CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Bella75

All About Bandung, Indonesia - Part 19

Close [Copy link]
cancer_files posted on 22-11-2012 12:06 PM
hehe..itu stereotype, sama seperti orang Malaysia memanggil Indon di sini...
nanti kita buat kurs ...

Tapikan klu Indon itu kan general. Tidak ada gender. Makcik itu kan terang2 perempuan. Klu pedagang memanggil nama stereoptype ke customer, sudah tentu dia kehilangan customer. Pd pandangan saya mgkn orang Indonesia (tidak termasuk yg sumatera kerna bahasa org melayu di sumatera hampir sama dgn Malaysia) berpendapat makcik itu ialah panggilan sopan spt cik. Pakcik utk lelaki. Makcik utk perempuan.

Peterpan17 posted on 22-11-2012 12:06 PM
Ya,betul, anjing sana sini berkeliaran. Dari cerita bapak yg bawa kami itu, mereka suka makan anji ...

ya...kejadian yang sama kalau kita ke Flores di Nusa Tenggara Timur ( tempat Pulau Komodo berada)...
lebih aman makan ikan saja, atau beli makanan kemasan kalau ke sana...

Peterpan17 posted on 22-11-2012 12:09 PM
Tapikan klu Indon itu kan general. Tidak ada gender. Makcik itu kan terang2 perempuan. Klu pedagan ...

kurang lebih begitu memang...
kalau di Sumatera, yang tua sedikit ya dipanggil kakak/abang...
nanti kita gelar seminar di Pasar baru, " Cara memanggil pelanggan dengan baik dan benar sesuai Ejaan"....hehe...

Jarak yang jauh, budaya yang berbeda dan lagi-lagi, media yang kurang mendukung membuat semua itu terjadi...

Peterpan17 posted on 22-11-2012 12:09 PM
Tapikan klu Indon itu kan general. Tidak ada gender. Makcik itu kan terang2 perempuan. Klu pedagan ...

akak dah tanya dia orang...kenapa semua pompuan msia korank panggil makchik...dia cakap sebab pompuan,,,lelaki pakchik. so saya jelaskan kalau usia saya ,,anak usia 20an boleh panggil makchik, kalau usia 40an tak pantes panggil saya makchik.  panggilan makchik sesuai untuk 60an ke atas.... saya pun jahat gak menyakat dia orang.....
"makchik beli makchik....beli makchik...tambah belanjanya makchik"......saya jawab "tak hingin beli sebab ko panggil saya makchik"......dia orang tanya kenapa tak boleh panggil makchik, kita beri penjelasan ..makchik untuk siapa, usia gimana,,,,..baru ramai yang paham....

saja seronok menyakat dia orang,,,,kalo dah makchik tu makchik joga la.......

ainunaina posted on 22-11-2012 12:13 PM
akak dah tanya dia orang...kenapa semua pompuan msia korank panggil makchik...dia cakap sebab pomp ...

sorry..tadi saya sebut makcik karena saya pikir sis memang dah "senior", melihat percakapan dengan pak ngah....
tak tahunya masih "belia" ternyata....
mohon maaf...

cancer_files posted on 22-11-2012 12:00 PM
iya...campuran Belanda + pribumi atau Spanyol + pribumi...
mesti hati-hati, mengingat 90% adalah  ...

Di Makasar saya baca menu "soto bersaudara" ingatkan ape le bendenye....rupa2nya isi perut sapi/lembu (hati+paru+limpa....)....tekejut mak....

Mmmm Menado gitu makananya? mengerikan...

dulu abang akak gi Bali.,...tourist guide siap cakap "ibu2....bapak2....di sini jangan Khuwatir.....makanan kebanyakannya halal....BABINYA JUGA DI SEMBELIH......." ....STATEMENT MAUT......

Follow Us
dah out of topic sepertinya ini..
kembali ke thread Bandung lagi...

sorry moderator....

Salam semua, saya selama ni just silent reader kat cari forum, tapi tah kenapa tepanggil utk bagi komen utk menjelaskan & menyedarkan beberapa perkara kat bod ni sebab saya bekas pelajar di Bandung dulu dan pernah menetap di sana dlm jangka masa yg lama juga dan sejak balik ke m’sia saya pernah berkali2 ke bandung utk shoping.  Kadang-kadang saya jadi malu, pelik sgt baca luahan & sakit hati sesetengah org dgn supir yg dpt commission dr restoran & kedai yg boleh dikatakan luahan dr org melayu islam, tapi bangsa lain yg non muslim x kisah pun semua ni & mereka anggap tu pekara kecil jew.

Memang x di nafikan supir2 akan dpt commission dr restoran  walaupun restoran tu u all yg pilih sendiri apatah lagi restoran yg supir cadangan, tapi tetap sama mereka tetap dpt commission. Tapi kebiasaan commission dr pihak restoran utk supir pun hanya nasi goreng @ nasi & lauk simple menu & secawan air @ pun sekotak rokok jew. Kalau pihak restoran boleh bagi mkn free @ rokok free sebagai membalas jasa supir bawak customer kat restoran mereka ngape tidak kita sebagai org islam ni anggap itu sebagai rezeki diorg, bukan diorg mencuri pun. Kat sini dah kira untung jugak korang yg bujet, rase rugi nak belanja supir & berkira sgt tu x yah la nak pelawa supir mkn sebab pihak restoran akan bagi diorg mkn. Hal ni akan berlaku kat mana2 di seluruh Indonesia sama je walaupun korang gi melancung kat Bali, Jogjakarta, Jakarta, Medan dan lain2 tempat sekali pun di Indon.

Commission dr kedai2 di bandung pun bukan byk pun diorg dpt, kebiasaan cuma dlm 1 @ 2% dr total pembelian korang, x jadi kaya raya & senang lenang pun diorg dpt duit sebanyak tu, duit tu dpt la utk diorg buat duit belanja sehari2an sebab gaji diorg kat sana pun bukan byk pun cuma cukup2 mkn utk anak bini diaorg jew, x yah la korang nak pikir yg hasil duit commission tu diaorg leh jadi senang lenang kaya raya bagai. Lagipun bukan korang yg kena bagi commission tu pun, pihak kedai yg kena keluarkan commission tu. Ok saya bagi contoh yg berlaku kat saya, saya dulu pernah pergi shoping dengan kawan2 tanpa dibantu/dihantar oleh supir, saya belanja di kedai A sebanyak rp1 juta dan esoknya saya & kawan2 pergi semula ke kedai A bersama supir, saya tetap dpt harga yg sama sebanyak rp1 juta dgn barang yg saya beli sama dgn semalam, pihak kedai tetap bagi commission pada supir yg dtg bersama saya atas sebab jasa diorg bawa customer x kisah la customer tu dah dtg sebelum ni @ tidak di kedai tu. Saya tak rugi apa2 pun yg rugi org kedai tu, jadi kenapa saya kena sakit hati sgt dgn supir, bukan duit saya pun yg keluar. Dan dr pengalaman saya, saya pernah cuba semasa selamaa duduk di bandung dan ke bandung baru2 ni, hari pertama pergi sendiri & hari kedua menggunakan supir, harga tetap tak berubah di restoran mahupun di kedai2 yg saya beli bila saya pergi sendiri @ bersama supir. Jadi x yah rasa sakit hati sgt la dgn supir, org kedai & org restoran yg keluar duit bukan duit kita pun.

chebot81 posted on 22-11-2012 01:30 AM
hi princess...

kat kg daun tu mana paling best...malam ke siang?maksud saya dpt tgk scenery ke  ...

hi chebot...
saya pi hari tu siang...
kalau mlm tutupnya jam 11pm kalau tak silap..
saya ada tanya juga...
mlm mmg ada lampu2 cantik sepanjang jalan tepi2 pondok tu...
mungkin mlm lagi cantik :

masa saya pi tu.. ada persembahan kebudayaan kalau tak silap..
seronok...
mkn mmg best..
pisang cheese

cancer_files posted on 22-11-2012 12:16 PM
sorry..tadi saya sebut makcik karena saya pikir sis memang dah "senior", melihat percakapan dengan ...

tidak belia...berusia....

'SORRY MODE....MINYIMPANG DARI TAJUK'
Last edited by ainunaina on 22-11-2012 12:28 PM

ainunaina posted on 22-11-2012 12:18 PM
Di Makasar saya baca menu "soto bersaudara" ingatkan ape le bendenye....rupa2nya isi perut sapi/le ...

hahaha...LOL...serius, gelak baca statement "BABI JUGA DISEMBELIH".....
yups...di daerah mayoritas Kristen di Timur, seperti di Flores atau di Minahasa, anjing dipelihara sebagai penjaga rumah dan hewan ternak...

mengenai Makassar, pas sampai di sana lucu juga saya dengar cara bicaranya...di ujung kata selalu ada "to", "ji" atau "mi"
saya tanya sama teman yang orang sana mengenai aturan ujung kata itu, dia pun tak tau kapan harus sebut to, ji atau mi...itu dah bawaan lahir katanya...
nadanya pun beda...macam nada orang Maluku begitu....

ainunaina posted on 22-11-2012 12:13 PM
akak dah tanya dia orang...kenapa semua pompuan msia korank panggil makchik...dia cakap sebab pomp ...

Kelakar betul baca story akak ni

Yg ujung last month ke Bandung, gi PB beli kan metre. Budak lelaki tu dah panggil saya masuk masuk makcik. Terus saya potong, Mas, saya jgn di panggil makcik tp cik atau kakak. Makcik utk orang tua tua yg sudah mau jd nenek. Jd sebab mas sudah panggil saya makcik, beli kain harus didiskon paling murah. Hahahahahah!! amik ko!

ainunaina posted on 22-11-2012 11:12 AM
Aziefa...malam ni trip family U sampai bdg...Insy...supir dah standby tunggu tamu.....harap mereka ...

Alhamdulillah..Terima kasih kak Lina..

Ara8 posted on 22-11-2012 12:19 PM
Salam semua, saya selama ni just silent reader kat cari forum, tapi tah kenapa tepanggil utk bagi ko ...

wsalam,....x semua orang yang bperasaan sakit hati.....kt supir....mcm saya kalo kemana2 saya suka belanja pak supir tu sama je mcm kami...apa kami makan dia pun makan....apa kami beli...saya pun belikn dia juga....jadi x timbul pun hal sakit hati ni...sampai kan pak supir tu malu sendiri bila nak ambil tips dr kami ....mgkin tlebih baik kot...entah la... cuma adatlah rasanya kalo ada segelintir yg diantara kita terasa hati....hanya pandangan kecil saya...he he jgn ambil hati ...kita kan suka kn Bandung....

ainunaina posted on 22-11-2012 11:23 AM
AAAAAAAAAAAAAAAAAA...dia panggil den mak chik..... walaupun memang dah  makchik....

tap ...

......

dengar cerita hotel kenangan dah naik harga..adoyaiii..btw, ada sesiapa yang pernah stay kat kenangan n pernah pegi ke spa/rumah urut/pusat kecantikan berdekatan?

umialya posted on 22-11-2012 11:04 AM
bunga kaseh....

Jeans yg dijual kat toko 3 memg x ori....cuba sebelum beli, belek dulu jeans Le ...

Itu lh...rasa mmg x ori...tp aspa.....

rauqah posted on 22-11-2012 01:29 PM
wsalam,....x semua orang yang bperasaan sakit hati.....kt supir....mcm saya kalo kemana2 saya suka ...

Iya memang x semua punya hati macam tu, tapi kebelakangan ni byk saya baca posting bekenaan x puas hati dkt supir yg kejar commission, supir2 sana x kejar sgt pun commission dr kedai, sebab mesti dpt & bkn byk mane pun dpt. Sebenarnya bab commission ni kat m'sia pun berlaku, ikut la mana-mana travel agent, driver akan dpt commission kat tempat kita belanja, cuma org x sedar & x tau jew hal ni.

So mane2 yg ambil supir tu x yah nak bandingkan supir A tu baik x ambik commission, supir b ambik commission x baik, sebab semua kat sana sama jew. Korang tukar la mana2 supir kat bandung tu sampai 10 kali pun dgn mana2 agent & peseorangan sama jew kaedahnya. Yg adalah penting service supir dan keselesaan dgn supir tu sepanjang korang becuti.

Ara8 posted on 22-11-2012 12:19 PM
Salam semua, saya selama ni just silent reader kat cari forum, tapi tah kenapa tepanggil utk bagi ko ...

ni pdpt icha lah..kwn2 kt cni masing2 bermurah hati dn melayan supir dgn baik..byk gk yg mbantu org susah di sana dgn bersedekah..cuma yang sakit hati hanya segelintir sahaja..mcm icha xkisah pon kalau supir tu dpt komisyen kalau mereka bawa ke tempat yg betul..tidak memaksa2..cuba adik selak2 page belakang2..yg menyuarakan rasa xpuas hati bila supir hire asst d psr baru dan paksa2 k kedai yg mrk pilih..jadi xselesa..if kena caranya xpelah..forumer2 kt cni da buat home work nk pegi kedai mana satu..dan kalau harganya munasabah..boleh diterima ..kwn2 kat sini ckp boleh dapat harga 100k spsg kain lps tu dsbbkan pembantu supir ni beria2 bawak kedai lain yg harga jadi 150k.kita xsampai hati pon belilah..tp dlm hati ralat gak kan..xsemua dapat sama harga mcm awak with or without supir..

ade plak bla lari dpd pembantu supir tu..kena marah dengan supir pulak..customer kena marah boleh gitu?
tu belum kes supir bawak g kedai tak bersih..tu 1 hal .kalu dpt supir yg bkn muslim tp mengaku muslim..bwk kdai xhalal..camno tu haaa..anak kakak icha da terkena..supir bg salam msa mula2 jumpa ingt muslim..hari jumaat tunjuk masjid tapi die xsolat jumaat..risik2 kt porumer cni rupanya chinese..wallahualam..

Oh ara8 ni org yg incharge supir ke..yela mne tahu jd newbie sbb nak back up hal2 supir nh..klu salah minta maaf la ye..obvious sgt statement you