CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lavendernovella

Makan Tidak Bersisa, Adakah Anda Begitu?

saya makan selalu habis.. walau perut kecik tapi tak sampai hati nak bior jah terbazir.. lagi2 kalau makan kedai
kalau family makan tak abis, aku la yang perabiskan.. tapi kalau tekak tak mampu nak telan, terpaksa gak biar
family aku kalau singgah makan kedai, selalu order banyak kalau kedai mamak or restoran biasa makan tak abis ok la skek ni singgah makan bayor mahal2 pastu tak abih.. ada lauk yang kadang tu sampai tak berusik blah gitu jah

Firaaz posted on 22-3-2013 07:46 AM
saya makan selalu habis.. walau perut kecik tapi tak sampai hati nak bior jah terbazir.. lagi2 kalau ...

uishhh....banyaknye ko punye medel..siap berkilat berkilau..
ko beli kat mane nih...
Moderator Acehand yang punye gegeh pun tak banyak medel camtuh...

kalau ikutkan nafsu...taim juadah banyak jenis dok terbentang depan mata...setiap jenis tu nak kaut masuk pinggan..

taim makan,
kalau boleh pasu licinkan...pasu licinkan..
tapi, kalau cili api, serai, daun limau, lengkuas, tulang temulang, kulit kayu manis..dan seangkatan dengannya...
tak mampu la pasu nak mamah juga..

tapi, kira usaha juga lah..
makan dengan tertib, secukupnya, kalau ada sisa..ketepikan setempat, tak beremah...

klu makanan jenis yg amikkaut sendiri, kite boleh agak la kan tank brape boleh isi time tu...so, aku mkn mesti habis. klu lauk yg org cedokkan, aku akan minta tambah @ kurang, ikut tank semasa.

makan mesti habis sbb time kecik2 dlu family aku penah susah sampai satu tahap dah xde langsung benda yg boleh dimakan...

sya pun akan makan or minum sampai habis, selagi air tak habis, jgn harap la sya akan bangun dari meja makan tu, tapi hubby sya ni, habit tau, mesti akan tinggal sikiiiiittt dlm cawan or kat pinggan die.. bab tolak2 bawang, cili ni pun, biasa la dlm family sya n family in-law, kalo family sendiri, sya mmg akan amek la, especially kalo benda tu cili.. tp kalo family in-law, segan la nk mintak, kalo diorang offer, sya amek.. gilos mcm majlis bandaran.. haha..

makan habis, tak bazirkan makanan dan duit pun..

Follow Us
licin makan n ambik makanan yang kita rasa larat tuk habiskan..tak baik membazir..."sebutir beras ibarat setitik peluh petani" bak kata raja farah dalam iklan beras tu

n dah diajar dr kecik tuk habiskan makanan n jgn sesekali mmbzir,,,, Last edited by KuewTeuwKungFu on 17-4-2013 04:20 PM

makan smpai habis ..

aku mesti akan rasa rimas biler nampak ade makanan yang tak dihabiskan.

makan habis. kalau tak abis (selalunya tak yang tak sentuh lagi), paksa suami abis kan. sayang membazir..

ada sesetengah yang tak nak makan makanan dicuit orang..

kawan ai makan memang habis. kalau makan ayam, gearbox, memang licin jer tulang temulang tu. Kalau ai, napsu makan jer beso. nak makan itu ini, tapi tak habis. membaziaqqqqq

ikut keadaan..kalo lauk tu mmg sedap dan mase tu tgh lapar sgt,mmg wajib mkn sampai licin..

aku selalu makan tak habis,teruk betul aku ni

Aku memang jenis habiskan makanan. Makanan semalam yang orang dah tak pandang pun aku habiskan jugak. Kesusahan mengajar kita menghargai makanan!

besties posted on 14-12-2013 12:07 PM
Aku memang jenis habiskan makanan. Makanan semalam yang orang dah tak pandang pun aku habiskan jugak ...

selalu saya tgk kat restoran, kenduri2 etc ramai sangat orang makan tak abis, pastu makanan tak abis tu masuk tong sampah ...

kat luar sana ada yang lapar tak makan, yang mencuri sebb nak makan, yang teringin nak makan itu dan ini..

tak dapat.....

juga saudara2 kita sesama manusia yang berhadapan dgn kebuluran atas pelbagai sebab..

tak luper..... haiwan2 terbiar yang mati kebuluran sebb kelaparan....

mmg abiskan yg boleh dimakan.. klu bwg bsar,cili bsar, yg terlalu byk, iols skip gak.. tp mmg msti abiskan mknn sbb x smpai ati buang rezki.. annoyed tgk sesetengah manusia, kt kedai,mkn beberapa suap pstu x nak dah... mmg la dorg, kata tu duit sndri, ko apa sebok?.. tp sedihla tgk..

clarizsa posted on 15-12-2013 03:12 AM
mmg abiskan yg boleh dimakan.. klu bwg bsar,cili bsar, yg terlalu byk, iols skip gak.. tp mmg msti a ...

duit sendirik apa sibuk <---> duit tu dari siapa.... ? dari Maha Pemberi Rezeki kan.... (rase nak jer cakap cam tu kan?)

lavendernovella posted on 15-12-2013 03:22 AM
duit sendirik apa sibuk  duit tu dari siapa.... ? dari Maha Pemberi Rezeki kan.... (rase nak jer c ...

ye.. terkilan tgk org yg terlalu membazir.. lainla klu mknn tu terlalu x sedap, or telah tercemar..

clarizsa posted on 15-12-2013 03:30 AM
ye.. terkilan tgk org yg terlalu membazir.. lainla klu mknn tu terlalu x sedap, or telah tercemar. ...

kalau makanan dh busuk tercemar kotor .. lain cerita ... ni makanan "cantik jelita" masuk tong sampah... terlalu sedey

in shaa Allah.. jarang bersisa..

teringat arwah ayah pesan..
ambil makanan sedikit2.. kalau nak, tambah lagi..

ibu pula pesan..
habiskan makanan tu.. ingatlah ayah susah mencari sesuap nasi untuk kita.. jangan dibazirkan..