CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 25893|Reply: 33

Bayi tidak mahu BF secara direct..

Assalamualaikum..

Saya nak mintak pendapat forumers sekalian sekiranya ada penyelesaian bagi masalah saya ni..Saya telah melahirkan seorang bayi perempuan pada bulan Ogos lepas..sekarang bayi saya sudah berusia 1 bulan 6 hari.. Masalah yang saya hadapi ialah bayi saya tidak mahu menyusu secara direct pada payudara ibunya. Saya perlu memerah susu ibu dan masukkan ke dalam botol susu untuk bayi saya minum..saya pernah memaksa bayi saya minum terus dari payudara, tetapi dia seperti tidak tahu menghisap dan terus menangis sehingga basah mukanya terkena susu ibu..Mungkin kesilapan saya sebab pada hari kedua bersalin saya telah memberi bayi susu tepung melalui botol kerana kekurangan susu pada masa itu..sehinggalah sekarang bayi saya masih menyusu badan tetapi perlu dimasukkan ke dalam botol..

Salam..
Mmg silap di situ sbb terlalu awal ajar baby minum botol. Sye bersalin di pantai mmg hosp melarang pemberian botol pada baby masa awal2 bersalin. Kena bagi direct tp kalau baby xmau, bagi guna sudu.. Botol sgt tak digalakkan awal2.. Masa baru bersalin pun mmg susu xbyk lg tp xperlu risau baby lapar sbb masa baru dilahirkan perut baby sebesar guli je dan dia mmg xkan lapar sht.. Cuma perlu juga direct bf utk merangsang pengeluaran susu. Bila baby isap makin lama susu akan byk dan awal2 tu sgt penting utk bg direct supaya baby dpt kolostrum yg sedia maklum sgt bagus utk baby..

Sye masa bersalin susu xde langsung tp sye bg direct at least baby dpt kolostrum.. Mmg ssh awal2 ng bg direct sbb baby pun xpandai isap lg n mummy pun xreti nk bg jg.. Sye byk minta tlg nurse n hubby mse tu.. Lama2 baby pun dah pandai sendiri.. Mmg byk cabaran utk bf ni tp kuatkan smgt sbb susu ibu adalah yg terbaik utk anak kita. Jgn putus asa dgn memberi susu formula sbb susu ibu adalah hak anak tu.. Kalau susu still sikit bykkan makan kucai, paling penting setkan mind dan bykkan berdoa moga susu byk utk anak kita..

Skrg ni cuba praktis slow2 tp kerap bg direct.. Mmg awal2 dia akan nangis sebab dia tak reti. Tp cuba juga slow2.. Mcm baby sye dulu la.. Lama2 dia pandai sendiri.. Tp kalau xblh jg xpla awak pam dan bagi botol.. Cuba cari botol yg seiras nipple ibu utk dia biasakan..lepas tu tukar balik ke direct. Dia rasa sama je nt okla.. Bottol yg seiras dan selelmbut nipple ibu botol momma perialistic.. Skrg baby sye guna botol tu. sye beli online di littleaulad baby shop. Harap dpt membantu..

TT ni nak tanya tentang kaedah nak bagi anak hisap semula direct ke atau camne nak teruskan penyusuan susu badan ibu sebagai EP (Express pump) mom?

Sebenarnya, tiada salah kalau TT jadi EP mom. saya ada ramai kawan yang berjaya menyusukan anak2nya selama 2 tahun dengan menjadi EP mom. mereka sanggup bawa beg pam ke hulu hilir, bawa pemanas botol ke mana2 sahaja demi nak susukan anak2.

Cadangan yanaa tu pun bagus. Daripada cerita TT, anak bukan jenis memilih susu formula atau susu badan kan? dia tak reject susu badan kan cuma reject susu direct. memang ada sesetengah budak macam tu. Teruskan penyusuan susu badan, jgn putus asa cuba bagi susu direct. kalau boleh, sapukan sedikit susu badan pada puting supaya bau susu tu lebih kuat. kerapkan pam, jgn skip pam 3 kali sehari kalau boleh.

dulu anak i pn mcm tu. mgkn dia kurang selesa. mungkin TT blh cuba bg time dia tengah mengantuk. bila mata dia dh layu mcm nk tdo tt cuba suakan puting ke mulut dia. insyaallah dia akn cuba hisap sikit2. tp klu payudara tengah bengkak masa ni baby xuka jugak. cuba pas tt hbs pam yang susu tengah banyak agak2 dh separuh tu cba sua kat mulut dia masa dia ngantuk. insyaallah dia nk. dia akn ingt itu puting dia nk nyonyot. pastu dia akan hisap. mgkn cuba dlm seminggu mcm tu lama2 dia akan terima sebenarnya tetk mak dia pun sedap. hihi

sy pun pnh mengalami apa yang TT alami....akhir sekali setelah bermcm usaha dilakukan tetpi ank sy masih tidak mahu direct jugak sampaila sy ambik keputusan pam dan masuk dalam btl...tapi memerlukan kesabaran yang tinggi..kemana mana nak mengusung pam ,cooler bag...lps tu pam 3-4 jam sekali..stresss wooo....tapi sy pnh bc blog kakak ni yang mampu jd ep mom sampai 2 thn...saya bertahan sampai umur anak sthn 2 bln sj....kalau blh try bg anak isap direct dulu kalau tak blh jugak baru pam dan masuk dlm btl...

cerita pasal nak bagi anak direct bf ni aku memang terkilan sangat2 n rasa besalah sgt2 kat baby aku.tula mcm kata korang,silapnya masa ari kedua aku trus bagi botol.sbb susu tak kuar.bagi plk botol avent.ari ke 3 bengkak susu plk.lagila aku meraung bila baby isap.kesudahanya terpaksa plk pam.anak plk dah sodap isap botol.trus tak mo breast plk.mcm2 usaha aku buat.sampai meraung2 mcm kena pukul jadinya.last skali,bertahan 3 bln je pam.sedih sgt.

next time,aku tekad.tak mo bagi BOTOl masa awal2 tu.

Follow Us
dah try SNS?my baby pon sama..masa awl2 dlu perkenal botol..dah la lepas dah bg btl, tgk die meraung kalau sua breast, i terus stop breastfeeding okay..teruk tak? time tu baru 2 minggu camtu...masa 2 bulan 1 start relactating..i ade beli SNS..tp tak pakai lg..sbb bila milk supply dah ada, baby DF gak kdg2..tp sbb dah start keje, most of the time i pump and bagi ikut btl...kdg2 rasa nk jadi full ep mom..tp bila dah melalui beberapa minggu tanpa tidur yang cukup..rasa nk try jugak DF camane pon...

seb_baik posted on 11-10-2012 06:15 PM
dulu anak i pn mcm tu. mgkn dia kurang selesa. mungkin TT blh cuba bg time dia tengah mengantuk. bil ...

cara ni mmg menjadi..n milk supply pon akan bertambah..walaupon baby hisap kejap je sbb die dah mamai, lepas 2 3 minit baby terus tido, tp hisapan baby tu kuat..mmg breast boleh kosong...lepas 2 jam try pam..mesti susu byk...

say pon penah mengalami benda yg sama,
tp anak sy mmg sejak lahir die xnk direct BF ngn sy,sy jd pelik sgt,smpai 1 thp sy terdetik dlm hati,betul ke ini ank aku,tp sekadar dlm hti jer....xsanggup nk luahkan pd sapa2...
lahirkan baby d hospital serdang,hospital yg sememangnya melarang kemasukan botol susu.
lahir2 jer ank sy xmenyusu,smpai tengah malam,sua breast mcm mana pon die xnk jugak+air susu xkeluar,nangis macam kena cubit,smpai nurse kat hospital tu pon xtau nk buat mcm mana...
hari ke 2 pon macam tu juga bg direct bf die xnk,mase tu breast dah kuar susu,last2 kena pam jugak...
bawak balik umah pon masih xnk isap susu direct,kena pam stiap 2jam msuk dlm botol n bg pada die,bru die nk nyusu.
akhirnya hanya bertahan selama 2bulan jer,air susu makin kurang,n terpaksa bg die FM pulak semasa usia die 2bulan+ nk kena kerja.

rasa ralat juga sbb xmampu nk bg susu badan pd baby.dan skrg baby sy dah pon berusia 5bulan 4minggu...

Salam semua. Tq missymia sbb bukak tajuk ni. Cs pon tgh alami msalah yg sma. Dr kt spital dia xnak DF. Cs kna rajin pam sbb baby cs asik nk susu j. X smpi 2 jam dh nk susu lg. Cs plak skali pam cuma dapat 4oz j. Nak dapat 6oz skali pam mmg mencungap2. Skali baby minom hbis 2oz. Tu pon kdg2 mcm x ckup kt dia. Pnah try pksa baby DF tp ksian tngok muka dia mndi susu. Bila sua j mula r baby cs melentok liok kn badan dia. Skrg pon tiap kali pam susu dh mcm skit. Takut cs klau baby tpaksa brenti nyusu badan awal. Cs mmg nk baby nyusu bdn smpi umur dia 2 taun. Org kata baik tuk baby.

tipuware posted on 9-10-2012 04:05 PM
TT ni nak tanya tentang kaedah nak bagi anak hisap semula direct ke atau camne nak teruskan penyusua ...

kalo EP mcm mana eh?sebab baby ai pun dah start tanak DF jugak dah..dah seminggu ngamuk2 tanak DF..tapi kalo letak dalam botol susu, nak pulak dia nyusu...maybe rimas kut kalo DF...

tapi kan, kalo ai pam, sikit jer dapat...dalam 1oz mcm tu jer sekali pam...berbanding dgn DF, sebelah dah blh dapat dalam 3-4 oz sekali pam...

leylapple posted on 4-2-2013 09:01 AM
kalo EP mcm mana eh?sebab baby ai pun dah start tanak DF jugak dah..dah seminggu ngamuk2 tanak DF. ...

saya ada kawan yg EP mom. anak dia mmg totally refused nak DF. so dia byk kali kongsi cerita kecekalan dia. Jadi apa yg dia buat, adalah usung beg pam ke mana2 sahaja. ke mall *kan skrang ada BP yg boleh pasang kat kete; balik kampung, mahupun ke training. pasal pam ni, kena kerap pam,lagi kerap pam, lagi byk pertambahan susu nnt. mmg pam ni mula2 skit, tapi kena buat kerap dan konsisten, insyaAllah akan bertambah. kdng2 kita tak perasan, 0.5 OZ sikit2 naik. Paling baik, 3 jam pam sekali. tengah malam, bangun pam. seeloknya waktu nak subuh dalam 5pagi tu, pam. Masa tu buat la power pumping. dapat sejam pun dah ok sgt2.

kalau boleh, disipilinkan diri pam 3 kali sehari. Rutin EP mom ni mmg beza daripada DF mom, hati EP mom kena kental dan kuat semangat. tak leh malas2. dan tak boleh dengar sgt cakap org yg demotivate. mmg payah, tapi susu ibu adalah hak anak.

Rule of thumb menyusu badan, lagi kerap menyusu/pam, lg akan byk pengeluaran. it;s all about demand and suppply.

Pernah tak pam masa menyusukan anak? biasanya masa tu lagi byk dapat kat bahagian yg tidak diminum baby.

Dulu pon pernah experience the same thing. My daughter xnak DF. dahlah susu banyak tp disebabkan  i czer 1st day dia dah minum FM.

Dlm pantang mmg pump every 3 hrs utk maintain production n bg EBM dlm botol. Sampai hati dah redha kalau jadi EP mom sekalipon.  Bila try bg DF dia sedut kuat smpi luka n melecet then menangis xpuas. So terpaksa maintain bg dlm botol smpilah lg 2 minggu nak kerja, dia protes xnak minum dlm botol. Itupon sbb dia 1st time rasa frozen EBM dia xsuka. Nasib baik kat bbsitter dia xberkira minum yg frozen tu.

Ada member yg mmg EP mom tp dia marmet. Huhuhu...!!! Sabarnya dia demi nak menyusukan anak!

Salam,
Saya terjumpa thread ni.

Anak saya pun taknak direct feeding kecuali kalau dalam kereta.
Dia lagi prefer botol. nak susu panas2. .
saya suspect dia taknak direct pn sbb susu tak bape panas.
camne eh? kalau sejuk sikit dah taknak.
Tak ke hilang khasiat kalau ebm panas?

runsing la.. dah nak merajok ngan dia sbb sua brst je dia tros meraung mcm kne pukol.
camne nk buat eh? sedih.. huehuehue..

Edited by denuanza at 23-2-2015 03:03 PM
SambalBelimbing replied at 17-2-2015 01:04 PM
Salam,
Saya terjumpa thread ni.

anak sy lak xnak botol sampai skang umo dh 9 bulan...
sanggup dia xminum seharian sampai sy blk keje
cuma lega skit skang dia dh mkn solid food
tp badan dia saiz kecil la sbb xminum susu sgt
harapkan mama blk ptg je baru isap...

denuanza replied at 23-2-2015 11:48 AM
anak sy lak xnak botol sampai skang umo dh 9 bulan...
sanggup dia xminum seharian sampai sy blk k ...

hahah..mcm2 kan diorang..
tu la sedih, tp ckp kt diri sendiri, asal anak besar sihat cukupla..
minum la cmne kamu nak minum pn nak~~

Anak sy hanya akan direct feed kalau pakai breastshield. Masa sy bengkak susu, doktor ckp nippl sy jenis yg pendek sikit, jadi senang terkeluar bila baby hisap. Patut la anak sy meradang2 bila hisap. Bila pakai breastshield kemain lagi hisapnya, macam xnak lepas.

Salam...bby sy dh 3 bulan...sy pun alami mslh bby xnk df..mase usia bby 1 bulan je die nk...ralat rasenye...bmana nak mula df kan bby...skrg tpaksa bg fm wpun hati kate xnak...mtk pendapat

Kalau nak pam brp  minit dperlukan?

aendsyahrul replied at 21-9-2015 02:02 PM
Salam...bby sy dh 3 bulan...sy pun alami mslh bby xnk df..mase usia bby 1 bulan je die nk...ralat ra ...

kalau macam ni kenapa x bagi anak minum susu formula?

12Next
Return to list New