CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 10554|Reply: 35

kisah MIL n BIRAS

SALAM semua.selamat mnyambut bulan ramadhan yg bakal tiba

sebenarnye kisah yang saya nak kongsi kan ni dua kisah tentang MIL n BIRAS.sorry sebb saya masuk kan sekali.

MIL-act pasal MIL ni bukan ape,saya nk mint pendapt forumer lain mcm mane nak handle MIL saya ni..

MIL suruh kami sekeluarga buat rumah disebelh rumh dia,sebb katenye tak perlu la menyewa rugi ..sekrg dia ade buat 2biji rumh dibelakg rumh dia.so dia cakap satu rumah suruh kami duduk so tiap buln bg dekat FIL je sebab da keluar modal dulu,tp tkpe katenye itu da tntu rumah kami sndri..

alasan saya xnak duduk sebab penakut,sebb ape saya cakap macam tu sebb rumah MIL macam kawasan kampung so msti akan dengr bunyi cengkerik,kire bunyi serangga halus2 ni..korg mesti biasa dgr kan kalau time nak malam.tapi sebenarnye tu bukn jawapan utama,yg paling utama susah kalau dekt ngn PIL ni,mesti pergerakan kami akan terbatas.tpi nk mengelakkannye sy trpksa bagi jawapn takut.tapi nampaknye tak mmberi kesan.

sebb ape saya cakap tk berkesan,semlm dia cakap dengn saya buat rumh saya tapi depan umh dia pulak..ermm act saya da segan nak jawab ape,MIL nmpk baik sebb sedaya upaya surh kami tggal dengn dia.sebelum idea buat rumah ni timbul,MIL surh kami pindah dduk dengn dia sekali.tapi husbnd bgi alasan barg rumh kami banyak.so bila tak dapt duduk sekli dia pula surh kami buat rumh dekt dia..

tolong kawan mcm mne nak bg alasan lagi?

#kisah biras sekejap lagi akan menyusul

PIL & MIL ko tak best ker??..

sejujurnya... better duk jauh ckt..hehe
bukan pe.. klu dekat2 ni.. yg wangi pun boleh jadi busuk...huuhu faham2 la yer..

saya buat rumah dkt dgn rumah MIL, tp bkn sebelah, dlm 2 min naik kereta. tanah pun tanah MIL. saya ok je malah bersyukur sgt sbb MIL baik. lg jimat sbb tak pyh beli tanah, suami buat loan utk buat rumah je .

klau hubungan baik apa salahnya duduk dkt2. rumah dia, rumah dia...rumah kita, rumah kita.  takkanlah semua aktiviti nak repot kt PIL.

korang keje dekat2 dgn kampung husband tu ke?

parents mertua pulak dah berusia ke, ataupun masih muda lagi?

suami TT pulak anak lelaki tunggal atau sulung?

baru kawen ke atau dah ada anak dah?

banyak lak soalan, tp penting tau utk feedback forumer2 pasni.. yang TT fikir negatif, mungkin ada yg boleh positifkan

kisah kdua mengenai BIRAS saya..

act dulu saya ade bukk thread pasal abg ipar n biras suke menyibuk ni,org yang sama tapi ni kisah lain sikit

act saya memang dari dulu tak berpa kenan dengn perngai dia,baru2 ni perangai dia makin manjadi2,tapi lebih pade tak tahu malu n segan.

baru2 ni dia ada megurut dengan MIL tapi yang x thu malu tu dia boleh singkap kain dia sampi ke peha,act kaki dia yg diurut tu bawah je.kebetuln my hsband pun lalu saya yg rasa menyirap nak marah.dia tu macam tkde perasaan la,tk malu lgsung

lagi satu kan dia tu ape2 mesti call hsband saya,kadang2 saya tgok dia ni macam kurang perhatian n kash sayang agaknye.lepas tu ape2 was ap suami saya.xde benda pun dia cakap cuma hantar macam2 ikon,cntoh mcm ni
lepas tu tanye kiteorg buat ape pergi mana,walhal dia bolh je tanye saya sebb saya pun ade was ap..tapi dia tk suke was ap saya sebb sy jenis x suke melayan.

kadang2 pukul 12tghmalam pun boleh was ap suami saya..bgi saya x sopan sebb dia istri org.kalau tgok fdbck suami saya kt dia kadang suami tak balas jugak,tpi dia still hantar.ermm tak malu betul

sebelum ni suami agak rapat dengn biras ni,ade je benda nk cerita,lepas tu saya da warning kt suami ,buat masa ni dia dgr la saya cakap,tapi saya tk thu la sampi bila suami boleh bertahan n ingt amaran untk dia tu.

act salah suami saya juga rajin melayan.biras saya tu pun hal permpuan pun nak cerita ke,tak perlu la..saya boring degr cerita dia.kalau pergi keluar cntoh kdai makan saya cuba elak duduk tepi dia...pening nak melayan cerita dia..

macam mane ye nak handle org macam ni.satu perkara yang saya cuba buat saya elak kan untk berjumpa diorg,tapi suami saya ni kadang ade hal dengn abag dia so saya terpaksa ikut,bila saya cakap tknak ikut,mula la suami melenting cakap'serupa tkyah kahwin macam xde bini'..sebab saya tknak jumpa birasa saya la .

macam mane saya nk buat ye?plisss forumer,bosan perngai biras yang memualkan itu

khailya posted on 8-7-2013 12:30 PM
PIL & MIL ko tak best ker??..

sejujurnya... better duk jauh ckt..hehe

PIL ok tapi diorg punye perangai jenis melihat aje,tpi belakang akan cerita dengn semua anak2 ipar duai mcm tula..saya tk nak dudk dekat sebb PIL tak suke jenis anak menntu keluar.cntoh kami rjin keluar lagi2 hari cuti,nnti kalau da duk dekt PIL msti jadi isu kan

Follow Us
esyuefeei posted on 8-7-2013 12:37 PM
saya buat rumah dkt dgn rumah MIL, tp bkn sebelah, dlm 2 min naik kereta. tanah pun tanah MIL. saya  ...

kalau dudk ditanah MIL takpela,ni MIL saya nak buat rumah yg melekat tepi rumah dia..saya nak elak kan ipar duai yg lain,da tntu kalau diorg dtg rumh MIL singgh sekli rumh saya kan..lagi PIL agak cerewt,nnti kiteorg da tkde prvcy sudahnye saya rasa msti bergaduh je kami suami istri

syasyafina posted on 8-7-2013 12:42 PM
korang keje dekat2 dgn kampung husband tu ke?

parents mertua pulak dah berusia ke, ataupun masih ...

jauh juga dri tempt kerja ke rumah PIL..dalam 40mnt cmtu.suami anak bongsu,saya ade 2org anak.

FIL saya kerap sakit,sebb utama MIL surh pindh sekli sebb senang tgok kan FIL kalau ape2.

bila fikr mule2 untg sebb da ade rumh sndri,tapi saya tk sedia dr segi emosi.lagi ipar duai jnis suke periksa satu rumh.bayangkan kalau depa datg abis peti ais almri baju,bilik air semua nak cek...saya tak suke,ipa duai saya mult agak laser,yela masing2 da senior dari saya

bab biras tu, TT pernah tak buat tak layan die ckp? mcm at least die bok bek bok bek bok bek mcm2, TT jawab sepatah je.. mcm "oooo" "yeke?" tak pun senyum je.. lama2 mesti die rasa bongok je kalo ckp ng TT sebab mcm acuh tak acuh je die sembang..

buluhbetung posted on 8-7-2013 12:45 PM
kisah kdua mengenai BIRAS saya..

act dulu saya ade bukk thread pasal abg ipar n biras suke menyib ...

saya rasa awak perlu handle org yg terdkt dgn awak...iaitu suami awak, bkn biras awak.... saya rasa mcm ada apa2 je antara 2 org ni sbb prgaulan ipar biras ni ada hadnya. bkn brwasap benda tak brfaedah gitu.  sila pantau suami awak...

bila baca psl keluarga inlaw tu, saya rasa baik buat rumah jauh sikitlah...rimas lah org yg sibuk2 dgn rumahtangga kita ni. mungkin MIL dan FIL awak ok, tp ipar2 yg tak ok mmg menyakitkan hati. setakat cek peti ais, bilik air tu rasa ok lg. jgn masuk bilik tido sudahlah...

esyuefeei posted on 8-7-2013 12:37 PM
saya buat rumah dkt dgn rumah MIL, tp bkn sebelah, dlm 2 min naik kereta. tanah pun tanah MIL. saya  ...

tanah tu, in future kalau MIL tak sempat tukar nama, akan jadi kategori faraid bila MIL meninggal.
bila kategori faraid, orang2 yang ada hak maybe nak haknya. unless orang2 yang ada hak tu melepaskan haknya.
akan tetapi, bila masuk pasal harta/duit, sesapa pun boleh gelap mata.
antara tanah & umah atas tanah, tanah menang lagi.

sebenarnya bahaya buat umah atas tanah yang bukan nama pembuat rumah.

cakap ajek TANAK. pastu diam.
pastu pura2 bz nak buat keje lain.

tapi, hal ini kena sepakat dgn laki.
dah kalau laki nak duduk dekat maknya, 1000x ada alasan yang kukuh pun tarak guna.

hal alasan nie, kalau dah mmg laki pun tanak duduk, takyah le risau.
biar laki ajer yang bagi alasan kat mak dia.
ko takyah le pening2.
kalau laki pun nak duduk, ITU baru ye..kena PENING.

ni pendapat ja eh. selebihnya kau lebih tahu.

emm ayah mertua kau tengah sakit. suami kau anak bongsu.
jaga mak ayah ni kira letak atas kepala dia. biasanya anak bongsu la paling rapat and rasa paling bertanggungjawab nak jaga mak ayah.
kau sabar ja la sikit. mak mertua macam bagi hint ja mintak tolong sangat2 ada sorang anak duduk dekat sebab suami dia sakit.
deme dah tua weh, nanti kalau siapa2 meninggal masa suami kau duk jauh, sedih weh. mak bapak takda ganti.

ipar kau tu, ada orang yang budaya camtu.
macam sedara2 aku, bukan ipar ja, ni sepupu2, dua pupu, mak sedara bapak sedara ja pun, datang rumah memang buka peti ais sendiri, nak baju buka almari ambik sendiri, nak solat dah tahu nak masuk bilik mana. kalau full masuk bilik mak aku ja. kira macam takda istilah "ni bilik tidur bos, jangan masuk".
ni rumah sedara2 sendiri so takpa. kami camtu. so kakak2 ipar aku mula2 terkejut tapi lepas tu masing2 faham la and tak ambil hati.
pandai2 la kan minggle dengan cara hidup keluarga satu lagi. huhu. so bayanglah kalau dalam family kami saja, memang la lagi slumber.

mungkin dalam sesetengah keadaan, kita kena belajar cara orang, beralah, dan cuba untuk bahagia dengan cara tu. kena kurangkan rasa penting diri. kahwin dengan anak bongsu, kena beringat la bab mak ayah.
dah tua deme tu. sikit ja lagi masa nak ada dengan deme. beralah la kalau boleh. ajar hati, pujuk hati untuk terima baik buruk orang lain. ipar ramah pun kau bising eh angguk2 geleng2, senyum saja la kalau dia cakap banyak sangat.
tak rugi pun. hidup kena baik dengan semua. kita tak tahu depan2 nanti macam mana.
kalau sekarang asyik nak selesa sendiri ja, takut esok masa susuh malu nak minta tolong orang.

apa2pun kau lebih tahu. ak mampu nasihat ja as anak bongsu. ayah ak dah ninggal pun masa aku di Uni. perit dia tu terasa sampai sekarang tak habis2 lagi sebab ak tak extend study untuk jaga ayah aku sakit. sekarang ni even ak nak smbung master di oversea, aku kuburkan ja hasrat tu sebab mak aku macam nak suruh ak kerja dalam kawasan kampung ja sebab dia dah tua. abang2 semua duk jauh2. so aku beralah. asalkan aku tak nyesal nanti. camtu la. good luck ya

Hana posted on 8-7-2013 01:14 PM

husband TT anak bongsu kan, makanyaaa.. mmg ada lebih sket percentage die nak dok dekat ng mak die..

anak TT pulak sape yg jaga? kalo mak mertua yg jaga, lagi ada reason utk dok dekat ng mak mertua..

FIL TT pulak selalu sakit.. mmg ini la masanye utk berbakti pada pak mertua TT, besar ganjarannye buat husband TT lalu TT pun dapat share pahala jugak menjaga bapa mertua kalo die sakit..

bab biras TT tu mmg la pening pale sebab lagi best la die nk bertunggu tangga di rumah TT bile dh dok dekat ng PIL nnt, sebab TT tak ley nk tipu2 mcm selalu buat dah.. PIL tau if TT ada kat umah or not..

hal tanah pulak, TT boleh kenakan syarat pada husband TT kalo nk buat umah atas tanah tu, tukar nama kepada nama husband TT dulu supaya takde perebutan di kemudian hari, penting sangat sangat saangat sekiranya TT takde anak lelaki, ataupun suami TT meninggal sebelum TT..

mmg sepatutnye takde sebab utk biras ng husband TT berwasap sakan, sya tak dpt fikir lahhh.. isk.. kalo berwasap ng ipar perempuan tu logik jugak lah, tp ipar lelaki.. pelik sgt nih.. baek die wasap ng laki die hehhh..

Hana posted on 8-7-2013 01:10 PM
tanah tu, in future kalau MIL tak sempat tukar nama, akan jadi kategori faraid bila MIL meninggal. ...

maksud hana tanah TT ke tanah rumah saya ni? klau tanah saya, mmg dah tukar nama suami, klau tak mana boleh buat loan sbb loan rumah hanya boleh buat kalau tanah tu atas nama sndiri.

klau maksud hana tanah TT, dan TT tak tukar nama di tanah tu, pastu buat rumah...TT ni mmg kayalah sbb tak buat loan. yelah rumah buat sndiri mesti kurang2 RM300K jgk baru puas hati... dan mmg TT cari penyakitlah klau buat rumah tanah masih atas nama MIL...

esyuefeei posted on 8-7-2013 01:05 PM
saya rasa awak perlu handle org yg terdkt dgn awak...iaitu suami awak, bkn biras awak.... saya r ...

tq es..itula yg saya sagt ragu2 kan..tkut lagi dekt lagi macam2 hal..kadang dengn ipa ni la kita tak boleh percaya sagt kn.suami saya da warning kat dia sebb saya tgok asik melayan biras saya bercerita aje.

semenjak saya warning suami agak jg juga tingkah laku dia.conth kalau nk makan,selalu dia men redah je,biras tu mkn suami saya pn sbuk sekli duk sekli,tp sekrg da takde,dia tgu saya dan lama masa yg sama dia duk jauh dari biras tu.

saya x thu la berp lama suami tu bolh jg tgkah laku dia,ini kali kdua setelh thun lepas saya warning suami jugak

Hana posted on 8-7-2013 01:14 PM

hana act suami saya pun xnak dudk dengn mak pak dia sebb dia tahu mak pak dia cerewet,kena da duk dekat hari2 duk ketuk pintu rumh kiteorg haru jugak tu kan.

sebab kalau di ikutkn kalangn adik beradik suami,kami la plg dekat dengn PIL,so kalau kemana pun kami kena bawa sekli dalm satu kereta.MIL agk cerewt kalau anak saya ngis pun dia da bising.cuba bygkn dia degr anak saya menangis da tentu dia bising kan.tahu jela kalau rumh da dekat ni busuk lebih dari wangi.saya xnak bermasam muka nnti.sebb saya pun kurg suke pergai ipa duai lain bnyk mengarah jugak.

tapi MIL lebh suke tanya pade saya sebb kalau tanya suami saya aka anak dia,suami akan cakp nanti la,itu je jawapan dia

esyuefeei posted on 8-7-2013 02:41 PM
maksud hana tanah TT ke tanah rumah saya ni? klau tanah saya, mmg dah tukar nama suami, klau tak m ...

rumah awak le. oo..tanah dah tukar nama. ingatkan tanah atas nama MIL.
tak tahu le loan takleh dibuat kalau nama tanah belum ditukar.
sebab, ada orang kan buat umah atas tanah orang lain. ada jugak kes mcm tu.

buluhbetung posted on 8-7-2013 03:19 PM
hana act suami saya pun xnak dudk dengn mak pak dia sebb dia tahu mak pak dia cerewet,kena da duk  ...

haa..kalau gitu, ko pun patut jawab acuh tak acuh mcm laki ko. "tengokle" "nanti le pikir" "tunggu bulan mengambang" apa2 lah jawapan yang boleh buatkan orang tua tu rasa fedup.
ko le yang salah, jawapan kena beria. jawapan kena puas kan hati pihak yang bertanya. laki ko lepak ajek - terlepas dari kena ditanya. tak aci tau.
takyah le ko yang kena pikir sampai PENING.

Hana posted on 8-7-2013 03:19 PM
rumah awak le. oo..tanah dah tukar nama. ingatkan tanah atas nama MIL.
tak tahu le loan takleh di ...

klau buat loan rumah (gomen loan maksudnya, bank tak taulah), tanah wajib nama si peminjam. kalau tak, tak dpt buat loan rumah.

yg buat rumah atas tanah orglain tu (tanah keluarga), biasanya buat personal loan je dgn bank.  dgn loan tu dia buat rumah, takde masalah. masalahnya bila dah duduk brtahun2, ada yg akan tuntut tanah tu. biasanya yg sibuk2 hal tanah ni anak kpd mak long, mak ngah, mak uda bla bla bla tu semua...pastikan dah tukar nama baru buat rumah. masa orgtua hidup, semua aman damai je. bila dah meninggal, ramailah yg menuntut hak...

12Next
Return to list New