CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12317|Reply: 55

Cara elakkan bersalam dengan bukan muhrim

Aku sebenarnya akui yg aku ni kurang ilmu tentang golongan yg haram untuk aku bersalaman. cuma kebelakangan ni, bila ada rezeki dengar ceramah2 agama, yg banyak titik beratkan kes salaman dengan bukan muhrim, maka aku semakin sedar dengan kealpaan aku.

dan seperti biasa, bila time raya, maka bermulalah cabaran utk elakkan bersalaman dengan lelaki yg bukan muhrim ni, especially daripada belah suami aku pasal belah suami aku ni rapat sangat antara mereka, so diorang pun, tak kira bapak sedara laki aku ke sepupu laki aku ke, selamba aje nak bersalaman dengan aku. kebanyakkan waktu, aku gunakan anak aku untuk salam diorang. kiranya anak aku yg wakilkan salam diorang bagi pihak aku. tapi kalau anak aku jauh, aku  guna kaedah gi toilet tiba2, tangan kotor makan kuih, tgn penuh pegang duit raya bebudak, dan apa sahaja yg aku terfikir. tapi kalau terdesak sangat, aku selamba aje kata, "kita haram bersalaman" even aku kena tegur dengan mertua aku pasal taknak salam mereka

soalan aku, korang pernah tak alami keadaan sebegini? pagi2 raya dah buat dosa kering dengan bersalaman dengan bukan muhrim. korang ada kekdah khas untuk elakkan bersalaman dengan golongan2 ini?

Rate

1

pakai glove jer...kaler kulit gk...kalo org tanyer kenapa, jawab jer kulit sensitive.

Rate

1

Nak elak salam jgn sampai menjatuhkan air muka org. Elok tanya ustaz2 yg benar2 tau hukum bersalam. Tanya in detail, bukan sikit ceramah ini, sikit ceramah tu....

Innrukia posted on 15-8-2013 09:27 AM
Nak elak salam jgn sampai menjatuhkan air muka org. Elok tanya ustaz2 yg benar2 tau hukum bersalam.  ...

dah tanya pun, memang hukumnya haram bersalaman dengan golongan yg bukan mahram. cuma kita kena tau siapa golongan yang kita haram bersalaman. kena la didik orang2 sekeliling untuk sama2 buat perkara yang sama.

tipuware posted on 15-8-2013 09:39 AM
dah tanya pun, memang hukumnya haram bersalaman dengan golongan yg bukan mahram. cuma kita kena ta ...

hukumnya haram, semua pun tau....apa kata hang p bukak tred ni kat bod agama tu.... cer tgk apa jwpan depa....
kt sini tak begitu membantu....ty in detail kalau situasi2 mcm tu wujud...

betul2... aku aritu pun serba salah gak..
last2 p salam jugak.. adoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii....

Follow Us
kdg2 ada situasi cam drastik. yg tu kdg2 terbabas. aku klu time raya lom lg terjadi drastik terbabas tu. ade 1 kali aku drastik terbabas. time tu masa aku nk jupe supplier. pompuan cina plak tu. aku 2 org masa tu. kawan aku ni pun terbabas jgk. dek dia terbabas. masuk sekali dgn aku. si amoi ni plak terus hulur tgn. aishh!!!...sengal tu aritu...

member aku tu pun semacam jgk. mcm muka org bersalah katakan...gerammnyee...

Edited by bdksempoi at 20-7-2020 09:21 AM

saya memula serba salah gak kalau situasi tt nie... tapi kene pk gak hukum tuh jadi kalau ade yg nak salam sye senyum sambil angguk tapi mmg tak hulur tangan... saya ramai sepupu lelaki jadi mmg kalau yg berumur tuh rajin menghulur salam. Tapi dulu salam gak bila dah kene ambik berat hal haram nie nak tak nak kene lah praktikkan... dan saya berdoa dorang faham... Buat pon kerana Allah.... InshaaAllah...

Rate

1

kaedah terbaik ialah masing - masing faham hukum. Pada yang tak tahu kita tolong bagitahu. Yang lupa kita ingatkan. takpe la mentua tegur pun. senyum je.

Rate

1

akak nak ajar camana nak elak supaya tak bersalam dgn bukan muhrim ....
ok ..... time raya nampak je ada shj lelaki jangan pandang ke arah mereka supaya mereka tidak terdorong utk bersalam dgn anda ......... dan kalau rajin sorok tangan di belakang anda atau terus larikan diri dalam dapor ke atau dalam bilik atau buat-buat sebok kemaskan meja makan atau sebagainya ................ atau kalau orang nak bersalam jugak paling bagus ... katakan begini : "maaf, saya tak boleh salam ni ........ sebab bukan muhrim "..... lepas tu cepat-cepat larikan diri anda ...........
...

Rate

1

senang je, sepupu2 lelaki aku salam. yg pompuan dh akil baligh tetek dh kembang aku tak salam. makcik pakcik aku salam. tu jeklah.

Tak kira raya ke tak, aku biasanya senyum & tunduk sikit. Kalau diorg hulur aku buat je yg mcm india vanakem tu. Diorg faham sendiri.

Rate

1

hmm.. part ni memang rasa serba salah. raya aritu, first time beraya kat kampung wife. sedara2 dia bukan main ramai lagi. sebelum acara bersalaman start pon, da tanya wife, makcik2 ni kecik ati tak kalau tak salam dgn dorang. Dia cakap, ok je kot. Pastu time makcik2 nak datang salam, tak hulurkan tangan, cuma senyum je sambil ucap selamat hari raya. Rasanya dorang pon faham kot.

Rate

1

pakai sarung tangan jer senang...nie yg aku buat..tp kadang2 tersalam gak tanpa sarung tangan...kaedahnye sarung tangan hilang tak kemana...nak cepat kehulu kehilir...

Rate

1

kalau rina....rina akan senyum je walaupun org dah hulur tgn
dia sendiri akan faham.tak perlu nak fikir pening2 lagi apa dia akan fikir

Rate

1

Sebab tu kena berpakaian yg melambangkan kita ni muslimah supaya lelaki ajnabi dpt kenal kita dan hormat kita. Tp pakaian muslimah yg islam nak ue bukan pakaian muslimah moden skang no yg ntah hape hape tu...

Rate

1

Syumaimah posted on 15-8-2013 07:42 PM
Sebab tu kena berpakaian yg melambangkan kita ni muslimah supaya lelaki ajnabi dpt kenal kita dan ho ...

ya betul2 komen ni plg bagus.. even kalo kita nak ke berubah ke arah kebaikan pun, lebih molek betulkan dahulu pemakaian kita,
maksudnya yg betul2 mengikut syariat, xnmpk leher, berstoking, mmglh mula2 susah.. tp itulah yg sebetulnya..
InsyaAllah bukan mahram pun malu nak hulur tgn dlm melihat keperibadian kita dlm berpakaian..
Kesimpulannya, tutuplah aurat anda dgn SEMPURNA ..

Rate

1

Kejora927 posted on 15-8-2013 08:24 PM
ya betul2 komen ni plg bagus.. even kalo kita nak ke berubah ke arah kebaikan pun, lebih molek bet ...

betul-betul.. tpi, kalo dengan sedara yang kita kenal kadang-kadang terlepas pandang gak..

kebiasaannya just tunduk kan badan skit je, pastu senyum sampai ke telinga..

tak ponw ko buat picit-picit jerawat kat muka

Rate

1

oh cara nak elak bersalam dengan yg bukan mahram

well...cuba cara bahasa badan , like ketika dia salam dengan saudara lelaki  then tiba giliran you, you just tunduk sikit dan senyum dan tak payah hulur tangan , ni kena dedua faham

kalau tak lapik laa

but usually malay moslem guys yg faham depa okay dan boleh terima

or try guna body language yang you leka guna tangan just tunduk je kot ?

or else nak buat camner lagi kan

dilemma antara syarak dan nak elak jatuhkan air muka dia pulak ...but then la ni jarang dah kan lelaki bukan mahran buat lagu tu

Rate

1

susah kan dalam budaya sendiri org kita sendiri tak faham lebih kat luar Negara, once they see you  bertudung depa tak hulur tangan memadai senyum dan tunduk isyarat mata tanda hormat , but then I yg kekadang terhulur dulu , so dia pun kekadang hahah...well...u know things you learnt I  guess...

Rate

1