CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 11096|Reply: 52

Peranan Majlis Bandaraya / Perbandaran / PBT

Post time 16-1-2013 03:31 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam sumer... aku nak mintak pencerahan mengenai tajuk aku kat atas ni...

Spt biasa kiter kene byr cukai pintu sumer kan... smp beratus... jd aper fungsi byr cukai tu?? Aku rs takder apet fungsi melainkan bangunan majlis yg di naik taraf... kawasan taman aku xder pun aper2 yg menarik... setakat clearkan sampah tu pun aku rs dah sub kat org laen... tentang keselamatan lak bg aku majlis tak pantau pun... kitorang gak wat rukun tetangga... hmm... kalu x bayar kang brg2 n harta bende kene sita lak... jd aper motif bayaran cukai pintu tu? Dah laa umah kene bayar bulan2... cukai lg? Adehhh....

momod, tak tau lah kalo majis bandaraya korang mcm mana tapi kalo kitorag kat sini, blakang tu ada cost breakdown cukai pintu tu utk apa...

Cukai pintu merupakan sejenis bayaran tahunan yang dikenakan oleh Pihak Berkuasa Tempatan (PBT) ke atas para penduduk sesebuah kawasan perbandaran. PBT akan menggunakan hasil pungutan cukai pintu ini bagi membiayai kos penyelengaraan bandar seperti kos mengangkut sampah, membersihkan longkang, mengindahkan lanskap, membayar bil lampu jalan, menyelenggara lampu-lampu isyarat dan sebagainya.
Kadar cukai pintu ditetapkan berdasarkan nilai hartanah atau rumah kediaman penghuni. Nilai cukai di sesebuah bandar besar adalah lebih berbanding di bandar kecil. Kebiasaannya, bayaran cukai pintu adalah dalam lingkungan 9 peratus hingga 10 peratus daripada nilai harta.
Menurut undang-undang, mereka yang tidak menjelaskan cukai pintu boleh didenda atau pada akhirnya harta mereka dirampas.

Rate

1

Hmm... tak nampak lak pasal surat yg aku dpt tu carbon copy... tp rasanya mcm tak berfungsi ajer peranan Majlis ni... rasanyer laa... pastu tgk bangunan majlis makin indah... huhuhuhu!!~!

majlis bandaraya aku, sejak 5 tahun sudah, mmg aktif cantikkan landskap, turap jalan rosak yg dibawah seliaan diorg, upgrade lampu2 jalan yg rosak, buat program walkabout ngan datuk bandar, tapi paling aktif, diorg giatkan usaha perindahkan landskap dan kebersihan kat tmpat aku... tapi ironinyer, bangunan majlis bandaraya tmpat aku ni, takde plak diorg perindahkan, makin buruk dan cacatkan pmandangan plak aku tngok

oni... kira berbaloi laa kalu bayar cukai pun kalu ada aktiviti dgn keje naik taraf.... tempat aku ni... nak kata naik taraf tu tak nampak sgt pun... biasa ajer laa umah taman... jln berlobang tak der pun di turap...

kalu ada org meniaga dlm umah pun majlis sound... padahal meniaga runcit dlm umah... tu yg tak paham tu... umah sendiri... tp nak wat aper pun tak leh... adehhh!!

Yg meniaga burger lak... pepaham ajer laa... kene ehem2 dulu baru lepas... tu budak burger tu sendiri yg ckp... pasal aku penah nampak org majlis dtg serbu... lepas derang nego... aku dtg dekat... aku tny aper citer... budak burger tu ckp abg tu kasi lepas tp kene ehem2 laa... pepaham udah ler...

sebab tu la PR cadangkan pilihan raya utk Majlis Perbandaran ni, bukannya sprt sekarang gomen yg lantik sendiri... bila ada pilihan raya Majlis Bandaran, kita (penduduk) boleh pilih sendiri Ahli Majlis yg betul-betul nak buat kijer, then Ahli Majlis ini lah yg mengawal anak-anak buah mereka (iaitu pekerja/staf Majlis Bandaran)....

Follow Us
medangtamang posted on 17-1-2013 11:22 PM
oni... kira berbaloi laa kalu bayar cukai pun kalu ada aktiviti dgn keje naik taraf.... tempat aku n ...

tapi medang, dibalik semua hasil usaha murni majlis bandaran aku tu, ade jugak yg tak betul sal majlis bandaran tmpat aku ni,..

jiran blkg umah aku buat renovation haram, umah semi-d setingkat, tp ubah jadi 2 tingkat, smpai retak umah jiran sebelah dia buat renovate... bila aku gi majlis bandaran sal nak buat aduan, aku jumpa staf front ofis je, dia ckap pegawai yg bertanggungjawab takde, tgh cuti...then nanti dia akan smpaikan aduan aku pada pegawai tu, benda ni aku adu bulan 11 taun lepas, smpai skrg takde feedback.... camne majlis bandaran tmpat aku leh lulus renovate tu tak tau la, sal klau melampau2 buat extension smpai ganggu jiran lain, mmg sah2 la salah.... aku ingat nak adu kat SPRM pas ni....., sal aku suspek, jiran aku tu merasuah majlis bandaran tmpat aku tu..... - ni 1 lagi sindrom yg sering kali dikaitkan ngan majlis2 bandaran kat malaysia, iaitu rasuah... tak tau malu ke pada Allah SWT klau diorg ni makan duit rasuah? halalkah gaji anda itu?

1 lagi, aku ade buat aduan sal anjing jiran bising, boleh plak staf majlis bandaran tmpat aku ni, dtg umah aku suh aku sendiri jumpa tuan anjing (jiran aku) tu tuk berbincang... hampeh, dah tu, ape guna la kita buat aduan kat majlis bandaran klau kita sendiri yg kena selesaikan masalah tu, walhal kita bayar jugak cukai...
Last edited by oni313 on 21-1-2013 09:03 PM

Rate

1

din88 posted on 20-1-2013 10:15 AM
sebab tu la PR cadangkan pilihan raya utk Majlis Perbandaran ni, bukannya sprt sekarang gomen yg lan ...

YES!!! AKU SOKONG.... klau ade p/raya tuk pilih wakil2 majlis bandaran, baru la kita leh pantau ahli2 majelis ni buat keje ke tidak...

Oni :

Thanks utk komen yg bernas... mmg btol bukan aku nk probok... ada staff2 yg amik duit kopi ni... sama laa mcm tmpt aku gak... bebudak jual burger kene saman atau gerai kene sita... adehhh.... ada gak yg mintak duit kopi kat bebudak tu... aku heran tul laa... biler nak meniaga sket punyer susah nak apply itu ini... jadi kalu dah menyusahkan... terpaksa laa main langgar ajer... aku pun dulu bukak CC tak der lesen majlis... pkai SSM ajer... ikotkan mmg tak leh laa... tp aku hangin sgt masa mula nak apply tu kitorang ada sebut nak bukak CC kat kaunter borang tu... akak tu jual ajer borang tu kat kitorang n kitorang mintak aper requirement yg diperlukan... biler sumer dah siap.... kitorang nak pi submit sekali staff situ kata lesen CC dah dibekukan since 2004... giler ke haper? aku tak pueh ati aku pi jumpa pegawai... pun sama gaks... sket punyer susah aku nk rayu smp aku naik hangin dgn pompan tu... pompan tu pun cabar aku nk report kat datok bandar ker... aduan rakyat ker... adu laa... derang tetap sama tak kan release lesen tu... aku pun pancing laa... naper ada owner cina yg lepas ajer bukak CC? pasal derang hulur duit ker? terkedu kejap pompan tu... last2 aku malas nak tegang urat aku langgar ajer...

biler CC aku dah tutup... ada lak tenant bru yg bukak CC gak... Eh? ada lak lesen? amcam tu? (Off Topic jap)

Jadi utk kawasan perumahan lak cam aku ni... tak der pun nampak derang cantik kan landskap taman aku ker... aper ke... pasal aku rasa tu developer yg punyer responsibilty... Majlis ni amik duit gitu2 jer aku rasa... pastu pemantauan kawasan taman - Rukun Tetangga pun kitorang yg wat... Kitorang takder pun demand nak gaji ker cukai ker... huhu!

medangtamang posted on 22-1-2013 01:13 AM
Oni :

Thanks utk komen yg bernas... mmg btol bukan aku nk probok... ada staff2 yg amik duit kopi  ...

Ya Rabbi, smpai tahap camtu? ye la, kita org melayu nak bertapak dlam dunia perniagaan, tapi org melayu yg keje ngan PBT ni jugak yg musnahkan harapan kita... ironi sungguh....

tang gerai kecik2 cam jual burger ni, personally saya puji langkah MP kangar, diorg akan kuar kan lesen tuk gerai kecik2 tepi jalan ni dlam masa sejam dua dngan hanya bayaran RM 10 setahun, sal di perlis sana, mmg banyak gerai2 yg meniaga takda lesen... MP kangar pun wlaupun kawasan pentabiran dia besar, seluruh perlis tu diorg control, tapi sumber kewangan diorg tetap terhad, sampai pejabat diorg dlu tahun 2005 penah kena sita pasal kes saman mahkamah, diorg tak mampu nak bayar saman tu, so mahkamah sita pejabat MP kangar ni....

berbalik pada kisah PBT tempat saya ni, datuk bandar nya bagus, malah kerajaan negeri siap sambung kontrak tempoh perkhidmatan, walhal dia bukan anak jati/kelahiran negeri saya...tapi dia pandai jaga hubungan PBT ngan kerajaan negeri, bagi kerjasama baik, dan sntiasa endah ngan segala teguran kerajaan negeri, mmg nampak beza era perkhidmatan dia sbg datuk bandar compare ngan datuk bandar sebelum ni,

TAPI yg mencacatkan skit pentabiran dia cam kes yang saya sebut tadi tu la, staf2 bawah dia jenis nak kena 'hulur duit kopi' baru la jalan... sakit hati saya ni bila tngok keadaan camtu, sdgkan yang layak ni lebih memerlukan, tapi yg sapa yg banyak duit dan banyak kabel tu la yg control segala urusan..

kes jiran saya yg buat renovation smpai melampau2 tu, sampai skrg saya kesal...alasan yg diberi staff front office PBT saya pergi tu, diorg cakap, klau owner tu bagi pelan ubahsuai kat diorg, diorg akan teliti, dan lulus kan... tapi ironinye, kena la jugak mintak pandangan jiran sebelah menyebelah sbelum renovate, pasal jiran ni la yg nanti akan rasa kesan akibat ubahsuai tu....

Rate

1

Kalu pasal renovate umah tu... mmg kene wat plan dulu... pastu kene submit kat Majlis utk derang wat verification... pasal jiran tu biasanyer mutual agreement laa antara jiran... contoh aku nk naik tembok... aku inform dgn jiran sebelah... jd kat situ baru ada keharmonian... kalu ada yg tak inform tu yg leceh sket laa...

tp pasal anjing menyalak tu... sepatutnyer Majlis kene amik tindakan kalu ianya mengganggu ketenteraman awam... contoh kat Spore ajer laa... kalu ada masalah derang komplen ajer kat Town Council... sure derang amik tindakan punyer... tp kat negara kiter ni takder enforcement... so dah naik lemak laa masing2...

medangtamang posted on 22-1-2013 03:38 AM
Kalu pasal renovate umah tu... mmg kene wat plan dulu... pastu kene submit kat Majlis utk derang wat ...

lupa plak nak mention, jiran yg renovate umah tu, tak bgtau jiran sebelah nyebelah dia yg dia nak renovate umah (jiran saya ni, jiran blkang umah saya)

mulanya jiran seblah umah dia ingat, jdia nak tukar atap genting, lama2, baru dpat tau yg dia renovate smpai 2 tingkat, so bila siap renovate tu, diorg perang mulut, gaduh besar gak, sal umah jiran sy yg bersambung ngan jiran yg renovate umah ni, retak dari depan smpai ke belakang, dan jiran sy ni complaint gak kat PBT, tp PBT buat donno gak cam kes saya complaint tu, last2 dia bawak gi court, tak tau ape perkembangan skang ni....effect kat umah kami lak, angin dan cahaya matahari dah tak masuk, tmbah lagi umah kami ni takde lorong belakang, trus bercantum pagar, perit lagi, line telefon pun tak clear, klau ckap tepon, sentiasa terputus2...

yg di singapore tu, ade sorg porumer pnah citer, yg mak dia tanam pokok bnyak2 dlam pasu kat umah flat HDB tu, jiran complaint sal bnyak nyamuk, trus kena saman, pokok2 sumer diarahkan tuk dibuang, mmg tabik la law enforcement kat sner....

Uik?? tak tdo lg ke Saudara Oni?

Mmg betol kalu kat Spore law enforcement mmg kuat... tak mcm kat negara kiter... citer ko pasal jiran ko tu pun dah menampakkan yg tak mustahil staff2 Majlis tu di 'kopi'kan... tak tau laa kopi jantan ker kopi Al Ambiak ker... kalu dah sampai wat dono tu amende boh? Nak lg hebak kene report laa kat ADUN ker aper ker... Aduan Rakyat pun ok gak... time tu tgk laa kot2 tersembur kopi derang... hahahaha!

gen tak taw nak komen apa.. sbb gen dok kuarters

arap nnt umah sndrik tak la berjiran dgn culprit yg pntg diri sndrik renovet smpi rosakkan umah owang len

dulu pernah buat plan renovation semiD dia pny renovate tu hampir 70% tukar...
biasanye bumbung porch semi d ni bergabung dgn jiran..bile umah sebelah dah tukar porch maka umah jiran yg x renovate tu porch dia jd 3 segi bentuknye sgt weird..jiran sebelah tu report majlis..dan penguatkuasa terus dtg suruh stop construction sbb ade report.

masa meeting kat majlis tu dua2 jiran ni pun hadir..so diorg saling maki memaki kah3...
consultant semua diam je..pastu dapat kata sepakat nak tukar design..pastu tukar la design dan rumah sebelah tu x la pelik dah..
plan pun lulus kerja kat site pun start balik...tapiiiiiiiiii

jiran tu complain lg..dia kate rumah dia retak, leaking la..majlis arahkan kerja di berhentikan sekali lagi..
meeting lagi jiran tu dtg la dgn bawak bukti bergambar retak bocor tu..
last2 dia ngamuk mintak ganti rugi siap nak saman kat mahkamah.

bincang2 pny bincang dapat kata sepakat tuan rumah yg merenovate rumah kene repair umah jiran dia yg garang..huhuhu
masa kuar dr meeting teman p cakap kat owner umah yg nak renovate tu...better beli umah lain la dr dok dgn jiran garang mcm tu hahaha suke maki..teman pun kene maki sedih

genchi posted on 22-1-2013 09:18 AM
gen tak taw nak komen apa.. sbb gen dok kuarters

arap nnt umah sndrik tak la berjiran dgn culp ...

apa2 pun, ce baca kisah ni, tu pun klau genchi nak beli umah yg dibuat oleh pemaju -

http://mforum.cari.com.my/forum. ... &extra=page%3D2

tanya dlu developer siapa jiran sbelah nyebelah, supaya tak timbul kesusahan dikemudian hari, cam kes aku...

medangtamang posted on 22-1-2013 04:25 AM
Uik?? tak tdo lg ke Saudara Oni?

Mmg betol kalu kat Spore law enforcement mmg kuat... tak mcm kat ...

hahah...tak tidur pun medang, tak dpat nak lelap, kes anjing jiran la yg duk nyalak tadi, trus ilang mood tidur...

dah sampai tahap kopi tongkat ali dah, siap bagi akar pokok tu lagi.... nak adu kat adun, malas plak, nanti isu perkauman lak timbul, sal adun tmpat kami, melayu, jiran sy yg buat peel tu, india...paham2 la camne perangai diorg, naik lemak, naik tocang...

maleo posted on 22-1-2013 12:39 PM
dulu pernah buat plan renovation semiD dia pny renovate tu hampir 70% tukar...
biasanye bumbung por ...

sama kes la ngan jiran aku tu, umah semi-d gak, mmg pelik sngat klau 1 drpd umah semi-d buat renovate, mmg buruk gilos la umah jiran aku yg kene effect ngan jiran dia yg buat renovation tu, mmg retak kow2 dari depan smpai blkang, sian dia... dan diorg mmg gaduh bertempik malam umah jiran aku siap direnovate tu...

aku cukup sakit je skang ni, kenapa PBT tmpat aku cam tak endah aduan aku, sdgkan dah mmg terang2 jiran aku nyusahkan jiran sbelah dia... aku harap biar Allah bagi cash je balasan kat pegawai PBT yg trlibat, kalau betul ada unsur rasuah...

pelik la malaysia ni, dah tau2 rasuah tu berdosa, tapi nak jugak buat, sal nak cepat kaya, tak guna kaya didunia, tapi miskin pahala bila diakhirat nanti...

oni313 posted on 22-1-2013 01:03 PM
sama kes la ngan jiran aku tu, umah semi-d gak, mmg pelik sngat klau 1 drpd umah semi-d buat renov ...

selalu rumah2 taman ni kalau nak renovate kena submit ke bahagian perancang bandar...kalau perubahan fascad rumah tu melebihi berapa peratus ke x igt la..dr rumah asal..maka x boleh lulus..pastu ketinggian pun hanya boleh 4 kaki je dr rumah sebelah.

tapi lain PBT lain undeng2 nye..tu yg menyusahkan..kenapa la x seragamkan 1 malaysia kan..

maleo posted on 22-1-2013 01:08 PM
selalu rumah2 taman ni kalau nak renovate kena submit ke bahagian perancang bandar...kalau perubah ...

yg jiran blkang umah aku buat renovate gila tu, aku sempat tngok gak jarak umah dia, ngan pagar belakang umah aku, time dia renovate, aku kira jarak tu ikut ukuran tiles yg dia pasang, jarak umah dia ngan pagar aku, 60cm je, bagi aku agak rapat sngat , smpai takde privasi....

jarak umah dia ngan jiran sebelah umah dia yg tak bersambung tu plak, 1 meter klau tak silap, umah dia 35 X 80, so secukup2 tanah dia amik tuk besarkan lg umah dia sehabis mungkin