll dalam bahasa cina/tamil/jawi kalau perkataan tu hanya difahami sesetngah rakyat aja? guna saja bahasa kebangsaan. tak susah pun. rakyat malaysia patut tahu bahasa malaysia. kalau tak tahu, belajarlah. kenapa pula perlu gunakan bahasa lain semata2 kebodohan orang lain yang malas belajar bahasa kebangsaan...

aku tak peduli kalau bahasa cina/itamil/jawi/arab jadi bahasa global atau perkasa ekonomi atau apa2 alasan remeh lain. Anda rakyat malaysia, anda patut tahu bahasa malaysia dan patut berbangga dengannya.

~boolean posted on 15-12-2013 11:20 PM
aku selalu elak masuk campur soal agama, bangsa atau politik dalam porem ni...sebabnya topik macam n ...

..dunia global tanpa sempadan sekarang ni bahasa berkait dgn duit...takdak komersial value, tak laku lah bahasa tuw...

contoh terbaik bahasa korea, dulu nasibnya sama macam bahasa mulayu/swahili/masai, tapi kenapa sekarang ni banyak orang nak belajar bahasa korea. salah satu sebab nya K-pop, again ini berkait dgn duit...

so, bahasa mulayu sama dgn bahassa tamil - takdak value, pasal tu tak laku...dunia bukan pedulik apa ko cakap atau apa ko pikir....

pyropura posted on 16-12-2013 07:32 AM
..dunia global tanpa sempadan sekarang ni bahasa berkait dgn duit...takdak komersial value, tak  ...

Selagi nko duduk malaysia ape yang nak dipeduli kata2 dunia. Dunia guna bahasa inggeris sebagai medium perntaraan. Tak pernah pulak aku dengar korea pakai bahasa cina masa zaman gelap pastu pakai bahasa korea balik bila dah maju. Last edited by sahamboi on 16-12-2013 08:10 AM

sahamboi posted on 16-12-2013 08:09 AM
Selagi nko duduk malaysia ape yang nak dipeduli kata2 dunia. Dunia guna bahasa inggeris sebagai  ...

..aku nak tanya dolu, dlm gambor ni bahasa mulayu ke ni? ini induknya, kalau dapat penjelasan mantap barulah bo;leh ngok ngek cakap pasal martabatkan bahasa, kunun nya lah...

Last edited by pyropura on 16-12-2013 08:21 AM

Follow Us