CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jaketbiru

ANAK TAK MAU DUDUK ASRAMA...FORM 4

As parents, we always want the best for our kids, tapi kadang2 kena pikir jugak adakah keputusan kita akan 'menyiksa' anak kita atau membantu dia.

Aku salah seorang ibu yg "memaksa" anak pegi sekolah asrama...sebab aku nak anak aku rasa dulu macamana keadaanya duduk kat sana.

Kitaorang laki bini produk sbp, I hate being there, tapi bertahan sebab it was simply unthinkable to quit masa zaman aku  & aku pun kesian mak pak aku dah spend banyak beli barang2 asrama. Husband aku pulak loved every minute he was there. So kitaorang decide bior anak tu experience dulu,... mcm forumers lain cakap, duduk asrama ni banyak pengalamannya, bukan setakat akademik jer. Dan memang betul, banyak opportunities kalau nak banding sekolah harian. Sekolah kat rumah aku ni satu tingkatan dekat nak sepuluh kelas, setiap satu almost 50 orang! Kat sana, satu kelas average tak lebih 25 orang, suasana selesa, peluang banyak. Anak aku duduk sana memang pulun gila join activities sekolah, memang seronok. Aku 'paksa' hantar dia pi asrama sebab nak dia rasa dan menilai. Kadang2 belum cuba belum tahu.

Aku ada jugak tanyak dia nak tak tukar sekolah, sebab aku sedia nak bawak dia balik, dia takmo. So, oklah, mudah-mudahan he will do well.

Kawan aku pulak anak dia masuk sekolah sains, after 1 week talipon balik sebab tak tahan. Bapak dia tak bagi quit, tapi mak dia jemput petang tu jugak (btw parents already divorced masa tu). Hantar sekolah biasa, no problem... now dia almost habis buat medic kat UKM.
Dlam hal TT ni aku rasa jgn la paksa anak tu kalau dia dah determine sangat2 & sampai membawa kepada perubahan kelakuan dan depression. Kesian kat anak tu. Dari cerita TT mcm anak tu cukup matang utk menilai apa yang dia nak... Dia dah cuba tinggal kat sana dan rasa tak selesa... maybe you should respect that.

Aku sampai sekarang kdg2 dpt nightmare pasal tinggal kat asrama. I never really belonged there, bila gathering dgn kawan2 lama pun rasa mcm awkward jer. But i'm still thankful sebab bertahan. At least I live to tell the tale... huhu...

Rate

1

pelicano posted on 28-8-2012 01:15 PM
As parents, we always want the best for our kids, tapi kadang2 kena pikir jugak adakah keputusan kit ...

Betoi tu, kita nak yang terbaik untuk anak2....

dan rasanya sy dah dapat keputusan, sy akan ikut kehendak anak...stay at home...wahhhhhhh, lega rasanya dpt membuat keputusan slps mendpt respons, feedback yang baik dan nasihat membina dari korang semua...thank you very muchhh

Sebenarnya saya pun ada pengalaman duduk asrama n balik rumah...2 kali bebb...

masa form 4 n masa kat UUM sintok...betapa saya rasa rugi bila diingatkan sebab saya jadi jugak orang tapi rasanya macam kurang berjayaa jea...tu kadang2 terpk agaknya aku tak kuat semangat kot, sebab tu kurang berjaya...

saya faham perasaan anak kalau tak mau duduk asrama, cuma saya encourage dia dulu in first place...kalau tak sesuai takpe...

pakwetizzaqyah posted on 27-8-2012 11:18 PM
dah telajak dah... saya ni lepas stpm baru berASRAMA... hehehe... mmg tk minat boarding school lepas ...

pakwe tiz yg encem,

tq sbb puji anak i bijak, kembang lobang idung i... (MOOD PERASAN)

harap2 pun dia tak terjebak la, remaja sekarang nie mmg cpt terikut...bila nampak lain sket, skema seposen dua dah kena boikot...

jaketbiru posted on 28-8-2012 01:45 PM
pakwe tiz yg encem,

tq sbb puji anak i bijak, kembang lobang idung i... (MOOD PERASAN)

anak uols tu tk besalah.. dia tu i boleh kata dia mmg spesis yg bijak dan matured.. bepikiran jaoh...

ada sbb dia malas duduk asrama.. mungkin tk enjoy.. boarding school wei.. ape aktiviti yg boleh buat pon????? ape2 pun.. keep track la.. sbb zaman skang nih dah ade ipad n enpon.. slalu call dia.. karang takot dia menyimpang.. sdangkan ahli politik yg dah tua bangka pun tk tentu arah direksion dia..ini kan pula budak2 yg baru baligh.. skian time kaceh...

Masa dapat result exam dulu, dapat boarding school saya berkeinginan unuk pergi ke situ. So stress sekejap je then ok, terus keep up studied. Happy je manjang.

Kalau anak tt tak happy, so keluarkan je lah. Kesian budak tuh, nanti in the end he will blame you for not listening to what he wants
Last edited by addamnor on 28-8-2012 02:11 PM

Follow Us
misy posted on 28-8-2012 12:24 PM
ko junior aku ke

ade tak sardin roll yg boleh wat tikam orang & setiap rabu ade burger n meehon ...

I was schooled in an all boys residential school in kl.

addamnor posted on 28-8-2012 02:15 PM

Budak SAS la ni... betul ke?

addamnor posted on 28-8-2012 02:15 PM

oh ok..

ingatkan junior aku wakakaka..sama jek menu

BidadariAnggun2 posted on 28-8-2012 02:49 PM
Budak SAS la ni... betul ke?

Motip tahu?

misy posted on 28-8-2012 04:00 PM
oh ok..

Menu asrama sekolah kementerian pelajaran malaysia sama la seluruh malaysia. Kalau beza pon certain2 hari je

addamnor posted on 28-8-2012 04:11 PM
Motip tahu?

motip tanya?

misy posted on 28-8-2012 04:00 PM
oh ok..

kaka misy senior i kot?

Haaa...bagus nie, jejak kasih senior junior....

boleh kongsi citer2 zaman sekolah...

jaketbiru posted on 28-8-2012 04:24 PM
Haaa...bagus nie, jejak kasih senior junior....

boleh kongsi citer2 zaman sekolah...

aku paling ingat ceta hantu jer yg nyata mau pun tidak nyata

mak aku dedolu tak stuju kitorang dihantar ke mana2 skolah asrama..
judgment dia simple.. nanti anak2 tak rapat ngan mak ayah.. duk buat peel sendiri sbb dh biasa duk jejauh..

bagi aku, hantar ke sekolah asrama ni ada pro and cons, kalo anak tuan rumh dah takmo duk situ, takyahla paksa dia.. dia pon pandai uruskan jadual sendiri, tegas dan berpendirian gitu.. tapi kalo dia berkeras nak kawin ngan pemuda Lombok, haa kat situ ko kena campur tgn..

ParinAmat posted on 28-8-2012 04:52 PM
mak aku dedolu tak stuju kitorang dihantar ke mana2 skolah asrama..
judgment dia simple.. nanti ana ...

Nasihat yg amat bernas...

akan ku tentang abis2an jikalau jejaka lombok pilihannya...

addamnor posted on 28-8-2012 04:13 PM
Menu asrama sekolah kementerian pelajaran malaysia sama la seluruh malaysia. Kalau beza pon certai ...

aku bukan under kementerian..

dedulu aku ingat dak sbp makan sedap, ade research la dulu, masa kami nak kemukakan petisyen bantahan menu makan kat dining hall... katanya bajet makan utk dak sbp rm15 per student/day, kitorang rm25 per person/day.. tapi dak sbp (** ni contoh sbp berdekatan kitorang) makan lagi sedap hihihihi...

jaketbiru posted on 28-8-2012 04:57 PM

...

nak masukkan anak ke asrama pun kena tgk gak sekolah tu camna... kalo sekolah bagus tp budak2 semua kaki buli pun xguna... kalo anak tt selesa di rumah, let her be.

dulu parents kebanyakan hantar anak ke asrama sbb parents susah, xmampu nak antar anak ke tution or parents pun xberapa berpelajaran nak ajar anak2 di rumah. the best way is hantar ke asrama. tp kalo dh sampai anak tu depress sbb duk asrama xguna lah nak hantar jugak. cuma kalo di rumah tu parents kena kasik lebih attention to anak2 dan kawal pergaulan diaorg.

Rate

1

jaketbiru posted on 28-8-2012 04:57 PM

...

kalo dia macho mcm parin amat (cuma dari lombok je) agak2 bagi tak anak kawin?