CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kakilicious

pembedahan gigi bongsu

myfish posted on 25-1-2013 02:11 PM
ko buang empat2 btang serentak kan???ke satu2?

aa... yg atas  x teruk sgt, cuma yg bawah tu gg dekat ngan urat klinik biasa x leh wat sbb takut pendarahan.. tu yg dia soh buat kat hospital

cmf_sakuragi posted on 25-1-2013 02:23 PM
aa... yg atas  x teruk sgt, cuma yg bawah tu gg dekat ngan urat klinik biasa x leh wat sbb takut p ...

mmgla...tp aku tkde kekuatan lg

aku pun penah operate buang gigi bongsu...
alang2 sakit setiap gg 2 mggu
cabut satu pun sakit 2 mggu
cabut dua pun sakit dua minggu
cabut 4 pun sakit dua minggu

baik aku cabut 4 sekaligus..aku wat kat spital selayang tahun 2001
nasib doc thai tuh ensem..and alang2 4 gigi, aku mintak GA terus..sonang...

gigi bawah dua2 tumbuh melintang...gigi atas tumbuh ke arah luar
risiko sbb gg bawah tuh la...
takut terkene saraf dans alur darah
kalo terkene, might be 6 bln takde deria rasa pada lidah
or rahang patah

aku redha jer sbb sakit dua tahun tanggung tak tahan
syukur, takde apa2 masalah cumer mukaku bengkak senget skit time tuh
operation dalam 2jam je.....

Last edited by purple_orchid on 29-1-2013 02:10 PM

purple_orchid posted on 29-1-2013 02:09 PM
aku pun penah operate buang gigi bongsu...
alang2 sakit setiap gg 2 mggu
cabut satu pun sakit 2 mg ...

gile 4 btg sekaligus operate...mesti bila time ubat bius abis tu kumain sakitnye...aku tak sanggup la cabut sekali gus...nie pun tak ambik date baru nak operate gigi...kene tunggu cuti sekolah la br leh operate

dulu bius GA(general) telan pil secoit je besaunya..
tak sampai seminit dah zzzzzzzzzzz

tp mabuk sgt terukla....2mggu mabuk (takleh bgn even tgk menda bergerak mcm kipas berpusing ke...gerak mulut org cakap ke..mesti muntah)

aku plak dah dua gigi geraham aku dh cabut..dua2 kat seblh kiri atas..dua2 buat kat klinik pergigian putrajaya..nsb baik doktor kat ctu baik2 jer..mula2 aku takut gak nak cabut sbb gg geraham kan besar..gg aku mmg dh lama sakit so x tahan aku g klinik swasta..bla g klinik swasta dia x nak cabut suruh plak buat crown spm 600 hinggit..mana aku mampu..so, aku bertekad g klinik kerajaan..alhamdulillah semua settle..tp time cabut tue mmg susah la sbb gigi geraham kan kuat..masa nak cabut tue mmg bergegar kepala aku smp staf nurse pegang kepala aku..bsar gler gg tue..terasa lubang besar kat gusi..rasa janggal pun yer..bg aku asalkan aku x rasa sakit dan blh makan dgn selesa..alhamdulillah..

Follow Us
salam

nak share sikit.
saya ni memang dentist.
pembedahan gg bongsu memang antara yg paling org takut nak buat. tapi kadang2 mmg takleh elak, kene buang jugak.

sebenarnya gg bongsu ni adalah gg tambahan saja, tak semua org mempunyai gg bongsu..dan kalau dia nak keluar, tengok pada ruang yg masih ada pada bahagian mulut seseorang.
kalau jenis rahang besar, so, takde la masalahnya, gg bongsu akan keluar elok2 saja.
tapi, kalau rahang jensi comel, cukup2 saiz je, tu la yg jadi gg bongsu keluar senget, either horizontal or mesial angular impacted...kadang2 ada gak yg jenis terbalik..huhu

indikasi utk cabut gg bongsu adalah begini, sekiranya ia tak emnadatngkan kemudaratan i.e tak sakit, tak rosak atau berlubang..so, just leave it behind...takyah la nak cabut bagai..unless if ure having orthodontic braces, most of the time, gg bongsu yg senget kene cabut utk memastikan rwtn ortho itu sustainable.

banyak masalah gg bongsu ni berlaku coz kedudukannya yg terlalu jauh ke belakang, senget dsb, menyukarkan pembersihan...jika dibiarkan lama2, gg akan berlubang atau karies, dan juga masalah gusi ...akhinya ia akan menjadi jangkitan kuman atau abses.
so, bila dah ada masalah mcm tu, barulah kita pertimbangkan utk cabut gg bongsu tu.

tentang samada perlu dilakukan cara pembedahan atau tak, yg biasa aku buat ialah, amek x ray gg itu dan juga tengok keadaan sekeliling gg..kita buat penilaian...kemudian, penjelasan akan diberikan kepada pesakit.

kadang2 ada jenis gg bongsu tak perlu pembedahan pun, lebih2 lagi kalau jenis yg gusi dah longgar atau kawasan yg luas di belakang...tapi kalau sempit je nengoknya, 80% mesti kene buat pembedahan.

bukan apa, nak buat pembedahan supaya kita boleh potong gusi, dan selak tengok bawah gusi mcm mana keadaan dan lokasi gg tersebut...to get better view, dan memudahkan kita nak tarik gg tu keluar...dan biasanya memang kene drill sikit la untuk buang bahagian yg tersangkut.

apapun slalunya aku pesan pada pesakit, kita cuba yg terbaik, selebihnya tawakkal dan doa kpd Allah semoga dipermudahkan urusan.
sebab gg bongsu mmg penuh misteri..kdg2 kita tengok x ray dan dlm mulut mcm susah gila nak cabut kot, tapi alhamdulillah mudah pula prosedurnya..
dan kdg2 juga kita sangka ia mudah, tapi jadi sebaliknya...

average masa buat pembedahan dlm 1/2jam (kes senang) hingga 3 jam.

komplikasi selepas pembedahan mesti la ada..iaitu, sakit, bengkak, pendarahan...general la tu, apa2 pembedahan kecil mmg itu kesan smpingannya...bende ni akan heal dlm masa seminggu lebih kurang..bergantung pada keadaan...pesakit akan dibekalkan dgn ubat ubatan.

komplikasi yg paling kita takuti ialah kecederaan kepada saraf...sebabnya, seperti gg bongsu bwh dok di belakang skali, dekat dgn tempat keluar saraf IDN...kalau gg tu terlalu dekat dgn IDN atau mmg lalu kat laluan saraf tu, jadi kemungkinan besar masa kita tarik gg keluar akan traumatise the nerve...kalau terlanggar nerve tu sikit2, side effect mungkin akan jadi kebas kat kawasan rahang tu untuk 2-3 minggu...tapi kalau memang teruk sangat bole jadi permanent kebas....
slalunya pesakit akan diterangkan tentang komplikasi2 ni..jadi, kalau setuju nak buat jugak, at least we have explained...

lagi satu, bole pilih nak buat under local anaesthetic atau general anaesthetic
LA ni maknanya bius dalam keadan sedar, tapi tak rasa apa2...ni biasanya kalau cabut satu atau dua gg ok la..tapi kalau nak cabut 3-4 gg bongsu skali arung buat la under GA, kene bius tak sedar, operate dalam dewan bedah kat hospital...cuma kesannya, bila bangun dari bius tu, ada tambahan kesan sampingan lain la plak, seperti pening2, muntah2..pastu disebabkan cabut banyak sgt gg, jadi maybe sakitnya lebih sikit la berbanding cabut satu gg je.

ada satu lagi, buat under nitrous oxide atau kita panggil laughing gas..kita jadi separa sedar, mcm khayal2 gitu..tapi bende ni tak berleluasa di malaysia coz kos nak dapatkan bende ni sangat mahal...kalau di US atau UK mmg common..

mrsamz posted on 22-2-2013 03:09 PM
lagi satu, bole pilih nak buat under local anaesthetic atau general anaesthetic
LA ni maknanya bius ...

cik dentist, mintak pendapat boleh? saya pun bermasalah dgn gg bongsu ni. dua2 belah bawah  kiri dan kanan. mslhnye gigi geraham kiri yg sebelah wisdom tooth ni pun dah berlubang. doc bg option samada nak cabut geraham ni pastu boleh cabut terus wisdom tu without surgery. ataupun operate wisdom tooth tu pastu cuba tampal geraham tu kalau x boleh kena buat root canal la.. nak tye pendapat cik dentist baik saya buang je gigi geraham dan bongsu tu ataupun buang yg bongsu then buat root canal je geraham yg sebelahnye ye? TQ

kalau gg geraham yg sebelah tu cuma berlubang biasa takde sakit2, better tampal je dulu, then wisdom tooth tu boleh la buat surgery...tapi kalau geraham tu dah sakit2 atau lubng besar atau pecah2, baik cabut je , n then nnt gg wisdom tu senang sikit nak dicabut..tapi x semestinya takyah buat surgery juga, coz kdg2 gg wisdom ni mmg jenis yg susah nak dicabut i.e akar bengkok, penglibatan saraf dsb, so, maybe end up still kene surgery jugak..
selain tu, kalo x nak cabut gg geraham tu, bole juga buat root canal, tapi kene pertimbangkan masa(kene dtg appointment byk kali), kos yg tinggi, dan maintainance (maybe kene pakai crown plak lpas tu)..its up to u then

xde ke yg nak jawabkan yer. alahai tensennye saya seminggu dua ni dok pikir pasal gigi bongsu nih.. dah la baru lepas cabut gigi (biasa) ni dah ari ke 3 br rase mcm dah ok betul.. buat masa ni sy x rase sakit sgt.. just x selesa sbb berlubang bile makan sangkut kat situ..  ke biarkan je ye..

sakitnye tumbuh gg bongsu
dah 10 taun pn tak habis tumbuh lagi

Lps ry aku bt operate gigi bongsu blh kanan pulak. Thn lps blh kr....

yayah8989 posted on 23-7-2013 01:52 AM
sakitnye tumbuh gg bongsu
dah 10 taun pn tak habis tumbuh lagi

dah nama bongsu kan..manja sikit

miyoma posted on 24-7-2013 01:21 AM
dah nama bongsu kan..manja sikit

manje berlebih ni.. asik nk gigit benda lembut aja.. dh la bulan pose ni.

yayah8989 posted on 24-7-2013 01:25 AM
manje berlebih ni.. asik nk gigit benda lembut aja.. dh la bulan pose ni.

pastikan gosok tempat tu dngan elok2..kalo tak dpt jangkitan nanti..

miyoma posted on 24-7-2013 01:29 AM
pastikan gosok tempat tu dngan elok2..kalo tak dpt jangkitan nanti..

cmtu ker?? nk gosok pon dh sakit angat dah.. tapinye try gak slow2 hohohohohohohohohohohohohhhh

pernah operate kat hospital selayang dua gigi. satu tak kuar..dia kecik je duduk dalam gusi..satu lagi bentuk cantik tp tumbuh melintang bawah tulang. ambik masa setahun fikir nak operate ke tak nak sbb takut. doc pun dah bg tau..risikonya..takut terkena nerve...if terkene nerve kesan akan kebas dalam masa 6 bulan..tulang rahan boleh patah. tp patah pun doc boleh betulkan balik. cuma kalo kene nerve tu yg masalah sikit. bila dengar macam tu takut lah. pihak spital coll..suruh admit pada..(dia bg date..aku pun dah tak ingat bila date tu)..padahal appointment aku kiranya lambat lagi. masa tu aku kat kg. esoknya aku balik kl..bila sampai date yg dia bg tu aku dah tak de pilihan untuk fikir2 lagi sbb pihak hospital kata katil ada kosong so kena jugak admit. aku diberi pilhan nak bius sedar atau tak tak sedar langsung. doc xplain bius sedar ni...still boleh nampak apa yg doc buat...dan boleh dengar. tp bius abih ni tido terus lah. aku pilih bius abih. aku kene masuk air sebotol..tak pasti lah kenapa masuk air. malam tu kena puasa. esok paginya tunggu turn nak masuk bilik bedah...bila aku d tolak masuk bilik bedah..nurse layan sembang dgn aku..tetiba je aku jadi pening2 dan terus hanyut. aku pun tak sedar bila depa bg aku bius. 2 jam jugak lah..process nya. lepas kuar dr blik bedah aku di bawak satu bilik untuk pemantauan. masa tu aku dah sedar...masa ni baru lah aku terasa sakit yg amat2 sangat..dengan mulut bertakung dgn air liur. aku angkat tangan..sbb tak selesa...nurse datang sedut air liur tah guna alat apa tah. dah ok sikit aku di hantar ke wad balik. muka senget sebelah..bengkak jgn di kenang lah. kiranya aku duduk wad 3 ari  2 malam. masa aku nak kuar..doc datang cek...dia kasi gigi aku. satu yg kecik tu...satu lagi tu dah pecah2..kata doc depa terpaksa potong gigi aku jadi 4 bahagian sbb nak kuarkan gigi aku yg melintang tu. alhamdulillah...semua selamat...nerve pun tak de apa. cuma seminggu lepas tu aku rasa tajam2 kat gusi yg dah berkawah tu. bila pegi cek baik..doc kata tulang...doc asah tulang tu bg tumpul. lepas tu sampai sekarang elok je.

ni lah pengalaman aku yg mungkin boleh di jadi panduan oleh sapa2 yg nak pegi operate gigi ni.

yayah8989 posted on 24-7-2013 01:35 AM
cmtu ker?? nk gosok pon dh sakit angat dah.. tapinye try gak slow2 hohohohohohohohohohohohohhhh

ye..than sikit..hahaha

Pernah operate 4 btg sekali kat hospital putrajaya..bius penuh..daycare