CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: massenger

Sapa pernah buat tuntutan di tribunal

Salam Utk Smua,

Cupcake nak tanya skit.. Masalah cupcake skrg, hubby kite dah 3 bulan tak dpt gaji. Semua staff kat company dia tak dpt jugak gaji, adalah dlm 60 org camtu. So skrg, smua dah tak tahan nak blah je from that co. Baik cari keja lainkan... tapi sblm nak blah diorang nak repot dulu. So cupcake nak tau, if kite dah report berapa lama masa yg akan diambil utk dpt balik gaji yg tertunggak 3bulan tu? Makan masa bertahun2 ker? Coz bos dia memang takde duit nak bayar staff coz loan tak approved  n bermacam2 alasan lagi.. So kalau dia takde duit mcmmana dia nak settlekan gaji staff dia? Kalau co. kena lelong pun adakah staff2 dia akan dpat gaji mereka balik? Tank u

Hai..

Lypoh nak minta pendapat semua..

Lypoh daftarkan anak ke satu Tadika kat area rumah. Kami bayar RM 330.00 kesemuanya (RM30 tu pendaftaran, RM 300 tu buku + stationeries utk 1/2 semester). Kami terperasan ade printed kat resit tu 'Fees paid are not refundable'. Masa daftar tu juga buku2 dan stationeries tak diberi pun. Dia kata nak buka sekolah nanti diorang bagi.Minta jugalah silibus kalau ade..tapi senior staff dia ni kata lah..ikut cam budak darjah satu nye silibus jek..Kitaorang masa tu dah rasa  tak best...dah lah tak bagitau  pun fees not refundable..pastu tak dapat buku2 pun...bayar cam tu aje..tanya soalan pun nak tak nak je jawap..

Selepas dua minggu, atas sebab2 peribadi, Lypoh terpaksa membatalkan pendaftaran anak ke Tadika tu. Melalui telefon, pengetua tu bersetuju memberi separuh drpd bayaran tu tapi bila face to face ( maybe kena hasut ngan  staff senior yg Lypoh cakap kat atas tadi tu) dia kata bagi dulu surat alasan utk batal baru dia pulangkan separuh drpd yuran yg dibayar.Masa tu bengang sangat...apesal tak cakap awal2 boleh lah Lypoh prepare sekali..

Yang buat Lypoh lebih geram lagi dia berdolak dalik masa kami datang berbincang, pastu macam tak bagi langsung peluang kami nak bercakap.:gado:    Lypoh argue jugak yg staff dia tak bagitau langsung yuran tak refundable sebelum kami bayar tu. Dia kata everybody makes mistake..mungkin staf dia terlupa....dia kata ni rules sekolah dia...so parents kena ikut..

Boleh ke dia wat cam tu? sedangkan satu hapah pun dia tak bagi...sekolah pun belum mula lagi..dah tu nak suh kita bagi surat bukti yg kita ni dipindahkan ke hape oleh syarikat???Itupun bukan dapat semua..separuh aje dia boleh refund balik. Bukan kah itu hak kita sebagai pelanggan...RM 300 tu bagi Lypoh banyak tu...geramnye...

Tadi Lypoh call Pusat Khidmat Aduan Pengguna Nasional (NCCC), diorang kata Lypoh boleh dpt balik 100% yuran tu..tapi Lypoh rasa Lypoh nak RM 300.00 aje. Registration tu kira burnlah..

Korang rasa ape yg patut Lypoh buat kalau esok Lypoh jumpa Pengetua tu, dia ckp nak bayar separuh je..Nak terima ke atau nak proceed ke tribunal court kalau dia tak nak bayar penuh?? Ni tengah prepare nak cakap dan jawap ape kat pengetua tu nanti..

Salam.....nak sikit.....
Jelma dah keje 9 bulan dan probation period dah abis 6 bulan lepas....
until now tk dapat any confirmation since my bos keep changing.......3 boses in 6 month....
now there's news that this company will be closed soon. sekarang nak tau hak2 kita sebagai pekerja...
kami keje tk cuti sabtu ahad to meet customer requirement....tp top mgt tk nampak....all 5M sume tk cukup....mcmn nak buat keje....andai kata tpt ni closed....nasib kami mcmn.....

yg dh confirm akan dpt pampasan tp kami ni mcmn.....apa yg boleh buat to get your rights....tribunal leh tolong tk....

Reply #103 Jelma's post

huhu siannyer ko...cepat2 laa cari kejer laen.. tribunal tu hal laen..kalo dah dpt ko ulur jer notis berenti gi keje tmpt baru

perut tu kena isi beb

kat laman web kementerian perdagangan dlm negeri ada e aduan...i pernah antar bulan lepas tapi sampai sekarng status dia dlm siasatan.
http://e-aduan.kpdnhep.gov.my/in ... d=MASTER&lang=2

Originally posted by ReuK at 25-12-2006 12:07 PM
huhu siannyer ko...cepat2 laa cari kejer laen.. tribunal tu hal laen..kalo dah dpt ko ulur jer notis berenti gi keje tmpt baru

perut tu kena isi beb

yes.. cari keje len...tp bukan senang nak dapat sekarang......ujung2 tahun ni byk company freeze vacancy....nak count bonus kut.....keje sini tk dpat oppurtunity apa pun........cara keje, tanggung dan jawab...induction+training langsung tkade.....mcmn nak tau etika kerja dan mcmn nak performe kalau job scope pun still blur......... sebenar-benarnya dh fed-up dgn kerenah top mgt.....mudah-mudahan cepat dapat keje le...amin....

Follow Us
Originally posted by HangLyPoh at 18-12-2006 04:59 PM
Hai..

Lypoh daftarkan anak ke satu Tadika kat area rumah. Kami bayar RM 330.00 kesemuanya (RM30 tu pendaftaran, RM 300 tu buku + stationeries utk 1/2 semester ...

Ada dua cara utk mendapatkan duit anda kembali. Salah satu cara untuk mengajar peniaga-peniaga yang degil ini ialah dengan mengertak mereka. Katakan kepada mereka, jika duit tidak dikembalikan sepenuhnya, anda akan bawa perkara ini ke Tribunal Tuntutan Pengguna dan akan memasukkan sekali kos-kos lain ( di dalam Tribunal anda boleh claim sehingga Rm 200 untuk kos-kos lain contoh ; bil telefon, minyak). Minta mereka pilih samada hendak bayar jumlah duit yang asal atau ada tambahan.

Keduanya, buatlah aduan di KPDNHEP yang berhampiran or di http://e-aduan.kpdnhep.gov.my

kalau kita nak buat tuntutan kita kena buat aduan kat tenpat yg kita dpt sevis tuh dlu ker..kemudian baru wat report kat tribunal..

cam kes saya...sy ada buat treatment muka kat satu tempat kat kl. kos dia almost 7k. masa memula pergi tuh dia ckp semua parut tuh akan hilang or at least boleh cover dgn make up except for area mata..sebab kat situ depa tak kan buat sebab sensitif area. so i agree. sebab dia ckp tak 100% akan hilang tp at least 90% or paling kurang pun boleh cover ngan make up. tp sekarang nih nobody notice ada apa2 perubahan kat muka i. i boleh terima kalau kawan2 i yg dok dgn i..tak kan perasan..sebab org kata..org yg selalu tgk kita hari2 tak kan perasan ada paper perubahan..tp bila i balik raya baru nih(oleh sebab family i kat sarawak so i balik setahun sekali.. treatment tuh i buat bulan 3 setat)  tak der sorang pun adik beradik i yg noticed paper kat muka i..waktu tuh baru rs...yg hosemate i ckp betul..sebab housemate i kata....'i tak nampak ada paper perubahan pun kat parut u'......

ekceli ada satu lg sesi sebab i rasa tak berbaloi.. dah ler jauh....feedup pun ada...

tapi duit dah hangus 7k tp result tak memuaskan hati langsung... boleh ker wat tuntutan..

ada resit leh buat jer tuntutan tu..

Saya pernah bawak kes pegi tribunal nih dulu.. masa tuh buat tuntutan ttg timesharing dengan Tanco Vacation SuperClub.. malangnya judge tuh sendiri tak paham konsep timesharing nih mcm mana, jenuh explain pun x paham jugak.. langsung tak buat homework sebelum masuk.. siap borak2 tanya lawyer from tanco tuh boleh tak dia nak menginap etc masa tgh penghakiman..  langsung lari topik dari apa yang patut dibincang dalam tuntutan..

Aku pun penah wat reput kat tribunal putrajaya (BHEUU)
kes aku: umah yang aku beli di duduki orang len...umah tu baru aku beli dan dah siap(umah baru), aku nak tgk arr umah tu..tapi ada org len lak yang dok, siap wat extension, tebuk dinding.. bagaii...:@ , aku reput kat developer...developer kata..dia silap kasi kunci!!! then aku reput polis atas sebab menceroboh. Tak puas ati aku gi reput kat tribunal....jenuh aku dok citer ngan pegawai tu..alih2 dia kata 'tak yah la kecoh2, u reput kat developer soh derang cat balik umah tu....kasi cantik balik' hampeh tul:@

kes kwn adik aku lak...pasal henpon.
dia gi reput kat tribunal KL...dia menang..dapat 100% ganti rugi

biasanya berapa lama kita nak tunggu untuk diorag dengarkan kes di tribunal dan berapa lama masa yg diambil untuk kita dapat gantirugi?

nk tanye l akt org yg dh ader experience..sy penah amik vacation club..tah mcm mane l apandai la bdk ni sampai aku terpedaya nk amik pakej tu..aku kne bayar rm600 utk deposit..tp sampai skang tak penah pn pakai ape2 pn..kad pn tak penah dpt...eceli kne byr 3k utk deposit baru bole gune..tu dia cakap la..tp rase cam tertipu...aku trus tak byr installment tu sampai skang...cam ner nk mintak balik duit tu yer?bole dpt ke if dh lame?

42% tak tahu hak pengguna

2010/03/19

SHAH ALAM: Kira-kira 42 peratus pengguna yang dikaji selidik didapati masih tidak menyedari hak sebagai pengguna termasuk hak menuntut ganti rugi melalui Tribunal Tuntutan Pengguna.
Menteri Perdagangan Dalam Negeri, Koperasi dan Kepenggunaan, Datuk Seri Ismail Sabri Yaakob, berkata maklumat itu diperoleh melalui kajian ke atas 5,000 responden tahun lalu. “Berdasarkan kajian itu, ramai tidak peka dan tidak tahu hak mereka sekiranya berlaku penindasan. Malah, ada yang tidak tahu mereka mempunyai saluran untuk mengadu bagi menuntut hak mereka sebagai pengguna apabila dinafikan pihak tertentu,” katanya pada sidang media di sini, semalam. Beliau berkata demikian pada majlis menyampaikan geran bantuan bernilai RM500 setiap satu kepada Kelab Pengguna Sekolah dari 117 sekolah menengah di Selangor.

Ismail Sabri berkata, terdapat juga responden yang tidak mengetahui bayaran serendah RM5 dikenakan bagi membuka sesuatu kes di tribunal tanpa perlu melantik peguam. Sehingga ini, katanya, terdapat 23 tribunal pengguna di seluruh negara dengan tujuh lagi bakal ditubuh menjelang hujung tahun ini. Beliau berkata, pengguna perlu bijak dan sedar hak mereka yang apabila merasakan ditindas perlu tampil ke tribunal untuk melaporkan kes. Berhubung soal penyelesaian kes, katanya, 6,491 kes dicatat di tribunal di seluruh negara sepanjang 2009 dengan 97.17 peratus kes sudah diselesaikan. — Bernama

pernah ada kes dengan tribunal tuntutan pengguna... kes dah diperdengarkan dan menang.. company tu diarah bayar balik RM22k... tapi sampai sekarang batang hidung duit pun x nampak... sampai dah tak larat naik turun TTP (tido gamaknya)... dah lebih 5 tahun kes ni...  renung-renungkan lahhh...

Hai..

Lypoh daftarkan anak ke satu Tadika kat area rumah. Kam ...
HangLyPoh Post at 18-12-2006 16:59

tuntut je tribunal tu.. konfem dapat. my case vs ogawa pun dorang  setel cepat jek.  kalo ada proof n pihak lawan x dpt nak provide kan any service/ brg seperti diiklankan mmg dapat.  masa my case dulu, ada sorang pakcik ni fight dgn tukang buat kunci.. haha.. rm50 je.. lawan punya lawan sbb 2 pihak dtg, pakcik tu menang.                                                                               tp yg lain2 kos dia mintak mcm minyak, kerugian bisnes etc etc mmg tak dilayan la. apa yg tertulis kat resit je

presiden tribunal tu garang la... x sempat ckp apa dh suh balik.. tp cm dia nk tolong je.. xtaula..'jupa lagila nanti.. huhu

salam..saya nak minta pendapat kawan2 smua... Bulan 3 lalu cermin depan keta saya pecah dsebabkan bumbung apartment jtuh atas cermin..keta masa 2 ngah parkg..x lama lps 2 ada pihak JMB datang kata leh claim..so diorg pun ambk la gambr bgai..esok g pejabat JMB diorg kata kene wat report dulu..klu nak repair dulu nant just bagi reset je..sebab kami nak kena pakai keta ari2 trpaksa la guna duit sendiri repair..bila dah settle smua yg diorg nak kami pun bg la smua yg diorg minta..ingat kan leh la dpat blk duit 2 cpat tapi sampai bln 12 pun x de apa2 fedback..setiap bln kami g pejabat tuk byr bil mantnce bila tanya jwapannye sama je x taw..skarg ni rasa mcm x leh saba dah..memg la x bnyk 350 je..tapi duit 2 mcm2 lei cover..dah la mula2 ckp knfiden je leh claim..boleh x bwk kes ni ke tribunal?