CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 17863|Reply: 140

Nasib anak 'luar nikah'

assalamualaikum..
kebelakangan ni isu buang bayi dan kelaihan anak 'luar nikah' semakin mencanak-canak seperti cendawan tumbuh selepas hujan. merujuk kepada petikan Harian Metro pada hari ini...

Pekerja kilang direman 7 hari
Oleh Asmah Rusman
asmah@hemtro.com.my

PETALING JAYA: Polis menahan reman tujuh hari bermula semalam terhadap seorang wanita pekerja kilang yang dipercayai mencampakkan bayi baru dilahirkannya di Blok 1, Apartmen Desa Mentari, di sini bagi membantu siasatan.

Perintah reman yang berakhir 22 September itu dikeluarkan Majistret Suraya Syawal terhadap wanita berusia 21 tahun berkenaan pada jam 11.30 pagi di Mahkamah Majistret 2 di sini, semalam.

Suspek memakai baju sejuk merah jambu, berkain batik dan berstoking serta dalam keadaan sihat.

Ketua Polis Daerah Petaling Jaya, Asisten Komisioner Arjunaidi Mohamed berkata, siasatan awal mendapati keluarga mangsa tidak mengetahui wanita itu mengandung meskipun mereka tinggal bersama.

“Kemungkinan suspek melakukan tindakan kejam itu bagi melindungi perbuatannya daripada keluarga, namun siasatan lanjut masih dijalankan.

“Siasatan awal juga mengesahkan bayi itu masih hidup selepas dilahirkan, tetapi meninggal dunia sebaik dicampak akibat kecederaan parah di kepala,” katanya.

Dalam kejadian jam 11 pagi kelmarin, bayi perempuan yang cukup sifat dicampak dari tingkat tiga sebuah apartmen 11 tingkat ke kawasan tempat letak kereta apartmen berkenaan.

Bayi itu dipercayai baru dilahirkan kerana masih mempunyai tali pusat dan mayatnya ditemui penduduk di kawasan itu yang pada mulanya menyangka ia bungkusan sampah yang dibuang penduduk di blok berkenaan.

Ekoran kejadian, polis menahan seorang wanita di dalam rumahnya di tingkat tiga apartmen berkenaan tiga jam selepas kejadian.

Difahamkan, bayi yang ditemui dalam keadaan bogel itu sempat dimandikan dulu sebelum dicampak sama ada melalui tingkap dapur atau bilik apartmen berkenaan.

Menurut Arjunaidi, kes disiasat mengikut Seksyen 302 Kanun Keseksaan.

Artikel ini disiarkan pada : 2012/09/18

daripada artikel tersebut terpacul beberapa persoalan yg bermain-main di fikiran saya.

1. apa yg mendorong wanita tersebut mencampak bayi tersebut ke bawah?
2. apa yang akan terjadi kepada bayi tersebut seandainya dia masih hidup?
3. bagaimanakah penerimaan masyarakat terhadap bayi tersebut?

sedih sangat apabila saya mengenangkan nasib anak-anak sebegitu. tambahan lagi jika dia dibesarkan dikalangan masyarakat yg mengaku moden dan maju tapi masih cetek ilmu dan berfikiran kolot. Masyakarat yg menghukum anak yg sesuci kain putih ini dengan dosa-dosa yg telah dilakukan oleh ibu dan bapa mereka.
   situasi ini berlaku di pejabat saya sendiri, perbincangan di kalangan teman pejabat"kalau tak nak baby tu bagi kat aku jelah," kata si A.si B pun berkata,"jangan ambil anak mcm tu, nnti dia ikut perangai bapak die". sedih sangat bila ada seseorang yang berpelajaran dan berpangkat tinggi di pejabat mempunyai persepsi yang mencerminkan betapa ceteknya pengetahuannya dan daya pikirannya yg kolot. bukankah kepandaian, kebodohan, kebaikan, kejahatan, dosa dan pahala itu bukanlah sesuatu yg diwarisi?

saya tidaklah menuduh masayarakt membabi buta jauh sekali menuding jadi kepada sesiapa, tetapi tujuan saya adalah untuk menyedarkn masyarakat bahawa persepsi mereka ini adalah salah dan disebabkan persepsi sebeginilah yg menggelapkan masa depan anak-anak sebegini. anak-anak ini dilahirkan saya seperti anak-anak biasa, dengan 'nikah' atau tanpa 'nikah', mereka adalah sehelai kain putih yg suci dari dosa dan kitalah yg bertanggungjawab untuk mencorakkan mereka, seandainya buruk coraknya, maka buruklah, cantik coraknya maka cantiklah.

bg aku, kisah nie dah jadi isu global dah...

tak der bende nak diherankan...serupa mcm pompuan yang tiada dara...

masalahnya penting sangat ker ckp2 org sampai berniat nak bunuh bayi sendiri?time ngeseks tak ingat dunia tapi pandai pulak nak jaga maruah yang dah takdo itu???

pasal baby 'anak luar nikah', baby tu sendiri tak mintak pun dilahirkan out of wedlock..serupa jugak bayi2 lain yang dilahirkan dgn mak pak berlainan agama or warna kulit or kasta...

jadi, katakanlah kita nie diberi amanah utk menjaga bayi istimewa tersebut, jgn lupa kita jugak diuji oleh Allah SWT mcm mana hubungan kita dgn manusia...mcm mana membesarkan anak2 ini menjadi manusia yang berguna..

kat luar sana tu ha, byk ajer anak2 dari keluarga yang bgs2..anak serupa setan jugak...

Rate

1

Setuju ngan TT...xsangka ada juga manusia berfikiran cetek zaman skang ni ya...aduhhhhh...

ibu dan bapa bayi yang terlalu ikut napsu and tak pikir panjang mmg masalah lah...masa nk buat tu tak fikir kesan...tak ingat kiri kanan dunia luar..asal masing2 sedap...pastu dah sudah...benih dah tersemai...mula la kalut....

tp masalah jugak dengan masyarakat kita..

bila si ibu pilih utk jaga anak luar nikah pon kita mengata...bg kat org bela pon kita mengata...bila letak kat sekolah or puast jagaan mcm kat melaka tu pon kita mengata...bila bunuh..lgggg laaaa kita mengata...

org kita asyik mengata mengata mengata...

tambah parents pon tak cakna...anak keluaq ngn sapa pon tak ambik tau...anak memboyot pon taktau...anak mintak kawin tak kasik...mintak hantaran tinggi...ckp anak gedik keje pon br bape bulan dah gatai nk kawin..mcm2 alasan kasik....

Rate

1

kat tempt aku ngajo nie pun... ader 2 orang anak luar nikah... ok jer dorang... kalau betul dijaga menjadi jer... sorang dapat upsr 5A lagik.

so kesian baru nak muler hidup...mak dah rentap nyawa anak sendiri... campak sana sini... paling kejam yg flush kat dalam toilet...cam xleh terima akal ler ader manusia yg mcm tue...

satu dosa akan mempromote satu dosa lain lalu mempromote lagi satu daosa lain....macam rantai...

tu pasal bila rasa berdosa , kita kena cepat2 istighfar.....tapi...TETAPI....

kalau tak rasa dosa...pas nifaz,... ngesek bebas balik...

Follow Us
satu dosa akan mempromote satu dosa lain lalu mempromote lagi satu daosa lain....macam rantai...

tu pasal bila rasa berdosa , kita kena cepat2 istighfar.....tapi...TETAPI....

kalau tak rasa dosa...pas nifaz,... ngesek bebas balik...

markerpen posted on 18-9-2012 05:43 PM
Setuju ngan TT...xsangka ada juga manusia berfikiran cetek zaman skang ni ya...aduhhhhh...

terkedu aku bile dengar ayat sebegitu yg terpacul daripada mulut officemate aku sendri.masalahnye bukan jawatan sembarangan, jawatan ade2 jugak. nampak sangat ceteknya pemikiran beliau..tp mmg aku simpati ngan anak2 sedemikian. sebab org2 yg berfikiran mcm nilah yg menjadikan kehidupan anak-anak ini tidak seindah kehidupan anak-anak lain

lurvelylorra posted on 19-9-2012 08:13 AM
terkedu aku bile dengar ayat sebegitu yg terpacul daripada mulut officemate aku sendri.masalahnye  ...

belajar tinggi pung kalu mentalnya dah sebati dgn benda kurafat & tipikal thinking, mmg selamanya ler jadik standard makcik pprt.... lenkali bg tau jek kat kawan ko tuh.....sedangkan anak orang alim berilmu agama pung bley murtad cam kes pompuan nama aisyah tu, apa hak kita nak judge anak luar nikah ni tak bagus belaka??

letih layan org kampung mcm kawan ko tuhh..... abaikan jahh...

menjad posted on 18-9-2012 10:10 PM
kat tempt aku ngajo nie pun... ader 2 orang anak luar nikah... ok jer dorang... kalau betul dijaga m ...

akupon tak faham mcm mne ade manusia yg sangat kejam sampai tahap mcm tu sekali. sedangkn kita kalau tgk anak kucing br lahir pon timbul rasa kesian, apetah lagi baby, anak sendiri pulak tu.nak keluarkn dahla payah,sanggup pulak tu nak msk dlm lubang tandas ker..campak kt bwh ke..isshhh..
ade 2 kemungkinan..
1. mak and bapak terlalu bz sampai tak sempat nk jumpe anak2 n xsedar pon perubahan 'perut' mereka atau..
2. anak2 yg terlalu sibuk sampai xsempat nk jumpe mak n bapak mereka.
mcm yg kes metro tu, perempuan tu kan ke kerja kilang, so mungkin die sibuk keje n shift bagai.pastu mgkn time keje die xsame plak ngan mak bapak die, so mmg susah nk bertembungla mcm tu.kalau ternampak sekali sekala mgknla diorg tak prasan.die akan selalu carik alasan dan melarikan diri utk mengelakkan kehadiran 'perutnya' disedari.

lurvelylorra posted on 19-9-2012 08:25 AM
akupon tak faham mcm mne ade manusia yg sangat kejam sampai tahap mcm tu sekali. sedangkn kita kal ...

orang yg dalam keadaan terdesak mcm nie mmg panjang akal dia... mcm2 cara dia wat tuk elak orang nmpk peghut dia... agak nyer dalam masa 9 bulan ngandung tue...apa yg dorang fikir ek! mmg dorang dah niat ker nak bunuh bila baby tue kuar... mintak dijauhkan...

yg mcm haram nyer... lelaki yg wat keje tue lepas mcm tue aje... padahal kalau dua2 xbuat xder jadi mcm nie... rasa nyer nie anak hasil dari sambutan tahun baru ari 2012 nie... mmg cukup2 9 bulan lebih nie....

kesian anak2 tu...
senang betui diorang ni beranak ek...
lepas tu xde perasaan dibuang2 mcm buang sampah...
aku ni nak beranak punye susah kena bedah segala...

siputsedut posted on 18-9-2012 06:14 PM
ibu dan bapa bayi yang terlalu ikut napsu and tak pikir panjang mmg masalah lah...masa nk buat tu ta ...

ye betull...org sibok nk judge dari pandangan negatif. ape diorg ni xreti nk pikir positif ke?semua bende ade baik dan buruknya, terpulang kepada bagaimana kite mencoraknye. rumah-rumah perlindungan tu mcm sebuah tempat permulaan untuk mereka ni memulakan hidup baru, dan juga permulaan hidup untuk anak2 yg bakal mereka lahirkan.meskipun sekiranya ibu-ibu ini tidak mahu menjaga bayi2 mereka, bayi2 ini akan dipastikan mendapat keluarga angkat yg sepatutnya dan seterusnya memberi mereka kehidupan yg lebih baik. InsyaAllah...

botolmineral posted on 19-9-2012 09:09 AM
kesian anak2 tu...
senang betui diorang ni beranak ek...
lepas tu xde perasaan dibuang2 mcm buang  ...

daripada pemerhatian aku, 'anak-anak' ni mmg senang dilahirkan. mungkin perjalanan berliku yg akan mereka hadapi yg menjadikn kelahiran mereka dipermudahkan.tp mereka pula yg mengambil langkah mudah dgn menamatkn riwayat anak2 yg tak berdosa ni.
"sesungguhnya Allah itu Maha Mengetahui segala apa yg tidak diketahui oleh hamba-hambanya.."

Benda ni kena di bendung sblm nk berzina lagi.. bergaulan kena jaga... dan sebagainya..

and kite sendiri masih mencari what the best solution utk pastikan kes2x mcmni tak berulang.. mcm yang aku bace metro hari ni.. pihak polis suruh org ramai laporkan mane2x kes ibu mengandung yang tanpa bapa atau perkara yang nmpak mcm mencuriga kan jiran sebelah menyebelah.. utk elak kes2x mcm ni jadi. at least polis buat pemantauan..

gujiwa posted on 19-9-2012 10:06 AM
Benda ni kena di bendung sblm nk berzina lagi.. bergaulan kena jaga... dan sebagainya..

and kite  ...

semua pihak kene main peranan. be busy body at the right thing. jgn asyik nk menyalahkn org lain je. itulah pentingnya didikan agama. pada pandangan aku segala-galanya bermula daripada rumah, didikan keluarga. ibu bapa memainkan peranan yg paling penting. walaupun pada pandangan kita ank2 kita dah besar, namun mereka masih memerlukan pemantauan ibu bapa.

siputsedut posted on 18-9-2012 06:14 PM
ibu dan bapa bayi yang terlalu ikut napsu and tak pikir panjang mmg masalah lah...masa nk buat tu ta ...

ada satu kisah benar..aku namakan perempuan ni si A and boyfren die si B. time ni si A dalam 15 ke 17 tahun(akupon xingat dah..), si A ni mengandungkn ank si B. kalau kt rumah si A ni akan pakai baju besar2 so family die x perasanlah. and akhirnya si A bersalin anak perempuan n barulah 1 family die tau termasukla atok ngan nenek die.and after that si A dah excited sbb die ngan si B nk kawen dah n mak si B siap hantar cincin lg utk meminang si A ni, but the sad part is nenek si A tak bagi kawen dgn alasan si A tak matang lagi. kalau betul2 nk kawen tggu 2 tahun lagi, mungkin tunggu si A abes skola kot. n sekarag ni anak si A tu dibela oleh sedara belah si B.
the latest story yg aku dgr psl si A ni die dah kawen ngan laki org,bini nombor bape n laki die kje ape pon aku tatau n ade sorg ank pompuan gak n die still keje untuk mencari rezeki. taktaula kehidupan die mcm mane, tp selalunye aku nmpak die ngan family mak bapak die, tak pernah plak nampak laki die.

asal aku baca jer berita camni mesti aku emo sat2 lagi aku sambung baca.....

lurvelylorra posted on 19-9-2012 10:14 AM
semua pihak kene main peranan. be busy body at the right thing. jgn asyik nk menyalahkn org lain j ...

Be BUSY BODY at de right thinggg...??? sapa berani amik risiko nyibuk hal org len now neh..?
Silap ari bulan kena bunuh tak pun kena apa2 la..

Aku tak berani nak berbusy body hal org len...silap ari bulan kita plak yg dpt susah..
Peoples' now neh bukan mcm dulu..menerima teguran dgn terbuka & lapang dada..

Akibat dari desakan idop yg menyesakkan dada..membuatkan masyarakat jadi celaru minda..

lurvelylorra posted on 19-9-2012 10:25 AM
ada satu kisah benar..aku namakan perempuan ni si A and boyfren die si B. time ni si A dalam 15 ke ...

seteruk mana pon lelaki, dia tetap nak pompuan muslimah yg ayu2 sopan gitu jadik bini..
padahal sejarah mendajalkan anak dara org tak hengat..